Napelemes rendszerek villám- és túlfeszültségvédelme

Indította czapi, 2012. október 05., 21:21:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

czapi

Tisztelt Fórumozók!

A héten Tóth Géza villamos tervezõ kollégám elvégezte a Napelemes rendszerek villám- és túlfeszültségvédelme tanfolyamot.

Ha ilyen problémával szembesültök, szívesen állunk rendelkezésetekre. info@elektronord.hu

Természetesen a villamos tervezés más területein is van szabad kapacitás.

S/K

Napelemes erőmű kerítése műanyag bevonatú fémháló. Eddigi tapasztalok/kivitelezések  szerint a kerítések nem voltak bevonva műanyaggal ezért az EPH rendszerbe és 30 méterenként földelőket kellett telepíteni. Jelen helyzetben külső villámvédelmi felfogók sem lesznek telepítve a napelem parkban és a kerítést sem kell összekötni az EPH val, vagyis a kerítés semmilyen védőösszekötő hálózattal nem kell összekötni. (VV kockázatelemzés értelmében csak SPD-k alkalmazása szükséges)
Ez a megoldás lehet hogy véd az érintés ellen a műanyag bevonat miatt, de villámvédelmi szempontból megfelelő?
A kerítéseken semmilyen elektromos berendezés nincs. (térvilágítás, kamera sem, ezek kb 3 méterre vannak telepítve)
Természetesen a napelem park fém tartószerkezetei összekötve, földelők telepítve, trafóknál kettős keret földelő földelőkkel.
Villámcsapás esetén a napelemes rendszer fém szerkezete, maga a napelem lesz a becsapási pont.
Miért jó ez?
Kérdésemre a válasz a beruházóktól és a tervezőtől az volt hogy a vv kiépítési költsége nem ér annyit mint amennyi napelem tönkremegy egy esetleges villámcsapáskor.

Fecó

Pár gondolat melyekbe magam is belefutottam:

"A szabad térre, talajra telepített napelem modulokat tartalmazó napelemes kiserőmű (napelempark) tűzvédelmi tervezése során az alább szempontokat figyelembe kell venni:
a) Kockázati osztályba sorolás
Az OTSZ értelmében a napelemparkot nem kell kockázati osztályba sorolni, kivéve azt az esetet, ha a létesítmény területén épület vagy az OTSZ szerinti speciális építmény is létesül (ezekben az esetekben a kockázati osztályba sorolás az épületre, speciális építményre, az azokon belül kialakított kockázati egységekre vonatkozik).

Ellenben ha a napelemparkhoz tartozik saját 20/04 kV-os trafó is, akkor én biztosan áttanulmányoznám a nagyfeszültségű rendszerre vonatkozó dolgokat is (pl. MSZ EN 50522:2011), könnyen lehet hogy abban lesz ok arra, hogy bevonjuk a földelőhálózatba a keresztező fémeket.

Sajnos a gazdasági dolgokba a felülvizsgálónak nem sok beleszólása van, hacsak nem jogszabályi vagy szabványi követelményeket kell kielégíteni...