Földelés földelõ szonda

Indította redvill, 2012. január 20., 22:15:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Jó estét!

A párhuzamos szondák leverése és összekötése mindenképp javítja az értéket.
Tanultuk electrotecnikában az eredő ellenállást ami jobb értéket hoz,mint bármelyik szonda ellenállása.2 szondának nagyobb a felülete,ezáltal kisebb az ellenállása Roxl/A.
Földelési ellenállásmérőt lehet venni használtan,vagy célműszerekben,ÉVÉ univerzál,ezekek működéséről meg lehet győződni kalibrálás során bizonylatot is kap.
Vannak régi galvanométeres induktoros saját feszültségforrású ellenállásmérők pár ezerért,nekem is van 2.

980POWER

Ez a csatlakozási forma mennyire felel meg a kritériumoknak? A földelés gyári gömbvasára 10mm2 vezeték csatlakozik egy ENSTO LEÁGAZÓ AL/CU segítségével.

helcs

Legutóbb én is ilyen kötőelemet vettem, ami nem olcsó de egy szemmel se jobb mint a többi. A 10-es gömbvasat igen nehezen veszi be. A képről annyit, hogy a szigetelt földelő vezetőt minél inkább függőlegesen kellene vezetni. Az összekötők nehézkes szerelése miatt felvetődött bennem, hogy miért is kell 10-es átmérőjű vasat használni mikor a szabvány még korrózió ellen nem védett esetben is csak 50 mm2-t ír elő, aminek a 8-as is megfelel. Kinek mi erről a véleménye? Ki milyen összekötési megoldást használ?

Villanyreszelő

Idézetet írta: helcs Dátum 2015. május 04., 20:47:10 DÉLUTÁN
Legutóbb én is ilyen kötőelemet vettem, ami nem olcsó de egy szemmel se jobb mint a többi. A 10-es gömbvasat igen nehezen veszi be. A képről annyit, hogy a szigetelt földelő vezetőt minél inkább függőlegesen kellene vezetni. Az összekötők nehézkes szerelése miatt felvetődött bennem, hogy miért is kell 10-es átmérőjű vasat használni mikor a szabvány még korrózió ellen nem védett esetben is csak 50 mm2-t ír elő, aminek a 8-as is megfelel. Kinek mi erről a véleménye? Ki milyen összekötési megoldást használ?

Üdv.Helcs!
Nekem van itt egy képem arról hogy hogy lehet összekötni a 10-es köracélt a 20-as MKH val. Ha jól emlékszem alumax bilincsnek hívják aluminium,le lehet kontrázni M8-as csavarokat rajta.200-300 ft volt. Annyi van,hogy a rezet fel kell hüvelyezni.
Minél vastagabb a köracél annál kisebb az elektromos ellenállása ezért jobb a 10,de nehezebb hajlítani.
Müdn nehéz kivitelű 100 átmérőjű doboz be lehet állni jobbról ha később tlepítve lesz még szonda,és ballról is.

980POWER

A képen látható földelővezetőt azért hajtottam meg ilyen "S" alakúra, hogy ne vezesse be a vizet a dobozba, ha a kollégám nem siet annyira, akkor nem vágja el a gombvasat és az fel ért volna a fenti dobozba amibe egy töm-szelencén vezettem volna be a szonda gömbvasát, így megspóroltam volna egy fűrészelést, egy dobozt és két csavart illetve a vele járó munkát, ami nem sok, de a hibalehetőséget növeli. Az ENSTO-ba a gömbvas jól illeszkedik, de a vezeték az viszont befelé akart mindig csúszni a gömbvas felé.

Gyurmaúr(fi-relé)

Cahhh, ezek a kollégák... Jut eszembe, ha pl valaki mondjuk egy ilyen mérőhelyet épít ki (L. kép!), akkor ugye a gömbvasat 1 az 1-ben beküldheti a bal alsó 1530-as PVT-ben található fő EPH sínbe, mely mondjuk egy OBO 1801, nemde?!

980POWER

Szerintem, ha nincs fizikai akadálya, akkor akár 1 az 1-ben meglehetne oldani. Szerintem semmi nem tiltja ezt a megoldást. Az a doboz nincs leplombázva sem. Azért kíváncsi lennék, hogy hajtogatná bele a sínbe a gömbvasat úgy, hogy az ne feszítse semmilyen irányba a sínet. Egy célszerszámmal persze ez is megoldható. Az én esetemben pedig a Gewiss 68018N doboz egy almérőt egy kismegszakítót egy Fi-relét és egy csatlakozó aljzatot tartalmaz, ez az egész pedig egy villanyoszlopra van csavarozva, a helye nincs meghatározva, a be táp a földből jön. (a villanyoszlopnak nincs jelentősége, a gyám fölött le van fűrészelve)

Gyurmaúr(fi-relé)

Okosba, "uram, főnököm"; ookoosbaaa... Ja ez a mérőhely ugye egy zártszelvény állványra kerül, ergo ott azért van mozgástér, persze a gömbvasat miután alúl egy megfelelően tömítő tömszelencén keresztül bedugjuk a tokozottba, ezt követően megfelelő célszerszám segítségével oda kell fazonírozni au OBO megfelelő csatlakozó pontjához. Gondoljatok bele, ezzel megspórolhattok egy 100x100-as csavaros MüDn dobozt, kb 1 méter 16mm2-os MKh-t, egy MKh-gömbvas közti összekötő elemet, stb. Arról már nem is beszélek, hogy ezzel eggyel kevesebb kötési pont, ergo biztosabb hurokimpi érték megtartás a jövőben! Kell ennél több??  ;)

Fecó

Nemrég egy mérőhelyen bővítést végeztünk. Volt már meglévő főbiztosító szekrény, 2 db külön Henselben 2 db 3 ~ mérő. Az egyik szekrényt kicseréltük nagyobbra a plusz geo-s mérőigény miatt. Meglévő földelés volt, amit az előző kivitelező úgy oldott meg, hogy bekötötte az acélt direktbe a szerelvénybe. Az ELMÜ nem vette át a munkát, hiába mondtam hogy a főbiztosító már meglévő, azt mondták földelődoboz kell és kész. Másik történet a horganyzott acél levezetőhöz azt mondták nem fogadják el sem az alu, sem a réz kötőelemet, csakis Ónozott vagy horganyzott kötőelemet használhatok, mert ugyebár az elektrokémiai korrózió...
Volt olyan bekapcsolás, hogy le sem szedték a földelődoboz fedelét. A Gyurmaúr által említett zártszelvény keretet sok részen át sem veszik, már csak épített falazat lehet a tartószerkezete a mérőhelynek. Tehát ahol áramszolgáltató által bekapcsolni kívánt mérőhelyet építünk, jól gondoljuk meg mit csinálunk. Természetesen a szerelők sosem indokolnak szabványszámmal, csak annyival hogy "mert így kell", "ez az előírás", "engem is megbüntetnek ha így bekötöm", "főnökünk ezt találta ki újabban" és hasonlóak.

980POWER

Csak viccből írtam a célszerszámos megoldást!  :) A végeredmény az lett, hogy a Bürgermeister reggel azt mondta, hogy az ott úgy abban a formában neki nem felel meg, tegyük át a betongyám fölé a dobozt! A képen is jól látszik, hogy az alsó felén már kifúrtuk a töm-szelencéknek a helyet, na most ezután átfordítani már csak úgy lehet, hogy magasabbra teszem a dobozt, ezzel meg az a baj, hogy a faoszlop nem olyan magas, hogy az egész doboz hátoldala felfeküdjön. Ha eredetileg megtudnák mondani mit és hol akarnak akkor nem 60 m vezetéket rendelünk 80 m helyett, pedig a polgármester maga mérte le, és nem az alján fúrjuk ki a dobozt, hanem az oldalán. Én mondjuk levettem volna az oszlop maradványát és a betonba tettem volna 6 tiplit és arra csavaroztam volna a dobozt, persze az úgy megint nem felel meg.