Aggregátor üzemeltetése

Indította savair, 2012. augusztus 27., 21:34:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

980POWER

A téma igen csak közérdekű lehetne, mert sokak használják eme mobil aggregátorokat. Én, ha kiviszem valahová pl. határba, le se veszem az utánfutóról, nem hogy földelés, de kizárólag kettős szigetelési készüléket használok róla (fúrógép). kifúrok egy lyukat és már megyek is tovább, igazából tovább tart elindítani, mint használni. Ugyan ezt használjuk áramszünet esetén is, van hozzá egy földelő szondánk, befogom a fúró gépbe és lefúrom a talajba így a rozsda is távozik és szét se verem a fejét. Járda mellé szoktam lefúrni, mert itt mindig nedves a föld. Majd rácsavarozom az aggregátor 10mm2 sodrott réz vezetékét. Földelés létesítésekor gondolom valami mérést is illene dokumentálni, de mi a helyzet a mobil készülék esetével?
Ha egy olyan ház hálózatához csatlakoztatjuk az aggregátort, aminek van közcélú hálózati ellátása akkor pedig ezt érdemes figyelembe venni:
http://www.eon.hu/Az_aramszUnet_alatti_aggregator_hasznalat_veszelyei_

artur1000

Faterom is leföldelte annak idején ugyhogy cölöpös  megoldás jó !
De vigyázz meg ne bsz. az áram ha nem értesz hozzá jobb szakira bízni !
Üdv !
Artúr 8)

Novill

Ez az EON cikk szakmai oldalról nézve nem ír semmit a megoldásról. Vagyis a szakszerű leválasztásról.

nyaki

Novill!
Mint minden ebben a mai szép világban, a félelemkeltést preferálja, nem a valós megoldásokat.

980POWER

Az E.on oldala valóban nem a műszaki megoldásra hívja fel a figyelmet, hanem az ügyfelek bejelentési kötelezettségére. Tulajdonképp, ami vastagon ki van emelve. Személy szerint kíváncsi lennék egy ilyen hálózatválasztó kapcsoló bekötésének rajzára, mármint a rendszerbe beépítve. A 3 fázist és a nullát választja le, de mi van a PE-vel, hisz azt nem szabad kapcsolni semmilyen körülmények közt. Nálunk úgy néztem, hogy a leválasztó után van szét választva a PEN PE-re és N-re, ebben az esetben viszont a szondát is lekapcsoljuk, mert az pedig az óra alatt van csatlakoztatva a PEN-re. Tehát az aggregátorra minden kép kell szonda megfelelő értékekkel. Akiknél az óra alatt szét is van választva, ott viszont a PE pont megkerüli a kapcsolót és galvanikus kapcsolatban lesz az aggregátor a közcélú hálózattal, szerintem ez nem helyes megoldás.

nyaki

A véleményem az, hogyha az épületben számottevő földelés van, akkor semmi gond az aggregátor földelésének a rendszerre való csatlakozásával, hiszen segédföldelésként teszi majd a dolgát. Ha viszont nincs, akkor ajánlatos min. 10mm2-es betápkábelt használni, mert ebben az esetben az aggregátor földelése veszi át az épület teljes védelmét. Az ÁVK kötelező használata pedig elengedhetetlen.

980POWER

Mint érdekesség, ma találkoztam vele. elromlott a nagy aggregátorunk így szűkségből a kis egyfázisú mobil aggregátort kellet használnom, egy épület lett rá kötve, tehát elkellet döntenem, hogy a normál csatlakozó (ami egy sima konnektor)melyik pólusa a fázis és melyik a nulla. Mint az ecerü ember egy érintés nélküli fázis keresővel eldöntöttem hogy mind a két pólus fázis, akkor merjünk, a fázis/nulla értelem szerűen 230 körüli érték ezzel nincs is gond, de föld/fázis és a föld/nulla 120 volt körüli érték. Azt hittem leszakadt a földelés vezetéke és indukálódik a feszültség a hosszabbító erei közt, de az aggregátornál közvetlen is ennyi volt és a vezetékek is a helyükön vannak, ha a földel rövidre zártam semmi se történt még csak nem is szikrázott. Azt vettem fázisnak amelyikre az aggregátorgyári kismegszakító van kötve a másik kettőt rövidre zárva kötöttem a PEN  helyére ide van a földelés is kötve meg a szonda is. Semmi nem rázott meg földpotenciálban is kellet maradni, de ez így nem helyes.
Nem értem ezt a szituációt. Lehet hogy a tekercsben van a gond?

Simon Endre

Nincs itt semmi gond, minden úgy van ahogy lennie kell. Az agregátor szigetelt renszerű és úgy viselkedik, mint egy leválasztó transzformátor, mert ez a feltétele a rá csatlakoztatott fogyasztók érintésvédelem nélküli, pontosabban speciális érintésvédelmi előírásának, miszerint azok fémteste (amennyiben kivezetett) egymással összekötésben kell lenniük és nem  földelhető ez a bizonyos test vezeték. Esetedben az agregátor nem ilyen üzemmódban van, hanem a szokásos villamos hálózat helyére lép,  eszerint földelté válik és ezt a földelt rendszert a rá csatlakozó fogyasztói hálózat bíztosítja illetve kényszeríti ki. A "kétfázisú" jelenséget nem a kábel induktivitása hanem kapacitása hozza létre az alapból is mérhető szimmetria inkábba jól szigetelt és jól kialakított agrgátorra utal, de ezt okozhatja a kétsarkú kapacitív szűrés is ami az agregátor belső zaját csökkenti. Inverteres agregátoroknál ez a zajszűrás jelentős kapacitással jár és ennek áram a test felé 10 mA nagyságrendű ez lehet hogy már szikrázna és meg is rázna. A "fázisnak" kijelölt sarok jó dömtés volt, bár ez a belső kismegszakító az agregátor védelmét szoljálja és bármilyen sarkítás is megfelelt volna.

S/K

Tisztelt Kollégák!
Egy ipari parkban az egyik csarnokban a gyártósort indítani szeretnék, de a rendelkezésre álló energia áramszolgáltatói részről 3x63A a 3x180 A helyett. (bővítés 9 hónapja beadva, még MGT sem érkezett. ....). Bérlésre került egy 3x200 A aggregátor. Ez az aggregátor a gyártósort elviszi, de a kiszolgáló egységeket (kb 3x50A), már nem. Üzemelhet-e egyszerre az aggregátor és a közcélú hálózat egy helyiségben? Természetesen külön-külön leválasztva, illetve "egyszerű"a helyzet mert külön elosztó van a gépsornak és a kiszolgáló egységnek. Mindkét elosztó PEN vezetős táplálású. Még egy csavar a dologban, ha a gyártósor és a kiszolgáló egység nem üzemel teljes kapacitással akkor a közcélú hálózatról üzemeljen, vagyis az aggregátor ki lenne kapcsolva.
Ez megoldható egy háromállású kapcsolóval.
Ez az üzemeltetési mód melyik része  szabvány szerint?

1.  közcélú hálózatra nem csatlakozó berendezés tápforrása;
2.  közcélú hálózatra csatlakozó berendezés helyettesítő, alternatív tápforrása;
3.  a berendezés tápforrása párhuzamosan jár a közcélú hálózattal;
4.  az előzőek megfelelő kombinációja.

551.5.2. Ha az áramfejleszto´ a közcélú hálózattal párhuzamosan üzemel vagy két vagy több áramfejleszto´
üzemel párhuzamosan, akkor korlátozni kell a keringő harmonikus áramokat, hogy a vezetők hőmérséklete
ne haladja meg a határértéket.
A keringo´ harmonikus áramokat a következo´kkel lehet korlátozni:
– kompenzáló tekercsu´ áramfejleszto´ választásával;
– az áramfejleszto´ csillagponti csatlakozásánál egy megfelelo´ impedancia alkalmazásával;
– egy olyan kapcsoló alkalmazásával, amely megszakítja a keringési áramkört, de amely úgy van
reteszelve, hogy a közvetett érintés elleni védelem mindvégig változatlanul fennálljon;
– szüro´egység alkalmazásával;
– további alkalmas eszközökkel.

Ha jól értelmezem ez a szinkrongenerátorokra vonatkozó előírás, ami a hálózatra van kapcsolva. Az én példám is párhuzamosan jár a hálózattal, de nem "rajta". Vagy rosszul gondolom?

Az
"MSZ 2364-551:1999   5. rész: A villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése.
55. kötet: Egyéb szerkezetek.
551. főfejezet: Kisfeszültségű áramfejlesztők"

szabvány van meg, az MSZ HD 60364-5-551:2010 kedden érkezik (...van-e benne valami változás?...), na de addig is szeretném átlátni a szabványos megoldásokat, lehetőségeket.
Köszönöm előre is a hozzászólásokat.

Ez a "művelet" bejelentés köteles? Az E-ON oldalán ezt találtam:
https://www.eon.hu/hu/lakossagi/elerhetosegek/bejelentesek/hibabejelentes/hibabejelentes-aram/aramszunet-alatti-aggregator-hasznalat.html