1 fázisú villanymotor forgásirányváltása

Indította petike199600, 2012. október 24., 17:00:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro

Nem három fázisos motrot akarok átkötni 1 fázisra, hanem egy 1fázisú 2,2 kW motor kondenzátora van szétrongálódva úgy hogy semmi adatot nem tudok le olvasni és a motor táblájáról sem tudom leolvasni a kondenzátor értékét.

Ezért szeretném megtudni hogy milyen kondenzátort rakhatnék rá ?
(a motor 2800 for/perc )

Köszönöm a segítséget !

nyaki

Ezt így távlatból elég nehéz megmondani, de meg lehet próbálni.
Több kérdés vetődik fel. Mit kell hajtania? Mennyire fontos az indítónyomaték? Milyen áramot versz fel az adattábla alapján? (Az adattáblán mindig feltüntetik a kondi értékét.)
Mekkora a mérete a régi kondinak? Kérdés lehet(ne) továbbá, hogy milyen a tekercselés elektromos tulajdonságai, de ezt csak mérésekkel lehet meghatározni, így ezek nélkül csak próbálgatás lesz a vége. :-\
Szerény véleményem szerint kb. 60uF/450V értékű lehetett, de mondom, illetve írom, hogy lehet 50-100uF-ig bármi, mert a segédfázistól és a fenti dolgoktól nagy mértékben függ az értéke. Tedd rá a megadott értéket, nagy bakot nem lövöl vele, de látni fogod és érezni(melegedés), hogy elegendő-e, vagy éppen sok.

faxelektro

Sziasztok!

Hozott a tulaj egy kodenzátort a minap említett motorhoz.
A kondenzátor adatai: SKL capacitor  80  mikroFarad +/- 10%
                                     Anlasskondensator
                                     220 V AB 1.7 % ED     SD=3 MIN
                                     300 V AB 0.1 % ED     SD=1 MIN

Rákötöttem szuperül elindult és 2 perc múlva szétrobbant a Kondenzátor.
Vissza kötöttem a régit de egy kis idő után az a kondenzátor is melegedik.
Tovább nem kisérleteztem.

Van egy elképzelésem hogy mi lehetett de nem vagyok biztos.
Nektek mi a véleményetek mi lehet a gond?

Köszönöm előre is .

nyaki

Amit kaptál az nem üzemi, hanem indítókondi volt és a rajta tartósan kialakuló túlfesz és nagy áram (kb.400-420V) megtette a hatását. Az általad megadott adatok szerint, az adott feszen, csak a megadott ideig terhelhető. A kondid tökéletes lett volna, ha nem hagyod rajta a motoron, hanem indulás után azonnal leválasztod. ;)
Ezt most benézted, azt kell hogy mondjam.
Sajnálom. :-\

faxelektro

Köszi a segítséget!
A 60 mf-os kondenzátorral nagyon jól indul a motor, nem melegedik.


nyaki

Ugyan már, nincs mit. :)
Remélem hosszútávú lesz az örömöd!

Feri

Sziasztok!

Szeretném valakinek a tanácsát kérni ,hogy a rajzon levő bekötésen melyik vezetéket kell átkötni ahhoz, hogy a forgás irány megváltozzon.
Előre is köszönöm a segítséget.

üdv.

Villanyreszelő

Üdv Feri!

Egyfázisú motor forgásirányát úgy tudod változtatni,hogy a segédfázis két kivezetését felcseréled,azt onnan ismered fel,hogy arra csatlakozik a kondi.

Wolfmaster

Idézetet írta: Feri Dátum 2013. június 28., 17:07:07 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Szeretném valakinek a tanácsát kérni ,hogy a rajzon levő bekötésen melyik vezetéket kell átkötni ahhoz, hogy a forgás irány megváltozzon.
Előre is köszönöm a segítséget.

üdv.

Szerintem ez a megoldás:
A 2 db pirossal jelöltet cseréld meg egymással.

Feri

sziasztok !

Nagyon köszönöm a válaszokat !
"A segéd fázis vezeték cserélye "
A  vezetéket megcseréltem az én értelmezésem szerint .
Viszont nem akartam áram alá helyezni addig amig nem látta egy hozzáértő,ezért lefényképeztem újra az eredeti és az átkötött állapotot . Azért nehogy leégessem a tekercset. Nyillal jelöltem a cserés vezetékeket.

előre is köszönöm.

Üdv

Üzenet összefûzve: 2013. június 30., 14:53:11 DÉLUTÁN

Sziasztok

A "villanyszerelő "nevű fórum villanyász tanácsát követve jártam el és a forgás irány megváltozott.( tökéletesen müködik)
A következőt csináltam: Mind a négy kijövő vezetéket lekötöttem,majd kimértem az ellenálásukat ,és a nagyobb ellenálású fekete vezeték pár lett a segéd fázis,mivel a segéd fázisnak mindig magasabb az értéke.

A gyári bekötésen csak annyit változtattam : A kijövő négy vezeték közös pontján átcseréltem a segédfázis (fekete)vezetékét a fekete párjával.

Mégegyszer köszönöm a segítséget.
üdv