Tûzvédelmi osztályba sorolás

Indította sanyika, 2010. március 22., 10:56:18 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

sanyika

üdv.
Szerintetek a méregraktár és a vetõmagraktár/papirzsákos/ milyen tûzvédelmi osztályba sorolható?

morgó

Én  "C" tûzvédelmi osztályba sorolnám. De a cég tûzvédelmi besorolását venném figyelembe, mert nem a felülvizsgáló feladata a besorolás. Az OTSZ-ben kell megnézni, hogy mik az ismérvei az osztályba sorolásnak. Nekem ez a véleményem, nem tudom másnak mi a véleménye.

Novill

Mit tudtok az új OTSZ ( 9/2008.(II:22.) ÖTM rendelet módosítása életbe lépett – e? Szó volt róla, hogy év tavaszán majd nyár elején megjelenik a módosítás. Például ebben a rendeletben már egyértelmûen szabályoznák az MSZ EN 62305 szabvány életbe lépését. Ugyan hatályos, de még sem. Az MSZ 274 már nem hatályos, de az OTSZ szerint érvényes.

Safety

A mai napig biztos, hogy még nem változott semmi, és ahogy ilyenkor lenni szokott biztosat senki sem tud. Az Electrotechnika (2011/05 számában) azt olvastam, hogy , "leghamarabb júliusban jelenhet meg az OTSZ, de tapasztalataink alapján a szeptemberi megjelentetés látszik reálisabbnak" , ezt követõen, kikerül a villámvédelmi fejezet belõle és kizárólag az MSZ EN 62305 szabványsorozat lesz a mérvadó új épületek, építmények villámvédelmével kapcsolatosan. Az "új" szabvány szerint létesített villámvédelmi rendszer felülvizsgálatához sajnos új tanfolyami képzésen való részvétel és eredményes záróvizsga szükségeltetik.  Ugyanebben az írásban olvastam hogy, idézem: "körülbelül ugyanebben az idõben várható, hogy a plasztikai mûtéten átesett módosított szabvány, az átdolgozott MSZ EN 62305 második kiadására is sor kerül, sajnos csak angol nyelven!!" 
Hoppá!
Tehát ha jól értem ismét lesz egy frissen kiadott -angol nyelvû- szabványsorozatunk, melyet immár kizárólagosan használni kell, mert nem hivatkozhatunk többé sem az OTSZ-re, sem az MSZ 274 szabványsorozatra. (Továbbra is új épületekrõl beszélünk!) Hát fel kell kötni a gatyát mindenkinek rendesen, ha beleszalad egy ilyen megrendelésbe.

Novill

 Igen én is hallottam a MSZ EN 62305 szabvány módosításáról.  És sajnos újból meg kell venni a szabvány, mert nincs csak módosítási rész kiadása.  Igen saját országunkban már lassan csak angol nyelven lehet boldogulni.  Egyébként úgy gondolom addig nincs létjogosultsága egy szabvány alkalmazásának, amíg nincs lefordítva magyar nyelvre. Ez az oktatás biznisz (villámvédelemi képzés 3 napos mindössze 92eFT+áfa áron) nagyon virágzik, folyamatosan indulnak különbözõ képzések, és a gyakorlatban a szakmai szint sok esetben nem üti meg az átkosi szintet sem. Attól, hogy szét szedjük a szakmákat apró részekre még nem fog emelkedni a szint.

sanyika

Üdv.
Tûzveszélyességi osztályba sorolással kapcsolatban kérném a segítségeteket ill. véleményeteket
Egy üzemanyagtöltõ-állomás teljes felülvizsgálatára kaptam megbízást /év.-ebf.vv./ ami az OTSZ szerint nevesítetten C osztályba tartozik. Ez vonatkozik a kiszolgáló épületekre és helyiségeire is?/ shopok, irodahelyiségek,karbantartó épület stb./
Vagy ezeket a helyiségekben folytatott tevékenységek alapján kell besorolni? Külön lehet-e, kell-e választani a kútoszlopokat és környezetét a hozzá tartozó épületektõl?

Safety

Kedves Sanyika!

A felülvizsgálatot nem az összesített tûzveszélyességi osztálybasorolás szerint, hanem a helyiségek saját besorolása szerint kell elvégezni. A legújabb OTSZ óta már nem okoz nagy zavart ha egy helyiség "C"-be vagy "E" osztályba van sorolva, hiszen így is - úgyis 6 év a felülvizsgálat érvényessége.
Az üzemanyagkutak töltõterülete általában ,,C" tûzveszélyességi osztályba van sorolva (ha ennél szigorúbb lenne, nem szabadna robbanómotoros jármûvel behajtani, ami elég érdekesen hatna), viszont a kútfejekre az MSZ 9943:2009 szabvány vonatkozik, melynek értelmében:

9.4 pont ,,1 zónába tartozik a kútoszlop védõburkolattal körülvett belsõ része."
9.5 pont ,,2 zónába tartozik a kútoszlop 1-es zónába tartozó oldal-védõburkolata körüli tér 0,2m távolságban a kútoszlop tetejétõl a terep szintjéig, beleértve a technológiai csõvezeték föld feletti oldható kötését"

Ebbõl látható, hogy ezeket a részeket az OTSZ értelmében 3 évente kell felülvizsgálni, ezen túlmenõen a robbanásbiztos berendezéseket rendszeresen mûszaki felülvizsgálat alá kell vetni az MSZ EN 60079 szabványsorozat elõírásai szerint (természetesen arra feljogosító bizonyítvánnyal).

Mint látod nemhogy külön lehet választani a kútoszlopokat, hanem külön KELL választani hiszen azokra más elõírások érvényesek!

JUVILL



Kedves Sanyika!

Lehet, már lefutott témád a benzikútas felülvizsgálat.
Nem a tûzvédelmi besoroláshoz szólnék itt hozzá, hanem a villávédelmi felülvizsgálathoz.
Az új OTSZ (28/2011) két féle villámvédelmi felülvizsgálatot állapít meg.
Norma szerinti felülvizsgálatot, és nem norma szerinti felülvizsgálatot.
Amennyiben új a létesítmény - feltételezésem szerint - már a norma szerinti felülvizsgálat vonatkozik rá. Ehhez viszont új vizsga szükséges.
A régi vizsgával csak nem norma szerinti felülvizsgálatokat lehet végezni.