Világítási áramkörök hibái

Indította Villanyreszelő, 2012. november 24., 22:19:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Azért nem kéne egy ilyen hiba miatt leszedni a fejem. Eddig ami lámpákat kötöttem be mindegyiken volt földelést jelző felirat meg bekötőcsavar is. Ezen nem volt így hát nem kötöttem be. Ha megyek ide szerelni azonnal befogom kötni.
De légyszíves azt írjátok már le hogy lehet-e baja a lámpatestben elkészített kötésnek.
Köszönöm

Gyurmaúr(fi-relé)

De Novill, ki köti a PE eret csokiba, amikor annak megvan az a külön bekötési pontja, ahol a ki-be PE ereket szemes saruval lehet egy szorító kötéses csavarba bekötni?? Anno pl. az EMIKA armatúráinál (pl. 13-34-854) is ez a fajta PE bekötés volt a módi és ha ezt valaki tisztességgel abszolválta, akkor nem volt az az atomrobbanás, mely ezt szétkaphatta volna! 
Petyka, senki nem akarja leszedni a fejed, "CSAK" az életed és testi épséged szeretnénk megóvni, nem is beszélve azokéról, akiknél villanyászkodsz, ugyanis baj csak akkor van, ha baj van, de akkor viszont egy életre meghurcolhatnak, ha kiderül, hogy a te lazaságod volt az okozója bármilyen "haváriának"! Ezt mindenképp érdemes megjegyezni. Ami a lámpatestben történő -pl. wago- sorolást illeti, azzal elvileg nem lehet probléma, bár amennyiben mondjuk egy 60W-os izzó lesz a lámpában, az 5 perccel a bekapcsolást követően már masszívan fűteni fog. Le kéne checkolni a wago websiteján, hogy írnak-e valamit arról, hogy max mekkora hőmérsékleten lehet használni a cucckát...

Szelei

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. október 01., 17:51:00 DÉLUTÁN
Nem alkalmaztam szerintem a felfűzéses módszert mivel a foglalatba nem tudtam belekötni 2db 2,5-ös vezetéket.

Ne haragudj de hány 100 m-re vannak azok a lápák kötve, hogy 2,5mm2-es vezetéket kell használni. Én a világításra 10 A-es betét mellett 1-1,5 mm2-es vezetéket használok. 3 fázisú armatúrákat 5 * 0,75-ös vezetékkel kötöm az elosztó dobozból. Gondolom nálad is elég lenne egy egy lámpa esetén a 3 * 1-1,5 vezeték vagy kábel, és a kötés kialakítása sem okozna gondot.

Marton

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. október 01., 18:42:18 DÉLUTÁN
Novill, miért is nem lehet lámpákat felfűzötten bekötni? Ezt csak azért kérdezem, mert pl az IP 65-ös por-páramentes aramtúrák is úgy vannak kiképezve, hogy azokat lehet "átmenős", azaz felfűzős kábelezéssel kötni, hiszen van 1 tömszelence az egyik és van egy a másik végükön,de én számtalan új szerelés esetén is láttam, hogy különféle -akár kisülő- lámpákat is szerelnek felfűzéssel,
Ha a tömszelence elhelyezést, darabszámot nézzük, tényleg lehet őket felfűzni. Jellemzően felfűzve is szerelik ezeket mert így egyszerübb a kivitelezés meg olcsóbb is, továbbá meg esetleg kötődoboz elhelyezése is  szinte lehetetlen lehet. Az igazi probléma a fénycsöves lámpatesteknél a bekötő sorkapocs, nem ideális felfűzésre mert csak egy elemet tartalmaz azonos potenciálra, nincs duplázva. Nem beszélve az esetleges javítás miatti megbontás nehézségéről, kikötésről.
Ez miatt jogos Novill rosszaló véleménye a PE szempontjából. Annak kötési "hibája" nem látszik bekapcsoláskor, mert ettől még világít a lámpatest, "csak" nem folytonos a PE. Én még nem találkoztam olyan felülvizsgálóval aki ÉV mérést végzett volna a lámpatestekben, legfőképpen a felfűzés végén lévőben. Olyan jegyzőkönyveket láttam amely kettős szigetelésűnek írják, így nem kell mérni, holott csőcserekor, méréskor, javításkor a fém szerelőlapot érintjük.

Gyurmaúr(fi-relé)

De Szelei kolléga; lehet, hogy 2000W-os HgMIL (vagy HgMIF??) fémhalogén lámpákat kötögetne a mi petink?! Már nagypályázik és mi meg beszólogatunk neki? Lehet, hogy valami világraszóló dolog készülődik a Futrinka utcában?!
;D ;) 8)

nyaki

Üdvözlöm az Urakat!
Tudtommal 1mm2-es vezetéknél vékonyabbat jelen szabvány szerint nem alkalmazhatunk, csak a fixen bekötött, hordozható, préselt dugvillával szerelt készülékeknél, de ez már gyártmányszabvány. Az 1mm2-es vezetéket 6A-re lehet biztosítani, de ha lenne 8A-es akkor az lenne a max., de nincs. A 1.5mm2-es vezetéket pedig 13A-re, ezt viszont gyártják és a 2,5-ös vezetéket pedig 16A-re.... ::) de mintha ezt már egyszer áttárgyaltuk volna valahol.
Lámpatesten belül, ha a bekötőkapocs WAGO rendszerű, akkor a sorolás nem lehet szabványon kívüli kérdés. Igen sok neves lámpatestgyártó forgalmaz fénysávos rendszereket, melyekben a WAGO, vagy a STUCCHI cég által gyártott kiváló minőségű gyorskapcsokat lehet találni, amik atombiztos kötést biztosítanak, ha szabályosan szerelik. Ahol nincs erre mód, ott a védővezetőt mindenképpen csavaros/sarus/fogazott alátét kombinációban célszerű elkövetni, de a WAGO rendszerű kapcsok is elfogadottak. A lámpáknál a legmegbízhatatlanabb kötés a csavaros, de az olcsó termékekben előszeretettel alkalmazzák, mert a szabvány nem tiltja.

petike199600

Gyurmaúr: Megnéztem a gyártó honlapján a hőmérsékeletet és az van írva hogy -35-től 105 fokig van az üzemi hőmérséklet.
Erre mit mondassz?

Vas_Laci

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2012. december 23., 17:40:32 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Lenne még egy kérdésem.
Mikor csináltam ezt a lámpát,észrevettem hogy nincs  bekötve a földelő  vezeték hanem csak ott lógott,ezt én rögtön rákötöttem a lámpa fém testére.
Mikor hazajött a gazda engem nézett hülyének hogy miért kötöm be a földelést mikor a mester aki kötötte be régen a lámpákat aztmondta  nem kell bekötni a földelést mert nem szokták.
Nos én erre azt válaszoltam hogyha netán véletlen feszültség alá kerülne ez a fém rész és nem old le a kismegszakító akkor ne téged vágjon agyon hanem fojjon el a föld fele.
A kérdésem:
Helyesen válaszoltam?

Ilyenkor én ellenőrizném hogy az a védő föld teljesen el van e vezetve a házba belépő védőföldig különben nagyon szép kis hurkot lehet létrehozni ha valami zárlatos lesz.
Mert ha ilyenkor valami zárlatos lesz és nem megy el tényleges bejövő védőföldig akkor ami még azzal az eszközzel kvázi védőföldön van mind rázni fog :) és az nem túl kellemes :)

petike199600

Sziasztok!
Itt egy link hogy milyen lámpákat szereltem fel. Ha valaki ismeri akkor az légyszíves mondja meg hogy be kell e rajta kötni a földelést vagy sem.
http://www.mentavill.hu/index.php?pg=product&cat=02EAJ7&code=RABA-5411
Köszönöm szépen!

Novill

Be kell kötni a PE vezetőt,még pedig a foglalaton van rajta a bekötési pont.