Kritikát kérnék elosztószekrény rajzomról

Indította petike199600, 2013. január 13., 08:19:32 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

sámli

Szia
Mellékelek egy pdf-et, mely eligazít a témában. Kiderül belőle az is, ami "el van rejtve" előled a plombával.

nyaki

"...tudtommal a Fi-relé pedig megkívánja maga előtt a nulla-föld összekötését."
Ez így, ebben a formában nem igaz. Lásd TT-rendszer és IT-rendszer. ;)

Wolfmaster

Pláne mert a szétválasztott nulla és földelő vezető a szétválasztás után elvileg nem köthető össze ismét.
Túlfeszültség védelemről pedig olyasmi rémlik, hogy a túlfesz-védő elé egy olvadóbiztit (késest) kell szerelni, mert hibás, beragadt levezetés esetén a nagy átfolyó áramok miatt károsíthatja az előtte lévő rendszer is.

Proci

"Pláne mert a szétválasztott nulla és földelő vezető a szétválasztás után elvileg nem köthető össze ismét."

Mindenki ezt mondja, de szerintem csak reflexből. Szinte minden esetben az eredeti összekötéstől távol akarják ismét összekötni.
Elvileg ugye az óránál össze van kötve...ha össze van kötve. Na én 15 centivel arrébb kötném össze ismét a biztonság kedvéért. Ha tényleg az óránál van összekötve és én ismét összekötöm, tudtommal nem sok vizet zavarok. De ebben érdekelne egy szaki véleménye.

"Túlfeszültség védelemről pedig olyasmi rémlik, hogy a túlfesz-védő elé egy olvadóbiztit (késest) kell szerelni, mert hibás, beragadt levezetés esetén a nagy átfolyó áramok miatt károsíthatja az előtte lévő rendszer is."

2 lehetőség van, beteszem vagy nem teszem. Mindkettőnek van előnye és hátránya is (Ez Sámli kolléga által linkelt pdf végén jól le van írva). Értesüléseim szerint a gyakorlatban ritkán kerül késes biztosíték elé, hiszen az ára legalább annyi, mint maga a túlfesz levezető.



Üzenet összefûzve: 2013. június 28., 20:21:41 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Proci Dátum 2013. június 28., 20:15:54 DÉLUTÁN
Értesüléseim szerint a gyakorlatban ritkán kerül késes biztosíték elé, hiszen az ára legalább annyi, mint maga a túlfesz levezető.

Ezt egyelőre visszaszívom, mert gyorsan rákeresve 1-2 ezer Ft-ért kapni. Nem tudom a villszerelő boltos miért mondott 15 ezer Ft-t..Meg is beszéltük, hogy ez csúnya drága meg amúgy sem létkérdés, szóval elhagyjuk.

JUVILL


A rajzot látom, a helyszínt nem.
A rajzon az áll, hogy a fogyasztásmérőtől már 3 vezeték ágazik le. Ezt én úgy értelmezem, hogy a mérőnél már szét van választva a betáplálás PEN vezetője PE és N vezetőre. Ha ez - teljesen mindegy, hogy milyen távolságra a szétválasztás helyétől - újra össze van kötve - az egy úgynevezett rejtett nullázás. Erről lehet itt a fórumon más témában olvasni. Wolfmasternek teljesen igaza van.

Valami viszont hiányzik a rajzról, és valószínű, hogy a helyszínen is. Ez pedig a betáplálás potenciál rögzítő földelése, amit célszerű ez első elosztótáblánál létesíteni.

Wolfmaster

Az a reflex azért reflex, mert ezt a szabály. Valamiért, valamikor kitalálták. Bár a logikád jelen helyzetben valószínűleg helyes. (valóban nem okozhat problémát-, de ennyi erővel a fázisvezetőnek használhatsz zöld-sárga vezetéket is, azon úgyis ugyanúgy folyik az áram mint a fekete vezetéken) Bár ez csak abban az esetben igaz, ha TN rendszerről beszélünk. TT rendszerben emlékeim szerint nem szabad a két vezető összekötése.
Az áramvédő kapcsoló hibaáram folyásakor le fog kapcsolni, függetlenül attól, hogy előtte pár centivel összekötötted-e a két vezetéket, vagy nem.

Üzenet összefûzve: 2013. június 28., 20:31:44 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Proci Dátum 2013. június 28., 20:15:54 DÉLUTÁN

"Túlfeszültség védelemről pedig olyasmi rémlik, hogy a túlfesz-védő elé egy olvadóbiztit (késest) kell szerelni, mert hibás, beragadt levezetés esetén a nagy átfolyó áramok miatt károsíthatja az előtte lévő rendszer is."

2 lehetőség van, beteszem vagy nem teszem. Mindkettőnek van előnye és hátránya is (Ez Sámli kolléga által linkelt pdf végén jól le van írva). Értesüléseim szerint a gyakorlatban ritkán kerül késes biztosíték elé, hiszen az ára legalább annyi, mint maga a túlfesz levezető.



Üzenet összefûzve: 2013. június 28., 20:21:41 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Proci Dátum 2013. június 28., 20:15:54 DÉLUTÁN
Értesüléseim szerint a gyakorlatban ritkán kerül késes biztosíték elé, hiszen az ára legalább annyi, mint maga a túlfesz levezető.

Ezt egyelőre visszaszívom, mert gyorsan rákeresve 1-2 ezer Ft-ért kapni. Nem tudom a villszerelő boltos miért mondott 15 ezer Ft-t..Meg is beszéltük, hogy ez csúnya drága meg amúgy sem létkérdés, szóval elhagyjuk.

Én nem a PDF-ben írt F2-, hanem F1-es biztosítékról írtam. Rossz esetben a nagy áramok hatására a villanyórád is szublimálhat, bár ez a szolgáltatónak kár, nem neked.

nyaki

Emlékeim szerint  ;) ha a szétválasztási pont távolabb van mint 50cm, akkor a N vezetőre is kell túlfeszvédelmet rakni. Egy szolgáltatói óra esetén ez majd minden esetben teljesül még akkor is, ha egy szekrényben/dobozocsoporton belül van az óra és a lakáselosztó is.
A TN-C/S rendszernél az az ökölszabály, hogy a szétválasztás helyén kell a földelővezetéket bekötni, utána nem köthetjük össze a PE-N vezetőket, különösen akkor igaz ez, ha túlfeszlevezetőket alkalmazunk és netalán még B-s levezetőt és villámhárítót is használunk. Egy közvetlen villámcsapáskor olyan áramok (akár 200kA) folynak a nem mindig legjobb értékű földelés felé, ami az 50cm-es szakaszon is komoly túlfeszt produkálhat és ez simán rákerül a N vezetőre is, ezért kell szigorúan venni a N vezető bekötését is a védelembe.
A B-s levezetők alkalmazásakor a minimális keresztmetszet földelővezető esetén 16mm2.
Én nagyon szeretem alkalmazni az OBO V25B+C x+NPE termékét, mert ugyan öszvér megoldásról van szó és qrva drága, de eddig még soha nem volt vele baj, csak a rövid vezetékszakaszokra kellett figyelni, hogy ne kelljen alkalmazni kiegészítő induktivitást hozzá. Biztosítót elé csak akkor rakok, ha az üzembiztonság mindenek felett, egyébként a szolgáltatói főbiztit hagyom meg.

Gyurmaúr(fi-relé)

Amennyiben valaki van oly jéghideg profi,hogy -amúgy Európéer módon- egy családi ház esetén kiépíti a szabványos - mostmár minden esetben méretlen földkábeles betápos- mérőhelyet, akkor oda mindenképpen tegyen "B"-s túlfeszvédelmi unitot is, mely lehet OBO MC-50B, vagy Pröpster, vagy Denh és ebben az esetben KÖTELEZŐ a legalább 100A-es gG/gL jellegű késesbizti -én általában 0-ás méretűt szoktam használni, mert az robosztusabb, mint a 00-ás- , ugyanis ez a késes egyrészt használható, mint a ház első túláramvédelmi egysége, másrészt a túlfeszvédelmi egységnek is KELL megbiztosítás, mely lehetőség szerint ellenáll a további lökőáramoknak. Egyébként a jelenlegi mérőhely telepítési szabályok miatt már -hiszen sok esetben a mért főkábel(ek) akár 10-15 méteresek is lehetnek, ha a kerítés és az épület közt van némi távolság- nincs gond a "B" és a "C" lépcsőfokú túlfeszvédelmi egységek közti távolsággal, hiszen a "C"-s ugyebár a mért főelosztóba kerül.

980POWER

Idézetet írta: Proci Dátum 2013. június 28., 15:54:56 DÉLUTÁN
A kapcsolószekrény alatti lábazaton átszik a földelőszonda megléte.
látszik (kimaradt egy "l")
Az már más kérdés, hogy megfelel-e. Gondolom mind a 3 vezeték fekete, nem lehet megkülönböztetni a PE és a NULLA vezetőt egymástól. Pedig nem egyformák a feladataik.