Világitási hálózat szakszerû szerelése szabványos keresztmetszettel.

Indította Novill, 2012. június 21., 21:42:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Tudjuk, hogy a vezetékek ára nem olcsó. Azt lehet mondani, hogy napi áron árulják a rézvezetékeket. Ezért a villanyszerelési munkák során többször találkozom 1,5mm2 keresztmetszetnél kisebb réz vezetékekkel a világítási hálózatok szerelése során. Valamikor azt tanították, hogy 1,5mm2 rézvezetéknél kisebb keresztmetszetû vezetékkel nem szabad az épületek villamos hálózatát szerelni. Ezt következetesen be is tartottuk. Az utóbbi idõben többször találkoztam 1-es és 0,75-ös réz vezetékkel szerelt világítási hálózattal. Véleményetek szerint szabványos-e az ilyen keresztmetszettel szerelt hálózat. Lehetõleg pontos szabvány pontokra próbáljunk hivatkozni.

JUVILL


Általános volt, hogy a világítás szerelése 1,5 mm2-es vezetékkel történt.
A közelmúltban és jelenben rézvezetékkel, régen alumíniummal.
Ha az "öreg" MSZ 14550/1-79 szabvány szerinti terheléses tolótáblázatom kihúzom, azon az áll, hogy a legkedvezõtlenebb esetben is - "A" terhelési csoport - ezeket az 1,5 mm2-es vezetékeket 10 A-rel lehetett biztosítani.
Nem tudok olyan elõírásról - ettõl függetlenül lehet, hogy van - ami elõírná, hogy milyen keresztmetszettel kell szerelni a világítási áramköröket.
Az "öreg" szabvány szerint a 0,75 mm2-es, és az 1 mm2-es réz vezetékeket az "A" terhelhetõségi csoportban szintén egyaránt 10 A-ral lehetett biztosítani.
Úgy gondolom, hogy világítási berendezések szerelésekor csak a vezetékek terhelhetõségére hivatkozhatunk, és a megengedett biztosítók nagyságára.
Ezt a szerelt világítás teljesítmény igénye határozza meg.

nyaki

Én is úgy emlékszem, hogy 1mm2-nél kisebb keresztmetszetû vezeték, fixen szerelt hálózatban nem alkalmazható. Ezt az érintésvédelmi oktató említette, valamilyen újkeletû szabványra hivatkozva, de sajnos nem jegyeztem le akkor. :-\

helcs


Novill

Valahol valamikor le volt írva, hogy a legkisebb keresztmetszet rögzített fix szerelés esetén rézvezetõ esetén 1,5mm2, alu vezetõ esetén 2,5mm2. Ezt az elõírást nagyon sokan betartjuk még ma is. Erre az elõírásra volnék kíváncsi, mert nem találom. Az MSZ 1600-as hivatkozott pontját ismerem, de nem erre gondoltam. Vajon az európai szabványok mit írnak elõ e-tekintetben?

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. június 23., 13:00:32 DÉLUTÁN
Valahol valamikor le volt írva, hogy a legkisebb keresztmetszet rögzített fix szerelés esetén rézvezetõ esetén 1,5mm2, alu vezetõ esetén 2,5mm2. Ezt az elõírást nagyon sokan betartjuk még ma is. Erre az elõírásra volnék kíváncsi, mert nem találom. Az MSZ 1600-as hivatkozott pontját ismerem, de nem erre gondoltam. Vajon az európai szabványok mit írnak elõ e-tekintetben?

NOVILL!

Az MSZ 2364/MSZ HD 60324 szabvány foglalkozik ezzel.
Az MSZ 2364-520:1997 számú szabvány 524.3 fejezetében van egy 52J táblázat. A szabvány itt határozza meg a megengedhetõ legkisebb keresztmetszeteket a különbözõ áramkörökben.
A táblázat legfelsõ részében - a rögzítetten szerelt vezetékeknél - megadja, hogy az erõátviteli és világítási vezetékek legkisebb keresztmetszete, rézvezeték esetén 1,5 mm2, alumínium vezeték esetén 16 mm2 a megengedett.

Gyurmaúr(fi-relé)

Juvill, nem 2.5 lesz az Al esetén?? Azért nehezen tudnám elképzelni, amint egy 16-os Al vezetéket beletuszkolsz akár egy házt dugaljba, de még egy Dafr 324-be sem hinném, hogy belemegy a 16-os... :'(
Aztán, én feletébb szeretem a különbözõ szabványokat, sõt igen sokra szoktam asztaltverve hívatkozni, de épp most készítettem el egy lakóház kábelkiosztási tervét, ahol a világítási Á.K-k részére rendre 1-es MT-t terveztem be, fõként olyan Á.K részére, amely 6A-s kismegszakítóval lesz megbiztosítva, de még olyan vill Á.K is 1-es MT-t (4x1, 5x1) kap, mely B10A-s kismegszakítóval lesz ellátva. Pl ha mondjuk adva van egy mûhely, ahol van mondjuk 6-8 db 3x36-os VVG-s armatúra, oda sem teszek MT 5x1-nél nagyobb keresztmetszetü kábelt, kivéve, amennyiben az adott helyiség 15m-nél távolabb helyeszkedik el az annak világítását tápláló elosztótól. Viszont minden esetben min 1.5-ös a keresztmetszet akkor, ha Na és/vagy fémhalogén lámpákat (tehát 2-nél többet)
Természetesen, igyekszem lehetõleg jóminõségû -pl. MKM, ill Prysmian- kábelt felhasználni, ahol van esély arra, hogy a bund egésze konstans keresztmetszetû.
Mivel az ár nagy úr, ezért amennyiben elõfordul -s miért ne-, hogy olcsóbb az 1.5-ös MBCU, mint az 1-es MT, nos ez esetben 1 percig nem hezitálok...

JUVILL

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. június 23., 15:30:18 DÉLUTÁN
Juvill, nem 2.5 lesz az Al esetén?? Azért nehezen tudnám elképzelni, amint egy 16-os Al vezetéket beletuszkolsz akár egy házt dugaljba, de még egy Dafr 324-be sem hinném, hogy belemegy a 16-os... :'(
Aztán, én feletébb szeretem a különbözõ szabványokat, sõt igen sokra szoktam asztaltverve hívatkozni, de épp most készítettem el egy lakóház kábelkiosztási tervét, ahol a világítási Á.K-k részére rendre 1-es MT-t terveztem be, fõként olyan Á.K részére, amely 6A-s kismegszakítóval lesz megbiztosítva, de még olyan vill Á.K is 1-es MT-t (4x1, 5x1) kap, mely B10A-s kismegszakítóval lesz ellátva. Pl ha mondjuk adva van egy mûhely, ahol van mondjuk 6-8 db 3x36-os VVG-s armatúra, oda sem teszek MT 5x1-nél nagyobb keresztmetszetü kábelt, kivéve, amennyiben az adott helyiség 15m-nél távolabb helyeszkedik el az annak világítását tápláló elosztótól. Viszont minden esetben min 1.5-ös a keresztmetszet akkor, ha Na és/vagy fémhalogén lámpákat (tehát 2-nél többet)
Természetesen, igyekszem lehetõleg jóminõségû -pl. MKM, ill Prysmian- kábelt felhasználni, ahol van esély arra, hogy a bund egésze konstans keresztmetszetû.
Mivel az ár nagy úr, ezért amennyiben elõfordul -s miért ne-, hogy olcsóbb az 1.5-ös MBCU, mint az 1-es MT, nos ez esetben 1 percig nem hezitálok...

Megnéztem még egyszer a szabványt a hozzászólásod hatására.
Nem írtam el. 16 mm2-es alumínium áll benne, és mellette zárójelben egy megjegyzés, melyet idézek a szabvány táblázatának aljáról:
"Az alumínium vezetõkhöz használt csatlakozókat erre a meghatározott alkalmazásra kell vizsgálni és elfogadni."
Ennyit tudtam segíteni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Megnéztem még egyszer a szabványt a hozzászólásod hatására.
"Az alumínium vezetõkhöz használt csatlakozókat erre a meghatározott alkalmazásra kell vizsgálni és elfogadni."
Na, eeez teccik!! És akkor hogyan is van ez a 16mm2-nél kisebb vezetõ csatlakozására alkalmas készülékekkel, melyek igen nagy számban fordulnak elõ??? Gyakorlatilag a vill berendezések alsó hangon 80%-a ebbe a kategóriába tartozik.

JUVILL

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. június 23., 23:24:50 DÉLUTÁN
Megnéztem még egyszer a szabványt a hozzászólásod hatására.
"Az alumínium vezetõkhöz használt csatlakozókat erre a meghatározott alkalmazásra kell vizsgálni és elfogadni."
Na, eeez teccik!! És akkor hogyan is van ez a 16mm2-nél kisebb vezetõ csatlakozására alkalmas készülékekkel, melyek igen nagy számban fordulnak elõ??? Gyakorlatilag a vill berendezések alsó hangon 80%-a ebbe a kategóriába tartozik.
Bocsáss meg, de nem értem, hogy mi a probléma?
A szabvány nem azt mondja, hogy ezeket 16 mm2-es alumínium vezetékkel kell bekötni!:)
Egyszerûen nem (nagyon) engedi meg az alumínium vezetõk alkalmazását.
Gondolom ezeket eddig réz vezetékekkel kötötted be, melyek keresztmetszete megfelelõ volt a terhelhetõségnek, és a szerelvényekbe is belefért.
Nem ide tartozik, de megjegyzem. Még durvább.
Elosztókban megengedi réz vezetékeknél a 0,5 mm2-es huzalozást, alumínium esetén itt is 16 mm2-es vezetéket határoz meg.
De nem azt mondja, hogy alumíniummal kell behuzalozni!:)
Nem hiszem, hogy ilyet bárki is szerelne!:)
"Eeez teccik." Az meg még jobban tetszik, hogy a világítási vezetékek legkisebb keresztmetszete 1,5 mm2-nél (réz vezetékrõl beszélünk) nem lehet kisebb.
Mivelhogy nem szabványos akkor a szerelés.
"A szabványokat nem a felülvizsgáló alkotja, csak alkalmazza munkája során!"
Tessék szíves lenni, áttanulmányozni azt az MSZ 2364-520:1997-es szabványt, mert ha találsz egy "izmosabb felülvizsgálót", nem fog neki tetszeni a 0,75 mm2-es és az 1 mm2-es világítási vezeték.:) (bedobja a cumit egybõl)