Gázbekötés EPH kialakítás, jegyzõkönyv

Indította Fecó, 2011. szeptember 17., 10:46:01 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

szmihaly

Ma olvasgattam a GMBSZ 2008 – érvényes 2009.05.06.- (Lezárva: 2008.12.03) GÁZ CSATLAKOZÓ VEZETÉKEK ÉS FOGYASZTÓI BERENDEZÉSEK
LÉTESÍTÉSI ÉS ÜZEMELTETÉSI MÛSZAKI-BIZTONSÁGI SZABÁLYZATA nevû leírást. Ami egyébként letölthetõ a http://mkeh.gov.hu/muszaki/gazvezetek oldal letölthetõ dokumentumok részébõl.

Találtam benne egy pár érdekes részt is
4.2.4.3. c) Olyan gázkészülék, amelynek villamos hálózati csatlakozása van csak abban az esetben szerelhetõ kád fölé, kádhoz, zuhanyzóhoz 60 cm-nél kisebb vízszintes távolságban, ha a villamos részeinek IP védettsége a vonatkozó szabványok  szerinti 0. sávban IPX7, az 1. és 2. sávban IPX4, amennyiben a készülék gyártója ezt dokumentálja. Tisztítási célból vízsugárnak kitett villamos szerkezetek (pl. közfürdõkben) védettségi fokozata legalább IPX5 legyen. A fürdõkádat vagy zuhanyt tartalmazó helyiségben minden áramkört egy vagy több, legfeljebb 30 [mA] névleges kioldóáramú áram-védõkapcsolóval (RCD-vel) kell védeni.

Milyen gázkészülék az amit a 0.sávban kell szerelni,tudomásom szerint a 0.-sáv a kád belseje,vagy a zuhanytálca belseje.

Tovább:

4.2.7. Gázkészülékek erõsáramú villamos hálózatra csatlakoztatása
a)  Olyan gázkészülék, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, és áram felvétele nem éri el a 30[A] áramerõsséget, a villamos hálózatnak csak olyan részérõl táplálható, amelyet testzárlat esetén (a tápláló áramkörbe, a tápláló elosztóba vagy az azt megelõzõ táplálásba iktatott) 30 [mA] érzékenységû vagy ennél érzékenyebb áram-védõkapcsoló önmûködõen lekapcsol.

b)   Olyan gázkészüléknél, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van közvetlenül a gázkészülék közelében az áramkörbe iktatott három pólusú (2s+f) megszakítóval vagy dugós csatlakoztatóval biztosítani kell a villamos hálózatról való leválasztás lehetõségét.

c)  Olyan gázkészüléknek, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, a testet - csak szerszámmal bontható módon - össze kell kötni a villamos hálózat érintésvédelmi védõvezetõjével. Ha a villamos csatlakoztatás dugós csatlakozóval van megoldva, akkor ez az összekötés a dugós csatlakozó védõérintkezõjével legyen megoldott.

d)  Olyan gázkészüléket, amelynek villamos hálózati csatlakoztatása van, csak olyan helyen szabad felszerelni, ahol a gázcsõ hálózat be van kötve az épület egyen-potenciálra hozó (EPH) hálózatba. Épületen belül új gázcsõhálózat esetén ellenõrizni kell az EPH csomópontot, illetve a gázcsõhálózatnak ezzel való összekötését. Gázkészüléknek meglévõ csõhálózatra való csatlakoztatása esetén azonban ennek ellenõrzése elhagyható.


Észrevételek:

b.pont:Ott van ugye a 3 sarkú kapcsoló "szükségessége"

Van-e ezen kivül olyan villamos szabvány ami a földelés megszakitását elõirná bárhol?

Nem tudom, ezt a szabályt ki írta, és ki hagyta jóvá, de én ha kimegyek felülvizsgálatra  és találok egy olyan kapcsolót, ami a berendezés földjét is megszakítja, az biztos hogy azonnal lezáratom!

c.pont: A földelést csak nem oldható módon szabad bekötni, egyetlen oldási mód a csatlakozó dugó kihúzása vagy a kábel kikötése, de a fõkapcsoló lekapcsoása után a védõvezetõnek kötve kell maradnia.

d.pont: Azt jelentené, hogy készülékcsere esetén nem kell ellenõrizni, csak ha beletold a gázos egy darab csövet a régi gázhálózatba?

Ti hogy vagytok ezzel?

JUVILL


Kedves Szmihály!

Remélem nem lesz most egy újabb csata, ha hozzászólok.
(De vállalom.)
Kérdésedre a válasz szerintem egyszerû.
Minden felülvizsgálat elkezdésekor az egyik kezdõ lépés a védõvezetõ folytonosságának ellenõrzése.

Gyurmaúr(fi-relé)

hát jóadag nettó hülyeséget ír a szabály! Látszik, hogy aki elkövette az még életében nem szerelt pl kombi cirkót! Én kombit úgy kötök, hogy saját kismegszakító (max. B6 Amperes), fix bekötés, ja és nem kötöm a "0"-ás zónába, hanem legalább 1-1.5m-re a kádtól, ugyanis a freccsenõ víz egyáltalán nem tesz jót pl a tûztérnek se, hogy a kezelõ panelt már ne is említsem. Persze, ritkán adatik meg, hogy a gázszerelõvel le lehet beszélni, hogy hol legyen a készülék helye, illetve a kémény helye is nagyban determinálja a cirkó helyét, hiszen az égéstermék elvezetõ csõ vízszintes szakasza nem lehet hosszabb 1 méternél! (Bár, sajnos sok helyen van extrém hosszú "plé" csõ.  Természetesen a 3 eres MT, vagy MBCu kábel PE erén túlmenõen mindig kötelezõen összekötöm a készüléket -PE szempontból-  a gázcsõvel, melynek hurokellenállását is ellenõrizni KELL!

szmihaly

Pedig ez a gázszerelõk egyik " imakönyve". :) Többek közt ilyenek miatt akadnak viták a gázszolgáltatókkal. Valahol olvastam hogy a DÉGÁZ,remélem jól írtam,hogy némely részen még a FI mûbizonylatát is kéri.  :)