Védővezető körök

Indította eszmilan, 2016. augusztus 08., 16:02:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

eszmilan

Novill:

Hát igen, ezek a főzőlapok is megérdemelnének egy külön topicot, emlékeim szerint volt is valahol valami hasonló itt a fórumon.
Az indukciós főzőlap (legalábbis az én Ikea márkajeles Electroluxom, a többit nem tudom)  beköthető 1 fázisú és két fázisú megtáplálásra is, most a sütővel ne foglalkozzunk, az külön berendezés. Ha ugye 3 fázis van bevezetve, akkor úgy érdemes, hogy L1+L2+N+PE. De beköthető 1 fázisra is (ha ugye 1 fázisú a betáplálás és ezt az adottságot fenn kívánjuk tartani), akkor két külön áramkört kell vinni, tehát L1+N1+PE1 ÉS L2(=L1)+N2+PE2. De ebben az esetben nem lenne értelme PE1-et és PE2-t vinni szerintem, hanem csak egy PE-t, ami be van kötve bele.

Sztrogoff:

Én úgy gondoltam a példában, hogy a szobában egy védőcsőben megy az összes (dugalj+világítás) erősáram vezetékezése, tehát ebben az esetben 5 vezeték a 6 helyett. Abban persze igazad van, hogy ilyenkor ha kikötjük a közös PE-t, de az egyik kör bekapcsolva marad, akkor annak a védelme megszűnik. De ha közös kötődobozban vannak a kötéseik, akkor abba is bele kell gondolni, hogy szereléskor lehet, hogy ígyis-úgyis szét kell szedni mind a két kört, mert útban van a másik kör kötése vagy a védőcsőben a vezeték, ne adj Isten szerelés közben cibálástól szétmegy a PE kötés. Szerintem a szerelés közbeni állapotot külön kéne választani rendkívüli állapotnak az üzemszerű állapottól, mert normál esetben a villanyszerelés elkészül, aztán utána jó sokáig nem kell hozzá nyúlni, az meg ritka, ha valaki nem villanyszerelő és hobbiból utána nekiáll szerelgetni, tuningolgatni.


Gyurmaúr(fi-relé)

ájjjájjáj,  :o Szóval nézzük a sütő & főzőlap kombót, mely még ha külön is áll, akkor is 1 és ugyanazon Á.K keretén belül teszi mindezt, azaz L1,L2 főzőlapok, L3: sütő. Mivel ezt a jószágot előírás szerint 3 fázisú (vagy a mért főelosztóba, kalapsínre pattintott 16A-es , vagy a konyhában egy könnyen elérhető, akár félig a falba süllyesztett KKM0-ás főkapcsolóval köll szerelni, ezért ugye ennek betáp kábele 5x2.5mm2, mely kábel utóbbi esetben a KKM0-tól ágazik ketté; 1 db 4x2.5-ös és 1 db 3x2.5-ös, immár a készülékek kapcsaihoz érkező kábelre, tehát a PE a szakaszoló áramtalanítóig közös, onnantól mindegyik készülékhez önálló PE és N érkezik. Ha azonban a kapcsinger a mért főelosztóba kerül, akkor az onnét induló 5x2.5-ös betáp kábel először a nagyobb  össz.teljesítményű készülékhez érkezik és ott -annak háta megett- lesz egy csini elágdobozka segítségével szétágaztatva az 1db 4x2.5-ös ,illetve 1 db 3x2.5-ös kábelekre. Ami az ahány Á.K annyi PE vezető című témát illeti; ha 1x kábelek ezek az egyes Á.K-k betápjai, akkor úgyis adott a PE vezető mindegyik kábelben, ergo irreleváns a téma, hiszen ha már ott van, akkor beköti az emberfia. Pl. itt az NSZK-ban (de még az ex NDK-ban is) ugye -sajnos- 1-1 betáp kábele van mindegyik helyiségnek, tokkal-vonóval, mely érkezik a helyiség világítási kapcsolójának süllyesztékébe és ott van "megwagozva", azaz onnét megy szét a dugaljak  (szintén felfűzve az egymás utáni dugaljak), illetve a lámpák felé, így tehát helyiségenként 1-1 PE kerül szétosztásra,ami egy méretes baromság, ugyanis amennyiben (volt már itt rá számos példa) az adott betáp kábel PE ere sérül, akkor game over az adott helyiség TELJES PE hálózatának, annak minden negatív következményével. Zárójelben: nem véletlen KÖTELEZŐ itt az E-check 5 évente!! Ami az egyes PE hálózatok 1-1 távoli pontban történő összekötését illeti; én abszolút támogatom, így ugyanis amennyiben sérül egy Á.K betáp kábele (annak PE vezetője), ettől még védelem alatt marad az adott Á.K-n lévő mindegyik csatlakozási pont.   

eszmilan

Gyurmaúr:

A főzőlapok bekötésére van valami extra szabvány vagy egyéb szabályzat az általános villanyszerelésin kívül, ami kimondja, hogy miképpen lehet bekötni? Ha a gyártóelőírása szerint beköthető a készülék 1 fázisos betáplálás esetén is (a készüléken két N bemenet van és két L bemenet, 400 V-ot nem igényel), akkor miért lenne nekem kötelező 3 fázissal bekötni? Tehát miért nem köthető egy fázisról két áramkör segítségével? (két N vezetékkel, természetesen nem közössel)

A főzőlap két áramkör, a sütő egy harmadik különálló áramkör. A főelosztóban van nekik egyenként három egypólusú B16 kismegszakító, KKM0 kapcsoló nincs. A főelosztótól a főzőlaphoz külön, a sütőhöz is külön megy gégecső, főzőlap és sütő mögött is van 100x100 elágazó(érkezető) kötődoboz. A főzőlaphoz 5x2,5 mm2 megy (két fekete, két kék, egy z/s) a sütőhöz 3x2,5 mm2 (fek, kék, z/s).

A saját főzőlapomat nem találtam meg, de találtam egy hasonlót, 28. oldalon taglalja a bekötést:
http://static.saxon.hu/gorenje2/datafiles/P/24/24288_it_641_kr_hasznalati_utasitas.pdf

Általános bekötés:
• 3 fázisos és 1 nullás csatlakoztatás (3 1N, 400 V~/ 50 Hz):
- A feszültség a fázisok és a nullák között 230 V~. A két fázis
közötti feszültség 400 V~. Szereljünk fel egy csatlakozó
hidat a 4-5 csatlakozó pontok közé. A 3. fázis nincs terhelés
alatt. A csoportok legalább (3x) 16 A-es biztosítékkal kell
hogy rendelkezzenek. A csatlakozó kábel átmérője legalább
2,5 mm2
kell hogy legyen.
• 2 fázisos és 2 nullás csatlakoztatás (2 2N, 230 V~ / 50 Hz):
- A fázisok és a nullák közötti feszültség 230 V~.
- A csoportnak legalább (2x) 16 A-es biztosítékkal kell
rendelkeznie. A csatlakozó kábel átmérője legalább 2,5
mm2
kell hogy legyen.


Fecó

Nemrégiben "fejtágításon" jártam, ahol az előadó Rátai Attila volt. Ha jól tudom, Ő villamosmérnök, műszaki felügyelő (Budapest Főváros Kormányhivatala Mérésügyi és Műszaki Biztonsági Hatóságánál) Az előadás kezdetén rögtön megígérte, hogy fog több olyan dologról is beszélni, amit lehet hogy nem tudunk az új szabványokkal kapcsolatban, de ha megfogadjuk, akkor máris visszajön az előadás költsége. Pont az egyik téma a közös védővezető volt. Jelenleg a szabvány megengedi, az itt elhangzottaknak megfelelően, az áramkörök legnagyobb fázisvezetőihez méretezve a közös védővezetőt. Nos, pro és kontra vannak vélemények, ismétlem, a szabvány megengedi, és úgy érzem, ha valaki így szerel, és odafigyel a kötések gondos kialakítására, stb. ettől még nem lesz kókler. Persze mi van ha elszakad a védővezető, és akkor most több áramkör is védővezető nélkül marad. De mi van ha elszakad a védővezető, és csak egy áramkör marad védelem nélkül, és pont ott történik baleset? Szerintem azért igen nehéz bármit úgy megszerelni, hogy ötszörösen túlbiztosítsunk valamit, ráadásul még mindez jó áron is legyen. Értem Én, hogy az emberi életet nem lehet forintban kifejezni, és biztosan többet ér mint 200 méter zöld-sárga vezeték. De akkor ennyi erővel vigyünk minden áramkörnek legalább 2 védővezetőt, dupla keresztmetszettel, és mondjuk 2 irányból, mert így már igen kicsi az esély egy balesetre. Ha valaki egy normálisan megszerelt családi ház esetén megsérti vagy elszakítja a védővezetőt, igen ritka hogy nem észlelik, pláne most már a FI-relé is kötelező. Ha elfúrják általában több vezetéket érint, ha elvésik, szintén, töredék esély van rá hogy csak a védővezető elszakadjon. De ha így történik, és ennyire peches a dolog, akkor sem lehet ezért majd a villanyszerelőt okolni szerintem, hiszen Ő a szabványt betartotta. Hibakeresés szempontjából egy nulla-föld "átvezetésnél" szerintem a nullák kikötögetésével ugyanúgy behatárolható a hiba (sőt, inkább az üzemi vezetőket kötözgessük ki mint a védővezetőt, persze 3~ rendszerben nem mindegy a dolog erre külön figyelni kell), de behatárolható lesz, fázis-föld zárlatnál a fázisok lekapcsolásával, kikötésével szintén. Valaki felvetette itt az összes védővezető másik végeinek az összekötését is biztonsági okokból, így meg már végképp nem lehet leválasztani ezeket egyesével az elosztóból, tehát ilyenformán hibakeresésénél ez is érdekes. Természetesen az N vezető külön kell minden áramkörre. Szerintem egy normálisan, megfelelő nyomvonalon vezetett vezetékrendszerrel kiépített házban, ahol nem barkácsolnak, hanem szakemberek dolgoznak, és 6 évente betartják a KLÉSZ előírásait is, még közös védővezetővel is kicsi az esély a balesetre. Sajnos az emberek igen erősen feszegetik a határokat, sok olyan helyen dolgoztam, ahol azon csodálkoztam, hogy nem halt meg még senki. 

Gyurmaúr(fi-relé)

Természetesen csak azon készülékek köthetőek be -hasonlóan pl. a Stiebel Eltron forróvíztárolóihoz- 3 fázisra, melyeknek van L1,L2,L3 kapcsa. Ezek általában a 10kW-ot meghaladó összteljesítményű, hőlégbefúvós sütővel rendelkező egybe épített, vagy különálló főzőlapos és sütős készülékek. Ezeket nem véletlen gyártják úgy, hogy 3 fázisra legyenek bekötve. 
Fecó, a PE gerinceket csak és kizárólag BONTHATÓ módon szabad távoli pontokban összekötni, pontosan azért, hogy mérések esetén ez ne okozzon gubancot. Nyilván egy többszintes családi kecó esetében nem kötjük össze az összes PE gerincet, de pl. szintenként a rizikós (pl. fürdő, konyha, egyéb nedves hidegpadlós helyiség) helyiségekét érdemes összekötni egy szomszédos helyiségbe vezető kábel PE vezetőjével és azt az elágdobozt jól látható módon megjelölni (pl. PE összekötési pont sárga/zöld alapú kis tábla). 

Fecó

Az ötlet valóban megfontolást érdemel, de figyelembe véve a mai elvárásokat, még a dobozokat sem fogjuk megtalálni egy év múlva, nemhogy a felragasztott jelöléseket, mert a festő minden el fog tüntetni. Ezek a kis biztonsági kiegészítések már hab a tortán, sajnos az alapdolgok is sok helyen hiányoznak, mai napig előfordul, hogy valaki a lámpákhoz nem húz földelést, összetekert kötéseket csinál (azt is csőben) nem alkalmaz FI-relét, stb. Ha legalább a szabványi alapkövetelmények meglennének tisztességesen, csak legalább az alapok, még akár normális közös védővezetővel, jelentős javulás lenne...