EPH gerinc, illetve leágazó vezeték

Indította Tamás, 2012. január 16., 20:21:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Jó estét!
A kérdésem a következõ volna...!
EPH gerinc, illetve leágazóvezetõt lehet -e  többerû kábelben  (pl. MT)  üzemi vezetõkkel együtt vezetni?
Köszönöm!
Tom

JUVILL


Az a zöld/sárga vezeték, melyik az MT kábelen belül van, szerintem az védõvezetõ.
Az EPH vezetõ egyenpontenciál létrehozására szolgáló, de védõvezetõnek nem minõsülõ vezetõ.
Az EPH gerincvezetõket réz esetén legalább 6 mm2, alumínium esetén legalább 16 mm2, acél estén legalább 50 mm2 keresztmetszetûre kell megválasztani. Két villamos szerkezet vezetõanyú külsõ részét EPH-ra hozó összekötõ vezetõ keresztmetszete nem lehet kisebb, mint a vele összekötött szerkezet legkisebb keresztmetszetû védõvezetõje.

Novill

Ehhez az MSZ HD 60364-4-41:2007 és az MSZ HD 60364-5-54 szabvány elõírásait kell áttanulmányozni. Vigyázni kell az általad említett fogalmi megnevezésekre, mert itt is van változás.
Úgy gondolom, hogy nem. Mert az üzemi és védõvezetõk , az egy áramkörhöz tartozó vezetékek mennek együtt. Én személy szerint külön viszem.

Tamás

Jó estét kívánok mindenkinek!
A részletek!
Irodaházféle! Pincei alaksor!
Megtáplálása 4x2.5 MT kábel! 
Itt lent van a bejövõ víz-gáz  tehát a mérõk!  EPH semmi!
Itt kötöttem  össze a csöveket,  + mérõk áthidalása!
Az EPH gerincvezetõ min6-os réz, mint ahogy a Juvill is írta!
A leágazóvezetõ 2.5!
Jobb híján a pincei kiselosztó védõsínjérõl álltam ki egy 2.5 madzaggal!
Én  egy külön 6-os vezetéket húztam volna az EPH-nak, de most már nem lehet..!!!
A Novill által említett szabványokban nem találtam ide vonatkozó passzust!
Tom

JUVILL



A helyszínt nem ismerem, de nem biztos, hogy szabványos a szerelés.
Azt írod, hogy van 6 mm2-es EPH gerinc vezetõ.
Az alagsori kiselosztó 4x2,5 mm2-es vezetékkel van megtáplálva.
Feltételezem, hogy ott már TN-S rendszernek kellene lenni, azaz ötvezetékes betápnak, mivel a betáp keresztmetszete 10 mm2 alatt van, és a 2,5 mm2-es vezeték PEN vezetõ nem lehet.
EPH csomópontot létesíthetsz az alagsori elosztóban is, de amit az elosztó védõvezetõ sínjérõl leágaztattál vezetéket az védõvezetõ és nem EPH vezetõ.
Az MSZ HD 60364-5-54:2007 szabvány szerint, ha az EPH vezetõ keresztmetszete 2,5 mm2-es, szabadon nem szerelhetõ, csak mechanikusan védetten.

nova

Idézetet írta: Tamás Dátum 2012. január 17., 20:22:03 DÉLUTÁN
Itt kötöttem  össze a csöveket,  + mérõk áthidalása!
Jobb híján a pincei kiselosztó védõsínjérõl álltam ki egy 2.5 madzaggal!
Én  egy külön 6-os vezetéket húztam volna az EPH-nak, de most már nem lehet..!!!

Ha gondolod nyugodtan illesszél be képet, a fórum rendelkezik képfeltöltési opcióval. Sokat segít ilyen esetben egy két kép, hogy jobban lehessen értelmezni az adott esetet.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Így igaz, nova; képet szeretnénk látni, mert én pl igen vizuális típus vagyok, meghát így leírva igen horrorisztikusnak hangzik a mûvelet. Eleve, mi megy a 4x2.5-ös MT-ben, L1,L2,L3,N, vagy L1,L2,N, PE, vagy?? Illetve, mit táplál ez a kábel, hány A mehet rajta, fázisonként? Milyen hosszú az a MT? Hûû, az ilyen megoldások sokszor neccesek... :'(

JUVILL


Azért csak visszatérünk oda, hogy nem szabványos a szerelés, így látatlanból sem.
Miért is nem 5 eres az elosztót megtápláló kábel?
Hová csatlakozik az a 6mm2-es EPH gerinc?
Milyen vezetõ az MT kábel 4. ere? Ha védõvezetõ, akkor csak nullára ott nincs szükség?
Az elosztó védõvezetõ sínjérõl leágaztatott vezetõ EPH vezetõ?
A 2,5 mm2-es EPH vezetõ miért nincs mechanikusan védve?

Tamás

Tisztelt mindenki!
Az EPH gerincvezetõ min6-os réz, mint ahogy a Juvill is írta!
Ezt csak azért írtam , mert így kellene, kellett volna csinálni! Nem azért mert van!
Sajnos nincs 6-os Mkh, félreértettük egymást!!!
Van egy 4modulos falon kívüli kiselosztó, benne 2db 16A B aut. Egy a világításnak, egy a konnektoroknak!
A táp: 4x2,5 MT,  L1-N- PE!  Egy ér szabad!
A táp kábel hossza kb. 15-20m!
Minden be van gipszkartonozva !
Közben a 1992. 172/1 ,  3.2.4.4.2 találtam ide vonatkozó részt!
"...Az EPH-gerincvezeték céljára vagy KÜLÖN VEZETÉKRENDSZERT kell kiépíteni, vagy erre a célra alkalmazható:...."
Ezután már csak  fémszerkezeteket stb. enged meg!
Tehát szerintem kábelban üzemi vezetõkkel együtt nem lehet EPH vezetõt vinni!
De azért várom a hozzászólásokat!
Tom

JUVILL


Kedves Tamás!

Elsõ hozzászólásomban is az volt a véleményem, ha az MT 4x2,5 mm2-es vezeték zöld/sárga ere az védõvezetõ.
Nem ismerek olyan elõírást, mely megengedné, hogy egy betápláló kábelben az üzemi vezetõkkel együtt EPH vezetõ is legyen. Novill kolléga is leírta, hogy az EPH-t külön viszi, ez így nagyon helyes.
Ha jól értelmeztem, egy lakóházban lehet. Ez esetben a 8/1981 IPM rendelettel kiadott KLÉSZ (még mindig) az irányadó.