MSZ HD 60364-5-52

Indította Szabógabi, 2020. szeptember 11., 08:51:31 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Safety

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. szeptember 14., 10:46:13 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Safety Dátum 2020. szeptember 14., 10:28:46 DÉLELŐTT
"A31A2 ábra: TN-S rendszer külön földelt fázisvezetővel és védővezetővel a teljes rendszerrel ábracímmel.......maga a rajz érdekelne ."
Nem értem a kérdést, légy kedves pontosítani, mert az általam hivatkozott szabványban nincs ilyen!
Az MSZ HD 60364-1:2009-ben van.

Így már világos. Íme az ábra:

Fecó

Safety kolléga gyorsabb volt, és nem utolsósorban természetesen jól informált is:) Valóban lefelejtettem a konkrét szabványszámot a nagy igyekezetben, de megoldódott. 

Atis57

Idézetet írta: Safety Dátum 2020. szeptember 14., 10:28:46 DÉLELŐTT
Fecó helyett válaszolok, biztos nem veszi rossz néven.

Az általa hivatkozott szabványpontok a MSZ EN 60204-1:2019 (Gépek biztonsága. Gépek villamos szerkezetei) hatályos szabványból származnak.


Atis57 írta:

"A31A2 ábra: TN-S rendszer külön földelt fázisvezetővel és védővezetővel a teljes rendszerrel ábracímmel.......maga a rajz érdekelne ."

Nem értem a kérdést, légy kedves pontosítani, mert az általam hivatkozott szabványban nincs ilyen!
Szia!
A szövegben emlitett rajzra lenne szükségem.

kakas

A MSZ HD 60364-5-51:2010 szerint a színnek teljes hosszában kell lennie. Az 5x kábelek párhuzamosításánál a végekre szoktak húzni zsugorcsövet. Pl 2F-et viszünk át, fekete barna marad, szürkére barna kékre fekete zsugorcső a végén és párhuzamosan kötve szín szerint. Erre nincs a szabványban megoldás?

nyaki

Üdv!
Nem-i tudja valaki, hogy mely szabványban van leírva az, hogy milyen módon lehet vezetni a villamos vezetékeket akkor, ha a gépészeti csövek nyomvonalával kell párhuzamosan menni vagy épp keresztezni?
Köszi

tothgyula

A TVMI 7.4:2020.01.22. B mellékletében találtam ezt a leírást Megjegyzés 2: "Az építmények építészeti-szerkezeti kialakítása során célszerű tekintetbe venni,hogy a villamos és épületgépészeti vezetékrendszerek jellegéből fakadó különbségek (pl.áramütés, robbanásveszély) továbbá az eltérő üzemeltetési és karbantartási szempontok miatt általában célszerű a különböző vezetékrendszereket egymástól térben elkülöníteni."
A gépészeti és villamos átvezetésekre az OTSZ 27.§-a ad előírásokat.

Fecó

Ilyeneket találtam:
"A villamos szerkezeteket úgy kell kiválasztani és szerelni, hogy elkerüljünk bármilyen káros kölcsönhatást a villamos és bármilyen nem villamos berendezések között."

"A villamos fogyasztásmérő berendezés mellett vagy alatt, 60 cm-nél közelebb fémhálózat (pl. víz-, gázfűtőcsövek stb.), illetve burkolat nélküli gázfogyasztásmérő ne legyen. Ha ez elkerülhetetlen, akkor a fémcsövet járulékos szigeteléssel kell ellátni,"

De konkrét számadatokat, távolságokat nem.



nyaki

...pedig valahonnan ismerősen cseng a fülembe az, hogy meg van határozva a gázcsőtől, fűtés/hűtés csövektől való minimális távolság és a keresztezésük esetén milyen minimális távolság szükséges, milyen módon.  ::) ...talán az MSZ 1600 vagy 2364-ben?
Köszi

tothgyula

A TVMI 7.5:2022.06.13. "B" melléklete hasznos lehet eldönteni,hogy milyen kábelt alkalmazok. Az MSZ EN 13501.-6 szabvány foglalkozik a villamos vezetékek és kábelek égési jellemzőivel.(Lángterjedés, hőkibocsátás, toxicitás).Attól is függ a kábel alkalmazhatósága,hogy biztonsági berendezést táplál vagy nem.Az elhelyezés módja ezután jön.
Az irányelvek alkalmazásával, az OTSZ vonatkozó követelményei teljesülnek az OTSZ által elvárt biztonsági szint megvalósul.