Gyújtószikramentes áramkörök szerelése.

Indította JUVILL, 2012. április 21., 20:51:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Úgy gondolom válthatnák errõl egy - két hozzászólást.
Mitõl gyújtószikramentes egy áramkör?
Milyen zónabesorolásban alkalmazható?
Létesítése mennyire elkülönített?

nyaki

Bármely, akár törpefeszültségû ák. is lehet ívet áthúzó, de ha konkrétan a szikráról beszélünk, akkor az csakis kapcsolóknál, kontaktusoknál, vagy laza, mozgó kötéseknél tudom elképzelni, mert ugye a szikra az az anyagleválásból keletkezhet.Villamos ív keletkezhet ugye az elõbbi módon és még sztatikus feltöltõdés által is. Ott a szabályos testeléssel és egyéb áramköri kiegészítõkkel meg lehet oldani a mentességet, de ahol már erre figyelni kell, ott nagy a valószínûsége, hogy RB-s szerelvényeket és lámpatesteket kell használni, mert maga a helyiség is robbanásveszélyes. Ez egy külön szakma a szakmában. Nekem pl. nincs meg sajnos a megfelelõ végzettségem sem a szereléséhez, sem a méréséhez, de tanultam róla, sõt már láttam is nem egyet.

Safety

A gyújtószikramentes védelem tulajdonképpen egy áramköri védelem, tehát nem egyetlen készülék által nyújtott biztonság, hanem egy összehangolt áramkör, amelynek az energiája olyan szinten van korlátozva, hogy az áramkör részei nem képesek melegedés vagy szikra útján robbanást elõidézni.
Ebbõl adódik, hogy elsõsorban mûszeres területen kerül alkalmazásra mérõ, szabályzó, vezérlõ áramkörökben. A maximálisan megengedhetõ energiaszint az alkalmazási csoport, a hõmérsékleti osztály és a védelmi készülék szintjének a függvénye.
A gyújtószikramentes védelem a legnagyobb biztonságot nyújtó robbanásvédelmi módszer. Minden robbanásveszélyes térségben használható, sõt a 0-s zónákban (általában zárt csõvezetékek, tartályok belsõ tere) kizárólag ,,ia" szintû gyújtószikramentes védelem alkalmazható.

A rendszer részét képezi :
- A gyújtószikragát (Zener gát) amelyet ma már nagyon ritkán alkalmaznak, inkább galvanikus leválasztó egységekkel érik el az energiaszint korlátozását melyek nem érzékenyek a földelések kialakítására, illetve teljesen földeletlenek. A gyújtószikragátakat, galvanikus leválasztókat csak ,,nem robbanásveszélyes" térségben szabad elhelyezni, mivel a bemeneti oldaluknál még nem érvényesül a védelem.
- A kábelrendszer, melynek jellemzõi (R, L, C) befolyásolják a védelem energiaszintjét, ezért ezeket külön ellenõrizni kell méréssel, és csak a leválasztó egységhez illeszkedõ kábelrendszer alkalmazható.
- A terepi készülék, amely lehet passzív elem pl.: kontaktus, csatlakozódoboz, potenciométer stb. ezek szabadon csatlakoztathatók a rendszerhez, és lehet aktív elem pl: távadó, hõelem, fotocella, induktív, kapacitív elemek stb. amelyek saját energiatermelõ, -tároló képességgel is rendelkeznek, ezért ezen tulajdonságukat precízen figyelembe kell venni.

A rendszer létesítése szigorú szabályok alapján történik, ügyelni kell a megfelelõ elkülönítésre, távolságtartásra a normál gyártmányoktól. Általában világoskék színnel jelölik az ilyen áramkörökhöz tartozó elemeket (kábeleket, vezetékcsatornákat, kötõdobozokat, sorkapcsokat stb.), de régi szerelésnél ez nem mindig teljesül.

nyaki

Hirtelen eszembe jutott a gjmû.-vek üzemanyag jeladója. Ott ugyan elektronikusan van megoldva a szikramentesség, de ez is veszélyes mûvelet és mégsem hallottam sosem, hogy emiatt ha cserére vagy javításra szorul, minden mezei autószerelõ úgy nyúlkál hozzá, mint a saját töke lenne és robbanás sosem volt, de akkor is....
Erre vajon milyen szabály vonatkozhat?

by_ron

Idézetet írta: Safety Dátum 2012. április 22., 09:10:46 DÉLELŐTTA rendszer részét képezi :
- A gyújtószikragát (Zener gát) amelyet ma már nagyon ritkán alkalmaznak, inkább galvanikus leválasztó egységekkel érik el az energiaszint korlátozását melyek nem érzékenyek a földelések kialakítására, illetve teljesen földeletlenek.

Errõl az elemrõl tudnál nekem kicsit részletesen mesélni? Milyen paraméterek kellenek a megfelelõ kiválasztáshoz (tápfeszültség, áramerõsség...egyéb)? Milyen típusai vannak?
Egy tûzvédelmi rendszer esetén, ezekkel tudják védeni pl. az érzékelõket, a "robbanásra hajlamos" helységben, ne okozzon a túlfesz esetleges robbanást? Kell-e, lehet-e ezeket szünetmentesíteni, hogy áramszünet (robbanás)esetén is mûködjenek és ellássák a feladatukat?

Safety

A gyújtószikramentes leválasztók elsõdleges szerepe a tápláló hálózattól való galvanikus elválasztás és az energiaszint maximalizálása.

Alkalmazásuk robbanásveszélyes térségben üzemelõ irányítástechnikai berendezések esetében indokolt (4-20mA). Legtöbbször különbözõ mennyiségmérõ, távadó, jelzõ és vezérlõ eszközökkel párosítják õket. A praxisomban a leggyakrabban DATCON, Pepperl+Fuchs gyártmányokkal találkoztam, de ezen belül a típusvariációk száma óriási, az adott feladatnak megfelelõen kell kiválasztani a szükséges típust. Tápfeszültségük általában DC 24V, áramfelvételük 100mA-nál nem több.

Tûzvédelmi rendszerekben is alkalmazhatók, de fontos szempont, hogy az érzékelõknek is rendelkezniük kell ilyen környezetben való üzemeltetésre feljogosító tanúsítvánnyal, vagy ha egyszerû gyártmányok, akkor az energiatároló képességük nem haladhatja meg a 1,5V; 100mA; 25mW; 20μJ értékeket.
Mint írtam az elõzõ hozzászólásomban az alkalmazott kábelek jellemzõit is szem elõtt kell tartani és R-L-C méréssel igazolni kell, hogy illeszkedik a leválasztó egységhez. A maximálisan megengedhetõ értékeket a leválasztó egység dokumentációja tartalmazza.

A gyújtószikramentes leválasztó nem túlfeszültségvédelmi készülék, erre a célra nem alkalmazható! A vegyiparban kizárólag szünetmentes rendszerekben használatosak, hiszen a mûködésük például egy vészleállítási folyamatban nélkülözhetetlen. Mint említettem, általában DC 24V a tápfeszültségük, emiatt akkumulátorhelyiségekben lévõ nagyteljesítményû akkumulátorok biztosítják az egyenáramú hálózatot, amelyrõl üzemelnek.

by_ron

Idézetet írta: Safety Dátum 2012. május 08., 19:19:01 DÉLUTÁN
Tûzvédelmi rendszerekben is alkalmazhatók, de fontos szempont, hogy az érzékelõknek is rendelkezniük kell ilyen környezetben való üzemeltetésre feljogosító tanúsítvánnyal, vagy ha egyszerû gyártmányok, akkor az energiatároló képességük nem haladhatja meg a 1,5V; 100mA; 25mW; 20μJ értékeket.

Nem csak robbanásbiztosnak minõsített gyártmány használható, de megendegett az is,
ha csak a fent megadott paramétereken belül van? Ezeket az energiatárolási adatokat, hogy lehet kideríteni? Egy érzékelõ/jelzõ adatlapban pl. én sosem látok ilyen adatokat csak a betáp és áramfelvételi értékeket.

Safety

Mint elsõ hozzászólásomban már említettem az un. passzív gyártmányok (pl. kontaktusok) korlátozás nélkül használhatók, az aktív készülékek csak abban az esetben, ha hitelt érdemlõ módon (pl. gyártói dokumentációval) bizonyítható, hogy energiaszintjük nem éri el a már említett értékeket. Ha nincs információ, akkor értelemszerûen nem használható az adott gyártmány, másikat kell választani. Óva intek mindenkit a kísérletezgetéstõl, ilyen áramköröket csak szaktervezõ által készített kiviteli tervek birtokában szakvizsgával rendelkezõ szerelõ létesíthet, amelyet szintén külön vizsgával rendelkezõ felülvizsgálónak az üzembevétel elõtt un. részletes felülvizsgálat alá kell vetni.

by_ron

Köszi, csak szakmai kiváncsiságból kérdeztem.
Kicsit komolyabb téma annál, hogy megfelelõ tudás nélkül ezzel kísérletezzek,
de valahol el kell kezdeni felszedni az infót, legalább azt tudjam, hogy akarok-e komolyabban belefolyni a témába ;)