MSZ HD 60364-4-41 számú szabvány - Áramütés elleni védelem

Indította JUVILL, 2012. január 29., 19:07:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv!
A mosogatógép áramköre 20A alatti végáramkör. Csupán ezt.

recens

Hát nem tudom erre gondoltál-e?
A szabványban van egy táblázat  a legfeljebb 32 A-es végáramkörökhöz a 41.1. táblázatban megadott leghosszabb lekapcsolási időket kell alkalmazni címmel.
230 V ig 0,4 s a megengedett lekapcsolási idő TN rendszerben.

Ez a szakasz (a következo két szakasszal együtt) azt mondja ki, hogy ezeket (a meglehetosen szigorú) lekapcsolási időket kizárólag az általánosan használt (32 A-nél nem nagyobb névleges áramerosségu) csatlakozóaljzatokat tápláló áramköröknél kell alkalmazni. (A 411.3.3. szakasz szerint ezek nagy részénél az
áram-védokapcsoló alkalmazása amúgy is előírás!)

Tehát a mosogatógép csatlakozóaljzatba csatlakozik azt meg ÁVK-val kell védeni.

DE

Kivételt lehet tenni:
- szakképzett vagy kioktatott személyek felügyelete alatt használt csatlakozóaljzatok esetében, pl. egyes kereskedelmi vagy ipari helyiségekben, vagy
- egy különleges fogyasztókészülék csatlakoztatására szánt egyedi csatlakozóaljzat esetében.

Fecó

A fixen beépített készülékek esetében (mosogatógép, tűzhely, klíma, stb) szerintem már nem beszélhetünk általános célú dugaszoló aljzatokról. Javasolni lehet ide is az RCD-t, de nem kötelező.

nyaki

Én a mosogatógépet nem tekinteném különleges fogyasztókészüléknek, inkább érintésvédelmi szempontból kifejezetten veszélyesnek csakúgy, mint minden olyan háztartási készüléket, amelyek vízzel vagy gázzal vannak közvetlenül kapcsolatban. A konyha (különösen a vizesblokk környéke) és a fürdő ráadásul az időszakosan nedves helyiségek közé tartozik, amire meg mindenképpen érvényes az ÁVK használata.
Nyilván ezen a különleges dolgon lehet vitatkozni, de ha baj történik, az álláspontunkat mindenképpen meg kellene védeni, ami gyakorta nehéz a pongyolán fogalmazott és kétes értelmű szövegkörnyezet miatt.
Álláspontom szerint új kiépítésnél már az ÁVK beépítendő.

Fecó

Hááát, a szabvány valóban nem taglalja hogy mi számít különlegesnek, de hogy egyedi csatlakozóaljzata van, az az esetek 99 %-ban bizonyos. Nekünk ez úgy lett elmagyarázva oktatáson, hogy ha olyan dugaszoló aljzatról beszélünk, amibe csak egy meghatározott készüléket lehet bedugni akár az elhelyezése, akár a feliratozása okán, oda nem kötelező. Persze ezen még hosszasan el lehetne vitatkozni, ez tény. Viszont lakások esetében a FI-relé legtöbbször úgy is az egész hálózatot védi, Én még nem találkoztam vele hogy külön a mosogatógépet levették volna ÁVK előttről...

Novill

Egy kis szabvány idézet a pontosításhoz:
MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány 411.3.3. kiegészítő védelem
A váltakozó áramú rendszerekben a 415.1. szakasz szerinti áram védőkapcsoló (RCD) alkalmazásával kiegészítő védelmet kell biztosítani,a képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozó aljzatok. Apró betűs kivétel van még megemlítve.
Ez ma a 2007-es  hatályos előírás!
Az ez előtti előírás: MSZ 2364-410:1999+1M2004 szabvány  412.5.1. szerint A 30mA névleges kioldó hibaáramú és ennél érzékenyebb áramvédő kapcsoló eszköz  használata az áramütés elleni védelem kiegészítő módszere az egyéb védelmi módok  meghibásodása vagy gondatlan kezelés estére.

Fecó

Ez valóban így van, csak a kivételek, azok amin folyik az eszmecsere, hogy mi számít annak. Azért az "általános használatra szánt" kifejezés is megér egy "misét" mert számomra az az általános használat, hogy bárki, bármikor, bármit bedughat abba a bizonyos aljzatba, ezért nő a rizikófaktor, emiatt kell a kiegészítő védelem. De valóban igaz, hogy furcsa dolgok vannak, ha több szakember is másként láthatja a dolgot szövegértelmezési és nyelvtani szempontok alapján, illetve mindenkinek az ingerküszöbére van bízva hogy mit jelent villamos területen az általános célú, vagy a különleges berendezés. Azért Én már akkor is nyugodt lennék, ha mindenkinek a lakásában tisztességes földelés lenne, megfelelő EPH-val, jó kötőelemekkel, és jól megválasztott karakterisztikájú, jó minőségű kismegszakítókkal. A Fi-relé ott már csak hab azon a bizonyos tortán. Inkább pont a fordítottja szokott lenni, ha már minden elég gázul néz ki, a szerelő (aki teljesen más miatt megy ki pl. hibaelhárításra) félve szereli be, hogy legalább egy Fi-relé legyen ha már normális védővezető-hálózat, EPH nincs is, mert talán így nem hal meg senki...

N.Daniel

Mindenkinek köszönöm a választ. Nem lakóépületben lévő konyháról van szó egyébként, hanem egy nagy ipari konyháról, ahol nagy teljesítményű, nagyrészt háromfázisú, nem dugaljas csatlakozású konyhai gépek (ezeknek közül csak egy példa volt a mosogatógép) vannak elhelyezve. A helység vizes jellegű, valamint a fogyasztók egy része is vízzel működik, tehát józan megfontolások alapján valóban ajánlott az RCD beépítése, azonban (ahogy fentebb is leírták többen) a 60364 lapjai nem írják elő kötelezően, mivel a 4-41 csak a csak a legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatokról rendelkezik így, a 7-701 pedig a fürdő káddal vagy zuhannyal rendelkező helységekkel foglalkozik. Sokan szerintem a 7-701 alapján gondolják  kötelezőnek az RCD-t minden vizes helységben, illetve mindenfajta vízzel működő gép esetében, mivel a köztudatban összemosódott a vizes helység fogalma a zuhannyal vagy fürdőkáddal ellátott helységek fogalmával.

A vitás kérdés egyébként helyhiány kapcsán vetődött fel: egy többmezős konyhai elosztószekrény rekonstrukciójára került sor, de a régi létesítés miatt az egyáltalán nem tartalmazott FI reléket, még a dugaljas áramköröknél sem. Azonban a fentebb leírt logika alapján, egyes vélemények szerint a helység vizes jellege miatt minden áramkört kötelezően kell FI relével védeni, függetlenül attól, hogy dugaljban végződnek-e. Ezen igény azonban az elosztó méretének jelentős növekedését okozná, illetve körbeépítettsége miatt jelentős bontási munkát is igényelne (pl. más elosztók áthelyezését, ezek betáp és elmenő kábeleinek visszabontását, toldását, stb), ami aránytalanul nagy átalakítással járna, tekintve, hogy végső soron talán nem minden áramkörnél kötelező a FI relé (bár kétségtelenül ajánlott).

Fecó

Most már valóban nem létezik "nedves" és "időszakosan nedves" helyiség új létesítés esetén, bár az 1600 szerintem viszonylag jól kezelte ezeket. Bár sok esetben a lakások fürdőszobáiban is meg voltak győződve róla hogy a világításkapcsoló is csak 2 pólusú lehet.

Novill

Olvasta már valaki, mi a módosítás és változás benne a szabványban.
MSZ HD 60364-4-41:2017/A11:2018 Kisfeszültségű villamos berendezések. 4-41. rész: Biztonság. Áramütés elleni védelem –Az MSZ HD 60364-4-41:2018 módosítása