Kémény vésése, védõcsõ vezetése kéményen

Indította savair, 2012. augusztus 11., 20:42:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Akkor sem szabványos, ha már 50 éve így van.
Egy rész statikai szempontból, már részt a vezetékek melegedése, és terhelése miatt.
Az, hogy a kezed rajta tudod tartani, az egy dolog.
A melegedés hatására a vezeték is szigetelése is öregszik.


Gerg

Statikai szempontból meg lennék lepve, ha ennyivel kárt lehetne tenni egy kéményben, ez a része nem foglalkoztat semennyire. Főleg ha 50 éve így áll, emiatt a kéményt nem fogom újraépíteni az biztos.

A melegedés viszont nekem sem tetszik, ezért is írtam itt nektek, mivel én nem vagyok villanyszerelő.

Sajnos aki csinálta az villanyszerelő, érthetetlen számomra hogy volt képes így megcsinálni, ha minden szabvány előírja hogy nem lehet.

Én a saját szakmámban nem lennék képes ilyen trehányul dolgozni, főleg másokat veszélyeztetve.

Ezek szerint így jártam és csiláltathatom ezt a részt újra.

nova

Hát ez így tényleg nem túl jó megoldás. :(
Ha van lehetőséged akkor mindenképpen érdemes megcsináltatni, a melegedés legelőször a szigetelésben tesz kárt, melynek nem megfelelősége később komoly problémákat okozhat.

(csak zárójelben kérdezem meg, hogy áramvédő kapcsoló lett beépítve?)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gerg

Most már eldöntöttem, mindenképp megcsináltatom. Köszönöm, hogy foglalkoztatok a kérdéssel.

Kerülni csak a mennyezet fele lehet, oda be tudok süllyeszteni egy kábelcsatornát, az egy fél napos munkával megoldható. Szabványos-e ott vezetni vagy nem azt nem tudom, de biztonságos lesz. Kár hogy nem így lett már eleve megcsinálva, csak sajnos nagyon el voltam foglalva amikor ez készült.

Áramvédő kapcsoló nincs, de ezzel együtt azt is rakatok fel, amennyibe kerül annyit megér.

Novill

A mennyezeten is lehet vezetni az elektromos hálózatot. Ha kevés a vakolat akkor lehet próbálkozni Mü-III 11-es csővel, amelyből többet is be lehet rakni ha szükséges. Természetesen ha elbírja a vakolat vastagsága  nagyobb méretű csővel célszerű szerelni. Viszont nem javaslom az MM fal vezetéket és kábelt vakolat alá fektetni, ugyan nem tiltja semmi. Áramvédő kapcsoló beépítése és a védőföldelésnél a földelő szonda műszeres ellenőrzését ( földelési ellenállás) el kell végezni a biztonság érdekében.  Vagyis az érintésvédelem ( alap és hibavédelem) ellenőrzése létfontosságú kérdés.

NagyPS

Kétfelé bontom a válaszom:
- hiba javításként kérjed legalább a kötődoboz áthelyezését, ezt saját költségére el kell végeznie

- meg kell nézni, hogy más nyomvonalon hogy oldható meg a dolog, lehetőség szerint a legkisebb procedúrával
-- pld gondolom felette padlás van az előző doboztól padlásra majd az áthelyezett másik dobozba vissza a padlásról, a csövezés persze szigeteléssel takarva.
-- vagy le a padlószintig és U alakban vissza. (speciel én így oldottam meg egy helyen mert más hogy nem tudtuk ésszerűen megoldani.) Persze ez több rombolással jár.

Gerg

Köszönöm a válaszod.

Igen, a padlás az egyik megoldás, vagy a mennyezet 5 cm vastag. Lefele nem mennék, mert szinte ugyanilyen meleg a fal ott meg a sugárzó hőtől.

Sajnos nem is a pénz a gond, mert összesen nem sok anyag kell az egészhez, inkább a bosszúság, hogy mért nem így lett már eleve megcsinálva.

nyaki

Novill!
Mi a bajod az MMCu vezetékkel?
Ha a mennyezeten kell átvezetni a vezetékeket, akkor szerintem a legjobb megoldás. Ha a csövezésnél marad, az nem lesz egyszerű, mert minimum 4db, zsűk keresztmetszetű 90°-os ív lesz benne és oda behúzni a vezetéket nem lesz egyszerű, ha egyáltalán be fog menni, mert ugye a vezetékek számát nem ismerjük.
Én simán MMCu-at használnék.
...Hozzá kell, hogy tegyem, a mennyezeten való vezetékezés semmivel nem lesz jobb, mintha  régi helyén marad, mert ha a kályhától legalább 2m-től távolabbra nem helyezik el, akkor a felszálló forró levegőtől simán lesz olyan meleg a fal, mint a kémény függőleges síkjában. Meg aztán ha felteszi az ÁVK-t és később, az Isten tudja mikor, de lehet soha, sérülne a műanyag szigetelés, akkor csere és újra mindenki boldog.
Jó, persze, most mondhatjuk , hogy ez eleve nem szabályos, de ha már így esett felesleges költségbe én nem verném a tulajdonost és a véleményünk attól még nem fog változni.

Gyurmaúr(fi-relé)

nyaki, azért nem szabad ezt a dolgot félvállról venni, mondván, "ha egyszer megesett, akkor úgy esett..." Mindenképpen egy pontos hőmérővel meg kell vizsgálni mind a falszakasz, mind pedig az elágdoboz belső, illetve a benne tartózkodó vezetékek maximális terhelés melletti hőmérsékletét. Amennyiben azok egyike is -főként a vezetékeké- a szabványban leírt értéket eléri, nos akkor nincs vita; át kell helyezni a kérdéses vezetékszakaszt! Ami az MMCu-t illeti; annak abszolúte van létjogosultsága, hiszen amennyiben az adott vezetékek 10,13,vagy16A-es megbiztosítással rendelkeznek, akkor teljesen szabványos megoldás lehet akár az 1.5-ös, akár a 2.5-ös MMCu vezeték felhasználása, még 400V 3 fázis esetén is! Ekkor nyilván 1 db 3 eres, illetve 1 db 2 eres MMCu kerűl beépítésre. Az eddig számomra nem derült ki, hogy hány áramkör vezetékei futnak az inkriminált helyen, mert amennyiben 2, vagy több, akkor nincs is tovább miről beszélni, át kell pakolni mindet! A plafoni elhelyezés esetén a kályhától legalább 3m távolságra kell vinni, ugyanis a plafon sokkal jobban melegszik, mint a kérdéses falszakasz, hiszen a felszálló meleg levegő annak "csapódik" neki. Figyelem! Plafont megvésni csak fokozott körültekintéssel, a vasalás totális megóvásával szabad!!! EP gerendát megvésni szigorúan TILOS!!! Sok sikert! ;)

Novill

Hogy mi bajom az MM vezetékkel! Semmi, szabványos szerelési anyag. Viszont használni nem használom, mert meghibásodása esetén csak rombolással  javítható!   Ezen és egyéb okok miatt a süllyesztett szerelésnél csak csövezéssel készült munkát részesítem előnyben, az MM vezetékek szerelését  átengedem a pofiknak  :).