Földelés földelõ szonda

Indította redvill, 2012. január 20., 22:15:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Érdekes megoldások léteznek, szó mi szó. ;D

Villanyreszelő

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. május 06., 20:05:23 DÉLUTÁN
azt mondták nem fogadják el sem az alu, sem a réz kötőelemet, csakis Ónozott vagy horganyzott kötőelemet használhatok, mert ugyebár az elektrokémiai korrózió...

Üdv. Feco!
Én felhüvelyezem a rezet az aluhoz akkor is van korrózió?
A szabványos Elműék szomszédomban levertek a homokba a biztosító szekrény alá egy szondát,és meg sem mérték az ellenállását,de a galvanikus kapcsolat biztos jó. :)

Fecó

A szonda és a szorító anyagával volt bajuk, ilettve a kettő kapcsolatával, nem a vezetékkel. De nem általános, csak kifogtam Őket szerintem...

980POWER

Végül is mi az igazi odatervezett kötőelem? Mert az Enstó az alumíniumhoz való, a földelés pedig vas, igaz, hogy horganyzott tehát cink, de nem alumínium.

Villanyreszelő

Én ezt találtam megoldásnak.
Villámvédelemhez használják horganyzott 10-es köracélt képes fogadni, MKH 16 ot is.
Meglazulás ellen rugós alátéttel van biztosítva.
Az ára 1000 forint.

helcs

Jobban utána néztem a fentebb említett Ensto kötőelemnek. Valójában leágazó szorítóként használatos, alu sodronyról rézvezetékre. Villanyreszelő megoldása jónak tűnik. Mit szóltok, ha a gömbanyag végéhez egy laposvasat hegesztek és fúrok rá egy 6-os lyukat?

980POWER

Villámvédelemnél ilyesmit használunk, de ez elég hószú, kb. 8 cm. 50mm2 sodronyt bevesz, de biztos van kisebb is belőle.

samtron77

Sziasztok!
Vásároltam egy házat amiben fel lett ujjítva az elektromos hálózat is többek között. Volt földelés is amit használtam is eddig (nem mérettem be). A szonda a terasz alatt volt amit most bontottam el. Csak most láttam, hogy katasztrófális állapotban van a "földszondám". Aki csinálta annó úgy gondolta, hogy leüt egy 60x40-es zártszelvényt amihez hozzácsavaroz egy betonvasat és ezt a vasat vezette be a szekrénybe. A vas mára pernyévé rohadt a föld alatt. Nézegettem földszondákat de 1,5-3méteresekig (utóbbit horror áron). Arra gondoltam, hogy ilyet én is tudok csinálni. Van a háznál 3,5 méteres ko33 (rozsdamentes) köracél D16. Mivel a teraszt újra kellett építenem ezért ástam egy alapot (1 méter) mélységben. Az alap aljában szeretném leütni a földelést (így 4,5 méteren lenne). A köracélt összeheggeszteném egy D6mm-es horganyzott huzallal amit bevezetnék a szekrénybe. A kérdésem: sehol nem olvastam rozsdamentes földszondáról. Használható? Müködöképes az ötletem?
Köszönöm előre is a vaszokat!

Sztrogoff

Lehet rozsdamentes, a jelenleg érvényes szabvány egy megjegyzést tesz ehhez, mégpedig azt, hogy:
Króm nagyobb 16%, Nikkel nagyobb 5%, molibdén nagyobb 2%, szén kisebb 0,08% (illetve egyenlő jel is van mindenütt)
Keresztmetszet megkötés minimum 16 mm átmérő.
A hegesztés ne legyen rövid (mondjuk 10 cm legyen), mert meglepően rossz ellenállása tud lenni, és külön kezeld le kátránnyal vagy festékkel, vagy zsugorcsővel, vagy ezek kombinációjával, mert a hegesztés mindig támadási felület a rozsdának.
Az jó, hogy mélyebbről indítod.
A zártszelvény azért volt hülyeség, mert föld alatt az számít, mennyi ideig áll ellen az elemeknek, emiatt jobb a tömör, de ez most látványosan be is igazolódott nálad. A külső felület nem nagyon számít az ellenállásban, csak a hosszúság.

samtron77

Köszi a választ!
A felület kezelésre van kenhető kátrányos szigetelőanyagom.
Utána néztem a PERKOR oldalán az anyagnak az is belefér az előírába.
Ma leküdöm a hiltivel a vasat...

Köszi a tippeket!