Mérőszekrény kismegszakitói

Indította Padavan, 2016. március 05., 23:03:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Padavan

Sziasztok,
egy üres telken lévő mérőszekrényt fényképeztem le, itt hamarosan családi ház épül. Pár dolog értelmetlen számomra, így a segítséget kérem a fórum olvasóitól. A képen jól látható a bal oldalon a nappali, jobb oldalon az éjszakai (vezérelt) kismegszakitók.
A két kör 32A-val biztosítva 2x6 és 1x 20A. DE miért? Akik csinálták miért nem egy 32A-s kismegszakítót tettek be? Miért szedték 3 fele? A telekre épülne egy kazánház és egy tároló, megfordult a fejemben, hogy az egyik 6os menne a kazánházhoz, a másik 6os a tárolóba, és a 20as a házba és a 20ast lakáselosztóban ágaztatnám több kismegszakítóra. De így nem lesz kevés a 20A? Villanytűzhely amúgy 3fázisú lenne, szóval a házba mindenképp kellene a 3F, és akkor a házból kellene eljussak a tárolóba és a kazánházba? Ezzel kapcsolatban vlki legyen szíves tegye helyre bennem a dolgokat :) Köszönöm.

Fecó

Lehetséges talán hogy a mostani mérők 3 fázisúak, és azért van 3 db kismegszakító? :)

Padavan

Kedves Fecó!
Köszönöm hozzászólásod. Igen, ez számomra is egyértelmű :) A kérdés, hogy miért lett ez szétbontva? 1 db 3 fáziusú 32A is meg lehetett volna oldani , és ahogy fentebb írtam, így végülis mind a 3f-t be kell vinnem a házba, már csak a sütő miatt is, és még az áramköröket el kellene osztani a 3 fázison, vagyis a fázison ami kint a mérőnél 6A val van biztosítva nem biztos, hogy csak egy főzőlap lesz rákötve, hanem pár áramkör is. Arról nem beszélve, hogy 1 körnek ki kellene menni a kazánházba, és egy másik bizti által védett körnek a tárolóba.

Fecó

Akkor félreértettem, mert Te ezt kérdezted: "Akik csinálták miért nem egy 32A-s kismegszakítót tettek be? Miért szedték 3 fele?"
Szóval ha csak 1 db 32 A-es kismegszakító lenne, akkor egy fázis lenne, ezt lehetne "szétszedni" 3 felé, de a 3 fázisú rendszer nincs szétszedve 3 felé, hiszen eleve 3 db kismegszakító kell hozzá. Szerintem arra gondolhattak, hogy mindenképpen kell a 3 fázis, de nem akarnak HFH-t fizetni, viszont ha 3×10 A-t kérnek, az nem elég egy nagyflexhez sem, és 2 A meg ott marad "veszendőbe", ezért lett 2×6+20 A. Így ezen a 20 A-en elmegy a betonkeverő, nagyflex egyebek, de a másik kettő gyakorlatilag semmire sem alkalmas. Tovább kell lépni, és a másik két fázisra is megkérni legalább 16 A-t- Én azt javaslom, vidd be a házba a 3 fázist, és onnan tápláld meg a kazánházat és a tárolót is. Vagy ezek külön épületek lesznek?

Padavan

Igen, a kérdés valójában arra irányul, hogy osszam el jól a terhet a házban és azon kívül. Igen a tároló és a kazánház az két külön helyiség, ott nagy dolgokat nem kell elképzelni egyszerű 230 dugalj + minimális világítás. A bajom ezzel a házban keletkezik. Mert ebben az esetben azt látnám logikusnak, hogy az egyik 6A védi a kazánházat, a másik a tárolót.Viszont a lakásba mind a 3F kell a tűzhelynek, így a házból majd ki kell mennem a melléképületekbe, ahol a kiért 2 fázison valószínűleg már rá lenne terhelve (minimum!) a főzőlap. Így maradna 20A ami maradna a lakásra és a lakáselosztóban a köröket külön biztosítanám szükség szerinti megszakitókkal. De én ezt kevésnek érzem, és erre szeretnék megoldást találni, vagyis ti hogy oldanátok meg ( Mert az is lehet, hogy nem kell teljesítmény növelést kérni. Ti ezt jobban látjátok.) Na és a kinti két külön fázison már valószínüleg terhelés lenne (a főzőlapok miatt), és lehet egy körfűrész elindításával már le is fog oldani.

Fecó

A jelenlegi teljesítmény még a főzőlapra sem elég ha nekiveselkedik valaki a szakácsművészetnek! Mi csak villanyszerelők vagyunk, nem varázslók! Szoktasd a megrendelőd a gondolathoz, hogy gyűjtsön pénzt a HFH-ra (2×16 A az összesen 20 A bővítés×3600 Ft. nettó) vagy felejtse el a villanytűzhelyet. Valamiért az embereknek nem evidens, hogy megnövekedett igényekhez, megnövekedett erőforrások kellenek, megnövekedett költségekkel. Ettől Te még megszerelheted a lakáselosztót 3 fázisra elosztva, megtáplálhatod a kazánházat-tárolót, a megrendelő meg majd nyomogassa vissza a kismegszakítót állandóan ha értetlen...

Üzenet összefûzve: 2016. március 06., 10:45:11 DÉLELŐTT

Még egy gondolat, ha már szakemberek vagyunk. Az MSZ 447:2009 szerint, a villanytűzhelyes lakások méretezési teljesítménye 11, 04 kW!
A szabvány közli, hogy ezek milyen berendezéseket takarnak. A Fenti teljesítmény, egy jó cosfi értéket feltételezve is 3×16 A legalább, de ha lerontom 0,8-ra akkor már 3×20 A. Még szerencse hogy a legnagyobb teljesítményű készülékek általában Ohmosak, de a körfűrész már nem annyira. Ha nem érti a dolgot, mutasd meg neki a tűzhely műszaki adatait, és számolj belőle Áramerősséget. És akkor még nem mos, vasal, porszívózik, mikrózik, körfűrészel, stb. Hátha megérti mit akarsz...


Padavan

Köszönöm a segítséged. Tulajdonképpen a tűzhely kb 6Kw sütő nélkül (az nem tudom mennyi ) Viszont az 52A-val sem lehet igazán "nagy" dolgokat elkövetni, mert ha felvetjük, hogy a 4 lap egyszerre megy + a sütő az már kb 8-9kw és már csak 3kw maradt minden más egyébre. Szerinted előnyösebb lehet a 3*25A ? Vagy az 52 már elegendő így? Persze az igényeket is fel kell mérni. Lehet megemlítem neki, hogy az kb 200k , felköti magát.

Fecó

Azért  igen ritka, hogy 4 lapon egyszerre főzzön valaki, és süssön is közben, de természetesen előfordul. Tekintve hogy nem tudod, életvitelszerűen hogyan fogják használni a villamos berendezéseiket, az alap a másik két kismegszakító 16 A-re bővítése. Szereltünk már olyan családi házat, hogy 3×16 A-rel elzörgött szépen, pedig szintén villanytűzhely volt. Én azt szoktam javasolni, hogy lépjék meg az első lépcsőt, ne fizessenek ki rögtön 3×20 vagy 3×25 A-t. Azután meglátjuk, hogy a mindennapokban hogyan használják a készülékeiket. Ha folyamatos gondok vannak, és Te jól osztottad szét a terheléseket, nincs más lehetőség, mint a következő lépcső. Azért legyünk tisztában vele, 3×25 A után fizetendő HFH majdnem 200 e forint! Tehát találjuk meg az arany középutat, a teljesítményre áldozni kell pénzt, de nem biztos hogy rögtön ennyit. 

Tret

Nem látni a képen a lényeges dolgokat.Így elég nehéz megítélni mi is a szitu.

Gyurmaúr(fi-relé)

Én nem értem, hogy mit kell ezen túlbonyolítani? Mivel én csutkára ugyanilyen mérőegységeket (az alsó 2db 150x300-as, 1 db 300x300-as tokozottakba kerültek az OBO 1801-es fő EPH, a 300x300-ba az NH0-ás késes és az OBO MC-B50, a jobb oldali 150x300-ba mondjuk egy VGK 101-es tűzvédelmi főkapcs, mert az még az atomtámadást is túléli)  csináltam már 1-2 helyen, ezért csak a "prakszist" mondom: 2 db, egyenként NAYY 5x16mm2-es (esetleg 5x25mm2-es) mért alu kábelt vinnék a bal oldali 150x300-as (a fő EPH-t magába foglaló) tokozottól a házikó mért főelosztója alatt elhelyezett min. 150x300-as tokozott (PVT) dobozba, majd onnét ágaztatnám szét a 24h-s, ill a vezérelt kábeleket az egyes alelosztók (a lakóház mért főelosztója felé mondjuk 5x10-es MT, vagy MBCu, míg a különálló melléképület felé NAYY 5x16mm2, stb) felé, oszt jónapot.  ;)