Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => Kapcsolószekrények => A témát indította: fügelaci Dátum 2011. március 21., 17:01:55 DÉLUTÁN

Cím: Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2011. március 21., 17:01:55 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Villanyszerelõ vállalkozóként dolgozok, Mondhatjuk, kényszervállalkozóként. Néhány éve munkáltatóm felajánlotta, legyek vállalkozó, úgy számlázzak neki, és akkor dolgozhatok tovább. Mit mondjak, "örömmel" elfogadtam! Gondolom, nem én vagyok az egyetlen a szakmában. TMK-sként dolgoztam sok évig, mostanában egy gépipari, fémmegmunkáló Kft-nek dolgozom, szerszámgépeket javítok, karbantartás, miegymás. Manapság, ha már vállalkozó vagyok, kapcsoló, vezérlõ szekrényeket csinálgatok. A kérdésem ezzel kapcsolatos. Ti milyen szempontok alapján, és hogyan képzitek áraitokat, fõleg kapcsoló szekrény tervezése, legyártása, bekötése, javítása, karbantartása terén. Mi befolyásolja az áraitokat, van e általános érvényû "szorzó", egységár, gondolok itt motoronkénti ár, fogyasztó darabszám, teljesítmény, vagy bármilyen meghatározó tétel az árajánlat készítésekor. Mostanában kezd beindulni a dolog, de úgy érzem, nem vagyok drága, vagyis szerintem olcsón dolgozom. Nincs tapasztalatom az árképzésben, ehhez kérném tapasztalt szakik tanácsait, segítségét. Gondolom, ezzel másokat is segíthetnénk, akik mondjuk most kezdik a szakmát. Várom válaszaitokat, hozzászólásaitokat. Köszi : fügelaci ??? :-[ :-\ ;)
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2011. március 21., 18:02:46 DÉLUTÁN
Nehéz kérdés ez így.
Kapcsoló szekrény gyártása egyedi mindegyik, tehát például mindegyik más és más. Fõelosztók, alelosztók, szinti elosztók, mert ez esetben mindegyik egyedi áras. Ha mindegyik egyforma akkor ki lehet rá találni valamit, például mennyi munkaóra kell az elkészítéséhez egy darabnak. Mekkora a anyagköltség.

Karbantartás az különféle esetek lehetnek. Lehet egyedi karbantartás, rendszeres idõszakos karbantartás. Ha egyedi akkor annak fügvényében, hogy mit végzel egy ilyen karbantartáskor annak függvényében lehet árat képezni. Csavarkötések után húzása, kötések hõmérséklet ellenõrzése, stb.  Ha idõszakos karbantartásról van szó arra ki lehet találni valamilyen költséget szintén az elvégzendõ feladatok függvényében esetleges rendelkezési idõvel, hogy hiba esetén menyi idõ alatt kezded el a javítást. Lehet karbantartáskor azt is mondani, hogy a megfelelõ üzemvitelhez szükség van a rendszeres karbantartásra.

A telephely ha nem fix akkor kiszállási költségre is kitalálhatsz árat.

Az hogy szerinted nem vagy drága, le merem fogadni akinek a számlát adod nem ezt mondja.  :D  De sajnos mindenhol ez van.

A végén még annyit mondanék, ami a piacgazdálkodásra igaz mindenhol a világon.

Mindent annyiért lehet eladni, mint amennyiért megveszik.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2011. március 21., 18:51:04 DÉLUTÁN
Persze,értem én, hogy minden szekrény egyedi, de mégis mi alapján lehetne egy reális árat kérni egy szekrényért? Példának felraknák egy két képet, hogyan lehet egyszerûen? Tudom, biztos szerepel valamelyik topikban, de had ne olvassam el mindet. Sokat olvastam, volt is szó róla valamelyikben, de már nem emlékszem, melyikben. :(
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: Novill Dátum 2011. március 21., 19:04:04 DÉLUTÁN
 Az elõttem hozzászóló kollégának nagyon is igaza van. De azért egy két gondolatot hozzáfûznék még. Az árképzés a szabad árformába tartozik.  Ami azt jelenti, lehet használni a forgalomban lévõ normagyûjteményeket is, de nem kötelezõ. Vagy egyedileg képezi az árat.  Az elosztó szekrény lehet gyári kész termékminõsítéssel együtt, ez a legjobb, mert nem kell bajlódni a szekrény minõsítésével. Az árképzésnél figyelembe kell venni a közvetlen anyagköltséget, a beszerzésre fordított ráfordításokat, energia költséget, bérleti díj, bér és járulék költség (vállalkozással kapcsolatos költségek), ráfordított munkaóra díja, haszon, stb. Szekrényenként lehet képezni az árat, melyen lehet ellenõrizni, illetve az így kalkulált összeget a megrendelõvel elõzõleg jóváhagyatni. Bizonyos esetekben a szekrény összeállításnál is jól lehet használni a normagyûjteményt. Az elosztószekrényhez MSZ 60439-1 szabvány szerinti darabvizsgálatot kell elvégezni, melyet bizonylatolni kell, ha egyedi gyártmány. A kereskedelemben kapható elosztóhoz a bizonylatot a kereskedõtõl kell bekérni. Ezt a bizonylatot a megrendelõnek, felülvizsgálónak, mûszaki ellenõrnek joga van bekérni a kivitelezõtõl. Sok estben viszont senki sem kéri, ez a jobbik eset.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2011. március 21., 19:07:00 DÉLUTÁN
Idéz
ezzel a gombbal képeket lehet beilleszteni a hozzászólásba. A képek feltöltéséhez javasoljuk a http://www.postimage.org/ oldal használatát, melyre nagyméretû képeket is fel lehet tölteni, így azok jobban kinagyíthatók. Regisztrációt nem igényel.

http://villanyszerelo.forum.hu/villanyszerelo-forum-kozlemenyek-14/villanyszerelo-szakmai-forum-hasznalati-utmutato/

Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2011. március 21., 19:25:48 DÉLUTÁN
Nova, köszönöm a segítséget, a lustaságom határtalan. Na, azért nem annyira.

Na, megpróbálok egy két képet feltolni.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2011. március 21., 19:29:30 DÉLUTÁN
Na akkor ez nem kis szekrény esetleg belsõ elrendezésrõl is van fotó?
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2011. március 21., 19:39:23 DÉLUTÁN
Vagy még néhány:

Na, szóval ilyeneket csináltam, és most megint lenne megrendelés, csak nem látom át az árképzés rejtelmeit. Próbálom írogatni, melyik mennyi idõ, meg járulékosan mennyi idõ az anyagbeszerzés, rajzkészítés, stb.  De ugye mind más, és mikor csinálom, jövök rá, hogy eléggé alul vállaltam, több idõ kellett, nem igen jött ki jó órabér. Persze a legtöbb ember a saját kárán, és holtig tanul.

Post Merge: 2011. március 21., 19:44:47 DÉLUTÁN

Valaki meg tudja mondani, honnan lehet letölteni a következõ szabványt?: MSZ EN 60439-1:2000
Vagy a többi ma hatályos jogszabályokat, szabványokat. Nyilván nincs idõm 12.500 Ft-ot fizetni darabjáért.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2011. március 21., 20:12:36 DÉLUTÁN
Jó kis szekrények  ;D

Ha te tervezed a szekrényeket akkor az anyaglista máris rendelkezésedre áll, tervezõi anyagkiírás. Persze ehhez még jönnek a járulékos költségek, érvéghüvely, kábel rögzítõk, stb. Tervezõi költség szerintem egyszerû ahány órát eltöltesz a tervezéssel óradíjjal szorozva.
A munkadíj a eléggé tapasztalati tényezõ hiszen mindenki más és más tempóban dolgozik, másrészt ilyen jellegû munkára nehéz óradíjat kalkulálni tapasztalati tényezõ nélkül. Amit még belekalkulálhatsz az a szerszámaid amortizációja.
Ennyi szekrény után már gondolom megvan, hogy körülbelül mennyi idõ szükséges az elkészítéshez.
Persze a legvégén az a lényeg, hogy a költségeiden felül tudjál nyereségre is szert tenni.

Post Merge: 2011. március 21., 20:15:41 DÉLUTÁN

IdézValaki meg tudja mondani, honnan lehet letölteni a következõ szabványt?: MSZ EN 60439-1:2000
Vagy a többi ma hatályos jogszabályokat, szabványokat. Nyilván nincs idõm 12.500 Ft-ot fizetni darabjáért.

Szabványokról volt szó már a felülvizsgálók klubjába sajnos nem olcsók :( Esetleg nézd meg az internetes árakat.

http://villanyszerelo.forum.hu/felulvizsgalok-klubja/villamos-szabvanyok-letoltese-beszerzese/
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2011. március 21., 20:21:45 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nova Dátum 2011. március 21., 20:12:36 DÉLUTÁN
Jó kis szekrények  ;D


Persze a legvégén az a lényeg, hogy a költségeiden felül tudjál nyereségre is szert tenni.
Na, ez nem sikerült sokszor. A legtöbbször persze a helyszíni szerelés idején, és körülményein csúsztam meg. Kérnek egy árajánlatot, és találd ki, milyen körülmények között, hány egyéb mestert kerülgetve, milyen idõben, és hogyan is csináld. Kigondolsz valamit, oszt szívás van. Tudom, ezeket nagyon nehéz bekalkulálni, de én igazából a szekrény elkészítésének árai iránt érdeklõdnék. Az elõbb említett normagyûjteményeket, szabványokat honnan lehet beszerezni?

Post Merge: 2011. március 21., 20:28:49 DÉLUTÁN

Szabvány árak? Fúúúúúj, micsoda szabadrablás. Aki ezt megfizeti ( biztos van köztetek is ilyen ), az mélyen a zsebébe nyúl. Más lehetõség, fõleg olcsóbb, nincs? Még ha nem hi..atalos is. Privátba se?
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2011. március 21., 20:36:01 DÉLUTÁN
Léteznek építõipari norma gyûjtemények. A szekrény tervezéshez is léteznek tervezõ programok, de mivel te egyedi szekrényeket építesz, tehát nem egy merlin gerin moduláris rendszerût így ehhez nem igazán fogsz találni. A normagyûjteményeknél az a lényeg, hogy olyanra van szükséged amely tartalmazza az általad használt anyagokat, amiket beillesztesz a költségvetésbe amihez kalkulálva van egy norma idõ. A végén ez fogja kiadni az anyag és munkadíjat, de mivel a szekrényeid ha jól láttam még PLC vezérlés (vagy valami hasonló) is van, így ilyen egyedi igényekhez nehéz programot találni. Másrészt nem akarlak elkeseríteni, de ezeket a programokat is folyamatosan frissíteni kell, az árak és bõvítmények miatt. Ami szintén pénzbe kerül, semmi nincs ingyen.

A munkavégzés helyszíne meg mindenhol olyan sajnos, hogy mindenki együtt dolgozik, hiszen szûkösek a határidõk és a költségek.  :(
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: Novill Dátum 2011. március 21., 20:40:31 DÉLUTÁN
Talán más oldalról is meg lehet közelíteni az árképzést.  Mivel ezt a tevékenységet vállalkozásban végzed, az egészet leszámlázod. A számla összegébõl levonod a különbözõ ráfordításokat, és megmaradt összegbõl levonod a befizetendõ adókat, járulékokat. Természetesen az egész évre vonatkozó adókat kell figyelembe venni, amely az adott munka részre lebontandó. A vállalkozás formája, áfa körös vagy nem ez is számit. Durván úgy lehet kalkulálni, hogy a nyereség fele elmegy adóba, és ehhez még hozzá kell számítani a vállalkozás költségét. És az ezek után megmaradt összeg az, amit zsebre tehetsz és a tied.
Én a Terc KFT norma gyûjteményét használom, a másik gyakori a KONTROL kft normagyûjteménye. Ezeknél lehet õket beszerezni. Itt is ugyanaz a probléma, mint a szabványoknál eléggé drágák, és nem teljesen tökéletesek. Sok tétel hiányzik belõlük. És ezt nekünk kell beillesztenünk a rendszerbe. Évek óta használom és lehet vele dolgozni.
A szekrények egyébként szépek.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2011. március 21., 20:43:10 DÉLUTÁN
A munkavégzés helyszíne meg mindenhol olyan sajnos, hogy mindenki együtt dolgozik, hiszen szûkösek a határidõk és a költségek.  :(

Hát igen, a szakipari munka mindig egyszerre, és persze nagyon gyorsan folyik. És mi mindig útban vagyunk valakinek, Õk meg nekünk. Az élet már csak ilyen. De azért köszi.

Post Merge: 2011. március 21., 20:45:34 DÉLUTÁN

"A szekrények egyébként szépek."

Köszönöm, saját tervezés, kivitelezés. 40 év szakmai tapasztalata segít.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: flatskerrobert Dátum 2011. március 21., 21:20:50 DÉLUTÁN
A probléma nem új. Kétségtelen, hogy minden egyes szekrény más és más. Van az XLPro2 szoftvernek egy része ami foglakozik az elosztók anyaglistájával, bekötési normájával, rezsiórabérrel és szállítási költség számítással stb.
Azt nem mondom, hogy pofon egyszerû, de jó beállításokkal sablonok kialakításával viszonylag gyorsan meg lehet csinálni egy elosztó egyvonalas rajzát, tokozását és a költségvetését.
A képeket nézve ezek inkább erõsáramú és irányítástechnika elosztók megspékelve egy két frekvencia  váltóval.
A szoftverhez külsõ anyagokat is  be lehet illeszteni úgy mint méret, villamos paraméterek stb. a szekrény fizikai méretezése miatt. A fõáramköri panelon kívül  vezérlõ paneleket is hozzá lehet csatolni.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez inkább létesítmény installációhoz készült és nem vezérlési  és irányítás technikai elosztókhoz.
Az elosztók kulturáltak, szépek a további munkához sok sikert kívánok.
FR.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2011. március 21., 21:35:14 DÉLUTÁN
Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2011. március 21., 21:20:50 DÉLUTÁN

Az elosztók kulturáltak, szépek a további munkához sok sikert kívánok.
FR.
Köszönöm! Alakul a dolog, szóval rengeteg munka vár még rám, tájékozódás, tanulás, és egy két program beszerzése, tanulmányozása, betanulása, ha haladni akarok. Kell! Nem kérdés.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2011. március 21., 21:48:28 DÉLUTÁN
Egy javaslatot tennék viszont, ha már kitérünk a szekrény szerelés részleteire. Érdemes használni címkézõ sávokat a kapcsoló szekrények feliratozására, mert a címkenyomtató feliratai esetleges melegebb idõben elég szépen eldeformálódnak. A címkézõ sávban meg simán kicseréli az ember a feliratot. A szekrények valamelyik sarkára meg lehet tenni kis paraméter táblát amely tartalmazza a szekrényben található feszültség viszonyokat, esetleg gyári szám, gyártó (a reklám soha nem árt, ha már vállalkozó vagy lehet más is megkeres), szekrény elnevezés, mely a rajzokon is fel van tüntetve, így még egyszerûbb beazonosítani.

Persze ezeket csak mint javaslatokat írom le  ;D

Programokból meg azt javaslom érdemes a demokat kipróbálni, akár különbözõ készülék és szerelvény gyártók programjait is, melyekbõl esetleg le tudod szûrni mi ami hasznos neked.

További jó munkát :)
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: xabo Dátum 2011. szeptember 30., 10:39:21 DÉLELŐTT
Az egyvonalas tervek alapján szívesen elvégzem neked az anyagkalkulációt!
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2011. október 05., 21:19:10 DÉLUTÁN
Idézetet írta: xabo Dátum 2011. szeptember 30., 10:39:21 DÉLELŐTT
Az egyvonalas tervek alapján szívesen elvégzem neked az anyagkalkulációt!
Szia!

Milyen kalkulációra gondolsz? Már mint milyen árakkal, és milyen típusú, gyártmányú anyagokkal?
Mert ugye nem azonos árú hasonló termékekbõl van elég. Vagy az egyvonalas rajzon fel kell tüntetni a pontos típust, gyártmányt, gyártót, stb?
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: gyulagy Dátum 2011. december 04., 11:11:28 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Telepítésre került egy kültéri szekrény (Benne gépészeti berendezések) 3 db kismegszakító ,AVK, EPH...
Milyen megfelelõségi  nyilatkozat kell (szerintetek) ilyenkor, egy átadási dokumentációba!(MSZ HD 60364-6).
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: Novill Dátum 2011. december 04., 13:01:32 DÉLUTÁN
Úgy gondolom, ha kis elosztóról van szó, ami a kereskedelemben kapható arra elegendõ bekérni a kereskedõtõl a mûbizonylatot.  Egyéb saját gyártmányú elosztó szekrénynél az MSZ EN 60439-1 szerinti darab vizsgálatról kell kiállítani a nyilatkozatot. Ebben az elosztóról az alapadatokat kell rögzíteni. Kell egy szemrevételezéses vizsgálatot és mûszeres villamos szilárdsági vizsgálatot elvégezni. Ez például 2,5KV, 50 Hz feszültséggel, 1perces idõtartammal fõ és mellék áramkörök között, fázisok és a váz szerkezet között. Villamos mûködtetés és áramkörök ellenõrzése. Mechanikai mûködés ellenõrzése. Minõsítési  rovattal.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: gyulagy Dátum 2011. december 04., 15:16:36 DÉLUTÁN
Hát elég méretes, (Rittal, klimatizált gyári) Elhelyeztek benne 4 db szivattyút, ezeknek kell a kismegszakító.  Be is kellett kötni ( a szivattyúkat a szállító cég helyezte üzembe) adtam róla ÉV jegyzõkönyvet. A megrendelõ azt kérte, hogy 60364-6 szabványnak eleget téve legyen üzembe helyezve.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: Novill Dátum 2011. december 04., 16:16:42 DÉLUTÁN
Az általad említett szabvány MSZ HD 60364-6 az ellenõrzésrõl szól, ami alapján el kell végezni a felülvizsgálatot. Az MSZ EN 60439-1  szabvány pedig a kisfeszültségû kapcsoló és vezérlõ berendezésekrõl szól.
Ha ez gyári szekrény, akkor a gyártó bizonylatait kell becsatolni a minõsítõ iratba.  Egyébként nem értem, hogy miért kéri ( lehet, hogy nem magyar cég ez?) a megrendelõ. Ha végkép kéri akkor az MSZ EN 60364 szerinti vizsgálatot kell elvégezni.  A " .schneider-electric.com" lapon van fent egy minta lap, ami kicsit bonyolult is. De ennek egy egyszerûbb változatával is találkoztam már valahol, de nekem nincs meg. Lehet, hogy valakinek meg van a fórumozok közül.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: flatskerrobert Dátum 2012. február 16., 12:16:55 DÉLUTÁN
      Válasz JUVILL kérdésére!

Válasszuk több felé a kérdést.
Amirõl most írok ezek installációs szekrények.
Amit a képen lehet látni, az szinte biztos, hogy egy kettõs szigetelt viszonylag nagyméretû elágazó doboz, aminek van egy zárt teteje is. Ebbe a szekrénybe be van építve egy TS35 sin aminek csak tartó szerepe van.
Megjegyzés: tömszelence,  érvéghûvely, esetleg feliratozások hiánya mint kritikák jogosak.
Csak irónia: A 4db felfogatócsavart is be kellene kötni a PE-be nem?
Ha ugyan ezek az eszközök bekerülnek pld. egy gyári kétsoros maszkos elosztóba ami el van látva mindenféle CE, ISO, mûbizonylatokkal, Én soha életembe nem láttam azt, hogy elõírták, vagy jelölték volna, a TS35 sin PE bekötését. Konkrétan melyik szabvány, vagy gyártói leírás írja elõ a fenti módszert?
A kilencvenes évek közepén kezdték el gyártani a Hensel-nél az új KV sorozatú elosztókat.
Volt szerencsém látni a gyártását is.
Fel sem merült a tartósínek PE bekötése. Ezek mind kettõs szigetel elosztók, de gondolom ezzel nem mondok újat.

Vannak a nagyobb ipari elosztók, általában nem maszkos és I. es érintésvédelmi osztályba sorolt berendezések, ahol a TS35 sorkapocstartó sin részben vagy egészben PE vezetõnek is számít, nyilván attól függ mekkora áramra van méretezve az elosztó. Az egész belsõ tartósín szerkezet egy PE potenciálon van. Itt sem kötik külön be vezetékkel a tartókat, ha nem nyilván olyan ricnis csavarokat használnak amik PE folytonosnak minõsülnek.

De lehet, hogy tévedek?
FR.




Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 16., 20:09:58 DÉLUTÁN

Tisztelt FL!

Tévedni emberi dolog.
Hogy te mit kötöl be és mit nem, az gondolom a te felelõsséged.
Vannak elosztók, melyek kettõs szigetelésûek, ezeknek a burkolatán van egy dupla négyszög.
Az MSZ 172/1-1986 számú szabvány és az MSZ EN 60364 szabvány is elõírja, hogy melyek azok a fémtestek (felületre és terjedelemre) melyeket kötelezõ bevonni az érintésvédelembe.
Megkérnélek, hogy hülyeséget ne beszélj! Attól függetlenül te bekötheted a csavarok fejét is.:)
Nova elõzõekben leírta, hogy ezeket a szerelõsíneket kapoccsal rendelkezõ védõvezetõ sorkapoccsal egyszerûen be lehet vonni az érintésvédelembe. (pl, WEIDMÜLLER WPE sorozatkapocs.)
Ezek a mûanyag elosztók valóban burkoltak, ez ad egy bizonyos IP védettséget, és egy érintésvédelmi burkolatot. Korábban már írtam, hogy addig, míg nincs megbontva. Amennyiben a fedelet leveszed, és javítást végzel, a szerelõsín érintésvédelmi burkolása megszûnik, és érintésvédelmi hiányossá válik. A maszkolt elosztók is vannak mûanyag kivitelben is. Ezeknek az elosztóknak is a kalapsínjét be kell vonni az érintésvédelembe abban az esetben, ha azokra kisfeszültségû anyagok vannak szerelve.
Ugyan ezen megfontolásból kell bekötni a fémtestû villamos elosztószekrények ajtajait is az érintésvédelembe, ha azokra kisfeszültségû anyagok vannak szerelve.
Megjegyezném még, hogy abban igazad van, ha a fémtestû elosztó fém kalapsínje az elosztó testéhez van csavarkötéssel rögzítve, az egy potenciálon van a fém szekrény testével. Ebben az esetben, ha nem védõvezetõs sorkapoccsal kötöd be a betáplálás PEN vagy PE vezetõjét - mely a szerelõsínre épített szabványos védõvezetõ sorkapocsban van fogadva - akkor a szekrény testét vonod be az érintésvédelembe, ami mint védõvezetõ biztosítja a szerelõsínek érintésvédelmét, a védõvezetõ folytonosságát.
Az adott képen én úgy láttam nem errõl volt szó, hanem mûanyag elosztóról.
Több mint 30 éve foglalkozom villamos biztonságtechnikával. Az ilyen szereléseket eddig is, ezek után is nem megfelelõnek minõsítettem.
Ha nekem kell a kivitelezés végezni, ezeket a síneket bevonom az érintésvédelembe, ha a berendezés kisfeszültségû, még akkor is, ha maga az elosztó burkolatán a dupla négyszög van feltüntetve.


Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 16., 21:02:17 DÉLUTÁN
Hûû, fiúk, ti aztán rendesen összekaptatok ezen a kalapsín PE-be kötésen, bár én nem tudom, melyik az a kép,amely az inrkriminált elosztóról szól??? Juvill, ha pl a kalapsínen csak mûa házas cuccok, pl kismegszakító, ill egyéb "kismegszakító" méretû jószág van,akkor azt minek bekötni a PE-be, fõként egy mûa tokozott, vagy mûa házas, maszkos szekrény esetén? Nyilván,egy lemezszekrénynél más a helyzet, hisz eleve a szekrénytest és az ajtó is össze KELL, hogy legyen kötve a PE hálózattal, illetve, ha csak PEN van, akkor azzal. Ugyanez a helyzet ugye abban az esetben, ha weidmüller, vagy wieland "pattintható" sorolható )zöld-sárga) sorkapcsok vannak fent és abban az esetben a kalapsín maga a PE sín is, hiszen ezen cuccok a kalapsínnel fémes összeköttetésben KELL, hogy legyenek. De hogy minden esetben be kell kötni a kalapsínt?? Szerintem, nem,de ha citálsz egy ,ezt minden esetre elõíró szabványt, én meghajlok nemes nagyságod elõtt!  8) 
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 16., 21:38:07 DÉLUTÁN

Az elõzõekben a véleményem leírtam, egyéb megjegyezni valóm nincs.:)
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: flatskerrobert Dátum 2012. február 16., 21:46:21 DÉLUTÁN
      Szerintem mi nem kaptunk ezen a témán össze!

Igaz jó lenne egy olyan szabvány szám a bekezdésig lebontva, ahol a kettõs szigetelt, maszkos elosztóban, lévõ 35x200 vagy 400 vagy 500mm hosszú fém szerkezetet (kalapsínt) külön külön kötelezõ PE-be kötni.
     Téma arra jó, hogy most Én is átnézzem ezek után a szabványokat.

FR.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 16., 22:33:07 DÉLUTÁN

FR!

Örülök neki, hogy nem kaptunk össze ezen a témán.
De Gyurmaúr(fi-relé)-vel sem szeretnék! :)
Nem hiszem, hogy találunk olyan szabványt, ami kifejezetten a 35x7,5; 35x15 mm-es kalapsínek érintésvédelmi bekötésére vonatkozik.
Az tény, hogy az elosztó mûanyag, feltehetõen kettõs szigetelt.
Megnéztem most is a képet. Szerintem "sántít" a szerelés. Én bekötném a sínt akkor is ez esetben, ha maga a szekrény kettõs szigetelt.
Azért is bekötném, mert itt rácsatlakozik egy tápegység, aminek a háza tudomásom szerint fém. Ez el is van látva érintésvédelemmel.
Lehet, ellentmondásos az egész, ami a szabványokat illeti.
Veszem a fáradtságot, és megnézem az ide vonatkozó elõírásokat pontosabban.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: flatskerrobert Dátum 2012. február 16., 22:48:18 DÉLUTÁN
     Nos akkor ezt megbeszéltük.
Egyetértek Veled, szerintem is sántít a szerelés, meg jelen esetben a kolléga kösse be a PE- be a sínt.
    JUVILL mivel profi vagy a szabványok körül és ha megtalálod azt a részt ami erre a konkrét kérdésre vonatkozik, megosztod velünk ugye?
FR.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 16., 23:01:49 DÉLUTÁN

Több 100 ezer profibb szakember van nálam a szakmában, csak azok még nem fórumtagok.
Ezek után bízzuk a kollégára, hogy beköti-e.
Van jártasságom a szabványokban, de ebben is vannak sokkal profibbak, mint én.
Ez a téma nagyon jó volt arra, hogy utána kell nézni, hogyan értelmezzük az ide vonatkozó szabványt.
Remélem megtalálom az ide vonatkozó elõírást a régi és az új érintésvédelemre vonatkozó szabványban.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 17., 21:15:31 DÉLUTÁN
Gyerekek, melyik az a kép,amit folyton-folyvást citáltok?? Mutassátok már meg, lécci, mert ez így nagyon gáz,hogy nem látom a konkrét példát! Köszi...
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2012. február 17., 21:20:57 DÉLUTÁN
Csak tipelek, de szerintem ez lehet az a ominózus kép. :)


Geo tarifa és hõszivattyú - Villanyszerelõ Szakmai Fórum (http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=382.msg3882#msg3882)
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 17., 21:30:48 DÉLUTÁN
Köszi, nova! Hiába, aki profi,az profi... Nos, amennyiben ez az inkriminált jószág, akkor ez részemrõl határeset, mert nem tudom eldönteni, hogy a kalapsínen elhelyezkedõ cuccok közûl melyik érintkezik fémesen a kalaphoz. Mindenesetre, én azt a tatárjárás elõtti kismegszakajtót nem tettem volna be, még akkor sem, ha itt nem várható extrém terhelés, illetve zárlati áram képzõdés. Mert bár a W124-es Merci maga a tökéletesség ikonja, immár közel 30 éve,de egy közel ennyi idõs kismegszakítóval szemben nekem speciel már vannak averzióim...  :o
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2012. február 17., 21:59:39 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. február 17., 21:30:48 DÉLUTÁN
nem tudom eldönteni, hogy a kalapsínen elhelyezkedõ cuccok közûl melyik érintkezik fémesen a kalaphoz.

Kis piros karikát elhelyeztem a képre, az ehhez hasonló fémházas töltõknél is fémesen kapcsolatban vannak a kapasínnel a töltõ háza. Mivel mûanyag a szekrény így a borítás felhelyezése sokat segít a helyzeten, persze akkor nem tudnánk mirõl beszélni. :) Mint már írtam egyszerû sínre pattintható sorkapocs segítségével orvosolható a probléma.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: flatskerrobert Dátum 2012. február 17., 22:16:07 DÉLUTÁN
Ha minden szép lenne, meg jó lenne akkor mirõl "beszélgetnék".
Egyébként nincs semmi probléma email-be megbeszéltük.
FR.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: JUVILL Dátum 2012. február 17., 22:29:32 DÉLUTÁN

Semmi probléma. Valóban így van, e-mailben mindent megbeszéltünk.
A képhez már nem merek hozzászólni.:)
Nova két alkalommal is célzott ebben a témában a mûszaki megoldásra.
Ezeket a Mean Well egységeket sokan ismerjük szerkezeti kialakításban.
A piros karika a legjobb helyen van.
Lehet, hogy mindannyian tanultunk belõle. (Én biztos.)
Vita ide, vita oda, utólagosan végiggondolva, ezért is szükséges a fórum, mert szakmai szempontból ki tudjuk fejteni véleményünket.
Az "éles" hangért elnézést mindenkitõl.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: gyulagy Dátum 2012. november 27., 18:46:55 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Volna egy olyan kérdésem, hogy adott egy kültéri elosztószekrény, melynek betáplálása 230V, mely akkumulátorokat tölt és néhány 230V-os berendezést lát el. E szekrény DC oldaláról (48V) egy beltéri hőcserélő is megtáplálásra kerülne, mely ajtó végálláskapcsolóval lenne reteszelve (ha kinyitják az ajtaját, ne menjen feleslegesen a hőcserélő). A kérdésem az volna, hogy ez a retesz mindkét pólust (negatív és pozitív) szakítsa, vagy elég csak az egyiket? Sajnos információm nincs arról, hogy ez a DC hálózat mennyire leválasztott.
Üdv: Gy
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nyaki Dátum 2012. november 27., 22:50:36 DÉLUTÁN
Hali!
Biztonsági rendszerről lévén szó. kettős leválasztás javallott
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2012. november 28., 13:40:14 DÉLUTÁN
Lehet, hogy csak én nem értem, de a DC rendszer mit táplálna meg? Azért kérdezem mert ugye vannak olyan rendszerek melyeknél a DC kör egyik pontja földelt.

Mindenesetre a kettős leválasztás láthatatlanban jó megoldásnak tűnhet, melyet nyaki is javasolt. 
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: gyulagy Dátum 2012. november 28., 18:53:53 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nova Dátum 2012. november 28., 13:40:14 DÉLUTÁN
Lehet, hogy csak én nem értem, de a DC rendszer mit táplálna meg? Azért kérdezem mert ugye vannak olyan rendszerek melyeknél a DC kör egyik pontja földelt.

Mindenesetre a kettős leválasztás láthatatlanban jó megoldásnak tűnhet, melyet nyaki is javasolt.
A DC rendszer távközlési eszközök táplálását látja el.
Ez egy híradástechnikai elosztó/rendező egy kültéri RITTAL szekrény.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nova Dátum 2012. november 28., 19:03:34 DÉLUTÁN
Ez a híradástechnikai elosztó/rendező szekrény lehet tudni milyen eszközöket tartalmaz?  Például a telefon központoknál ha jól emlékszem a DC oldalról a negatív sarok van földelve, tehát a pozitív kör biztosítása elég szokott lenni a töltök akkumulátor telepénél.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: gyulagy Dátum 2012. december 01., 19:24:31 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nova Dátum 2012. november 28., 19:03:34 DÉLUTÁN
Ez a híradástechnikai elosztó/rendező szekrény lehet tudni milyen eszközöket tartalmaz?  Például a telefon központoknál ha jól emlékszem a DC oldalról a negatív sarok van földelve, tehát a pozitív kör biztosítása elég szokott lenni a töltök akkumulátor telepénél.
Optikai elosztókat VDSL eszközöket.  Irtam egy levelet , hogy adják meg az ott alkalmazott technológia paramétereit.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: flatskerrobert Dátum 2012. december 18., 20:33:09 DÉLUTÁN
     Ez az elosztó és vezérlő szekrény még tavaly készült el, egy meglévő benzinkút átalakítása folytán.
Eléggé speciális esetben készült az egész épület átalakítása mert 1 percre sem zárt be a kút. A fotókon látszik, hogy a régi elosztó ami csak a kútvezérlő, körülötte milyen "balkáni" állapotok uralkodtak. Ahogy a felújítás haladt ezt az elosztót 4 X telepítettem át.
Eddigi életem leghosszabb elosztószerelési  munkája volt májustól szeptemberig, azon egyszerű oknál fogva, hogy ilyen ütemben fizettek.
Az elosztó érdekessége, hogy az összes világítási, légtechnikai és klíma áramköröket érintőképernyős kijelzőről lehet működtetni a kassza melletti pultból. A kijelző jobb alsó sarkában lévő négyzet alakú nyomógombokkal lehet a világítási köröket működtetni, a kör alakú szimbólumok a lámpatestek visszajelzése egy az egyben ha világos akkor be van kapcsolva ha sötét akkor ki. Egyébként nagyon stabilan működik, eddig nem volt probléma vele, ráadásul  a kijelzőt, ezáltal az egész rendszert, LAN hálózatba is be lehet csatlakoztatni és távolról is el lehet érni.
FR.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2013. április 02., 16:59:53 DÉLUTÁN
Sziasztok! :)

Régen jártam itt. Most lenne egy kérdésem, biztosan tudtok segíteni. Készítenem kellene egy két szekrényt, ami nagy teljesítményű motorok indítását végezné. A nagy motorok esetében 55, illetve 45, 15 és 10 kilowattosakra gondolok. Nedves körülmények is lehetnek, ezért fi relét szeretnék alkalmazni, vagy valami olyan megoldást, ami helyettesítheti a fi reléket. 100 amperos fi relé kicsi a dologhoz, a szekrény egész betápját jó lenne védeni, egy egy szekrénynek összesen olyan 73-75 kilowatt teljesítményt kellene kapcsolni. Mit javasoltok? Lehet párhuzamosan kötni több fi relét? Lehet, hülyén hangzik a kérdés, de még nem kellet ilyen teljesítménynél ilyen módozatot alkalmaznom, és szakirodalom nem igen van ebben a témában. ???
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: czapi Dátum 2013. április 02., 18:03:30 DÉLUTÁN
Idézetet írta: fügelaci Dátum 2013. április 02., 16:59:53 DÉLUTÁN
Sziasztok! :)

Régen jártam itt. Most lenne egy kérdésem, biztosan tudtok segíteni. Készítenem kellene egy két szekrényt, ami nagy teljesítményű motorok indítását végezné. A nagy motorok esetében 55, illetve 45, 15 és 10 kilowattosakra gondolok. Nedves körülmények is lehetnek, ezért fi relét szeretnék alkalmazni, vagy valami olyan megoldást, ami helyettesítheti a fi reléket. 100 amperos fi relé kicsi a dologhoz, a szekrény egész betápját jó lenne védeni, egy egy szekrénynek összesen olyan 73-75 kilowatt teljesítményt kellene kapcsolni. Mit javasoltok? Lehet párhuzamosan kötni több fi relét? Lehet, hülyén hangzik a kérdés, de még nem kellet ilyen teljesítménynél ilyen módozatot alkalmaznom, és szakirodalom nem igen van ebben a témában. ???
Üdv!

Földzárlatvédelem Pl.: Schneider Compact NSX megszakító + Vigirex relé
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: flatskerrobert Dátum 2013. április 02., 19:18:33 DÉLUTÁN
fügelaci!
A beruházó kéri ezt a védelmet, vagy Te akarod így megoldani?
Egyébként egyetértek czapival amit javasol az szerintem jó megoldás!
FR.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2013. április 02., 20:11:10 DÉLUTÁN
Köszi a gyors választ, válaszokat.
Nem ismerem ezt a készüléket, illetve a relét. Mit tud, hogyan kell használni, mennyibe kerül?
Én szeretném megoldani a problémát, tervező még nincs, nyilván, ha kérem, betervezi. Kérdés, kell-e?
Minden esetre a dolgozókat védendő szeretném. Sok "alulképzett" ember dolgozik majd itt, aki csak a slagot fogja, oszt locsol. Hogy a motorra is? Na bumm! Védje meg valami. Mondják Ők. Én meg nyilván nem szeretnék problémát. ???
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: fügelaci Dátum 2013. április 04., 05:36:01 DÉLELŐTT
Idézetet írta: fügelaci Dátum 2013. április 02., 20:11:10 DÉLUTÁN
Köszi a gyors választ, válaszokat.
Nem ismerem ezt a készüléket, illetve a relét. Mit tud, hogyan kell használni, mennyibe kerül?
Én szeretném megoldani a problémát, tervező még nincs, nyilván, ha kérem, betervezi. Kérdés, kell-e?
Minden esetre a dolgozókat védendő szeretném. Sok "alulképzett" ember dolgozik majd itt, aki csak a slagot fogja, oszt locsol. Hogy a motorra is? Na bumm! Védje meg valami. Mondják Ők. Én meg nyilván nem szeretnék problémát. ???
Nincs, aki írjon róla? Pedig érdekelne. Vagy egy link, hol lehet utána olvasni. Segítsetek! Köszi. :'(
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: czapi Dátum 2013. április 05., 16:57:17 DÉLUTÁN
Schneider vigirex keresés (http://www.schneider-electric.hu/sites/hungary/hu/altalanos/kereses/kereses-talalat.page?URL=http://websearch.schneider-electric.com/GsaLost/portlets/AutonomyGlobalSearch.jsp%3FLanguage=hu%26Country=hu%26lancer=oui%26autnmQueryBis=vigirex)
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: recens Dátum 2018. január 17., 11:09:59 DÉLELŐTT
Sziasztok,

Lenne egy kérdésem.
Elosztószekrényt, kapcsolószekrényt milyen esetben kell (szükséges) tervezővel terveztetni?
Konkrétan egy távhőszolgáltatói cégnek a hőközponti kapcsolószekrényére gondolok.
Egyáltalán szükséges-e terveztetni?
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nyaki Dátum 2018. január 17., 17:31:18 DÉLUTÁN
Üdv!
A jelenleg is hatályos MSZ HD 61439-1, 2 értelmében gyakorlatilag csak tipizált elosztószekrényeket lehetne szerelni szinte mindenhová és ezeket ugye terveztetni kell, valamint mindenféle típusvizsgálatnak alá kell vetni, melyről dokumentet kell kiállítani.
A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy sok esetben a költséghatékonyság jegyében sem a beruházó, sem a kivitelező nem foglalkozik ezzel, bízva a felülvizsgáló "elnéző" jóindulatában. A lakások és egyéb magánépületek esetében még ez "rizikó" sincs.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: recens Dátum 2018. január 17., 18:22:16 DÉLUTÁN
Köszi,

Megtudnád adni az  erre vonatkozó jogszabályt vagy pontos szabványpontot.
(Az MSZ HD 61439-1, 2 belül hol találom ?)

A felülvizsgálatot velem végeztetnék és ha ez így van akkor megterveztetem.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: Fecó Dátum 2018. január 17., 21:02:34 DÉLUTÁN
Én inkább egy szigorúbb előírást mondanék, a 23/2016 (VII. 7.) NGM rendeletet, melynek a 3. melléklete előírja, mit kell a gyártónak prezentálnia, mert te gyártó és forgalmazó leszel, ha összeszereled és eladod a termékedet:

"1. A belső gyártásellenőrzés az a megfelelőségértékelési eljárás, amellyel a gyártó eleget tesz a 2., 3. és 4. pontban meghatározott kötelezettségeknek, továbbá biztosítja azt, és saját kizárólagos felelőssége mellett nyilatkozik arról, hogy a tárgyi villamossági termék megfelel e rendelet követelményeinek.

2. A gyártó elkészíti a műszaki dokumentációt. A műszaki dokumentáció lehetővé teszi annak értékelését, hogy a villamossági termék megfelel-e a vonatkozó követelményeknek, és tartalmazza a kockázat(ok) megfelelő elemzését és értékelését. A műszaki dokumentáció meghatározza az alkalmazandó követelményeket, és - az értékelés szempontjából szükséges mértékben - ismerteti a villamossági termék tervét, gyártását és működését. A műszaki dokumentáció, amennyiben alkalmazható, legalább az alábbi elemeket tartalmazza:

a) a villamossági termék általános leírása;

b) az alkatrészek, részegységek, áramkörök stb. tervezési és gyártási rajzai és tervei;

c) a villamossági termék ezen rajzainak és terveinek, valamint működésének megértéséhez szükséges leírások és magyarázatok;

d) a részben vagy egészben alkalmazott harmonizált szabványok jegyzéke vagy a 12. § szerinti nemzetközi vagy a 13. § szerinti nemzeti szabványok jegyzéke, illetve azon esetekben, ahol ezeket a harmonizált szabványokat, illetve nemzetközi vagy nemzeti szabványokat nem alkalmazzák, azoknak a megoldásoknak a leírása, amelyeket e rendelet biztonsági céljainak teljesítése érdekében alkalmaztak, az egyéb alkalmazott vonatkozó műszaki leírásokat is ideértve; a részben alkalmazott harmonizált szabványok, illetve nemzetközi vagy nemzeti szabványok esetében a műszaki dokumentációban fel kell tüntetni, hogy mely részeket alkalmazták;

e) az elvégzett tervezési számítások, vizsgálatok stb. eredményei, valamint

f) a vizsgálati jegyzőkönyvek.

3. A gyártó minden szükséges intézkedést meghoz annak érdekében, hogy a gyártási eljárás és ennek figyelemmel kísérése biztosítsa a gyártott villamossági terméknek a 2. pont szerinti műszaki dokumentációnak és ezen rendelet követelményeinek való megfelelőségét.

4. CE megfelelőségi jelölés és EU-megfelelőségi nyilatkozat

4.1. A gyártó minden olyan villamossági terméken elhelyezi a CE-jelölést, amely eleget tesz ezen rendelet alkalmazandó követelményeinek.

4.2. A gyártó a villamossági termék modelljére vonatkozóan írásos EU-megfelelőségi nyilatkozatot készít, és a műszaki dokumentációval együtt a villamossági termék forgalomba hozatala után tíz évig a piacfelügyeleti hatóság számára elérhetővé teszi. Az EU-megfelelőségi nyilatkozat azonosítja a villamossági terméket, amelyre vonatkozóan elkészítették.

4.3. Az EU-megfelelőségi nyilatkozat egy példányát a piacfelügyeleti hatóság kérésére hozzáférhetővé kell tenni.

5. A gyártónak a 4. pontban meghatározott kötelezettségei a gyártó nevében és felelősségére eljáró meghatalmazott képviselője révén is teljesíthetőek, amennyiben ez szerepel a meghatalmazásban."

Több helyen is említ "tervet". Én megkérdezném a megrendelőt, ragaszkodik-e tervező általi tervhez, ha igen, akkor csináltasd meg, és ezen kívül láthatod, még így is van bőven papírmunka. Ha nem, akkor te is tudsz húzni pár vonalat. De azért egy 12 modulos "egyszerű" kiselosztó miatt lássuk be semelyikünk nem rohangál villamos tervezőhöz. Ja, hogy tiszta legyen, a fenti dolgok Marika néni kiselosztójára is érvényesek, mind a 2 db 10 A kismegszakítóval!!!
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: recens Dátum 2018. január 17., 21:11:48 DÉLUTÁN
Köszönöm,

Hát itt nem csak egy egyszerű 12 modulus elosztóról van szó. Maszkos lemezszekrényben alap áramkörök, szivattyú vezérlések ,  DDC szabályzó(k) , informatikai eszközök és túlfesz. védelmek .
Valamivel hatnom kellene rájuk ,hogy terveztessék meg. Az lenne a legtisztább szerintem.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nyaki Dátum 2018. január 17., 22:34:15 DÉLUTÁN
Talán ezen összefoglalók adnak némi támpontot, mert a szabványt sajnos nem másolhatom be.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: recens Dátum 2018. január 18., 08:55:03 DÉLELŐTT
Köszönöm átnézem.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: Simon Endre Dátum 2018. január 18., 17:08:23 DÉLUTÁN
Az igazi mérnöki tervezés csak valós szakmai gyakorlat és tapasztalat esetén állja meg a helyét és ebben a legyártási és használati ergonómia is bennfoglaltatik, értem ezalatt a fogságbaesett, szerelhetetlen és cserélhetetlen fődarabok esetét és azt is hogy sinek és fogantyus bíztosítékok közelségében kézzel kezelendő (pl. visszaállítandó) szerelvények vannak elhelyezve. Van olyan  "minimálterv", amelyben helye van (lenne) a a bővítésnek csak az kivitelezhetetlen. Nem értem hogy szabványos elemekből, kellő szakmai képzettséggel, dokumentáltan és felelős (nem feketén végzett) munkával miért kell gyártmánnyá avanzsálni egy munkadarabot. Most van egy munkám a befejezés közelében  (kb 130-140 végponttal) ha végeztem a ház falára odaillene  CE jelzés ? Ez nem gyártmány ebből csak ez az egy készül, mert ha tipusterv alapján ebből egy cég tucatjával tervez és kivitelez akkor az gyártmány és ebből először a mintadarabot és ezután csak minden X-edik darabot kell tüzetesen megvizsgálnia?
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: recens Dátum 2019. március 25., 18:38:33 DÉLUTÁN
Üdvözlöm a Kollégákat!

Egy éve boncolgattam ezt a témát most visszatérnék rá .
Tehát adott egy maszkos kapcsolószekrény  alap áramkörökkel , szivattyú vezérlések ,  DDC szabályzó(k) , informatikai eszközök.
Kérdésem ,hogy az elmúlt egy év alatt változtak-e az előírások,jogszabályok?
Tervköteles-e a kapcsolószekrény?

Maszkos kapcsolószekrényről beszélünk  kérdésem ,hogy DDC egységeket ha nem standard modul méret,hogy lehet maszkolni?
Van erre valami megoldás, vagy marad a lemezszekrény szerelőlappal. A szerelőlapra perforált csatorna  és kalap-sin szereléssel  kivitelezve.


Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nyaki Dátum 2019. április 01., 15:05:08 DÉLUTÁN
Minden kapcsolószekrényre tervet kell készíteni.
A DDC-ket nem kötelező maszkolni, ha annak törpefeszültségű a táplálása és a DDC nem kapcsol közvetlenül kisfeszültséget.
A DDC-t fogadó fémszekrényt és szerelőlapot be kell vonni az érintésvédelembe.
Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: recens Dátum 2019. április 03., 12:12:34 DÉLUTÁN
Tehát akkor terveztetni kell.
Tervet csak tervező készítheti ha jól gondolom.
Erre milyen jogszabályi hivatkozás van?

Kapcsolószekrény betáplálása 6,6,16 Amper.
DDC kisfeszültségű betáplálású és kapcsol közvetlenül kisfeszültséget is.
A gyári maszk takarót nem lehet rá felrakni mert nagyobb a DDC mérete, de elzárt (csak segédeszközzel nyitható) kapcsoló szekrényben lesz elhelyezve.


Cím: Re:Kapcsoló szekrények
Írta: nyaki Dátum 2019. április 03., 23:59:14 DÉLUTÁN
Felesleges kombinálni, mert a terven mindent fel fognak tüntetni, még a szekrény kinézetét is.