MSZ HD 60364-4-41 számú szabvány - Áramütés elleni védelem

Indította JUVILL, 2012. január 29., 19:07:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Nagyon sokat számít a kismegszakítók karakterisztikája. Nem mindegy, hogy B vagy C. Pl. végáramkör esetén B karakterisztika 5, C karakterisztika estén 10 az alfa értéke. B karakterisztikás kismegszakítók esetén a megengedett hurokellenállás érték a duplája.

rabszolga

Nekem csak az a problémám ezzel az "apró méretû" szabvánnyal, hogy a régihez képest kevésbé tematikus. Túlszabdalt, nevezhetném akár összefüggéstelennek, ha ez nem lenne túl erõs kifejezés... Logikailag pedig borzasztó. Bár az is lehet, hogy csak én öregszem... :)
Szerkesztésbõl és érthetõségbõl a régi 172/86- hoz képest egy  "00" ... >:(

csavarlazito

T. Kollégák!
Nem tudtam eldönteni, hová írjam, ezért írom ide a kérdésemet:
Régen az autószerelõ aknákba 24V-os világítás volt az elfogadott. Mostanában több helyen láttam 230V-os, IP65-ös fénycsõarmatúrákat berakva. Ez megfelel? Mely szabvány foglalkozik ezzel? Végül is a szerelõakna nem zárt tér, nem nedves, párás, tûz, vagy robbanásveszélyes helyiség, tehát nem tudom mi alapján lehet többletkövetelmény?
Kinek mi a véleménye?

Gyurmaúr(fi-relé)

Na, ez egy jó kérdés, mivel én is csináltam már 1-2 akna világítást és minden esetben fénycsõarmatúrákat -igaz, a "kalapácsos" jelûeket tettem fel, tehát olyanokat, melyeknek mind a háza, mind a búrája erõsített,hisz egy szerelõaknában megesik, hogy néha 1-1 szerszám, alkatrész önálló útra kél. Természetesen, az aknavilágítás kapcsolóját a mûhely egyéb világításának kapcsolója mellé helyeztem és kerültem az aknában a kábelelágazások készítését, tehát armatúrából armatúrába vezettem az 5 eres betápkábelt, így L1,L2,L3-ra lettek kötve a 2x36, illetve 2x58W-os lámpák. Viszont robbanásveszélyes aknák, mûhelyek esetében csak robbanásálló armatúrák, kábelek és kapcsolók helyezhetõek fel, kötõdoboz nélkûl, illetve,ha az mégis szükséges, akkor abból is csak robbanásbiztos kivitel jöhet szóba!  :)

JUVILL


Azt meg kellene nézni, hogy az MSZ EN 60364 szabvány mit ír ehhez.
(Lehet, hogy semmi különöset.)
Ezekkel az épületekkel, helyiségekkel (szerelõaknákkal) az a "jó öreg MSZ 1600/12 számú szabvány" foglakozott részletesen.
Azt kell figyelembe venni, hogy a helyiség, maga a szerelõakna tûzvédelmi szempontból milyen besorolású, mi a technológia.
Minimum "C" tûzveszélyes. Ez eleve meghatározza a létesítést, a villamos berendezés védettségét.
Régebben ezekbe az aknákba mindenhol törpefeszültségû világítást és dugaszoló aljatokat létesítettek. Ez itt maga egy érintésvédelmi mód volt.
Hozzáteszem, a szabvány nem tett külön követelményt az általános MSZ 1600/1 fejezetén kívül magára a világításra.

Fecó

Elvileg ha a szerelõaknákban például gázüzemû gépkocsikat javítanak, akkor a tûzoltóság igen szigorú követelményeket támaszt. Többféle gázzal üzemelhetnek manapság a gépjármûvek, van ami a levegõnél nehezebb, és van ami könnyebb. Az aknában lennie kell kiépítve gázérzékelõknek, ami egy bizonyos koncentrációnál elõjelzést ad, majd ha nem javul a helyzet, lekapcsolja az aknák és a teljes mûhely villamosenergia-ellátását, és egy olyan elõre kiépített, RB-s elszívórendszert indít be, ami az aknából, és a légtérbõl egyszerre távolítja el a robbanásveszélyes elegyet. Tehát elvileg közvetlen robbanást, egy hivatalosan megszerelt és engedélyeztetett aknában, nem szabadna kiváltson a világítás. Illetve ez gázüzemû autók javítására vonatkozólag mondtam, szerintem benzines autók esetében ennyire nem komoly a dolog.  Azért a mechanikai védelem, víz és akár az olajállóság is szempont lehet.

JUVILL


Ezért írtam,hogy meghatározó a technológia, milyen munkavégzés folyik az aknában. Olaj, benzin, gáz... Tûzvédelmi szempontból más és más a besorolás.
A villamos berendezés védettségének ennek kell megfelelni.
A szellõztetés és a gátérzékelés egy másabb, magasabb biztonságtechnikai szerelés. 20%-os koncentráció esetén jelzés és szellõztetés indítás, 40%-os koncentráció esetén a nem robbanásbiztos berendezések lekapcsolása.
"C" tûzveszélyes besorolásnál tüzet nem okozó zárt világítás, RB-s (A, B besorolásnál) robbanásbiztos világítás. (Hogy fokozott biztonságú, vagy nyomásálló tokozású, az már megint egy más fejezet.)

N.Daniel

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!

Hirtelen nem találtam relevánsabb topikot, ezért itt teszem fel kérdésemet.

Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy az MSZ HD 60364 szabványsorozat (vagy bármilyen más, Magyarországon kötelező érvényű szabvány, rendelet, előírás) előírja-e RCD alkalmazását konyhai, vagy egyéb nedves helyiségekben, olyan áramkörök védelmére, melyek nem csatlakozó aljzatokat táplálnak, hanem "fix bekötésű" gépeket, pl. mosogatógépet, stb. A 60364-7-701 rendelkezik pl. a fürdőkáddal, vagy zuhannyal rendelkező helyiségek követelményeiről, de a konyhai és más nedves helyiségek nem tartoznak ezen fejezet hatálya alá.

További nehézséget okoz számomra a nedves helység definíciója, mert erre sem találtam hatályos szabványt (az MSZ 1600 definiálta korábban, de ez már szintén nincs hatályban). Ha van erre vonatkozó meghatározást, annak megjelölését is szívesen venném.

A probléma egyébként egy elosztószekrény gyártásánál merült fel: bizonyos vélemények szerint a konyhai gépeket kötelező RCD-vel ellátni, más vélemények szerint pedig nem, de a konstrukció kialakítása szempontjából igen lényeges lenne egzakt módon eldönteni a kérdést.

Előre is köszönöm a segítséget.

nyaki

Üdv!
Az MSZ HD 60364-4-41:2007 411.3.3. pontja világosan leírja, hogy a képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok számára kötelező az AVK.
Mivel az említett mosogatógép a fali dobozban van megkötve, az csatlakozónak minősül, ezért kell az ÁVK. Ha pedig a tápáramkör közvetlenül az elosztóba megy, akkor pedig a 20A kitétel érvényesül, tehát megint csak kell az ÁVK.

recens

Szia nyaki ,most nem trolkodni akarok csak megérteni amit írtál .
Tehát általában a mosogatógép konnektorba csatlakozik- általában, azért kell ÁVK mert az csatlakozóaljzat! tisztasor  :) (igaz vannak kivételek a szabvány soraiban is na mindegy)

De ezzel mit akartál mondani?
,,Ha pedig a tápáramkör közvetlenül az elosztóba megy, akkor pedig a 20A kitétel érvényesül, tehát megint csak kell az ÁVK."