Lakáselosztó vezetékezés

Indította Laikus73, 2013. április 06., 18:05:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

A hálózat PEN vezetőjének helyi potenciál kiegyenlítése (szondázása) részemről tolerálható és nincs is vele semmi bajom, mert a hálózat leágazásponti földelése még aktív villámvédelemnek is tekinthető bár ez nem  a fogyasztók érdeke. A saját érintésvédelmem legyen az én kompetenciám és ha saját közpnti földelésem van és független a PEN helyi földelésétől én akár erre gyűjthetek EPH-t és akár zavarvédelmet is, mert ezen üzemszerüen áram nem folyik. Amennyiben a fázisvezetékek túlterhelésre és zárlatra méretezetten(!) védettek és ennek megfelelő földelést is létrehoztunk, továbbá másodlagos védelem, tételesen ÁVK is van ez esetben a PEN nullává degradálodik és ennek szakadása már életveszélyt nem  csak a fogyasztóberendezések meghibásodását vagy üzemképtelenségét okozhatja. A tervezői szabálytisztelet (ha van ilyen) nem alkalmazná ezt az elvet, de én magamnak megcsinálhatom és nem hiszem hogy az elfogadott gyakorlatnál nem jobb mint ami a diktált "közmegegyezésen" alapul.

Sztrogoff

Hát ez már jó messzire vezet, a TN hálózatra kihatása egy TT-s fogyasztónak. Valaha az tételesen tilos volt, szerintem a felülvizsgálói jegyzetben még ma is így van, nem is beszélve a szolgáltatókról, akik a káoszban a vállalati utasításokba átemelték az MSZ 172 hajdanvolt szabályait. Bár az kétségtelen, hogy jól működő ÁVK esetén a veszély eléggé összezsugorodott. Másfelől az is igaz, hogy egy hiba az egy hiba, ha elszakadhat a PEN, megállhat az ÁVK is.

fcs64

Sziasztok!

Új lakáselosztó tábla felszereléséhez kérném segítségeteket. Bejön 3x16A a FI-relébe. Itt az a gondom,hogy a Fi-relé nulla pontja a jobb oldalra esik és nem a baloldalra. Fésüs fázissínnel szeretném összekötni alul a fázisokat,de ez csak akkor lehetséges,ha kitörök egy sínelemet. Lehetséges ez a megoldás,vagy fázis leágazókat kell használnom a vezeték rövidsége miatt? A cirkohoz külön FI-relét tervezek beépíteni,amely csak arra lenne használva. Mehet ebben az esetben a nulla vezeték  a cirko kismegszakító nullájába közvetlenül, mivel más fogyasztó nem lesz ezen a FI-relén?


Simon Endre

A négymodulos Központi ÁVK-t egy blokként jelöld és a cirkó ÁVK-ját és a (feltehetően kétsarkú) kimegszakítóját is. Ami a fogyasstásmérő felől jön az nem PE hanem PEN és oda kell bekötni a hely potenciálrögzítő földet is. A PEN sinnek csak néhány kötéshelyhez rövidebb darab kell a bejövő PENT visszafordítással duplán kösd be vagy PEN-nek haználj fővezeték sorkapcsot az eleve dupla csavaros. A kétsarkú kismegszakító a potenciálisan nagyobb testzárlatesélyü fogysztóknál javasolt pl. bojlereknél. A PE sínre csak érintésvédelem csatlakozzon A PE sinre kerülő természetes földelés pl. egy kutszivattyú érintésvédelme vagy lebetonozott vasszerkezeten fémházas lámpatest stb.a táblában jelölt legyen hibakeresésnél jól jöhet.

fcs64

A cirkóra kétpólusú FI-relé, az összes többi áramkör védelmére 1 db. négypólusú FI-relé lesz a terv szerint.

Az alábbi állapotot szeretném kiváltani a 2x12-es új elosztóval ETI FI-relékkel és kismegszakítókkal.


fcs64

Köszönöm Endre a segítségedet. A bejövő vezeték valóban PEN, amely szétosztását a FI-relé előtt a leírtak alapján fogom kivitelezni.

JUVILL



fcs64!

2017. 11. 12-én feltettél egy rajzot. Miért beszélünk itt bejövő PEN vezetőről?
A rajz szerint én úgy látom a betáplálás 5 eres, ezeket jelölöd színekkel is. A rajz szerint külön jön be a PE és N vezető. Jelölöd ezeket zöld/sárga és kék színekkel. A rajzon azt látom, hogy a védővezetőt és a nullavezetőt is a védővezető sínen fogadod. A betáplálásnál mát megbontott PEN vezetőt így a PE sínen ismét összekötöd, ha jól látom.
Szerinted jó az elosztó vezetékezése, ha valóban a rajz szerinti?

fcs64

Köszönöm JUVILL a hozzászólásodat. A feltett rajz tényleg nem helyes,amit Endre is megerősített. A bejövő vezeték 3 fázis és egy PEN vezeték (a rajzon a zöld-sárga vezeték a villanyórától a PE sínre felejtős), így a szétválasztás a FI-Relé előtt fog megvalósulni.

magorov

Kedves Kollégák!

Szeretném kérdezni hogy szerintetek mi a legjobb megoldás a következő helyzetben..
Adott 1 fázis 25 amper.. A Villanyóraszekrényben lévő főelosztót a lakáselosztóval (ahonnan minden áramkör indul) 3x6os Alu köti össze..ÁVK nincs sehol jelenleg..
Ez eleve kevés , de 32 amperre kellene bővíteni, úgy hogy senki nem emlékszik a nyomvonalra,hány törés lehet stb..
Ha sikerül egy behúzót elküldeni, talán be lehet varázsolni egy eret (6os mkh)..
Vagy..amiben nem bízom, hogy megmozdul az alumínium előbb utóbb és ki lehet húzni a régit gond nélkül..

Köszönettel
Magorov

Sztrogoff

Ez nem a keleti boszorkányok felsőfokú képzője. :)
Én egy olyan lakást vettem egy társasházi blokkban, ahol történelemtanár szerelte a saját villanyát a szomszéd karosszériás útmutatása lapján. Öt helyen kellett kitörni a csövet, mikor három fázisra bővítettem a mért fővezetéket, mert az egyfázisú sem jött ki. Jóféle vésők és jóféle magyar izom, aztán rajta, a befűzőszalag vége ahol megáll, azt többnyire hallani, ott kell a következő kutatóvésést intézni.

Persze manapság több-kevesebb sikerrel meg lehet próbálni a vezetékkeresőkkel is felderíteni a nyomvonalat, de ahhoz gyakorlat kell. Mármint vannak ugye profi eszközök (és ha eleget tévedett a kezelője, akkor belőle meg profi kezelő lett), mint például volt a Seba Dynatronic kábelnyomvonalkereső (hát én csak olyant használtam, néha hazacsempésztem a cégtől, de nyilván vannak klónok, az biztos, hogy a szocializmusban a magyar gyártmányok nem értek fel ezzel), de ilyen nincs átlagszakembernek, mivel nem olcsó.