Okos (smart) relék alkalmazása.

Indította flatskerrobert, 2012. november 23., 10:19:47 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

flatskerrobert

       Szeretném megkérdezni a kollégákat, hogy mi a véleményetek az ilyen típusú, viszonylag egyszerűen paraméterezhető eszközökről!
Használtatok-e már ilyen relét és ha igen akkor milyen feladatot kellett megoldani?
FR.

nova

Hú ez így eléggé tág nekem legalábbis, esetleg pár példa típust ha említenél akkor jobban hozzátudnék szólni a témához.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!


flatskerrobert

Igen ezekre a készülékekre gondoltam.


Minden nagyobb gyártónak megvan az ilyen családhoz tartozó reléje. SIEMENS, SCHNEIDER, OMRON,  stb.


      Ha jól emlékszem 2003 körül építettem be az első ilyen berendezést, egy telefonos cég képviseleti irodájába.
Itt az ügyféltér világítását vezérelte részben, mégpedig úgy, hogy a zárás után egy kulcsos kapcsolóval a nappali mágneskapcsolót lekapcsolja és feszültségmentesíti a munkahelyeket, világítást stb. A meglévő kb 40 db kompakt mély sugárzókból 4-5 db ot egész éjjel működteti nyitásig, úgy, hogy minden nap záráskor más, más lámpatestek kapcsolódnak be. Minden negyedik esti záráskor visszatér az éjszakai világítás az első lámpaálláshoz.


Tulajdonképpen három kimenet egymás után váltogatja egymást. Bemenetként alkonykapcsoló, riasztó alarm relé kimenete és a biztonsági világítási áramkörök kapcsolóelmenői is be lettek kötve. A célja az volt, hogy ne csak mindig az a 4-5 lámpatest világítson vagyonvédelmi lámpaként ha nem az üzemórák jobban szét legyenek osztva.
Egyszerű legyen a kezelése, ne keljen külön áramköröket kapcsolgatni.
Akkoriban még a fojtós előtétek voltak rendszerben. Riasztáskor bekapcsolja a három kimenetet.
Itt azt kellett megoldani, hogy a bemeneten mivel kulcsos switch és nem nyomógomb van ezt a bemenetet kellett átalakítani, hogy reggel be, vagyonvédelmi funkció ki, de ezek a lámpatestek is részt vesznek a nyitvatartási idő világításában.
Záráskor pedig kulcsos ki, léptetés, vagyonvédelmi világítás be. És ez váltakozik ciklikusan. Ezek még létradiagrammal készültek, de ma már, ha kell csak is funkció blokk diagrammal valósítom meg, a több lehetőségek miatt.
Tehát ezeket a reléket létesítményeknél, ipari környezetben is nagyszerűen lehet használni lokálisan, de hálózatban is. Az üzemeltetéssel nem volt probléma.
Azért ezeket nem épületfelügyeletre találták ki. Ha tudok akkor teszek fel kapcsolási rajzot.
Tulajdonképen ilyen és ehhez hasonló probléma megoldásokra gondoltam.
Ja és ezt a rendszert utólag  kellett beépíteni, (a hátam közepére nem kívántam).
FR.

czapi

Eaton Easy és Siemens Logo
2 betáp és kuplung vezérlése

Siemens Logo
Lézeres gravírozó gép vezérlése
Meg kell jegyezni, hogy itt már a határait feszegettük, de a megrendelő ragaszkodott hozzá.

Array SR
fűtés vezérlés

Az Omron PLC-s tanfolyamon már nem javasolják a ZEN relék használatát.
Helyette a CP.. sorozatot ajánlják, indokok:
Áruk közelit egymáshoz
Nagyobb tudás
Egységes programozó szoftver
Ha ez is kevés lenne, akkor könnyen lehet nagyobb PLC-re váltani, mert a programot nem kell újraírni.

Marton

Én nagyon jó eszközöknek tartom eme készülékeket. Ha három-négy időrelét kell használni egy vezérlésben akkor már megéri alkalmazni. Majd mindbe van naptár funkció is. Szabadon programozható kapcsoló óraként is felfogható. Sok relé kiváltható velük. A programozhatóságuk miatt meg van az a szabadság, ha nem válik be az első megoldás vagy más funkciók kellenek akkor nem kell átvezetékezni csak a programot módosítani. Minden gyártmánnyal nem gazdaságos foglalkozni mert mindhez külön-külön letöltő kábelt kell venni. Egy két típust ki kell választani és azt rutinosan alkalmazni.
Én a Zelio-t és a SRrelay-t használom. De szivesen használnám a LOGO-t és az Easy-t is. Az SRrelay-bővítéses konfigurációban nem megbízható, bonyolultabb programot nehézkes létrehozni benne. Önálló alkalmazásban egy ólcsó megoldást biztosít.
Zelioval pl. a kazánjaimat (gáz/szenes) vezérlem, használtam ipari gépekben is, megbízható.

Könyves Kálmán

Én eddig főleg egyszerűbb gépek vezérlésénél találkoztam vele. Egy forgató vezérlést építettünk vele, egyszerűbb kezelőfelület kialakítása miatt( 2 funkció közt választó kapcsoló, négy nyomógomb egy hordozható kezelő kapcsolódobozban) Sokkal kisebb méretű lehetett így a kapcsoló, vékonyabb a kábel a kevesebb ér miatt.

Átlag villanyszerelőnek azért még szerintem nem biztos, hogy eszébe jut az alkalmazása, sokan egyáltalán nem ismerik.
Nekem "a PLC" Siemens, mert ezeket ismerem jobban, de a többit is szoktam nézegetni, általános áttekintés szintjén.

LOGO alkalmazási példák leírása, hagyományos vezérlés- LOGO alkalmazás, blokkdiagram vázlattal: