Rejtett nullázás

Indította Novill, 2012. december 02., 14:52:05 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Adva vagyon egy nagyobb létesítésű épület. Ennek van egy háromfázisú leágazása. Zárlati áramvédelem kismegszakítókkal van megoldva. Erre a leágazásra párhuzamosan vannak csatlakoztatva az egyes üzletetek almérővel és elosztó táblával. A bejövő keresztmetszet 2,5mm2 Cu vezető. Az elosztó táblánál a N - L1 között 0,43 ohm a mért hurokellenállás. A N - PE vezető között áthidalás van beépítve, ennek az áthidalás megbontása után a mért érték PE - L1 között több mint 2000 ohm. A védővezető nem érkezett be az elosztóhoz.  A zárlati áramvédelem az elosztó táblában   B 16 A, az előtte lévő almérő alatti zárlati áramvédelem: C 6A, C 10A, C10 A. A tűzvédelmi főkapcsolóba csatlakozó vezeték keresztmetszetek Mtk 1,5mm2. Az elmenő hálózatban vegyesen megtalálható 0,75mm2 - töl 2,5mm2  Cu vezetékek.
Előző időszakokban megtörténtek az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatok és ugyanígy az erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatai annak rendje és módja szerint, megfelelő szabványos minősítéssel. A létesítés éve szerint az MSZ 172-1, MSZ 1600 szabvány sorozat szerint minősíthető a létesítmény.  A felülvizsgálatokat felülvizsgálói jogosultsággal végezték el minden esetben. Gondolom a kollégák sok esetben találkoztak már hasonló esetekkel. A megrendelő költeni nem akar rá, a felülvizsgálaton kívül.
Ki hogyan minősítené ezt az esetet? Fejtsük ki az ilyen felülvizsgálatoknál előforduló hibákat, hogy ebből a fiatalabb kollégák is tanulhassanak, soroljuk fel ilyen hibákat.
Én így nem vállaltam fel a felülvizsgálatot megfelelő minősítéssel. Javasoltam kérje meg az előző felülvizsgáló kollégát a felülvizsgálatra, mert feltehetően újból megfelelő minősítéssel kifogja adni a minösitő iratot.
Ezen tipikus hiba a többi üzleteknél is ismétlődik.

JUVILL


Egy pár gondolatot írok, feltételezem a kollégák folytatják, és kiegészítik.
Kezdeném a témaindítással, mint rejtett nullázás.
A leírtakból részemre az derül ki, hogy a betápláló vezeték 2x2,5 mm2-es.
Beérkezik egy fázis, és egy nullavezető. Ez a nullavezető - mivel keresztmetszete csak 2,5 mm2-es, PEN vezetőnek nem megfelelő.
A leírtak szerint, mégis ez a keresztmetszet után van áthidalva a PE kapocsra.
Ez már eleve szabványellenes. Egy nullavezető szakadás, és óriási balesetforrás áll fenn.
A másik része a témának az áramköri biztosítók alkalmazása.
Betáplálásnál C6 - C10 - C10. Utána zárlati áramvédelem B16.
Ez a B16-os kismegszakító teljesen hatástalan. Feladatát nem tudja betölteni.
A tűzvédelmi főkapcsolóba csatlakoztatott 1,5 mm2-es vezeték keresztmetszete a betápvezetékhez viszonyítva már eleve kisebb keresztmetszetű, a leágazásokat csak az 1,5 mm2-nek megfelelő amperitással lehetne terhelni.
A minősítés részemről nem megfelelő, de gondolom egyéb észrevétel is van a kollégák részéről.

Novill

Annyival egészítem ki még, hogy három fázis és nulla vezető jön be.

JUVILL


Köszönöm.
Akkor a betápláló vezeték 4x2,5 mm2-es, és ez van biztosítva a mérőnél fázisonként C6 - C10 - C10 automatákkal.
Elnézést, ezt nem vettem észre a témaindításnál, pedig egyértelmű a betáplálás biztosítása. Az előzőekben leírtak gondolom ettől függetlenül helytállóak.

Novill

Igen.
Ilyenkor mindig felmerül bennem, hogy csak én vagyok ilyen kekeckedő :).

Villanyreszelő

 Én kezdő  szerelő vagyok,de nekem feltűnt a magas hurokimpedancia érték L1,és PE vezető között,ami vagy rossz kötésre utal,és a védővezető kis keresztmetszetére,és,vagy helytelen földelő kialakítására,ami érintésvédelmi szempontból nem helytálló.
ÁVK nincs beépítve?

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. december 02., 16:35:25 DÉLUTÁN
Igen.
Ilyenkor mindig felmerül bennem, hogy csak én vagyok ilyen kekeckedő :).


Kekeckedő? :)
Nem tudom mire gondolsz? A három fázisú betáplálásra, hogy nem vettem észre, vagy
arra, hogy kekeckedésből nem vállaltad el felülvizsgálatot?
Szerintem egy felülvizsgáló nem kekeckedésből végzi a munkáját. Nem azért dolgozik, hogy minden áron hibát találjon. Az sajnos jön magától.
Azt sem nevezném kekeckedésnek, ha valaki az előtt, hogy árajánlatot ad, megnézi, hogy mire adja. Ha rendelkezésre bocsátják az előző felülvizsgálat minősítő iratát, az már egy nagyon jó dolog.
Az árajánlat adáshoz egy rövid felmérés (nem kekeckedésből, hanem szakmai szempontból), és szerencsés esetben lehet összehasonlítást tenni a villamos berendezések állapotáról (ez estben a betáplálás megtekintésével), és hogy mit, miket tartalmaz az előző felülvizsgálat, felülvizsgálatok, minősítő irata, iratai.
A felülvizsgálóban kialakul egy szakmai vélemény, amit a megbízó, vehet kekeckedésnek. Teheti ezt azért, mert ezekre a tényekre eddig senki nem hívta fel a figyelmét, és kételkedik, hogy igaza lenne a "kekeckedő személynek".
Mit akar ez, miért okoskodik, hiszen eddig minden jó volt, ez van dokumentálva.
Ilyen esetben érzékeny búcsút kell venni a megbízótól és a munkától.
És jöhetnek a vakmerők, akik saját érdeküket védve, kiadnak ismét erre egy megfelelő minősítést.
Addig nincs baj, míg nincs baleset, nincs szakértői vizsgálat.
Vagy a szakértó is kekeckedik? ;)

Novill

Itt figyelembe kell venni a főelosztó szekrény és az elosztó közötti távolságot is ami kb. 40-50m. A nullázásnak a föelosztónál kell megvalósulnia. Így a 0,43 ohm már nem is olyan rossz érték a távolság függvényében. Természetesen a kiértékelésnél több mindent figyelembe kell venni. Valóban bizonyos esetekben a magas hurokellenállás értékekből lehet következtetni a rossz kötésekre,stb. is. A problémát a Juvill kolléga által említett  gondok okozzák.
A téma indításánál az ilyen jellegű hiányosságok átengedését tartom súlyos hiányosságnak a felülvizsgáló kollégák részéről.

Villanyreszelő

Én pénteken találkoztam egy ilyen dobozzal,gondolom NEFH idejéből való,szoba konyha fürdő rácsatlakoztatva 0.5 rézvezetővel.

JUVILL


Szerintem ez nem rejtett nullázás. Ez ocsmány, nem szabványos szerelés.
A vezetékek keresztmetszete különböző.
A színjelölések sem jók. Hogy a piros és a zöld/sárga együtt van szerelve, azt még megértem, mivel régen a védővezető színe piros volt, most zöld/sárga.
De hogy a fekete színű vezeték - mint fázisvezető szín - mit keres ott, az nem teljesen világos.
Arról ne is beszéljünk, hogy szorítókötés nincs, és ha jól látom, az alumínium vezeték a rézzel van összetekerve.