Álmennyezet fém tartószerkezeteinek EPH-ba bekötése

Indította zsizsi, 2012. december 21., 17:53:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Az EPH a nagy kiterjedésű fémszerkezetekre vonatkozik. Ezeket kötjük be EPH vezetővel. A védővezető bekötés a I-es érintésvédelmi osztályú villamos berendezésekhez tartozik. Legyen az akár fűtőkábel acélszövése. Ez nem fémszerkezet,  NOVILL kolléga is erre utal.

Könyves Kálmán

Munkahelyemen több ezer négyzetméter látszóbordás álmennyezet található. Ezeken eddig még sehol nem láttam EPH bekötést. Az eddig készült felülvizsgálati jegyzőkönyvekben sem láttam ezeket feltüntetve.
Én nem tudnék a kérdéses helyes választ adni úgy érzem.
Van egy Érintésvédelmi Munkabizottság, akinek szoktam olvasni az állásfoglalásait hasonló kérdésekben, mi lenne, ha ezt a kérdést eljuttatnánk valahogy hozzájuk?


JUVILL


Megbocsáss, ez rajtad múlik.
A szabvány előírásai ugyan úgy vonatkoznak rájuk, mint bárkire.
Mi eddig is felülvizsgáltuk ennek érintésvédelmét, mert nagy kiterjedésű fémszerkezet, és az esetleges állásfoglalástól függetlenül, ezután is ezt tesszük.
Ha nálatok ezek nincsenek bekötve, szerintem először azokat a felülvizsgálókat kellene megkérdezni, hogy miért nem szerepeltették ezeket a méri jegyzőkönyvben illetve a minősítő iratokban. :)
Nem azért, hogy több legyen a mérési pont. ;)

Üzenet összefûzve: 2012. december 31., 19:00:53 DÉLUTÁN

Idézném Novill kolléga általi korábbi hozzászólásából a szabvány szövegét.
(csak a félreértések elkerülése céljából ;)

MSZ HD 60364-4-441:2007 szabványból idézve az EPH-ra vonatkozó megfogalmazását.: 411.3.1.2. EPH összeköttetésről szól.
(Be kell kötni)
- a szerkezeti idegen vezetőképes részeket, ha azok normál használat esetén hozzáférhetőek.

Novill

Egyébként kíváncsi lennék a MUBI állásfoglalására.

Szelei

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. december 31., 18:30:51 DÉLUTÁN

MSZ HD 60364-4-441:2007 szabványból idézve az EPH-ra vonatkozó megfogalmazását.: 411.3.1.2. EPH összeköttetésről szól.
(Be kell kötni)
- a szerkezeti idegen vezetőképes részeket, ha azok normál használat esetén hozzáférhetőek.

Ha normál használatnak számít a gólyalábon járás másként nem tudok normál használatot elképzelni egy 2,5-3 m magas mennyezetnél.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Szelei Dátum 2012. december 23., 10:40:52 DÉLELŐTT
Kivétel a törpefeszültségű halogén lámpa világítás. Itt viszont kettős szigetelésű transzformátort, vagy elektronikus előtétet építünk be.

Erről jut eszembe: Létezik kifejezetten kettős szigetelésű minősített elektronikus (az idézetben előtétként említett) kapcsoló üzemű tápegység ezekhez, mint amilyen a kettős szigetelés jelzéssel ellátott transzformátor? Vagy csak kínai "oszt jóvan"? :)
(Ezekben is transzformátor viszi át az energiát!)

JUVILL

Idézetet írta: Szelei Dátum 2012. december 31., 21:21:37 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. december 31., 18:30:51 DÉLUTÁN

MSZ HD 60364-4-441:2007 szabványból idézve az EPH-ra vonatkozó megfogalmazását.: 411.3.1.2. EPH összeköttetésről szól.
(Be kell kötni)
- a szerkezeti idegen vezetőképes részeket, ha azok normál használat esetén hozzáférhetőek.

Ha normál használatnak számít a gólyalábon járás másként nem tudok normál használatot elképzelni egy 2,5-3 m magas mennyezetnél.

A normál használatot szerintem nem a gólyalábon járás alatt kell érteni, hanem inkább a tartószerkezet célját, amire használják.
Hogy magasan van, az egy dolog. De ha valaki belebúj a fémrács közé, mert lámpatestet cserél, vagy éppen az álmennyezeten felül hálózatot (villamos, klíma, fűtés, víz) javítja, akkor a "gólyaláb távolság" eltűnik, és kezével, testével érinti ez a fémszerkezetet. Ha a raszter nincs bekötve, akkor a potenciálkülönbség áll fenn a fémtestek között. Úgy gondolom, hogy ez is indokolja az EPH-ba való bekötését.

Korábban volt olyan fogalom, hogy "érintési távolságon kívül". Nem tudom, van-e még ilyen említve akár az MSZ 172/1-1986 számú szabványban is.
Ettől függetlenül én maradok ennek az EPH-ba való bekötése mellett, és a nagy kiterjedésű fémszerkezet fogalmánál.

Szirty

Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 01., 10:39:29 DÉLELŐTT
Ha a raszter nincs bekötve, akkor a potenciálkülönbség áll fenn a fémtestek között.

Inkább állhat fenn nem?

JUVILL


flatskerrobert


    Ez nem a szabvány szövege, de azért érdekes dolgokat feszeget a tanulmány. Többek közt a nagy kiterjedésű szerkezetekre vonatkozóan.
Álmennyezeti tartók EPH bekötésével kapcsolatban, meg még egyéb dolgokat ír a szerző.
Egy kicsit hosszú de érdemes elolvasni.http://www.rezinfo.hu/files/file/6_1.pdf
FR.