Napelemes rendszerek felülvizsgálata

Indította recens, 2017. június 02., 11:09:46 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Sacc-placc

Ott hagytam...persze  :( De ez az Alsónaposfalva nem egy egyszerű hely, a Fővállalkozó a napközeli Kess Szublimátor Kft. az alvállalkozó kivitelező meg a Buhera Bt. akik nem tudják átadni a projektet amíg nincs  meg az utolsó láncszem.
Kinek a költsége a kosaras bérlés? bontás... stb. Főleg ha Nem Megfelelő minősítést kap sok pont!  ;D

Fecó

A kivitelező feladata és felelőssége, a munkája befejező részeként elvégeztetni vagy elvégezni az üzembe helyezés előtti első felülvizsgálatot, és a megrendelő részére átadni. A többi, akár több száz oldalnyi doksival egyetemben. Ekkor tekinthető szerintem befejezettnek a munka. Persze az áramszolgáltatói ügymenetet kivéve, ezt is sok esetben (meghatalmazással) a kivitelező végzi. Sajnos ha már ki van fizetve a munka, akkor nagy a baj, én megrendelőként az utolsó részletet csak a dokumentumuk leadása után fizetném. Kérdés hogy ki volt a te megrendelőd? Ha a művház kért fel, akkor nyilván te nekik fogod ezt számlázni, és velük fogod fizettetni a kosaras autót is, ők pedig pereljék be a számlád alapján a kivitelezőt. Olyat nem kérhetnek tőled, hogy ők rendelik meg ugyan a munkádat, de menj már oda a kivitelezőihez, és kérd el tőlük a pénzt.

Sacc-placc

Bocs nem akartam széttrollkodni ezt a fórumot  :-\ (látom hogy csak ketten vagyunk és egyikünknek sincs humora) Akkor szakmázzunk komolyan: Stringek üresjárási feszültségének mérése! Ez a sorrendben a negyedik mérés amit MSZ EN 62446:2010 5.4.4 alapján kell végezni. Ez idáig tiszta mindenkinek. Ha nincs Fullszuperextrazsírkirály műszerünk nem stabil besugárzás esetén át  kell számolnunk a mért értékeket "Standard Test Conditions"-ra a külön mért hőmérséklet és mért pillanatnyi besugárzási érték alapján! A számításokat az MSz EN 60891:2010 (IEC 60880:2006) szerint kell elvégezni, és a mérési eredmények között ezt kell szerepeltetni. (mindkét szabvány angol!) Ja és a légköri tisztaság középeurópai értéke 1,5 ami konstansnak vehető! Idáig mindenkinek világos.  ;D A Kérdés: Mérés előtt megvizsgáltuk-e a tulajdonviszonyokat?  ??? Mer' a DC nyomvonal áthalad egy bérelt raktáron, ami ugye a hatályos TvMI 7.2:2016.07.01 (Mondom nem visszavont csak módosított!) 6.2.2.2 pontja szerin nem megengedhető!
No ennyit kora reggel  :D a Minden Hatóság legyen veletek

Fecó

Nyugi, nem trollkodtad szét, és vágom a településnevet és a kivitelező cégeknek is utána néztem a céginfóban :) Kosaras emelővel felmehetsz, és rögzítheted a panelhőmérőt és besugárzásmérőt, elkészítheted a mérést. De jegyzőkönyv helyett egy hibalistát fogsz tudni átadni ezek alapján. Talán majd pár leégett napelemes rendszer után kicsit megszigorítják a felülvizsgálatokat, és legközelebb megkeresnek rögtön a kivitelező cégek, és menet közben, a Te közreműködéseddel telepítik a rendszert. Ami nagyon "gáz" azt ott kell hagyni. De lássuk be közösen, azon kívül, hogy veled együtt szörnyülködünk rajta, milyen körülmények között készülnek el napelemes rendszerek, túl okosat itt mi sem tudunk mondani. Legtöbb esetben pályázati pénzek "elherdálásáról" van szó, amivel még bajom sem lenne ha legalább a munka normális lenne. Láttam olyat, hogy a panelek nagy része gyakorlatilag árnyékban van. Mikor vetted a műszert, milyen típusú?

Sacc-placc

Nagyon pontos ifóval tudok műszerügyileg szolgálni. Seaward SolarLink Plus (SolarLink Test Kit + SolarCerts Software) műszercsomag napelem telepítéshez és karbantartáshoz, méréshez, napfény besugárzásmérővel és SolarCerts szoftverrel (angol nyelvű) listaára 617.900+áfa, de 526 600.-+áfáért ingyenes szállítással címre küldik.  ;D Az előzőekre visszatérve, valaki "megmérte" 25ezeré! villámmal együtt. Na én erre a Minősítő Iratra lennék kíváncsi.  8)
De térjünk vissza egy kicsit (mindenki okulására) az Üresjárási fesz méréshez! (és a Zárlati áramméréshez is, de azt majd később). Jobban mondva az STC érték kiszámításához. (MSz EN 60891:2010 (IEC 60880:2006) szerint!!!) Milyen adatokat befolyásolják a mérésünket! (Milyen adatokat kell rögzítenünk a számításokhoz! a szabvány szerint!!!)
1. Hol is vagyunk a Földbogyón!
2. Milyen magasan vagyunk a Tengerszinttől.
3. Mikor történik a mérés. (év, hónap, nap, óra, perc, másodperc!)
4. Mekkora a panel hőmérséklete,
5. a horizontális síkkal bezárt szöge,
6. tájolása (északhoz képest)
7. Mekkora a mérés pillanatában a besugárzás intenzitása.
8. Mekkora a légszennyezettség.
Tegye mindenki a szívére a kezét, és (csak magának bevallva) mormogja, a GPS koordináták értékeit fejben át tudom váltani fok-óra-perc-másodpercről fok-óra - és a perc öt tizedesjegyére.  :(

Tehát mi kell ezen egy mérés elvégzéséhez??? Erősáramú villamos végzettség, 3 év szakmai gyakorlat, felülvizsgálói bizonyítvány, tűzvédelmi szakvizsga, legyél kicsit: csillagász, térképész, közép vagy felsőfokú műszaki angol nyelvtudás, magas szintű matematikai-, és mérési-, és szabvány ismeret, jaaa és mindig tudd merre van ÉSZAK!!!
Illetve ruházz be egy szűk millát, fizesd az adód, biztosítást, könyvelőt... stb. stb. De visszatérve a méréshez...
Héliosz tüzes szekerének magfúziójából - ahogyan autónk a benzint, ez az égi jármű a hidrogént égeti héliummá- és pöfékeli imbolygó bolygónk felé fotonjait amik kb 8 perc 19 másodperc múlva belecsapódnak a PV panelünk felületébe. Mivel a mérési jegyzőkönyvek egyetemes célja a mérés körülményeinek rögzítése a megismételhetőség biztosítása, lássuk be, hogy a mérés megismétléséhez Napunk 365 nap 6 óra 9 perc 9 másodperc múlva lesz ugyanazon pozícióban mint a mérésünkkor, és még a panelek mozdulatlanságát feltételezve sem biztosítható az ismétlő mérés  összes azonos körülménye!!! (légszennyezettség, felhőzet, hőmérséklet stb)
Innentől humbug számomra az egész. Számolgassunk egy STC értéket, ami a Szaharában és Grönlandon is érvényes!
Mindenki levonhatja a maga konzekvenciáit, előveheti a GPeszes telefonját, BLÚtóthon átlökheti a koordinátáit, a tájolását a solártestkit-nek, ami az órát is azonnal szinkronizálja, megsaccolod, bepötyögöd a panelek szögét és már köpi is voltot.
Huúúú, de hosszúra nyújtottam... bocs.


nyaki

Azt a... ???
Na, így sem láttam még PV elemeket roncsolódva!
Tanulságos a leírásod és azt kell mondjam, hogy teljesen igazad van minden tekintetben. :-\

Sacc-placc

Helyesbítés (mert ez így korrekt!
:P
Az említett MSZ EN 60891:2010 az értékek korrekciójának módját határozza meg! Ami az STC számításra vonatkozik az a MSZ EN 60904:2010
Ugye ugye... a kapkodás meg a nemtörődömségem...  :-X

S/K

Egyből észrevettük. :D :D

Üzenet összefûzve: 2017. október 08., 09:27:38 DÉLELŐTT

Idézetet írta: Fecó Dátum 2017. szeptember 30., 11:07:45 DÉLELŐTT
A katasztrófavédelem honlapján az általam idézett TvMI 7.2:2016.07.01. még mindig hatályos, a 12. pont valóban változott az általad közzétett számúra. A TvMI 12 részből áll, a 7. nem változott. És ez tartalmazza a napelemes rendszerek létesítéseire vonatkozó "okosságokat"


Sacc-placc

Pörögjünk még a témán, vagy hagyjuk a fenébe?  ;) (pörögjüüüüünk!!!)
Gondolom mindenki látott már napelem cellát? (költői a kérdés!) ebből a törékeny lelkű teremtményből építik fel a PV paneleket. Tételezzük fel, hogy veszünk egy egységnyi felületű cellát (kd 500.- HUF), és egy kellően nagy bemeneti ellenállású feszültség mérő műszert (kb 3000 HUF), . Ezeket összekapcsolva labor körülmények között 25 C fokon 1000 W/m2 besugárzás mellett stb stb amit a szabványok előírnak kalibrálunk egy "célműszert"!!! ami 1 m2 cellafelületű panel üresjárási feszültségéről hiteles mérési eredményt ad.   ::) Aztán kimegyünk terepre!!!
Célműszerünket pillanatszorítóval azonos szögben és tájolással felrögzítjük egy PV panelre! Most akkó' mi van?   ::)
Azon a koordinátán, adott idősíkon, adott Napállás mellett vagyunk? ja  ::)
Hőmérséklet, légszennyezettség? Tulajdonképpen minden változó kiesik a képletből... és megtörténik a csoda!  ;)
Mértünk egy hiteles adott körülmények közötti négyzetméternyi felületre vonatkozó üresjárási referenciafeszültséget!!! ( PVcell Uref/m2)
Aztán az adott DC kör leválasztott kapcsain egy feszültséget.(PV string Umeas)
Most jön ám a mérnöki munka! Mérünk, és számolunk egy napelem cella felületét, majd felszorozzuk a panelen lévő darabszámmal! Huuu... megvan! és ezt kell a string panelszámával szorozni!!!
Megkaptuk a körünk cellafelületét. HURRÁ! Van referenciánk, van mért adatunk (a minősítést mindenki fantáziájára bízom)
Kérdés: a jövő héten megismételhető-e a mérés?  :-[
A műszerünk meg 10ezret se ér!!!

És itt utalnék vissza hőn szeretett és tisztelt Alsónaposfalvi Pista bá'-ra a Művházból, aki anekdotázot, még én méricskélni próbáltam:

-Tudja fiam, kilencszázhetvenbe csinyáták itt a határba azokat a frány nagy villanyoszlopokat. Oszt főrakták a fődek fölé azt a sok drótot.
Tavassza kisarjadt alatt a vetés, de az oszlopok mög a drót alatt nagyobbra nőt a búza mint máshun.
Ajj, de gyüttek ide nagytudós embörök oszt méricskétek mindönt, hogy delejes a főd, meg minden, de csak nem gyüttek rá az okára.

Itt már fölcsigázott Pista bá'!

Hát oszt kimönt a Józsi mögnézni őket. Főnézött mög lenézött, oszt má mondta is hogy mé van így.
-Tuggyák bátyáim a sok madár fölül a drótra osz löszarik.

;)


Fecó

Nem világos továbbra sem kedves S/K kolléga hogy mitől lett hatálytalanítva az általam idézett  TvMI 7.2:2016.07.01.? Az általad bemásolt visszavonás nézd meg jobban a TvMI 12.1:2016.07.15.-öt érinti, ez változott meg TvMI 12.2:2017.07.03.-ra. Ezt tegyük tisztába, a 12 pont a felülvizsgálatokról, a 7.2 a telepítésről szól. Vagy nem erre gondoltál?

Értem én Sacc-placc kolléga a népi bölcsességeken alapuló dolgokat, sőt ,még igazat is adok neked, a józan ész sokszor egyértelműbb választ tud adni a dolgokra. De lássuk be, az új irány a papírgyártás, felülvizsgálat, akkreditáció, kalibráció és egyéb érdekesség. Mindenki próbálja megtalálni az arany középutat, sok minden nem egyértelmű, pláne ha angol nyelvű. Egyébként a jelenleg hatályos MSZ EN 62446:2010 2019.02.23.-ig lesz érvényben, és van már új MSZ EN 62446-1:2016 szabványunk, ami tavaly november óta él!  Természetesen szintén angol nyelvű. Ez már nem elégszik meg majd üresjárati feszültséggel és rövidrezárási árammal, hanem komplett I/U jelleggörbe mérést irányoz elő. Vajon amikor a napelemforgalmazók a megtérülést kalkulálják, beleszámolják a 3 évenkénti kötelező teljes körű felülvizsgálatot is?