Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Safety

Uraim!

Eljött amire rég vártunk (vagy nem vártunk), tegnap megjelent a Magyar Közlöny 103. száma, amely tartalmazza a Belügyminiszter 28/2011. (IX. 6.) BM. rendeletét az Országos Tûzvédelmi Szabályzatról. Sajnos idõ hiányában nem tudtam még áttanulmányozni, de azt javaslom, hogy e fórum keretén belül vitassuk meg közösen a változásokat mindannyiunk okulása érdekében.

Fecó

Köszönöm a segítségeteket, hozzászólásokat. Az új rendeletre Én is kíváncsi vagyok, reméljük sok egyértelmû és átlátható rendelkezést tartalmaz :)

csavarlazito

"(3) Az e jogszabály szerint létesített villámvédelmi berendezés esetében a felülvizsgálatok vezetésére és abban érdemi
munka folytatására csak olyan személy jogosult, aki a jogszabályban meghatározott ,,villámvédelem idõszakos
felülvizsgálója" szakképesítéssel rendelkezik, és a vonatkozó mûszaki követelményen anyagából az MEE-vel és az
OKF-fel egyeztetett, MMK-nál akkreditált villámvédelmi tanfolyami képzésben részesült és eredményes vizsgát tett,
vagy a vonatkozó mûszaki követelményt tananyagi szinten oktató OKJ-s képzésben részesült."

Akkor most kell még elvégezni tanfolyamot, vagy nem? (továbbá egy elírás az aláhúzott részen).

Novill

Nem norma szerinti meglévõ villámvédelmi berendezés idõszakos felülvizsgálata címû  rész alatt található, hogy C-D-E tûzveszélyességi osztályba tartozó létesítményeknél a felülvizsgálat gyakorisága 6 év. Vagyis megszûnt 9 év a D-E tûzveszélyességi osztályra vonatkozóan. Az A-B tûzveszélyességi osztályra való utalás nincs, így gondolom maradt a 3 év.

Üzenet összefûzve: 2011. szeptember 10., 13:18:51 DÉLUTÁN

A 28/2011.(IX.6.) BM  megfogalmazása érdekes.
Mi szerint : - A villámvédelmi berendezés norma szerinti, ha tervezése, kivitelezése, felülvizsgálata, karbantartása megfelel  a vonatkozó mûszaki követelménynek, vagy azzal legalább egyenértékû biztonságot nyújt. -.
Vagyis nem fogalmaz egy értelmûen a mûszaki követelmények tekintetében. Holott mi tudjuk, hogy az MSZ EN 62305 szabványra gondolnak elsõsorban. De ezt nem írják le. Mennyivel egyenesebb volt a régi szabályozás, ahol meg volt egyértelmûen határozva, de most  nem kötelezõ, de mégis kötelezõ megfogalmazások.

Zappa

Egy kis szakmai segítséget szeretnék kérni.Egy gyárkéményre a legutóbbi felülvizsgálat után felraktak négy darab valamilyen átjátszót,tv vagy telefon,nem tudom.Dob alakú fehér kütyük.A betáp illetve a földelõkábelei hozzá vannak fogatva a kémény beépített létrájához.Ha valaki egy szabványszámot tudna írni,vagy a tapasztalatait megosztaná megköszönném.


Megpróbálok valami képet is felrakni.

Novill

Ez a mostani szabályozás szerint nem normatív elõírások szerint létesített védelem a kéményen, vagyis erre gondolom a régi MSZ 274 szabvány elõírásai az irányadó mûszaki követelmények. Itt kérdés, hogy az átjátszót mikor létesítették, feltehetõen az új OTSZ elõtt még. A kémény építése után rakták fel az átjátszót. A kémény rendeltetése megváltozott-e? És ehhez hasonló kérdések merülnek fel még.  Az cég aki felrakta illetve üzemelteti, ki kellene kérni a véleményüket, hogy hogyan oldották meg a villámvédelmet. Gondolom a berendezés tele van rakva túlfeszültségvédelemmel. Ezért a vizsgálatot ki kell terjeszteni rá is. Én személy szerint a régi MSZ 274 szabvány szerint elvégezném a besorolásokat, és ez alapján határoznám meg a fokozatot. És ezt hasonlítanám össze a meglévõvel. De lehet, hogy más kollégáknak ettõl eltérõ a véleménye.

Zappa

Végül is egyszerûen oldottam meg a problémát,vizsgáltam mint kéményt, akármilyen eredetû átjátszók vannak rátéve, a kémény illetve a technológia mûködésében nem játszik közbe,innentõl kezdve mint kémény megfelelõ.Mondjuk érdekes,hogy az elõzõ felülvizsgáló 35m.magasságot és 17 m.kerületet vizsgált.Én meg lézerrel 45 m-ert mértem,meg mérõszalaggal 13m kerületet mértem.Nem hiszem hogy megnyúlt a 40 éves kémény.A combom bedurrant míg felmásztam,de ez egy külön élmény.A földelési ellenállás 0.68 ohmra jött ki lakatfogóval,ami számomra hihetetlennek tûnt,inkább elvágtam a "bontható" csatlakozást és négyvezetékessel újra mértem,de annyi lett.Buktam két összekötõt,de megérte.Régen nem sajnálták ki az anyagot.

nova

A képen amit belinkeltél azon csak egy vékonyabb vezeték látszik ami a létra aljára volt talán rögzítve, csak az ment a telepített antennákhoz? Ha jól értem akkor azt nem vetted figyelembe a minõsítéskor?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

villamosTamás


Zappa

Nova,a létra aljához csatlakoztatott vezetékek,igaz hogy fekete színûek de földelések,az antennák fém vezetékcsatornán kapják az áramot,egy kulccsal lezárt szekrénybõl,amihez nem volt hozzáférésem.Megemlítem a jegyzõkönyvben az antennákat,de úgy hogy nem a felülvizsgálat része.Az elõzõ felülvizsgálat szerint a kémény 35m volt.Én kíváncsiságból felmásztam és lézerrel 44.6m-ert mértem.20-as gömbacél felfogó helyett 2'-os csövet találtam,100-as alusodrony helyett 50-es acélsodronyt,20-as földelõ helyett 16-ost.17m kerület helyett 13métert.Szerintem az elõzõ felülvizsgáló kint sem volt.