SELV/PELV

Indította Tamás, 2015. szeptember 07., 21:16:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Üdv Mindenkinek!

A 60364-4-41. 414.4.2 azt írja, hogy:

- I-es sávnál nagyobb feszültségű áramkörök vezetői lehetnek ugyanabban a többerű vezetékben, vagy más vezetékcsoportban is, ha a SELV és a PELV áramkörök vezetői az abban előforduló legnagyobb feszültségre vannak szigetelve.

Ez akkor most azt jelenti, hogy pl.: egy 5x2,5mm2 kábelben  mehet együtt a 230V meg a 24V?




tothgyula

Üdvözletem!
Véleményem szerint semmiképpen nem mehetnek közös kábelben aSELV/PELV ák-ök a kisfeszültségű ák-kel. Ehhez ismerni kell a SELV/PELV áramkörörök tápoldali szigetelési biztonságát.Valószínú, hogy a törpefeszültséget előállító trf. vagy elektronika szigetelési szintje kisebb mint a 230/400V-os vezetékekre, kábelekre előírt szigetelési szint.így éppen a tápegységben üthetne át a nagyobb feszültség.Ezenkivül a színjelzéseket is nehéz tartani.
Pl: a HO7RN szigetelési szintje 450/750V. Én mindenképpen külön kábelben vagy vezetékben viszem.
Üdv:Toth Gyula felülvizsgáló.

Tamás

Üdvözlöm Gyula!
Én sem viszem egy kábelben a kettőt, de ez az előírás szerintem megengedi!

Pl.: egy  többeres YSLV vezérlő kábel  500V-ra van szigetelve, így a szabvány előírásának, hogy a 24V-s hálózat is a legnagyobb feszültségre legyen szigetelve eleget tettünk! 
Így ebben a formában a színekkel sincs gond, mivel az erek számozva vannak.

Vélemény?

Szirty

Üdv Tamás!

Idézetet írta: Tamás Dátum 2015. szeptember 07., 21:16:59 DÉLUTÁN

Ez akkor most azt jelenti, hogy pl.: egy 5x2,5mm2 kábelben  mehet együtt a 230V meg a 24V?

SELV/PELV nem csak törpefeszültség lehet?
Mert a 230V nem az!

Üzenet összefûzve: 2015. szeptember 08., 13:56:19 DÉLUTÁN

Üdv!

Idézetet írta: Tamás Dátum 2015. szeptember 08., 11:58:57 DÉLELŐTT
Pl.: egy  többeres YSLV vezérlő kábel  500V-ra van szigetelve, így a szabvány előírásának, hogy a 24V-s hálózat is a legnagyobb feszültségre legyen szigetelve eleget tettünk! 

Ha egy kábelben futnak, a szigetelési tulajdonság megfelelése esetén is nagyobb a kockázata annak, hogy a kábel sérülése esetén találkozzanak a feszültségek amiknek nem kéne!

Fecó

Nyilván az ilyen megoldás esetén mérlegelni kell a lehetőségeket és kockázatokat. A szabványalkotók célja, hogy megfelelő szigeteléssel engedhető meg csak. Ettől még nem kötelező, de innentől nem is tilos. Az ötlet nem új keletű, a régi 1600-as is foglalkozott vele 7.122 alatt.

tothgyula

Üdvözletem!
Nincs sok mérlegelni való! Nem volt szakmai gyakorlat az, hogy egy kábelben vigyünk törpefeszültségű(mostmár SELV/PELV ésFELV) valamint kisfeszültségű áramköröket.Egyébként ha figyelmesen végigolvasod a már nem hatályos MSZ1600/1-1977 3.3 szakaszát magad is meggyőződhetsz erről. A SELV ÉVÉ módnál a biztonágot(áramütés elleni védelmet) az előállítás módja és a hálózat EGYÜTT adja! Ezért sem célszerű közös kábelben vezetni a két feszültségszintet.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Fecó

Egyértelmű tiltást továbbra sem találni az új szabványban, sőt, pont maga a szabvány hozza fel ennek a lehetőségét. Innen látszik hogy egy felülvizsgálat mennyire nem egyszerű dolog.

Tamás

És akkor a lényeg!

Ki hogyan minősítené, ha esetleg egy ilyen kábellel találkozna?

Szabályos?
Szabályellenes?


birok57

Helló Tamás, a megoldás mint ahogy a felvezetődben írtad szabványos.

Fecó

Amit a szabvány nem tilt, az szabványos. Ajánlani, megjegyzést tenni, felhívni a figyelmet bizonyos dolgokra ettől függetlenül természetesen lehet gondolom...