Kritikát kérnék elosztószekrény rajzomról

Indította petike199600, 2013. január 13., 08:19:32 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Rajzolgattam itthon egy kicsit. :D
Rajzoltam egy elosztószekrényt és egy áramkörök rajzot.Az lenne a kérésem hogy nézzétek át és mondjátok a hibákat.
Köszönöm szépen!

nova

Készítettem neki új témát, mert amelyikben írtad az a elkészült kapcsolószekrények változásait mutatja a felújítás előtt és után.  ;)

Csak hirtelen ránéztem és a méretarányokat tekintve az áramköri jelzések és kapcsolókészülékek sokkal kisebbek mint a helység elnevezése.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szirty

Üdv!

Csatlakozom az előttem szólóhoz.
Esztétikai szempontból előnyösebb azonos vagy csak egy-két "fokozattal" eltérő betűméretet alkalmazni.
A kiemelésekhez javasolt inkább a betűtípust módosítani (dőlt, félkövésr, aláhúzott, stb) De azt is csak indokolt esetben, ha nagyon gyakran és vegyesen vannak ezek alkalmazva, az is kuszaságot okoz ahelyett hogy áttekinthetőbbé tenné.
Törekedni kell az egyszerű és letisztult megjelenésre (nem kell minden puskaport ellőni egyszerre). Növeli az olvashatóságot és áttekinthetőbbé teszi a dokumentumot.

Marton

Ha mindkettő rajz ugyan azt a kapcsolást akarja ábrázolni, akkor ezek nem egyformák. Ha az elrendezési-bekötési rajzon is ugyan az szerint kötnéd be mint a kapcsolási rajzon, akkor már jó lenne! A betápot közvetlenül a túlfeszlevezetőre kell kötni és onnan tovább vinni. / Bizonyos esetekben előtét biztosító is kell a túlfeszlevezetők elé./ Ha villám ill. túlfesz kerül a hálózatra, annak olyan nagy a feszültség emelkedési meredeksége, hogy nincs ideje kanyarogni. Tehát a legrövidebb utat keresi, ha nem találja, csinál magának ahol bír. Mint ahogy a villámhárító levezetőt sem szabad kis ívben vagy szögletesen hajlítva vezetni mert kilép a vezetőről más irányba. Elrendezési rajzon a nullát a túlfeszlevezető a Fi relén keresztül kapja helytelenül, nincs nulla síne a F4-9 leágazásoknak.

Miközben írtam a hozzászólást, a téma új helyre  került!
Nova, kérem áthelyezni ezt a Petike rajzához.

Gyurmaúr(fi-relé)

petike, az 1. nem, de a 2., mely valamiért túlontúl ABB-re sikeredett -esetleg sponzorál téged a méltán népszerű Svejci-Svéd multi??- tetszik. Az 1.-nél szerintem nagyon kihangsúlyoztad, az egyes Á.K-k megnevezését, ahelyett, hogy inkább a vill tartalmat tetted volna hangsúlyosabbá. Viszont, a 2. nekem speciel tetszik! ;D Marton kollégának igazat adok abban a tekintetben, hogy mind a "C", de különösképpen a "B" kategóriás túlfesz levezető "betáp" vezetéke a lehető legrövidebb kell, hogy legyen! Viszont, azért be lehet -sőt sok "old wiseman" azt ajánlja- kötni Y-ban, tehát párhuzamosan. Praktikusan azért, hogy egy esetleges rövidzárlat ne a készüléken keresztül haladjon, hanem azt elkerülve. A legfontosabb egy mért főelosztó esetében, hogy próbáld magad az akár full laikus felhasználó helyébe helyezni, aki akkor is szeretné azt használni, mikor te mondjuk Pattayában lubickolsz a tengerben, miközben egy helyi lányka "nagyon szeret"... 8) Szóval, olyan elosztót alakíts ki, mely logikus, egyértelmű, könnyen kezelhető, megérthető, tehát maximálisan felhasználó barát! A ma kapható minőségi (pl Legrand, Hensel, ABB, Gewiss,stb) elosztók ilyenek, hiszen ezeket márka hűen berendezheted, tehát nem kell egyfajta vegyes felvágottat készíteni, annak megannyi hátrányával. És itt én nem feltétlen gondolok a fedél alatti témákra, hiszen a felhasználónak nincs semmi keresnivalója a beltérben, ergo neki ott nem kell tudni eligazodni a kábelek, kötések, sínek tekintetében, viszont egy kollégádnak, aki esetleg 5-10 év múltán belenyúl, nos annak igen! (meg neked is, ha visszatérsz, mint anno Arni Schwarzi...)

petike199600

Köszönöm a válaszokat!
Marton:Miért kell külön N sín az F4-9 leágazásoknak?A második FI relé csak a fürdőszobához megy.

JUVILL


Marton kolléga véleményét már elmondta a Fi relé bekötésről és az előtét biztosítóról.
Ezt ki kell javítani a leírtak szerint.
Szírty a betűk nagyságáról írt. Ez is helytálló, már csak azért is, mert én sajnos nem látom az áramköri elemek feliratozását a felső képen.
A felső kép szerintem egyvonalas kapcsolási rajznak készült, de azok a rajzok másképpen néznek ki. A fázis-és nullavezetőt folytonos vonal jelöli, ez elsőre jó. De a védővezetőt már "pont - vonallal - pont - vonal" rajzjellel kellene felvinni. Ha egyvonalas kapcsolási rajzot készítesz, az elmenő áramkörök vezetői (konyha, szoba, ...) kábel, vezető típussal, érszámmal, keresztmetszettel meg kell jelölni. Az sem árt, ha az áramkör teljesítmény igény is fel van tüntetve.
Első nekifutásra egyenlőre ennyi.

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. január 13., 15:59:34 DÉLUTÁN
Marton:Miért kell külön N sín az F4-9 leágazásoknak?A második FI relé csak a fürdőszobához megy.
Igen, a másik rajz szerint, de itt a F4-9 fésűsíne a 30mA-es FI-reléről van átkötve, és ezért hiányolom az N sínt. Tehát mint először is írtam, nem egyforma a két rajz áramköre. Hasonlítsd össze.

petike199600


Proci

Sziasztok

Új vagyok még itt, így ha rossz helyre küldtem, kérem a moterátorokat, helyezzék át. Köszönöm.

Adva van egy családi ház, ahol fel szeretném újítani + bővíteni a kapcsolószekrényt.
Kint a ház falában van minden (bent a házban nincs kapcsolótábla):
EON B 16A biztosíték -> fogyasztásmérő. Innen feljön: fázis, nulla, föld. Azt nem tudom, hogy a nulla és a föld össze van-e kötve, mert az EON-os táblán plomba van. A kapcsolószekrény alatti lábazaton átszik a földelőszonda megléte.

Van tehát az EON táblából feljövő fázis, nulla, föld vezetékem és 3 automata kismegszakító. Ezeket cserélném újra + 25A-es Fi-relé is bekerülne + a fázisvezető-föld közé egy túlfeszültség levezető.

Mellékeletem a nem túl szép rajzomat, gimpben próbáltam felvázolni az ötletem.
A feljövő nullát-földet közösítem, hiszen nem tudom mi van az EON tábla mögött, tudtommal a Fi-relé pedig megkívánja maga előtt a nulla-föld összekötését.
Az így létrehozott közöt pontot bekötöm a Fi-relé 3-as (N) sorkapcsába, a kijövő 4-es (N) sorkapocs pedig megy a lakás felé (valójában fázisonként 1, azaz 3 null vezetéken).
A fázisvezető bemegy a Fi relé 1-es (F) sorkapcsába, ahol a 2-esen fésűs sínnel tovább vezetem az egyes biztosítékok sorkapcsába (10, 10, 16A).
A Fi-relé előtt, a fázisvezető és a föld-nulla közös pöntja közé beteszek egy B+C túlfeszültség levezetőt.
Ez a levezető 2 pólusú, fent L/N, lent PE jelöléssel.

Ami a rajzra már nem került rá:
A ház felé 3 föld és 3 nulla megy. Ezek jelenleg szigetelő szalaggal vannak közösítve, amit fővezeték sorkapocsra cserélek.
A B+C mellett a lakás kritikus fogyasztóin D szintű védelem is van.

Minden ötletet, javaslatot, kritikát szívesen veszek. Műszaki ember vagyok, tehát nyugodtan jöhet a szakmai magyarázat is, ha valami nem oké. Hiába a villamosmérnöki végzettség, sajnos erősárammal nem sokat foglalkoztunk anno, az másik szakon volt én meg gyenge áramra mentem. Ettől függetlenül érdekel a téma és meg szeretném oldani (jól).

Előre is köszönöm!