Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => A témát indította: birok57 Dátum 2011. február 03., 17:39:43 DÉLUTÁN

Cím: PE vezetéken folyó áramok
Írta: birok57 Dátum 2011. február 03., 17:39:43 DÉLUTÁN
Üdv. mindenkinek. A következõ dologban szeretném a kollégák segítségét kérni. A minap egy mûanyagüzem érintésvédelmi mérése során azt tapasztaltam, hogy a PE vezetõn jelentõs áramerõsség van jelen. 400A-s síncsatornás energia elosztás 15db fröcsi gép, gépenként 5x35mm2 ölflex kábellel (kb. 7m a leágazás hossza), viszonylag szimmetrikus terheléssel a PE vezetõn 63A folyik. A N vezetõn 6-8A.
A síncsatorna rendszer 5db 1x400mm2 Cu vezetõvel van megtáplálva (L1;L2;L3;N;PE kb.125m)
A nulla és PE vezetõ PEN sínrõl van leágaztatva a 0,4kV-os fõelosztóból.
Végigkövetve, nincs felcserélve e két vezetõ. A két vezetõn a potenciál külömbség <1V.
Az áramhurok viszont jelentõs, próbaként 1db 15cm-es hajlékony 6-os vezetékkel áthidaltam az N-PE sínt a végpont közelében és a 6-os vezeték hõmérséklete 30sec után kb.80 celzius fok lett.
A fröcsi gépeket sorban leállíttatva, gépenként 5-6,5A-t esett a PE vezetõn folyó áram.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: nova Dátum 2011. február 03., 19:43:52 DÉLUTÁN
Ez elég veszélyes helyzetnek tûnik az eset.

Esetleg már az elosztó szekrényben nincsen felcserélve a nulla és a védõvezetõ? A géptesten is mérhetõ ez az áramerõsség?
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: Novill Dátum 2011. február 03., 21:13:24 DÉLUTÁN
Ez  meleg helyzet. Talán elõször a bejövõ oldalon kezdeném a vizsgálatot.  Külön részekre bontott vizsgálattal. Vizsgálni kellene   bejövõ  Nulla vezetõt , külön a létesítmény földelõjét ( PE vezetõt). Gondolom a bejövõ rész is földkábel.  A kábel köpeny földelését is vizsgálni kell. Ez nem egyszerû vizsgálat,mert az üzemet rövid idõre le kell állítani. Hurokellenállás és földelési ellenállás mérést végezve a bejövõ részen némi táppontot ad már feltehetõen. Természetesen az elmenõ oldal leválasztása is lényeges ekkor. A vizsgálat megkezdése elõtt innen célszerû ki indulni.  Tisztázni kell az érintésvédelmi módot, a nullázás feltételeinek a teljesülése is kérdés,  valószínû TN (nullázott) rendszer lehet. Az átkötések megbontása sok mindenre választ is adhat. Meg kell vizsgálni az egyenpotenciálra hozás szakszerûségét is. A PE és PEN vezetõk felcserélésének a vizuális és mûszeres vizsgálatát is ellenõrizni kell. Az áthidalást csak akkor célszerû elvégezni ha minden rendben van van megfelelõen méretezett sínnel. Ha minden rendben van a PE vezetõn nem folyhat áram. Csoda, hogy életben vannak még az ott dolgozók. Lehet, hogy szigetelési ellenállás vizsgálatot is el kell végezni majd.

Kíváncsian várom a vizsgálat eredményét.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: nova Dátum 2011. február 03., 21:40:15 DÉLUTÁN
Idézetet írta: birok57 Dátum 2011. február 03., 17:39:43 DÉLUTÁN
A nulla és PE vezetõ PEN sínrõl van leágaztatva a 0,4kV-os fõelosztóból.

Most nézem, hogy elkerülte a figyelmem ez a rész. Tehát a közösített PEN vezetõrõl vannak megtáplálva a gépek. A PE vezetõ külön sínrõl kellene menni nem? Minden földelés erre a pontra kellene kerüljön, az EPH vezetõkkel együtt.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: zsozsó Dátum 2011. február 07., 15:24:07 DÉLUTÁN
Na erre én is kíváncsi leszek mi lesz a végeredmény, érdekes esetnek tûnik. ;)
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: birok57 Dátum 2011. február 07., 17:53:01 DÉLUTÁN
Ez egy önálló üzemrész amely saját 20/04kV-os trafóval rendelkezik, a primer oldal körhálózat
több üzemrészt lát el és minden nagyobb üzemrésznek önálló 2-3-4db 20/04kV-os trafója van. A trafó 1,6MVA az adott létesítménynél a szomszéd helyiségben van elhelyezve ahonnan 4db 1x300mm2 /fázis / 4db 1x300mm2 /N (összesen 16db 1x300mm2 5m-es hosszúságú Cu kábel)
A 04kV-os helyiségben fali gyûjtõsínezés van 2db 100x10mm-es Cu sín /fázis. A nulla 2db100x10mm Cu sín és ide jön a helyi földelõvezetõ 50x5mm-es Fe. A mért földelési ellenállás
0,85ohm. Innen csak nagy kereszmetszetû elmenõvezetékek kábelek vannak bekötve.
Ez eddig tisztán TN-C lenne. Gyakorlatilag a nullasínrõl már ötvezetékes elmenõk vannak.
(a nullasínre van kötve közvetlen egymás mellé az adott áramkör N és PE elmenõi és innentõl annak rendje és módja szerint nincs is összekötve sehol) A mért hurokellenállás teljesen egyforma mivel a kábelek hossza is azonos /ezred ohmnyi) Leállni egy évben csak egyszer lehet, úgy, hogy a lekapcsolgatás felejtõs. Jelzésemre a cég felkért egy mûszaki egyetemen tanító proft. hogy vizsgálja ki történhet e ebbõl személyi sérüléssel járó baleset. Ami hozzám e vizsgálat eredményébõl eljuttott, az hogy veszélyforrás csak akkor lenne ha valaki üzemközben vágná el a PE vezetõt. A kialakult feharmonikus tartalommal magyarázta az esetet. Sajnos én ettõl nem nyugodtam meg, még ha szaktekintély is de kétkedve fogadtam a magyarázatát.
Tisztelettel birok57.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: zsozsó Dátum 2011. február 07., 21:37:06 DÉLUTÁN
Köszi a tájékoztatást.

A felharmonikus tartalom nem a nulla vezetõn okoz terhelés növekedést? AZ eset amit említettél ott pedig a föld vezetõn növekedett meg a terhelés.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: birok57 Dátum 2011. február 08., 14:45:32 DÉLUTÁN
Maximálisan egyetértek veled, hogy a nullavezetõ torzulásával jár a felharmónikus tartalom, ezért írtam, hogy nem vagyok megnyugodva a prof, lezártnak tekintendõ vizsgálódásaival. Tudod ez egy 100%-ban német tulajdonban lévõ cég és náluk szép lehetsz, de az észt õk osztják alapon gondolkodnak.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: nova Dátum 2011. február 08., 15:22:26 DÉLUTÁN
Külön földelõ rendszer nincsen kiépítve a gépekhez? Régebben egy laposvas futót végig ahova a géptestek külön voltak bekötve.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: birok57 Dátum 2011. február 10., 19:07:04 DÉLUTÁN
A szokványos laposvas PE sín nincs kiépítve a csarnokban, de ezt a szerepet a síncsatorna rendszer fém burkolata tölti be. A síncsatorna eleme 4db 40x10mm-es Cu sín (L1;L2;L3;N;)
A PE vezetõ maga a síncsatorna bukoló lemeze. Ide csatlakozik A Betáp PE vezetõ és a gépeknél
innen megy a leágazó PE (ez mindenhol a gép fölött van leágaztatva, közvetlen a gép szakaszolója mellõl és erre burkolatra jön az összes épületszerkezet fém alkatrészei (kábeltálca, épület pillérek, csõvezetékek) A gép vezérlõszekrényében a betáp sorkapocs mellett potisínre jön a betáp PE és onnan a gép minden egyes önálló fém alkatrésze sugaras bekötéssel kb. 10-15db EPH és védõvezetõ).
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: zsozsó Dátum 2011. február 10., 20:44:17 DÉLUTÁN
A PE sínen mért nagy áramot (ahol a rövidre zárást elvégezted a nulla és a föld sín között) a 0,4kv-os elosztóban mérted ahonnan kiindulnak a gyûjtõ sínek?
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: birok57 Dátum 2011. február 11., 17:35:41 DÉLUTÁN
A nagy földáramot a 04kV-tól kb. 120m-re mértem ahol az 5db 1x400-as kábel megtáplálja a síncsatornát.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: nova Dátum 2011. február 11., 20:12:43 DÉLUTÁN
A síncsatorna burkolatán próbáltad messzebb is megmérni ezt az áram értéket, tehát ott például ahol a gépek táplálása meg van oldva? Ez azért is lehet érdekes mert minden erre a pontra van kötve és ez részt vesz az energia vezetésben. A PE EPH vezetõnél nem túl elõnyös. ::)
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: birok57 Dátum 2011. február 12., 15:33:53 DÉLUTÁN
Ezt is próbáltam, gyakorlatilag a síncsatorna kb. a közepén van megtáplálva és jobbra-balra, ahogy távolodok ez az érték egyre kisebb, de ugyan ezt a tünetet produkálja ha a gépeket egyesével leállíttatom. Véleményem szerint azt a tünetet produkálja mintha a gép belsejében az N és PE fel lenne cserélve, de nincs. Egy gépet kiválasztva az összes zöldsárga vezetéket vigigkövettem és mértem, elvileg minden jó.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: zsozsó Dátum 2011. február 12., 17:13:49 DÉLUTÁN
A gépek bekötési pontjain milyen áram viszonyokat lehet mérni?

Fázisok, nulla, föld, esetleg EPH
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: kisraki Dátum 2011. február 16., 07:14:38 DÉLELŐTT
Üdv. Érdekesnek találtam ezért az esetet olvasva elgondolkodtam. Az elsõ ötletem elvetése után a zérussorrendû felharmónikusokra gondoltam. Késõbb láttam, hogy nem voltam egyedül, de logikus érveléssel elvetettétek, mégpedig, hogy annak a nullán kellene folynia. Igaz. Mi van azonban, ha az áramot tényleg a gépek termelik a PE-re? Pl. ha a gépek betápjában az áramirányító nem használja a nullát (mondjuk bementet egy delta primerû trafó) viszont a további áramkörök testje nincs elszigetelve a gép testjétõl. Ez esetben a PE felé fog a zérussorrend folyni. Ha megtudnád mérni a PE áram spektrumát, a kiemelkedõ 3-al oszthtó felharmonikusok ezt alátámaszthatnák. Azthiszem az eurotest 61557 ÉV mûszer mutatja a páratlan felharmonikusokat.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: Novill Dátum 2011. február 16., 13:46:59 DÉLUTÁN
Logikusnak tûnnek a gondolataid.  Igen az Eurotest 61557 mûszer alkalmas a Felharmonikusok mérésére is.

A menüsora valahogy így néz ki.

HARMONICS állásban

Feszültség és áram Felharmonikusok mérése

(http://s3.postimage.org/a4ik0oy54/harmonics.png) (http://www.postimage.org/)

A felharmonikus jelenlétét jelentheti ha  a villamos hálózat veszteségei nõnek, nagy teljesítményû táptranszformátorok , motorok túlmelegszenek, elektronikus biztosítékok gyakran kiolvadnak.

A hálózaton nem elõnyös helyen helyezkednek el az induktív és kapacitív fogyasztók és így oszcilláció léphet fel a hálózaton, mely rezgések felharmonikusakat termelnek. Nem lineáris fogyasztók rövid idejû áramimpulzus útján veszik fel az energiát, ezek miatt feszültségesés keletkezhet a fázis és nulla vezetõn is. A szakértõ fontos magyarázata , vajon mi lehet.
Cím: Re:PE vezetéken folyó áramok
Írta: schont Dátum 2011. április 24., 09:03:02 DÉLELŐTT
Érdekes probléma! Olvasva a nagyszerû hozzászólásokat még valami az eszembe jutott. Gyári bevizsgált toksínrõl van szó vagy egyedi kialakításról? Egyedi kialakításnál elõfordulhat (de gyári toksínnél sem kizárt) hogy ahogy írtad a toksín burkolatát használták védõvezetõnek tehát az folytonos. Ha ez a folytonos vezetõ esetleg mind a két végén csatlakozik a földhöz (akár szándékosan akár nem szándékosan) akkor egy hurkot alkot, amiben a hosszú párhuzamos sín (125m) áramot indukálhat. Ha ez az eset áll fenn akkor meg kellene akadályozni a hogy a PE több helyen lássa a földet.