40/2017.(XII.4.) NGM rendelet

Indította Novill, 2017. december 05., 17:35:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

"1.1.22. A villamos berendezésen áramütés elleni védelem szempontjából időszakos szabványossági felülvizsgálatot kell végezni. A lakóépületek fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem utáni és 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védett felhasználói berendezései esetében a szabványossági felülvizsgálat elhagyható."

Akinek lakossági szinten 1×32 A teljesítménye van, annak akkor szabványossági felülvizsgálat szükséges a mérőhelyre, az elosztótábláig?

nyaki

"...32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem utáni és 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védett felhasználói berendezései esetében a szabványossági felülvizsgálat elhagyható."

Ha van ÁVK és max. 32A a kismegszakító, akkor nem kell, ha viszont nincs ÁVK, akkor a kismegszakító értékétől függetlenül kell a felülvizsgálat.

Üzenet összefûzve: 2017. December 10., 13:51:38 pm

Idézetet írta: S/K Dátum 2017. december 10., 10:23:01 DÉLELŐTT
...hát én is csak próbálom megfejteni/értelmezni ezeket a dolgokat ezért írom én is az általam nem egyértelmű kérdéseket. Az a kérdés is jó hogy mi az egyéb épület. Valaki biztos majd megírja.
Én még elakadtam ott hogy mi a szerelői ellenőrzés illetve mit tartalmaz. Most kell szigetelésmérés vagy nem (az is műszeres vizsgálat)

40/2017.(XII.4.) NGM rendelet:
24. szerelői ellenőrzés: legalább erősáramú villamos szakképzettség alapján végzett ellenőrzés, amelyhez a szigetelésellenállás-mérésen kívül nem szükséges az áramütés elleni védelem alapvető hibáinak kimutatása céljából műszeres mérés és a mérési eredmények kiértékelése;

10/2016. (IV. 5.) NGM rendelete:
j) szerelői ellenőrzés: villamos gépen, berendezésen az érintésvédelem alapvető hibáinak
kimutatása céljából, erősáramú villamos szakember által végrehajtott, műszeres mérést nem
igénylő ellenőrzés;

Nos, igen. Itt "némi" ellentmondás mutatkozik, hiszen a szerelői ellenőrzés alkalmával a szigetelési ellenállás mérése az új rendelet szerint kötelező, ami meg műszeres ellenőrzést jelent. Ebben az esetben nem kell külön ÉV mérési dokumentáció, hanem egy erre rendszeresített naplóban kerül bejegyzésre a vizsgálat eredménye.
Én úgy gondolom, hogy mivel az új a frissebb, így ahhoz érdemes igazodni, bár kétségtelenül a régebbi is érvényben van.

S/K

Feco azt taglalta ha a mérőóránál az első túláramvédelmi szerv 32 A, a lakás főelosztójában már van AVK akkor a lakásban nem kell szabványossági mert van AVK de a mérőtől az elosztóig nincs AVK.

Persze nem így kell nézni, de ez van leírva.

nyaki

A mérő és a lakás/épület közé mi a rossebnek kellene ÁVK? ...hogy szaladgáljanak az esetenkénti kültéren, távolban elhelyezett egységhez? Franckarikát. :P Csak akkor kell, ha ott helyileg történik áramvételezés, ami nem feltétlen védi a lakás/épület áramköreit is. Nyilván a legkézenfekvőbb megoldás, ha a lakáselosztóban van elhelyezve, függetlenítve a mérőhelytől. Az EON területén pl. már eleve úgy kérik az új mérőhely telepítést, hogy az elmenő mért fővezetéken rajta csücsül az ÁVK, ami érthető is, hiszen az építkezés, felújítás alkalmával akár onnan is vételezhetnek áramot, de ha ezt kiveszik, miközben megszüntetik a helyi vételezési lehetőséget és áthelyezik a lakáselosztóba, akkor semmilyen szabályt nem sértenek. Kivételek persze lehetnek, mint pl. egy felvonulási területen, de a rendeletek és a szabványok többek között erre is adnak választ.
Véleményem szerint ha van legalább egy központi ÁVK a lakás/épület villamos rendszerében, akkor a fenti értelmezések tekintetében már nem kell ÉV dokument.

Fecó

Nem mondtuk hogy kell :) De az NGM rendelet azt írja hogy a Fi-relé után nem kell felülvizsgálat, csak szerelői ellenőrzés. De mi van a Fi-relé előtti villamos részekkel ha meghaladja az NGM rendeletben előírt értéket?

nyaki

 :-X ::)
Még nem tudom, de agyalok rajta. :)
...talán szerelői ellenőrzés szigetelésméréssel?

pgz



A VMBSZ szerint:
"1.1.22. A villamos berendezésen áramütés elleni védelem szempontjából időszakos szabványossági felülvizsgálatot kell végezni. A lakóépületek fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem utáni és 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védett felhasználói berendezései esetében a szabványossági felülvizsgálat elhagyható."

Ez egyben azt is jelenti hogy a 10 §. (1) bekezdés szerinti ellenőrző elülvizsgálatot szerelői ellenőrzéssell kell  legalább .. lakóépületben .. hatévente.., itt nemigen derül ki semmi és ezt sem csinálják.

Ha nem kell szabványossági akkor teljesen lemondtunk/ lemondtak  arról hogy valaha is a régi földeletlen dugaszolóaljazatokat, védővezető nélküli lámpatesteket-csatlakozásokat  ellássák védővezetővel ? Régi családi házak, panelek stb.





S/K

...akkor marad a felújítás. Utána már nem lehet földeletlen. (Ha lesz felújítás.)

deve94

A Klész alá tartozó épületekre csak "szerelői ellenőrzés" volt eddig is 6 évente. (ahogy Juvill is írta, ha megvolt az eredeti ÉV jegyzőkönyv) De szerelői ellenőrzéssel is megállapítható, ha nincs földelt dugalj, meg az is, hogy nincs FI-relé az elosztóban. Ránézésre is. És mivel a jelenlegi szabványoknak kell megfelelni rögtön lehet javasolni és határidőt "megszabni".

Talán olvastátok, hogy létrehoznak egy szakértői csoportot, akik min. évente összeülnek és javítani fogják a kiadott VMBSZ-t. És így a problémák és ellentmondások talán kisimulnak.

(pl. azt sem javították ki a 2016-os ngm rendeletben, hogy fél évente kell a Fi-relét ellenőrizni. Ott 3 hónap szerepel, az is érvényben van, itt fél év. De gondolom majd alakul ez is)

Sacc-placc

Segítséééég... (szövegértési problémáim vannak... mint egy ötödikesnek...)
"2.2.7.2. A meghatározott feszültséghatáron belüli használatra tervezett villamossági termékek forgalmazásáról, biztonsági követelményeiről és az azoknak való megfelelőség értékeléséről szóló 23/2016. (VII. 7.) NGM rendelet vagy a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben történő alkalmazásra szánt berendezések és védelmi rendszerek vizsgálatáról és tanúsításáról szóló 35/2016. (IX. 27.) NGM rendelet hatálya alá tartozó villamos szerkezet esetében, amennyiben a módosítás a villamos szerkezet biztonsági szempontból fontos tulajdonságát befolyásolja, a villamos szerkezetnek új megfelelőségértékelési eljáráson kell átesnie a vonatkozó rendelet szerint."
Ki végzi? ki rendeli meg?? ki a költségviselő??? stb stb...