• Szabványossági felülvizsgálat 5 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Szabványossági felülvizsgálat  (Megtekintve 3639 alkalommal)

Nem elérhető savairTopic starter

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 1
  • savair nincsen befolyása.
  • Nem: Férfi
Szabványossági felülvizsgálat
« Dátum: 2012. Október 09., 19:45:23 pm »
Sziasztok!!   

Egy  régi  gyárban  jártam  szabványossági felülvizsgálat  céljából  a  következõket  tapasztaltam: 
A gyár  egyik  csarnokában  az  épület  két  oldalán a  mennyezet alatt végigfutó sínrendszer található   a  sín  mûanyag  védõcsõben  van elhelyezve  több szekrényen  is keresztül  megy  mely  szekrényekben  sínre szerelhetõ  Diazed biztosítékok találhatók,  innen  ágaznak  le a kezelhetõ magasságban  lévõ  aluminium  szekrények...   

Az  összes  alu  szekrénybe  4 ér  jön  le   3 fázis  és  a pen...   A  gond  a következõ  utólag  felszerelt  egyfázisú  dugaljak nulla  és  védõ  vezetõje egy  csavar  alatt megkötve   a  pen  vezetõre  csatlakozik.  szerintetek ilyen esetben  mi  lenne  a  helyes  kialakítás  a  sínrendszer mint  már említettem  4   vezetékes..

Szabványossági  szempontból hogyan  értékelnétek  ezt?? Én  speciel még ilyen kialakítással  nem találkoztam  bízom benne  ti igen :) :)

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Re:Szabványossági felülvizsgálat
« Válasz #1 Dátum: 2012. Október 09., 21:30:53 pm »
Ez érdekes! A rendszer félépítésérõl többet kellene tudni. Itt a keresztmetszetek mérete, elosztó szekrények kialakítása, alkalmazott érintésvédelmi mód, stb. A 4 vezeték és az egy fázisú dugaszoló aljzatok, úgy hogy a PEN vezetõre van csatlakoztatva a védõvezetõ, ez nem jön be nekem szakmailag.

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 20
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #2 Dátum: 2012. Október 09., 21:37:02 pm »
Sziasztok!!   

Egy  régi  gyárban  jártam  szabványossági felülvizsgálat  céljából  a  következõket  tapasztaltam: 
A gyár  egyik  csarnokában  az  épület  két  oldalán a  mennyezet alatt végigfutó sínrendszer található   a  sín  mûanyag  védõcsõben  van elhelyezve  több szekrényen  is keresztül  megy  mely  szekrényekben  sínre szerelhetõ  Diazed biztosítékok találhatók,  innen  ágaznak  le a kezelhetõ magasságban  lévõ  aluminium  szekrények...   

Az  összes  alu  szekrénybe  4 ér  jön  le   3 fázis  és  a pen...   A  gond  a következõ  utólag  felszerelt  egyfázisú  dugaljak nulla  és  védõ  vezetõje egy  csavar  alatt megkötve   a  pen  vezetõre  csatlakozik.  szerintetek ilyen esetben  mi  lenne  a  helyes  kialakítás  a  sínrendszer mint  már említettem  4   vezetékes..

Szabványossági  szempontból hogyan  értékelnétek  ezt?? Én  speciel még ilyen kialakítással  nem találkoztam  bízom benne  ti igen :) :)

Úgy értékelem, hogy nem szabványos.
Sajnos rengeteg ilyen van.
A leírtakból azt veszem ki, hogy a szekrényekben csak védõvezetõ sín van, nullavezetõ sín nincs.
A sínrendszer "4 eres" abban nem hiszem, hogy van kivetni való.
Az elosztókig mehet - megfelelõ keresztmetszettel - a 3 fázis, és a PEN vezetõ.
Az elosztóban, a becsatlakozás után kell különválasztani a PE és az N vezetõt.
Ezekrõl a sínekrõl kell - külön csavar alól - leágaztatni a dugaszoló aljzatok nulla- és védõvezetõit.
Mint már korábban írtam, a PEN vezetõt az elosztókban a védõvezetõ sínen kell fogadni.

• Rendszeres látogató
Szabványossági felülvizsgálat
« Válasz #3 Dátum: 2012. Október 10., 19:46:21 pm »
""A sínrendszer "4 eres" abban nem hiszem, hogy van kivetni való.
Az elosztókig mehet - megfelelõ keresztmetszettel - a 3 fázis, és a PEN vezetõ.
Az elosztóban, a becsatlakozás után kell különválasztani a PE és az N vezetõt.
Ezekrõl a sínekrõl kell - külön csavar alól - leágaztatni a dugaszoló aljzatok nulla- és védõvezetõit.
Mint már korábban írtam, a PEN vezetõt az elosztókban a védõvezetõ sínen kell fogadni.""

JUVILL,  ebben  az  esetben  szükséges alátámasztó földelés minden  szekrényben  ahol  a pen vezetõt  szétválasztom,  vagy elég  ha  a   fõelosztó  szekrényben  van  leföldelve a  trafótól  érkezõ   pen  vezetõ??   

Írok  még  egy kis  infót  a  rendszerrõl..
Szóval   a sínekrõl  leágazó  vezetékek 10-es  sodrott  erõ  réz  vezetõk ezek  természetesen  érv hüvely nélkül  csatlakoznak..   a mûhelyben ki van alakítva az  eph  összekötés,   laposvassal  minden  gép összevan  kötve  az  ajtó és  ablak keretek  is... 

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #4 Dátum: 2012. Október 10., 20:22:23 pm »

A betáplálást le kell földelni. Ez a fõelosztóra egyértelmûen vonatkozik.
Én úgy tudom, ha a betáplálás áramerõssége eléri, vagy meghaladja a 32 A-t, akkor földelést kell létesíteni az alelosztókhoz is.
Ebben a kérdésben azért kíváncsi vagyok a kollégák véleményére, mert rengeteg olyan létesítmény van, ahol ezek a földelések hiányoznak.

Amennyiben a betáplálás keresztmetszete (a sínekrõl érkezõ, lecsatlakoztatott vezetékek) 10 mm2-es keresztmetszetûek, és rézerûek, akkor a betáplálás 4. ere PEN vezetõnek megfelel. A csatlakoztatást, és szétválasztást az elõzõ hozzászólásomban leírtam.
Azért az érvéghüvely nem ártana.
A leírtak alapján a kiépített EPH viszont nagyon jó lehet, feltételezem, hogy nagyon kicsi a mért nullázási hurokellenállás értéke.

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
« Válasz #5 Dátum: 2012. Október 10., 20:49:56 pm »
16 mm2 alatt 5 eret kell használni!

Csak 16 mm2 nél és a felett lehet szétválasztani a PEN vezetõt "N" és föld re.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #6 Dátum: 2012. Október 10., 21:00:53 pm »

Én tudom, hogy ha a vezeték rézerû (mint itt a hozzászólásban), akkor a 10 mm2 megfelelõ, alumínium erû vezeték esetén szükséges a 16 mm2.

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #7 Dátum: 2012. Október 10., 21:34:25 pm »
Elõször is a kiépített rendszert technikailag kell tisztázni, érintésvédelmi mód tekintetében.
 A TN rendszer esetén, mint tudjuk, három rendszert különböztetünk meg. 1, TN-S rendszer, ennél az egész rendszerben külön védõ vezetõ van kiépítve. 2, TN-C-S rendszer ennél a nulla vezetõ és a védõ vezetõ a rendszer egy részében közös. 3, TN-C rendszer, ennél a nulla vezetõ és a védõ vezetõ közös az egész rendszerben.
Az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány 411.4.1 pontja értelmében: a berendezés földelésének sértetlensége a PEN vagy PE vezetõ megbízható és hatásos földcsatlakozásától függ. Ha a táplálás közcélú vagy más táphálózatból származik, akkor a táphálózat kezelõje felelõs a külsõ feltételek megfelelõségérõl. A 411.4.3 pont szerint a rögzített berendezésekben egyetlen vezetõ is elláthatja a védõ vezetõ és a nulla vezetõ feladatát is (PEN vezetõ) feltéve ha az MSZ HD 60364-5-54 szabvány 543,4 szakasz követelményei teljesülnek.
Mint tudjuk a nullázásnak belsõ feltételei is vannak, ezért gondolom a belsõ feltételekért a tulajdonos vagy üzemeltetõ a felelõs. Vagyis a mért oldali részre vonatkozóan. Ezért a bejövõ oldalról indítva kell megoldani a problémát. Egy létesítményen belül nem tartom jónak a különbözõ rendszerek kialakítását. Dugaszoló aljzatok vezetékeinek a keresztmetszete tekintetében mindenképpen külön védõvezetõ kiépítését tartom csak megfelelõnek. A védõvezetõ folytonosságának a megbízhatósága elsõrendû követelmény. Ennél az alelosztónál természetesen a szétválasztást el kell végezni. Úgy gondolom, ha ez alelosztó távoli ponton van, mindenképpen földelni kell, mert csak javíthat a védelmen. Ugyan a keresztmetszet követelményeket még a régi MSZ 172-1:1986 szabvány követelményeit is kielégítik a vezeték méretek. A helyszín teljes ismeretének hiányában nem könnyû állást foglalni. De hajlok afelé, hogy a 10 –es vezeték ismeretében a hálózat átalakítását javasolnám ötvezetékesre, mint ahogy általában jellemzõ.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 17
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #8 Dátum: 2012. Október 10., 21:41:42 pm »
Én is így tudom.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #9 Dátum: 2012. Október 10., 21:47:04 pm »

Az MSZ EN HD 60364 számú szabvány a 10 mm2-es rézerû vezetéket PEN vezetõnek elfogadja.
Látatlanból merem garantálni, hogy az érintésvédelem nullázás, új megnevezésben "táplálás önmûködõ lekapcsolása".
A meglévõ sínezés TN-C rendszer. Ez 4 eres. A kolléga leírásából adódóan - mivel ez a hiba - 5 vezetékes TN-S rendszerrõl itt nem lehet beszélni, ezért kell - mivel a dugaszolóaljzatok ezt igénylik - szétválasztani a PEN vezetõt PE és N vezetõre.
De csak a 10 mm2-es rézerõ PEN vezetõ érkezése után szükséges az 5 eres TN-S hálózat. A betápláás sínezésere ez nem vonatkozik.
Ne verjük felesleges költségbe a tulajdonost.
Bocsánat, de meg kérdezem.
Mit nevezel távoli pontnak? Hogy csak akkor kell földelni az alelosztót?
Ez azért is érdekes ebben a helyzetben, mert a leírtak arról tanúskodnak, hogy laposacél EPH hálózaton keresztül  minden össze van kötve.
Ez nem jelenti azt természetesen, hogy az alelosztók földelése nem célszerû.

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #10 Dátum: 2012. Október 11., 11:56:33 am »
A fém elosztó szekrényeket minden esetben földelni kell. A távoli pont lehet egy másik külön álló épület egység, itt az üzemi ( potenciál rögzítõ) földelésre gondoltam. A szelei kolléga által említett méretbeli szétválasztásra én is emlékszem. Ez még az MSZ 16600 és MSZ 172-1 idõszakból való. Én még változatlanul nem tudok egyértelmû álláspontot kialakítva a helyszín teljes ismerete nélkül. Az volna a jó ha itt konkrétan az adott szabványra, pontosan behatárolható szabvány pontjára hivatkozva tudnánk a kollégának segíteni, mert ebbõl lehet igazán tanulnunk. Mi sem tudunk mindent, azonkívül a szabvány pontokat is lehet rosszul értelmeznünk. Ez már nehezebb feladat így. De itt feltehetõen a régebbi szabvány szerinti létesítés és esetleg az újabb szabvány hatálya alá esõ létesítés esete állhat elõ.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
    • www.juvill2004..hu
« Válasz #11 Dátum: 2012. Október 11., 19:49:44 pm »

Nagyon nehéz eligazodni a szabványokon, mióta bevezetésre kerültek az európai szabványok.
Bízva abban, hogy a PEN vezetõ keresztmetszetére vonatkozó vitában segítséget tudok adni szabvány szám szerint.

MSZ 172/1-1986. számú szabvány 3.3.3. pont:
A rögzítetten szerelt vezetékekben védõvezetõ céljára PEN-vezetõt (az üzemi áramokat is vezetõ nullavezetõt) is szabad alkalmazni, ha teljesíti a következõ feltételek mindegyikét:
 - a földelt vezetõ a rendszer nullavezetõje,
- a vezetõ anyaga réz vagy alumínium, névleges keresztmetszete legalább 10 mm2, régi lakóépületek fogyasztásmérõ elõtti vezetékein - ezek felújításáig - legalább 6 mm2;
— — — — —
Az IEC alumíniumvezetõ esetén legalább 16 mm2 névleges keresztmetszetet ír elõ.

Az MSZ HD 60364-5-54:2007 számú szabvány 543.4.1. pont:
PEN-vezetõt csak rögzített villamos berendezésekben és mechanikai okokból, réz esetén legalább 10 mm2 keresztmetszettel, és alumínium esetén 16 mm2 keresztmetszettel szabad használni.

Hogy mikori a létesítés, ezt jelenleg nem tudjuk.

A szabvány pontoktól eltérve kérdezem.
Írod, hogy a fém elosztó szerényeket minden esetben földelni kell.
Mit értesz itt földelésen?
Konkrétan egyedi telepítésû földelõt?
Vagy hogy  ezeket be kell vonni az érintésvédelembe (rá kell kötni a védõvezetõt a szekrény testére.)

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #12 Dátum: 2012. Október 11., 20:03:14 pm »
Egyszerûen csak a PE vezetõvel való összekötést értem, vagyis a védelembe való bekötést. Mint ahogy minden esetben alkalmazni szoktuk általánosságban.
Az üzemi földelést pedig szonda, szalag, betonalap, stb. földelõkre gondoltam. De majd kérdés feltevõje eldönti, hogy kapott-e segítséget vagy még pontosítani fog.

• Rendszeres látogató
« Válasz #13 Dátum: 2012. Október 11., 20:50:35 pm »

Valóban  a  legjobban  értelmezhetõ  és  áttekinthetõ  az  5  vezetékes  kialakítás  lenne,  de  ez  anyagi  okok miatt nem megvalósítható.. Tehát  mard  a  TN-C   rendszer.
 A  mûhelyben  lévõ  gépek  nagy többsége  rögzített berendezés, melyek  a sínrendszerrõl  le ágaztaott  alumínium szekrénybõl kapnak  táplálást.  Ebbõl  az  alu  szekrénybõl  kb 15  db. található  valószínûleg  ezelõtt nem  terveztek  230-as  dugaljakat  a  szerelésen  látszik is  hogy  utólag  kerültek  oda..    A szóban  forgó  alu  szekrények nincsenek  földelve  egyedül a bennük  található  VGK-  kapcsolóra hidalták  át  a  pen  vezetõt  érintés védelem gyanánt... 
Véleményem  szerint  a végsõ megoldás  a  10-es  pen  vezetõ  szétválasztása  lesz minden  szekrényben  ennyi szekrénynél  értelemszerûen  helyi  földelést  nem  tudunk  telepíteni  (már csak  azért  sem mert  a  beton rengeteg  kellõs  közepén vannak ...) a szétválasztással létrehozott Pe  én N  sínekrõl  biztonságosan  tudnak majd  üzemelni  az  egyfázisú  fogyasztók  is..  Szerencsére  van  egy  remekül kiépített  Eph összekötés  is  ami  még biztonságosabbá  teszi  a  rendszert!!

Köszönöm  a  válaszokat  sokat segítettetek!

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
33 Válaszok
13720 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2011. November 11., 17:40:26 pm
írta gyulagy
0 Válaszok
714 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2013. Október 05., 14:12:50 pm
írta nova
7 Válaszok
2468 Megtekintések