Bojlerrel kapcsolatos kérdés

Indította savair, 2012. július 23., 21:11:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

savair

1.5 Kw-os   a cucc   már  behúztam  a  1.5 es vezetéket  neki,  meg a  vízmelegítõ mellé  egy   leválasztó kapcsolót  is tettem.. :) NA  meg  az ÁVK-t is megkapta....

Novill

A 1,5 KW  -os fûtõbetét B 10 A  értékû kismegszakítóval lesz le védve, mely betét 6,5A -t vesz fel a hálózatból. Erre elegendõ a 1,5-es réz vezeték. A leválasztó - és áramvédõ kapcsoló megoldás jó. Én a leválasztást 2 sarkon az elosztó táblánál oldom meg.

balzsi

Arra lennék kíváncsi -szabványtól eltekintve, hogy a gyakorlatban mi a jelentõsége a bojler esetében a kétsarkos lekapcsolásnak, miért nem elegendõ a fázis lekapcsolása? Választ elõre is köszönöm.

Marton

Balzsi kérdéséhez csatlakozván, ugyan ezt kérdezem a nedves helyiségek lámpáival kapcsolatban is.

Gyurmaúr(fi-relé)

Elhangzott egy igen fontos infó, mely szerint a B10A-es biztosítás esetén -feltéve, hogy nem egy extrém hosszú kábelszakaszt véd a biztosíték- tökéletesen elég a 1.5-ös keresztmetszet, akár 5 eres kábel esetén is. Egyébként, én is most érek a végére egy teljes családiház vill kivitelezésének és én is a fentebbi értékekkel védek olyan dugalj Á.K-t, ahová 1.5-ös MBCu szállítja a mannát, hiszen teljesen felesleges egy átlag lakóházban az összes dugaljat 13, vagy 16A-es áramfelvételre tervezni, mert úgysem lesz minden helyiségben 2kW feletti készülék használva, de nyílván olyan helyiségekben (pl. konyha, fûrdõ, nagyobb -nappali- szoba) ahol egyrészt 2-nél több dugalj és/vagy combosabb gép lesz használva, nos oda jár a legalább 13, de inkább a 16A-es kismegszakító, bár én most C10-et is tettem, kísérletképpen, hisz az elvileg akár 15A-t is képes hosszabb ideig thermikusan "ügykezelni".  8)

Novill

A kétsarkú leválasztást a bojlernél és vizes helyiségeknél a gyakorlatban biztonsági szempontokból van jelentõsége véleményem szerint. Így például izzó cserénél is  történhet rossz esetben véletlen érintése az üzemi vezetõnek, az is igaz hogy fázis vezetõ a foglalat fenék érintkezõjéhez van kötve. Gondoljunk bele egy nulla vezetõ szakadása esetén  mi történik. Továbbá ha nincs megfelelõ érintésvédelem kialakítva ami önmagában is veszély helyzetet növeli. Az ilyen és ehhez hasonló összetett helyzetek biztonsági intézkedései indokolják feltehetõen a kétsarkú leválaszt.

helcs

Idézet az MSZ-447-bõl.
7.2.2. Ha a fogyasztásmérõ vagy az idõoprogram-kapcsoló csak egyetlen fogyasztókészüléket táplál, akkor
a fogyasztói fõelosztótábla helyett megengedett leválasztókapcsoló elhelyezésére szolgáló tábla felszerelése.
Idézet MSZ-2364-460-ból
3.2.  TN-C rendszerekben a PEN-vezetõt nem szabad sem leválasztani,  sem kapcsolni. Ha a táphálózat olyan, hogy a nullavezetõ megbízhatóan földpontenciálon levõ vezetõnek tekinthetõ, akkor TN-S rendszerekben a nullavezetõt nem szükséges leválasztani vagy kapcsolni.
Megjegyzések:
1. Franciaországban és Norvégiában a nullavezetõt nem tekintik megbízhatóan földponteciálóan levõ vezetõnek.
2. A védõvezetõt egyik rendszerben sem szabad leválasztani vagy kapcsolni (lásd az MSZ 2364-540-et).

A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy az egysarkú kapcsolás az üzemenkívül-helyezést ugyan megvalósítja, de a berendezésen végzett biztonságos munkavégzés feltételeit nem. Gondoljunk csak a feszültségmentesítés szabályaira.

savair

Teljesen egyetértek vaz elõttem szólókkal..  több  szakboltot is  végigjártam  a napokban  és még  csak nem is hallottak a  13A-es  biztirõl.. na  ez hogy van? :D

JUVILL

Idézetet írta: savair Dátum 2012. augusztus 13., 21:17:03 DÉLUTÁN
Teljesen egyetértek vaz elõttem szólókkal..  több  szakboltot is  végigjártam  a napokban  és még  csak nem is hallottak a  13-a  es  biztirõl.. na  ez hogy van? :D
Kismegszakítóban van különbözõ karakterisztikával.