Helyes keresztmetszet választása

Indította nova, 2011. október 03., 21:19:47 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Idézetet írta: gyulagy Tulajdonképpen nincs hosszú vezeték, csak helytelen keresztmetszet választás.
Sajnos azt látom, hogy a vezeték-keresztmetszet választás az többen másképp értelmezik, mintha mindenkinek volna 1 saját táblázata.


Ezt példával is alá tudnád támasztani, mert szerintem ez nem egy bonyolult téma. Legalábbis most így gondolom, de lehet olyat mondasz amitõl megváltozik a véleményem.  :) Jó téma lehet ez is, hogy milyen megoldással találkoztál (találkoztatok) Kisfeszültségû hálózatokra a táblázatos módszerrel ez tényleg egyszerû feladat.

Üzenet összefûzve: 2011. október 03., 21:59:48 DÉLUTÁN

Interneten sok helyen megtalálható táblázatok esetleg az lehet, hogy rosszul értelmezik. Nálunk is van feltöltve ilyen vezetékek terhelhetõsége címmel.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

szmihaly

A fenti idézetre megpróbálok én egy példát mondani: Ha én például egy hosszabbítóból ki akarok venni 16 A-t,3% fesz esés mellet,akkor 2 méter távolságra jó az 1 mm2 keresztmetszetû hosszabbító is,ha pedig ugyan evvel a feltétellel 100 méteren már 6 mm2,vagy inkább 10 mm2 keresztmetszetû hosszabbító kell.

Gyurmaúr(fi-relé)

No ,azért a kép nem ennyire fekete, vagy fehér,hisz vannak egyéb externáliák is, mint pl. a terhelés milyensége, tehát 400V, 3fázis, avagy 230V,1fázis, aztán motorikus, avagy egyéb, ú.n. általános (na, nekem ez tetszik a legjobban, hisz mit érthetünk általános alatt,fõként,ha pl. szintén1 fázisos motoros kisgépeket -melyek lehetnek akár 2500-3000W-ak is- használunk az adott -mondjuk- CSE csatlakozószekrény egyik-másik dugaljába csatlakozva és ugyebár ezt a CSE szekrényt elhelyezhetjük 10,de akár 100m-re is a betáp forrástól. Ami engem illet, én ezt használom: Keresztmetszet számítás - Kisokos - Partner Cable Zrt.
Ajánlom szíves figyelmetekbe!  8) 

Lybra-Systems

Sziasztok! Én ezt használom (Lefelé, villamos számítások és táblázatok, le is tölthetõ): Excel

gyulagy

Sziasztok!
A keresztmetszetbõl kiindulva, különbözõ keresztmetszethez milyen értékû biztosítót, terveztek, használtok? (Itt is nagy eltérések vannak, alkalmanként munkáim hiúsulnak meg, helytelen keresztmetszet értelmezésbõl ill. a hozzátartozó védelemrõl!)

Gyurmaúr(fi-relé)

Hmm, örökzöld téma ez a +metszet vs biztosító kérdéskör, mely -mint már említettem- nem fehér vagy fekete, hisz különbség van abban a tekintetbe, hogy pl. ú.n. általános célú, vagy motorikus a felhasználás, 230 és/vagy 400V a fesz és persze ami a leglényegesebb; a VEZETÉK/KÁBELHOSSZ, hiszen tök másként viselkedik pl. egy 5X2.5mm2-es MTK 5 méteren és teljesen másképp 30-40 (nagyobb távolságokat én már nem is említek ennél a +metszetnél, mert ott egész egyszerûen szinte nem is terhelhetõ) méternél és persze befolyásolja a megfelelõ "megbiztosítást" az is, hogy mennyi ideig terhelik az adott kábelt; 5-10 percig, vagy órákig. A lényegre: én általában pl a fentebb említett kábelt 16, nagyon kivételes esetben, rövid kábelhossz (max10m), elosztón belûli szerelés esetén 20Amperrel (B-s, elosztón belûl C-s karakterisztikájú biztosítékkal) engedem terhelni. Természetesen, én is gyakran forgatom a silabuszokat, táblázatokat és tisztában vagyok azzal is, hogy van "A","B","C" felhasználási terület, melyhez teljesen eltérõ A értékek tartoznak, viszont általában minden tábla végén ott szerepelnek az alkalmazandó biztosító Amper értékek is, melyeket igyekszem szigorúan betartani és betartatni. Pl. a képen látható tokozott kb 20m-re található az õt tápláló fõelosztótól, így itt már 5X4-es MTK-val oldottam meg a 20A-es terhelhetõséget.

25A-nél pedig már rövid (10m alatti) kábelhossznál is 4-es az MBCU mérete és passz...

ne tévesszen meg senkit az 5x10-es MTK, mely a Gewissbõl az IDE elosztóba tart, egész egyszerûen nem volt több 5x4-es kábelem, ez a méternyi MTK pedig ott kellette magát a kábeles dobozomban, így felhasználtam. ;)

Szelei

Bocs, hogy ünneprontó vagyok.
De az elsõ képeden inkább az ajtóra írtam volna az értékeket, mivel a porcelánról rendkívül könnyen letörlõdik a felirat. ;)

A második képeden felszerelt 230 V-os csatlakozók ki fúrásához lépcsõs fúrót és turbómarót használva pontos méretû furatot lehet készíteni így nem csúfítja el a kilógó furat, és a por sem mehet be a dobozba. :(

Dug-aljzatokat pedig 4 csavarral kellene rögzíteni mivel a mûanyag kisebb feszítés hatására könnyen eltörik.

gyulagy

Idézetet írta: Szelei Dátum 2011. október 13., 19:34:09 DÉLUTÁN
Bocs, hogy ünneprontó vagyok.
De az elsõ képeden inkább az ajtóra írtam volna az értékeket, mivel a porcelánról rendkívül könnyen letörlõdik a felirat. ;)

A második képeden felszerelt 230 V-os csatlakozók ki fúrásához lépcsõs fúrót és turbómarót használva pontos méretû furatot lehet készíteni így nem csúfítja el a kilógó furat, és a por sem mehet be a dobozba. :(

Dug-aljzatokat pedig 4 csavarral kellene rögzíteni mivel a mûanyag kisebb feszítés hatására könnyen eltörik.
Szerintem ne savazzuk a másikat, hanem érdemben szóljunk hozzá!

Gyurmaúr(fi-relé)

Üdv Mindenkinek! Rövid leszek, mert a Charlie angyalai Vol.2 igen érdekfeszítõ! Tehát, ami Szelei kolléga kritikáit illeti; nagy részt jogosak, bár a VIV tokozottban tartózkodó DbII-es kupakokra nem próbáltam meg írni, csak 2-re. Helyette -mint az a képbõl talán kivehetõ- az ajtó belsõ felületére írkálgattam, illetve rajzoltam fel egy sematikus táblázatot, melynek négyzeteibe írtam az adott biztosíték által védett Á.K-k nevét. Ami pedig az IDE csatlakozószekrényt illeti, a dugaljak hátsójának nyílásait egy akkoriban vásárolt Bosch profi dekopier fûrésszel vágtam ki, s mert akkor dolgoztam a géppel elõször, így még nem volt benne a kezeimben a gép érzése, mely mára már sokat javult, tehát ezért kukkol ki a dugalj alól némi lyuk, melyet azóta már sziloval tömítettem és pótoltam a hiányzó 2 csavart is. Szóval, én nem bánom, ha "savaznak", hisz a villamosság egy olyan mátrix, ahol életbevágóan fontos, hogy a PPP, azaz a Precízitás, Pontosság, Pedantéria jegyében melózzunk, mint ahogy pl. Szelei kolléga ezt évtizedek óta -legalábbis, a közkinccsé tett képei alapján nekem ez jött le, melyeket öröm nézni- mûveli.  ;)

Szelei

Tisztelt Gyurmaúr(fi-relé).

Sajnos nekem is vannak olyan szereléseim ami nem a teljesség igényével készült külalak szempontjából, ??? de ezeket csak azért nem teszem közzé mivel morálisan így is sok a kókányolt kép kerül a nettre és úgy érzem mi inkább példa értékû munkákkal visszük elõrébb ifjú kollégák tudását hátha elgondolkoznak azon hogy ami tetszik neki inkább Ök is azt szeretnék csinálni. :)
Igaz amikor új szerény, elosztót, szerelést készítek akkor törekedek a PPP betartására. Felújítás esetén nem mindig betartható (itt az esztétikára gondolok).

Ezen a képen látható vezérlõszekrény javításánál már szinte lehetetlen az esztétikumra adni mivel szívem szerint inkább újra szerelném a teljes beltartalmát le cserélve. Nekem mint kecskeméti szerelõnek Tarnamérára kell mennem javítani ezt a készüléket és idõvel nem vagyok ilyenkor eleresztve. :'(