Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: exchange Dátum 2015. március 20., 16:29:09 DÉLUTÁN

Cím: Túlfeszültség levezető
Írta: exchange Dátum 2015. március 20., 16:29:09 DÉLUTÁN
Üdv! Nézegetem ezeket a túlfeszültség levezetőket
1.) LINK1 (http://eltszer.unas.hu/spd/7p-21-8-275-1020/Tulfeszultseg-levezeto-1-fazis-TN-C)
2.) LINK2 (http://eltszer.unas.hu/spd/7p-22-8-275-1020/Tulfeszultseg-levezeto-1-fazis-TN-S-es-TT)
Többi infó kapcsolási rajz stb PDF (http://www.eltszer.hu/download/finder/7p_sorozat_10_hu.pdf)

Ha jól értelmezem akkor az elsőnél bekötése L/N erre gondolom vagy a fázist vagy a nullát lehet kötni, Kérdésem ez igy hogy védene a villám ellen hiszen az a Nulla vezetőt is használja nem? :D Vagy ebből akkor inkább a 2-es verzió kéne?
Mivel nem látok rajta kapcsolót ez gondolom automatikusan kapcsol vissza ha túlfeszültség keletkezik?
van-e valakinél ilyen és érdemes-e beruházni rá családi ház esetében?
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. március 20., 19:21:18 DÉLUTÁN
Noshátakkor; menjünk sorgyában! Az 1. versenyző csupán L-PE beköthetőségű, tehát ez önmagában soha nem játszik, hanem mint pl egy 3 fázisú TN-C egység egyik tagja. amire neked a családi haciendában szükséged lesz -feltéve, hogy csak 1 fázison szívod a mannát?!- a 2. számú versenyző! ami a következő felvetésed illeti; ezen semmiféle kapcsoló nincs, ez ugyanis egy varisztoros cucc, mely képes a 1.5-8kV közti (a villámcsapások okozta túlfeszültségek kb. 35%-a tartozik ebbe a feszültség sávba!) túlfeszültségek hatékony kezelésére alkalmas, mégpedig úgy, hogy azt magán átengedi és a PE, azaz a fő földelő hálózaton a föld felé küldi, viszont ezen ténykedése közben hősi halált hal, tehát a betétje szétég, ezért cserélni kell! Ezt az eladdig zöld etikett pirossá válásával jelzi és innentől már olyan, mintha nem is létezne! Tudnod illik, hogy hatékony túlfeszvédelem csak abban az esetben áll fenn, ha annak legalább 2 lépcsőfoka fennáll, azaz vagy C-D, vagy B-C (nem keverendő össze a B+C-vel!) , de természetesen a 3 lépcső profi (mit is értünk "profi" alatt? Pl azt, hogy a mért főelosztóban tartózkodó C-s, ill a vill órák előtt lévő B-s közt legalább 15 méter, míg a C-s ,ill a "rizikós" cuccok csatlakozási pontjai közt min. 5 méteres kábelhossz van) megléte esetén remélhető a 99%-os védelem. 100% sajnos itt sem állhat fenn... Persze erre azt mondhatod, hogy de az csiliókba fáj! Erre én -és minden felelősségteljesen gondolkodó kolléga- azt mondom, hogy oké, de mennyibe fog valóban fájni, ha beérkezik egy "csini" 4-5kV-os bumm?? Tehát utsó kérdés kivégezve??? A képeken B-s és C-s cucckákat láthatsz bekötött állapotban...  ;)
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: exchange Dátum 2015. március 22., 20:35:59 DÉLUTÁN
Köszönöm a választ!
Jók a képek. Igen egy fázis van bekötve.
Itt a 15 Méternél már elő is ugrott a hazai lakásméreteket ismerve.. probléma.

Persze valóban a többlépcsős kialakítás a nyerő módszer, de csak úgy kiváncsiságból csak egy ilyen eszköz amit linkeltem kb mekkora védelmet tudna nyújtani? Valahol olvastam hogy csak egy eszközzel még nagyobb kárt csinál mint hasznot. Főleg sokan azt hiszik

Jelenleg én mindent húzok ki viharkor. persze hálózaton jövő kisebb nagyobb feszültséglökésekre /váratlan áramszünetekre ezzel a módszerrel nem lehet készülni. Azért is gondoltam erre a szerkezetre.
Gondolom az is jót tesz mindennek mikor a szomszéd hegeszt és nálunk kicsit pislákolnak a lámpák.
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. március 23., 17:51:24 DÉLUTÁN
Szivi...
Ne hidd, hogy -főként kertes kéró esetén- olyan sok lenne az a 15 méter, főként hogy ugyebár az új rule szerint kiépített tokozott szabvány mérőhelyet már a kertben, a kerítés mellett szokás elhelyezni, s onnét ugyebár 5x16mm2-es, nagymenők esetében 5x25mm2-es NAYY-J kábel(ekk)el kell behaladni a mért főelosztóba. 1 kanyar, 2 kanyar, s máris megvan a 15 méter, sőt sok esetben akár még több is lehet, ha pl van egy fini kis garázslejáró, mert a garázs a "-1 szinten", azaz a föld felszín alatt mondjuk 2 méterrel van. S mert ugye a legtöbb AUTÓ alja leérhet, ha túlontúl meredekre sikeredik a lehajtó, ezért a házikó utca frontját mondjuk 20 méterre a kerítéstől kell elhelyezni, így tehát -mivel a legritkább esetben tudod nyílegyenesen vezetni a mért főkábeleket- egyből összejöhet akár 25 méteres kábelhossz a PVT mérőhely, illetve a ház halljában található mért csoda elosztó közt.  Mint említettem, az általad linkelt cuccka egy "C"-s jószág, s mint ilyen a 1.5-8kV közti bummokat képes reális eséllyel kivédeni, tehát alkalmas pl egy közeli, az utcai 4 csigás csupasz vezetékes hálózatba érkező villámcsapás szétterjedő löketét kb. 90%-ban annulálni. Ha pedig a kényes cuccok dugaljainál van "D"-s cucc is, mely a >1.5kV löketeket védi ki, nos ebben az esetben reális esélyed van a közel 100%-os védelemre 8kV alatt. Joggal vetődhetik fel benned a kérdés, hogy mi a pálya a 8kV feletti bummokkal? Nos, erre van a "B"-s cucc, mely kb 30kV-ig bezárólag alkalmas a hatékony védelemre, így tehát akár egy 20/0.4-es trafó hibájából keletkező löketet is képes hatékonyan kiütni.
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: exchange Dátum 2015. március 25., 15:21:51 DÉLUTÁN
Hát igen én még a régebbi kertes házra gondoltam ahol még a folyósón van az óra fa szekrénybe vagy csak falon kivül.

Egyébként köszönöm a választ, igy már világos :D
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: zolih Dátum 2016. június 01., 09:25:51 DÉLELŐTT
Sziasztok!

A túlfeszültség levezetőkön feltüntetett Uc feszültség értéknek milyen szerepe van?
itt van néhány adatlap:
Uc:275V
http://www.mixvill.hu/uploads/webshop/documents/STE_C_tulfeszultseg_levezeto_dok2.pdf

Uc:385V
Betétek : AC túlfeszültség levezető betét; 2-es típus TTV2-40-M - Tracon Electric (http://shop.traconelectric.com/product/TTV2-40-M/AC-tulfeszultseg-levezeto-betet%3B-2-es-tipus-230-V--50-Hz--2040-kA-820-us--1P)

A C típusú (újabban 2-es típusnak hívott) túlfesz levezető kerülne a lakáselosztóba.
A PEN szétválasztás a lakáselosztóban van,addig TN-C a hálózatom .
Jól gondolom,hogy így nekem jó lenne az 1 pólusú L-PE csatlakozópontos levezető?


Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2016. június 03., 22:40:42 DÉLUTÁN
Uc : maximális üzemi feszültségérték, tehát ennél nagyobb feszültségű üzemi áram nem folyhat át rajta.
Igen, jól gondolod, bár azt mindenképp tudnod kell, hogy önmagában a "C"-s túlfeszvédelmi unit nem fog hatékony, azaz közel tökéletes védelmet nyújtani, ugyanis a túlfeszültségek, illetve tranziens feszültséglöketek jelentős része a "C"-s jószág ú.n. megszólalási küszöbértéke alatti, azaz 1.5-3kV, de igen jelentős ezen küszöbértéket meghaladó, azaz 10kV feletti és -ami még igen lényeges szempont- 50kA, sőt azt meghaladó áramerősségű villámlás okozta túlfesz löket! Épp ezért a kívánt hatás csak egy B, C, D lépcsős, a vonatkozó protokollok messzemenő (tökéletes minőségű és szabványú PE rendszer, megfelelő földelő eszközökkel, minőségi fő EPH PEN PE-N sín alkalmazásával, az előírt minimális PE kábelér +metszetek (16mm2 Cu, 25mm2 Al esetén) betartásával, illetve a "B" és a "C" lépcsőfok közti kábelhossz (min. 15 méter) figyelembevételével szerelt túlfeszvédelmi rendszertől várható el, nem is beszélve az elvárt előtétbiztosításokról, főként a "B"-s unit előtt ( min.NH0 méretű gG/gL karakterisztikájú, min. 100A-es értékű, 120kA-es zárlati áramerősség tűrő betéttel  Ja és ez az a műfaj, ahol nincs helye a gagyinak, azaz Dehn, Pröpster, Phoneix Contact nevek itt az etalon...  ;)
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: xx_ASTHUN_xx Dátum 2017. február 22., 16:24:37 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Szakszerűen szeretném korszerűsíteni a leendő házam elektromos hálózatát.
Mi a véleményetek a kombinált B+C túlfeszvédőkről? Marketing? Élesben találkoztatok már ilyennel, ami meg tudta védeni a hálózatot? Sajnos nincs lehetőség a lépcsőzetes kiépítésre, 5 m van a mérőórától a főelosztóig. Vagy ne legyek maximalista és megfelel egy C osztály, a fontos elektronikai eszközöknél APC D osztályú védelemmel (ez a B+C-nél is lesz, természetesen)?
Létezik szabvány, hogy a főelosztóba hova kell beépíteni?
Az én logikám: betáp-főbiztosíték-túlfeszvédő előtétbiztivel-ÁVK-ÁK biztosítók-fogyasztók.
Előre is köszönöm!
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. február 22., 16:54:19 DÉLUTÁN
B akkor kell, ha az épület elektromos hálózatát közvetlen villámcsapás érheti. Ez szabadvezetékes csatlakozásnál, illetve villámhárító esetén fordulhat elő.
Ami az "ami meg tudta védeni" dolgot illeti, azt azért nem árt fejben tartani, hogy ezek valószínűségi dolgok, tehát mondjuk a károkozás túlfeszültséglevezetők nélkül 40 évente fordulna elő, levezetők beépítése mellett meg 500 évente. Az eddig megfigyelt legnagyobb villám az kipukkasztaná a legjobb gyártmányokat is.
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: xx_ASTHUN_xx Dátum 2017. február 23., 12:57:23 DÉLUTÁN
Köszönöm válaszod!
Igen, én első sorban a kapcsolási feszültségcsúcsok miatt szeretnék beépíteni túlfeszvédőt,  pl. egy OBO V20C 3+NPE-t (a három fázis miatt).
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: Sztrogoff Dátum 2017. február 23., 15:06:19 DÉLUTÁN
Hát... Kapcsolási túlfeszültségekről inkább csak említést tesz zárójelezve mindenki, konkrétumok nem nagyon hangzanak el. :) egy IEC szabvány szerint ami számít, az alighanem belülről jön, a szomszéd szobából. Fénycső fojtó és kondenzátor, motor, ilyesmi energiatárolók. Ami a szomszéd szobából jön, annak egy része az elosztóban közösítésről, sínről verődik befelé az érzékeny szerkezetek áramkörébe, az elosztóba szerelt levezetőn másik része megy át.
Nincs kimondva hangosan, vagy vastag betűkkel leírva, de szerintem ahhoz sem kell a B fokozat.
(Egy tanulmányt ismerek, mikor regisztrálókkal megtámadták ezt a kérdést, az olyan értelemben sikertelen volt, hogy alig pár tüskét regisztráltak, gyakorlatilag szó nem volt számottevő túlfeszültségről illetve időtartamról - de ugye ez nem jelent mást, csak azt, hogy abban az időszakban...)
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: xx_ASTHUN_xx Dátum 2017. február 23., 15:31:40 DÉLUTÁN
Elnézést, lehet hogy nem írtam pontosan, az áramszünetek utáni kapcsolási csúcsokra gondoltam.
És nálunk van bőven, sajnos. Épületen belül nem nagyon van olyan fogyasztó, amely ilyen csúcsokat tudna generálni.
Kezdem unni a router cseréket (nem kínaiak) és a kamerarendszer HDD hibáit áramszünet után. Tudom, rakjak szünetmentest, az megoldás a feszültség ingadozásokra - igaz; de nem akarok ilyet és nem is esztétikus mindenhol....
A fogyasztó előtti APC D-s nem fogja meg, ill. volt már olyan, hogy azt is cserélni kellett, de csak egyszer.
A problémát globálisan (pontosítva: teljes házon belül) szeretném megoldani.
Várom véleményeteket!
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2017. február 23., 18:05:20 DÉLUTÁN
first of all; hol laksz, hogy nálad ilyen durva az áramszünet helyzet?? Aztán; milyen a közcélú hálózat jellege, ahonnét kapod a powert, szigetelt netán még az ú.n. 4 csigás szabadvezetékes?? Vagy esetleg földkábeles?? Ugyanis ez nagygyon nem mindegy, mert amennyiben a 4 csigás, akkor ott biza elkél az önálló "B"-s SZIKRAKÖZÖS jószág, megfelelő ún. előtétbiztivel, azaz NH0-ás aljzatban min. 80, max 125A-es gG/gL karakterisztikájú betéttel mely 100kA-es zárlati áramerősség tűrésű kell legyen. (L. általam anno felrakott képek egyike) Aztán a mért főelosztóban, mely NEM lehet gagyi, szóval ott kell egy önálló "C"-s cucc, dettó saját előtét biztivel, megfelelő PE csatlakozó vezetékkel (bájdövéj; a minőségi PE hálózat alapvetően elengedhetetlen feltétele a megbízhatóan működő túlfesz védelemnek, tehát a különösen a mérő(k) előtt elhelyezendő "B"-s unitot kell min. 16mm2-es +metszetű MKH vezetékkel (itt rendkívül fontosak a rövid vezetékhosszak, mind a PE, mind pedig az L1,L2,L3 vezetők esetében, ez utóbbiak az NH0 aljzat, ill a "B"-s cucc közt nem lehetnek hosszabbak, mint !50cm!) a fő földelőhöz csatlakoztatni, hiszen itt esetenként akár 30kV-os feszültség 40-50kA-es áramerősséggel is távozhat az anyaföld irányába, ami barátok közt se piskóta, pláne amennyiben a derék villám úgy csapott be mondjuk az utcai 0.4kV-os hálózatba, hogy az mind 3 fázisvezetőn végigszaladt. Elvileg -sőt gyakorlatilag is- van olyan "C"-s egység, ahol nem kell, hogy meglegyen a min. 15 méternyi mért főkábelhossz a "B"-s egységhez képest, épp ezért érdemes alaposan checkolni a kínálatot, hogy a te igényeidre és főként a felhasználási hely sajátosságainak megfelelő cucc kerüljék kiválasztásra. Ami a "D"-s egységet illeti; nagyon sovánka azon túlfesz védett hosszabbítók kínálata, melyek valóban képesek a <1.5kV túlfeszek hatékony kivédésére, épp ezért én a dugalj süllyesztékébe építhető "D"-s filterre gerjedek, mely ugye dettó rövidke vezetékekkel csatlakozik közvetlen a dugalj vezeték kapcsaihoz, így garantálható az elvárható védelem, mely persze csak akkor várható valóban el, ha a PE hálózat mindenütt kifogástalan állapotban van!!! Hidd el, lehet ütőképes túlfeszvédelmet kiépíteni, de ezt mindenképp vmi jéghideg profi, ilyeneket már álmából felkeltve is azonnal átlátni képes szaki vitelezzen ki!!!
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: tothgyula Dátum 2017. február 23., 18:47:52 DÉLUTÁN
Üdvözletem!
A Phoenix Contakt e-mail címe: phoenixhu@phoenixcontakt.com és katalógust díjmentesen küldenek. 260 oldal, lehet válogatni bőven, és nagyon megbízhatók.
TóthGyula felülvizsgáló.
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: xx_ASTHUN_xx Dátum 2017. február 23., 19:15:54 DÉLUTÁN
Budapest mellett, Csömörön lakom, 16. kerületből jön a delej, és szabványos alu légkábelen, korszerűnek mondható hálózaton.
A kérdéses védelem nem ide, hanem Pécelre fognak kerülni (az infrastruktúra hasonló), költözés miatt. tudomásom szerint ugyanaz a középfesz. hálózat.
És a D-s konnektoros esetén honnan tudod, hogy kiment? Az APC túlfesz hosszabbítói nem mondhatóak minőséginek (APC PF8VNT3-GR)?
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2017. február 23., 21:40:03 DÉLUTÁN
Áhhá, tehát Pécel, azaz egy a sok,az utóbbi évtizedben túlzsúfolódott agglo-s település közül, ahol az infrastruktúra fejlesztése (sem) tartott lépést a robbanásszerű népességbővüléssel... A 16. kerületből érkező alu légvezeték valószínűleg középfesz (10 vagy 20kV-os), mely a közelben egy oszloptrafónál avanzsál 0.4kV-á, ott biztos van "A"-s fokozat, de az kábé annyit ér, mint halottnak a csók, ha pl. az utcai 4 csigás szabadvezetékbe csap valahol, vagy valamelyik oszlopba, melyek össze vannak kötve a PEN hálózattal, így a PEN vezetőn simán végigszáguldhat a közeli épületekig és kész a baj... :'(
Ami a "D"-s, dugalj süllyesztékbe applikálható jószágot illeti; ezeknek van egy kis LED-je, melyet a dugalj műanyag keretébe kell applikálni, normál állapotban zölden világít, ha a készülék megkattan, akkor vagy pirosra vált, vagy nem világít.
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: 980POWER Dátum 2017. február 23., 22:06:18 DÉLUTÁN
Nem akarok túl nagy ostobaságot írni, mert nem teljesen megy minden fejből, de jelen kérdés a visszakapcsoláskor keletkezett feszültséglökés kivédésére keresi a megoldást. Első ízben meg kell keresni a forrását. Visszakapcsolás kétféle kép történhet (itt), egyik lehetséges a szakaszhiba esetén a szakasz szekrényben a biztosíték cseréjével, úgy gondolom ez inkább megrántja a hálózatot és feszültség csökkenést von maga után (jó lehet hogy esetleg hullámzik, de nem hiszem, hogy jelentős nagyság rendel térne el az optimálistól). A másik lehetséges visszakapcsolás az a trafó előtti oszlopkapcsolóval történhet (van másik is, sőt automata vissza kapcsolás is lehetséges, de maradjunk ennél.) Ebben az esetben létrejöhet önindukció a trafó tekercsei közt, ha a kapcsoló ívet húz és gyorsan van vissza kapcsolva. Szerintem ez hibás módon van kapcsolva, először lassan majd gyorsan fojtatva, na ilyenkor hullik a szikra a fejére az illetőnek. Határozott, de gyors mozdulattal kellene.

Itt kellene megbolygatni kicsit a témát, illetve még körbenézni a környéken, kiknél milyen gyakran történik hasonló műszaki cikkek hasonló módon bekövetkezett meghibásodása.
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: xx_ASTHUN_xx Dátum 2017. február 23., 22:12:37 DÉLUTÁN
Igen, tökéletesen leírtad :)
Kb. 500 méterre van az oszloptrafó. Érdekes, amit írsz (PEN vezető), és én pont ezek ellen szeretnék védekezni, nem is a klasszikus villámlás okozta túlfeszültség ellen :) ott úgyis ő nyer.
Egyébként a komolyabb eszközök (pl. a szgépem minőségi tápja) simán lekezelik a feszültség ingadozásokat, mindkét irányban...
Offtopic, de van olyan hely, ahol rendesen követik a felhasználói igényeket? Igen, Singapore-ban...
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: 980POWER Dátum 2017. február 23., 22:24:00 DÉLUTÁN
Igen van olyan hely, mi is ezt csináljuk, de azt csak indokolt esetben vagyis írásos igény kell és nem csak egy embertől és nem akárkitől. Újabban minden "nem fázis" fémszerkezet nullázva van illetve betonoszlopnál földelve is, Kereszttartó, lámpa vas, univerzális tartó, informatikai kábel tartó, szóval minden, kötegelt vezeték esetén is.
Cím: Re:Túlfeszültség levezető
Írta: Vektor Dátum 2017. augusztus 25., 22:10:50 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Segítséget illetve tanácsot szeretnék kérni EPH és túlfeszültség levezető kialakításával kapcsolatban. Elolvastam a forumon a témával kapcsolatos hozzászólásokat. Ez alapján kialakult elképzelésemmel kapcsolatban szereteném kérni a segítségeteket és tanácsaitokat.  Az áramellátás szabadvezetéken, a becsatlakozás földkábelen keresztül történik a kerítésnél elhelyezett órákig.  Itt le van verve egy földelő szonda, de mivel ez az előző lakó idejében történt , így fogalmam sincs milyen és hol van. A szomszéd villanyórája is itt van elhelyezve, a betáplálás pedig közös kábelen történik az oszlopról. Így itt semmiképpen sem szeretnék elhelyezni túlfeszültség levezetőt. Innen az óráktól a B10, B16, B10 biztosítékok után földkábel megy a házon lévő régi villanyóra szekrényben lévő 18 modulos lakáselosztóig. Kábel kb.4x25 vagy 4x35-ös alukábel. A szekrénybe beférne egy 380x300x150 átlátszó fedelű kötődoboz, amelyben az EPH sínt, előbiztosítókat és B+C túlfeszültség levezetőt helyezném el.
EPH sín:
http://obo-bettermann.com/article/display/lv-lv/equipotential-bonding-rail-for-indoors-vde-tested-15.html
Szakaszoló+ 160A-es gG/gL előtét biztosító
RBK 00 pro In=160 A, Un=690 • Apator (http://www.apator.com/en/offer/switchgear-segment/switch-disconnectors/rbk-pro-fuse-disconnectors/rbk-00-pro-in-160-a-un-690)
Túlfeszültség levezető TN-S rendszerű:
http://www.proepster.hu/wp-content/uploads/2013/09/2013-P-HMS-280-MAX.pdf

Eph kialakítás:
Levernék két darab egymástól legalább 6 méter távolságban 18mm átmérőjű 3 méteres szondát ( szondák helye kb 6 méterre lenne a szekrénytől). Az összekötést és az EPH-ba való bekötést 8-10-es körvezetővel tenném. Az eph-ra bontható kötéssel lehet csatlakoztatni. Vagy szükséges a kötést egy külön dobozban elvégezni? A PEN vezetőt egy alu és réz kötésére használható Ensto fővezetéki sorkapcson keresztül kötném be érvéghüvelyezett min 16mm2 de inkább 25mm2-es mkh vezetékkel. Az eph-ról zöld/sárga mkh vezeték menne a lakáselosztó PE sínjére, valamint kék mkh FI-relén keresztül az N sínre. Szintén az eph-ra kötném a túlfeszültség levezető PE kimeneteit. Valamint innen vinném a pincében kialakítandó eph sínhez a 16mm-es gerincvezetéket. Ezt a korábban kialakított külön pvc csövön keresztül fűzném be a pincébe. Ez kb 30 méter kábelt jelent.

Szakaszoló+biztosító+túlfeszültség levezető bekötése.
A szakaszolóra a három fázist érvéghüvelyezett és szemessaruzott 25mm2-es mkh vezetékkel kötném be. Innen hasonló módon kialakított vezetékkkel csatlakoznék a lakáselosztóban lévő FI-relé fázis bemeneteire. A szakaszoló másik oldalán  lévő kapcsokról saruzott és érvéghüvelyezett mkh-val csatlakoznék a túlfeszültség levezető bemeneteire.

A szükséges helyeken lévő dugaljakba tennék D típusú túlfeszültség levezetőket.

Szerintetek megfelelő az elképzelés?

Előre is köszönöm  a segítséget.