Örvényáram villamos elosztó vázszerkezetében

Indította moha21, 2015. november 27., 19:57:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

moha21

Üdvözlet!

A következő problémával fordulnék hozzátok: Adott egy elosztószekrény amibe bemegy 3 db 240-es kábel, van benne 3 fázissín egy pen sín. A sínekről erenként viszi el a 630 A áramot 4 db M40-es tömszelencén keresztül.

Idáig semmi különös nincs az egészben, viszont a MEO visszadobta a szekrényt azzal az indokkal, hogy a 4 elmenő vezeték örvényáramot kelt a szekrény fémszerkezetében, ezért cserélni kell más anyagra. ( hozzátenném, hogy a meo nem tudja nálunk mi az a permeabilitás pl. ), tehát ő rutinból teszi a dolgát. Ennek oka, hogy egyszer volt olyan különleges eset ahol a mérést nagymértékben befolyásolta az örvényáram, illetve megkövetelték a pontosságot.

Nos kérdésem az lenne, hogy miként lehet kiszámítani az örvényáramot ilyen esetben. Mezei 50 Hz-es 0,4 kV-ról van szó. A szerkezet pontos anyagát nem ismerem, de gyártótól meg lehet tudni, tehát a permbeabilitás adott., Lemezvastagság szintén.
Szerencsére az áram iránya merőleges a lemezre így talán ezzel könyebb számolni. Nyilván a 3 fázis, illetve a Pen vezető egymással kölcsönös indukciót is létrehoz, ezt sem tudom milyen mértékű lehet. A tömszelencék egymástól 80 mm-re lehetnek négyzetes elrendezésben.

Tehát a kérdés: Ha szinuszosan váltakozó áram vezetőn halad át és az metsz egy adott vastagságú és anyagú lemezt, benne mekkora nagyságú örvényáram keletkezik és ez mekkora energiaveszteséget okoz?



Simon Endre

Az egyerű vezetékeknek (és síneknek) is van induktivitásuk, ez jelentősen csökken ha a vezeték körüli erőtér akár egy érpárban vagy 3fvezetékekben sodrással, esetleg ferromágneses anyagú burkolattal önindukciómentesített. A nem ferromágneses vezetőkben keletkező örvényárama csökkenti az induktivitást és a mágneses szóródást. Ezt alkalmazzák transzformátok árnyékolására a tekercseket burkoló alu, réz kupakkokkal. A szórt induktivitás csökkenése csökkenti az induktív soros értékből keletkező veszteséget. Ez a veszteség egyébként tízezrelék tarományban van és csak kA-eknél jelentős. Én csak egyedi készítésű ponthegesztőknél számoltam vele és mértem ilyen "veszteségeket" ezek az értékek 1,5 kA értéktőll indultak.

NagyPS

EMC-re való tervezésről mostanában halottam, az örvényáramokat kivédő tervezésről még nem nagyon :) de azt azzal szokták kivédeni hogy minden fémes részt megfelelő földelési ponttal látnak el és a földelő sínre kötik őket.
Talán aki a szekrényt tervezte annak kéne erre megoldást adnia. A meós meg ezt a megoldást kéne ellenőriznie. A szerelő elvégre a terv szerint dolgozik rajta van nincs, akkor gond van, nincs :))

tothgyula

Üdvözletem.
A MSZ 13207:2000 szabvány 3.32 pontja  azt írja: Váltakozó feszültségű hálózatokban az egyerű kábel vagy az azonos fázishoz tartozó csoportos kábelek felerősítő szerkezete, megfogása ne képezzen mágneses zárt kört(PL ZÁRT VASBILINCS, VASCSŐ).
A 3.33 pont: Háromfázisú váltakozó áramú rendszer részét képező egyerű kábelek acélcsőbe való elhelyezése esetén a csövön az azonos rendszerhez tartozó mindhárom fázist keresztül kell vezetni.
Tehát itt szó sincs örvényáram kialakulásáról. Az egyerű kábelek fektetésének sorrendje annál inkább fontos.A szabvány minden lehetséges variációt leír a fektetést illetően is.
De ott van még a MSZ EN 61439-1:2010 és a 61439-2:2010 is.
TothGyula felülvizsgáló.