Újabb színjelölési kérdés

Indította Kofic, 2017. július 13., 15:20:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Kofic

Sziasztok!

A mellékletben lévő csatlakozót szeretném bekötni. Autószerelő műhely világításhoz kell, ami ETI trafóval van meghajtva. A vezetékek színei a következők: fekete-zöld-fehér, jellemzői: 16/3 600V BAREF

A zöld értelemszerűen a földelés vezetéke. Van rajta kábelsaru is. OK.
A fekete lenne a fázis?
A fehér pedig a nulla?

Előre is köszi szépen!

nyaki

Üdv!
Az ugyan nem derült ki, hogy a tarfó az sima hálózati leválasztó vagy éppen törpefeszültségű, de bármelyik is legyen, az a színek bekötését illetően teljesen mindegy, hiszen potenciálfüggetlen lesz a trafó utáni hálózat. A z-s színű vezeték egyértelműen a PE kapocsra kötendő.

Kofic

Szerintem rájöttem, de megerősítést kérnék. Mivel amerikai a cucc, ezért a fázis lesz a fekete, a nulla pedig a fehér vezeték. Nálunk ugye pont fordítva van :)

"The three countries United States, Canada and Japan are mentioned in a note in the standard for using different colours:

    white or natural grey for mid-wire or neutral conductor (instead of light blue)
    green for the protective conductor (instead of  green/yellow)
"

Üzenet összefûzve: 2017. Július 13., 18:54:02 pm

Idézetet írta: Kofic Dátum 2017. július 13., 18:39:00 DÉLUTÁN
Nálunk ugye pont fordítva van :)

Ezt egy kicsit pontosítanám. Tehát a szabványosítás előtt volt fordítva ahogy olvastam (IEC 60446). A fázis volt a kék és a nulla a fekete.

Üzenet összefûzve: 2017. július 13., 19:09:32 DÉLUTÁN

Idézetet írta: nyaki Dátum 2017. július 13., 18:28:37 DÉLUTÁN
a színek bekötését illetően teljesen mindegy, hiszen potenciálfüggetlen lesz a trafó utáni hálózat. A z-s színű vezeték egyértelműen a PE kapocsra kötendő.

Igen, de nekem még középiskolából rémlik olyan, hogy a foglalat mélyén lévő érintkezőhöz legyen kötve a fázis, a nulla pedig a foglalathoz. Így a véletlen áramütést kizárhatjuk. Ezért is erőltetem ezt a kérdést. Ha csinálom, csináljam már jól.

nyaki

"Igen, de nekem még középiskolából rémlik olyan, hogy a foglalat mélyén lévő érintkezőhöz legyen kötve a fázis, a nulla pedig a foglalathoz. Így a véletlen áramütést kizárhatjuk. Ezért is erőltetem ezt a kérdést. Ha csinálom, csináljam már jól."
...mint írtam és idézted is, potenciálfüggetlen lesz a hálózat a trafó miatt, tehát tökmindegy, melyiket hová kötöd.
Trafó nélküli üzemelétetés estén, a tanulmányaidra jó emlékszel, de ha Téged megnyugtat, akkor kösd a feketét az alsó érintkezőre. Egyébként a fehér amúgy sem szabványos kisfeszültségű hálózat esetén.