Kóboráram

Indította sanyika, 2012. augusztus 13., 20:58:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

sanyika

Üdv. kollégák
Segítséget,ill. tanácsot kérnék
Hibára hívtak, hogy a kompakt csõ /fényforrás/ idõközönként kb.
két percenként felvillan. Kapásból mondom a telefonba valószínüleg jelzõfényes a kapcsoló vagy nem a fázis van megszakítva, a tulaj válasza szerint nem jelzõfényes a kapcsoló
a fázis megszakításra nem tudott mit mondani. Kimentem, normál
kapcsolók /alternatív/ természetesen a fázis van megszakítva.
A foglalatban lekapcsolt állapotban fázis és nulla között 30V mérhetõ, gondoltam rossz a kapcsoló, leszereltem de a jelenség még mindig fennállt. A többi helyiség foglalataiban is
lekapcsolt állapotban 15-30V mérhetõ
Szerintetek mi okozhatja ezt a jelenséget?

nova

Próbáltad terhelve mérni, nem lehet, hogy a hosszan párhozamosan egymás mellett vezetõk indukciónak köszönhetõen hozzák létre ezt a feszültség szintet?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

ELEKTOR-KALANDOR

Nekem is volt hasonló esetem ,megszüntettem 1 rejtett nullázást akkor derült ki ,fázis nulla közt 40v -ot lehetett mérni .A nulla vezető kötése el volt szenesedve./rokon szerelte/

Szirty

Helló sanyika!

Idézetet írta: sanyika Dátum 2012. augusztus 13., 20:58:29 DÉLUTÁN
Hibára hívtak, hogy a kompakt csõ /fényforrás/ idõközönként kb.
két percenként felvillan. Kapásból mondom a telefonba valószínüleg jelzõfényes a kapcsoló vagy nem a fázis van megszakítva, a tulaj válasza szerint nem jelzõfényes a kapcsoló

Szerintem is a kapcsolóval leválasztott, "magára marad" vezeték szed össze annyi feszültséget a párhuzamosan futó fázis vezetőből, amennyi képes lassan feltölteni a kompakt fénycső tápegységében a puffer kondit ami ettől gyújtani próbál. Ahogy nova is írta.
(Bár inkább kapacitív csatolás okozza)

Az izzó foglalatába, azzal párhuzamosan beépített néhány MOhm-os fél W-os ellenállással megszüntethető a dolog.

petike199600

Milyen ellenállásra gondolsz?

Szirty

Hali!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2012. december 20., 13:18:12 DÉLUTÁN
Milyen ellenállásra gondolsz?

Amilyet leírtam: 0.5W néhány MOhm.
Köszörült fémréteg ellenállás?
(Gondolom mindenki tudja mi az ellenállás, mint elektronikai alkatrész)

petike199600

én is tudtam mi az az ellenállás csak nemtudtam milyet szokás ilyen helyeken használni.
Mostmár tudom.
Köszönöm szépen!

tokaji

Mult heten csillar csere regi hazban...3 eres MM falvezetek megy a csillarhoz...

Egyik vezetekre nullat, masikra fazist kotottem, harmadikra semmit. Multimeterrel a nulla es a "levegoben logo" vezetek kozott a csillar oldalan 65V-ot mertem. Kb. 2.5m hosszu a vezetek.


Ági

Sziasztok Villanyszerelők!

A következő ügyben kérek tanácsot SOS!

A fürdőszoba hidegpadlóján állva és a csaptelepet megérintve áramütés észlelhető, sőt a fürdőkádban tartózkodva a csaptelepet, vagy a folyó vizet érintve időnként gyenge áramütés tapasztalható.

Elvégzett vizsgálat:
A hálózati csatlakozó aljzatok védőföld érintkezői és a víz nyomócső között nem mérhető feszültség. Ezt ellenőriztük a vízóra előtt és a csaptelepeknél is. Sőt a hálózati védőföld érintkezők és a vízvezeték nyomócső között rövidzárat (közel nulla ellenállást) mértünk. Ebből azt a következtetést vontuk le, hogy a lakás védőföld hálózata rendesen van kivitelezve. (Feltéve, ha a föld alól bejövő vízvezeték nyomócsövet jó földelésnek tekintjük.)

Feszültség és áram mérések:
A fürdőszobában, a már jónak tekintett védőföld érintkező és a hidegpadlón található lefolyó fém rácsa között digitális multiméterrel 39-42 V váltófeszültséget mértünk, és ez a feszültség 6,5-7,0 mA árammal terhelhető!  Ezt a feszültséget és áramot a padló más részein is lehetett mérni, ha a csempe nedves volt. A fürdőkád fém részei és a csaptelep (védőföld) között 2,6-3,0 V váltófeszültséget mértünk, ami kb. 0,5 mA árammal terhelhető. A lakás más részein is, például az előszoba küszöb fém borítása és a védőföld között is mérhető valamekkora feszültség, az előbbiekkel hasonló nagyságrendben, de ezek csak csekély árammal terhelhetők.
Az említett feszültség és áram értékeket akkor is változatlan nagyságban mértük, ha a lakást teljesen feszültségmentesítettük (a villanyóránál lévő főbiztosítékokat lekapcsoltuk). Ebből azt a következtetést vontuk le, hogy a hiba forrása a lakás elektromos hálózatán kívül keresendő.

Mi a teendő most? Köszi a válaszokat!

nyaki

Üdv!
Ami nyilvánvaló, hogy az idegen potenciál kerül a házba.
A lakásba bejövő vízvezetéket felfogni természetes földelőnek nagy bohóság, mert ha nem Te építetted ki és biztosítottad a megfelelő érintkezését a talajjal, akkor az nagyon kétséges, inkább azt mondanám, hogy nincs is.
Összefoglalva tehát a kérdések:
1. Milyen kialakítású a lakáselosztóba bejövő PEN, azaz hány vezetékes rendszer?
2. A vízvezeték hálózat be van-e kötve az EPH-ba? Egyáltalán van EPH?
3. Van-e helyi földelés és az jó-e és milyen értékű?
4. Folyamatos-e a védővezető az elosztóig minden kiépítési helyről?
5. Milyen HVM berendezés üzemel?
6. Milyen ingatlanról van szó?
7. Van-e ÁVK felszerelve az elosztóban, vagy máshol?
Mint látod a probléma igen összetett és helyi ismeret nélkül nagyon kétségesek lesznek a válaszok is.