Potenciál rögzítõ földelés minõsége

Indította pillangó, 2011. november 15., 20:08:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Szelei kolléga, asszem, beiratkozom hozzád egy továbbképzésre, mert komolyan mondom, az a tudásbázis, ami nálad fellelhetõ, hát az nem pite! Igérd meg nekem, ha nyugdíjba mész, jelentkezel egy szakiskolába tanítani!! Neked az elég lenne, ha egy fotóalbumot körbeadnál a nebulóknak , mely a munkásságodat mutatja be, onnantól az az osztály országos 1. helyezett lenne a szakmai versenyeken. Ha pedig még együtt szerelnél velük, áá, azt már nem is folytatom...

JUVILL


És a potenciálrögzítõ földelésekrõl mi a véleményetek?
Például a helyi EPH kialakítása egy egészségügyi mûtõben?

villanyzoltan

Üdvözlet!

A földelés kialakításával kalpcsolatban lenne egy kérdésem.
Ha van egy épületem amiben a csatlakozási ponton a fogyasztásmérőnél megtörtént a földelés kialakítása, de ebből az épületből egy másikba is átvisszük az áramot 5 eres kábelen (3 fázis, Nulla, Föld). Ebben az épületben is kell földelést alkalmazni, a becsatlakozási ponton, vagy az üzemi földelő a főépület földelője lesz?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ez sok mindentől függ, pl attól, hogy az épület milyen távolságra van -azaz pontosabban a csatlakozó (föld)kábel milyen hosszú? A legfontosabb azonban, hogy előtte célszerű csinálni egy hurokimpi mérést, a csatlakozó kábel betáp és az érkező végén is, hiszen az ott kapott értékek fogják alapesetben eldönteni, hogy szükséges-e, s ha igen, akkor milyen lokális földelést alkalmazni. Ami engem illet; én általában különálló épületek esetén -pláne ha ott alelosztó található, mely fémes burkolattal rendelkező gépeket is ellát, továbbá a melléképület de facto hidegpadlós, tehát nincs PVC padló sem- minden esetben leverek min 2.5 méter hosszú földelő szondát, lehetőleg minél közelebb az alelosztóhoz és azt min 10mm2-es MKh-val kötöm be a szekrénybe, természetesen a szondától min 8-as köracéllal jövök vagy az épület falán min 70 cm magasságban elhelyezett 100x100-as kötődobozig, ahol a megfelelő bilincs segítségével kötöm a 10-es MKH-t, vagy ha megoldható,akkor a köracélt elviszem egészen az alelosztóig, bár ezt csak fém, vagy Alu elosztó esetén tudom megoldani. Viszont ilyen esetben is fontos az alelosztóba fi-relét helyezni, vagy S, azaz szelektív fő és alelosztóbeli típusokat, vagy még a főelosztóban lévő Fi-relé előtt kiágaztatni a melléképület betáp kábelét és az ott lévő alelosztóba betenni egy, max 100mA-est. Ebben az esetben nem kell S jelzésű. Ez annyiból jobb, ha esetleg a melléképületben frekiváltóval üzemeltetett motoros gép is van, akkor lüktető egyenáramnak rezisztens Fi-relét kell betenni az alelosztóba.  ;)

villanyzoltan

Kedves Gyurma úr(fi-relé)!

Köszönöm a választ. Az épületben célműszerrel megmérettem a hurokimpedanciát. A főépületben ez 0,5-0,8 közötti érték. A másodikban, ami a kérdés tárgya 2,8-3 ohm körül van. Ebben az esetben azt hiszem akkor kellene. A kis épületben az elosztóban minden dugaljnak külön 16A -es kismegszakítója van. A 3 fázisú csatlakozók előtt is 3*16-os C típusú. Így még azt hiszem a 3ohm-os hurokimpedancia elfogadható, bár egyáltalán nem jó. Az 1-es épület fogyasztásmérője után történt meg a leágaztatás ettől a ponttól a 2-es épület alelosztóig kb 35-40m van. Szerintem ez eléggé messze van. Valamiért a kiépítő villanyszerelő nem helyezett el földelést mégsem a másodikban. Ebben az esetben akkor egy földelő rudat kellene leverni a második épület becsatlakozási pontjánál, és a zöld-sárga védővezetőt ( PE-N bontás már az első épületben megtörtént )összekötni a földeléssel az ön által leírt módon?

helcs

A másik épületnél mért magasabb értékek C 16-ra nem jók földeléstől függetlenül. Nagyobb keresztmetszetet kellene alkalmazni a két épület között.

balzsi

Idézetet írta: helcs Dátum 2014. március 03., 18:15:41 DÉLUTÁN
A másik épületnél mért magasabb értékek C 16-ra nem jók földeléstől függetlenül. Nagyobb keresztmetszetet kellene alkalmazni a két épület között.

A 3 Ω még a B 16-osnak sem jó. Én is arra gondoltam, hogy egy földelőszonda leverése nem fog javítani a 3 Ω-os hurokellenálláson. Vagy tévedek?

helcs

Így van. A hurokellenállás értékén a keresztmetszet növelése javítana. B 10-re lenne így jó.

recens

Aztán áramvédő kapcsolókat is alkalmazzunk. ;)
A szabvány a dugaszolóaljzatoknál amúgy is megköveteli.

helcs

Az áramvédő kapcsoló az fázis-nulla zárlat ellen nem véd. A kialakuló zárlati áram értékét a hurokellenállás határozza meg. Ha nem tud leoldani a kismegszakító leég az épület.