Villanybojler, teljesítmény növelés!

Indította krisz1986, 2012. március 08., 20:01:47 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

krisz1986

No ezen szeretnék rágódni egy kicsit várnám az ötleteiteket véleményeket. Beszélgessünk errõl is egy kicsit.

Gyurmaúr(fi-relé)

Mit szeretnél tudni, Krisz? Esetleg arra vagy kíváncsi, mennyivel kell megnövelni egy házikó nappali betápját, ha lesz villanybojler?? Jó kérdés, többek közt függ attól, hogy 1, vagy 3 fázis áll-e rendelkezésre, mert ha 1,akkor el kell menni legalább 32A-ig, ugyanis a bojler önmaga min 10,de inkább 13-16A-t vesz fel! Ha 3 fázisunk van, akkor elegendõ annál a fázisnál felbõvíteni min 25A-re,amelyik a bojlert is táplálja. Én mindenképp javaslom az éjszakainak csúfolt, de itt inkább vezéreltnek nevezett betáp kiépítését, hiszen az is alanyi jogon jár, ha már egyszer megfizetted a nappali hálózatfejlesztési, ill csatlakozási költségeit, mégpedig ugyanannyi Amperrel, illetve fázissal, mint a nappali. Tehát, pl ha van nappali 3x32A-ed, akkor vezéreltben is kaphatsz ugyanennyit, tehát ad abszurdum elõfordulhat, hogy szumma 3x64A-ed állhat rendelkezésre, bár itt már ki kell építeni egy késesbiztis csatlakozó szekrényt a méretlen szakaszra. Villanybojlert célszerû nappali-éjjeli váltókapcsolással szerelni, hisz nincs annál dühítõbb, ha napközben kifogy a melegvíz és esetleg várni kell (hétköznap, pl az e-on esetében) este 22:00h-ig,amikor biztosan adnak vezéreltet. A váltókapcsolást 2 db 3 fázisú mágneskapcsolóval lehet profi módon abszolválni, hisz az N-t is kapcsolni kell. Villanybojlernek minden esetben KELL max 30mA-es fi-relé és saját leválasztó kapcsoló, melyet én pl általában a mért fõelosztóban helyezek el és mely kapcsolja mind az L-t, mind az N-t, de a PE-t NEM! Hírtelenjében ennyi jutott eszembe, remélem, qualitatív voltam?!  8) ;)

krisz1986

Meg azért arról se feledkezünk el,hogy a fogyasztásmérõ helyét is át kell alakítani ezért a mulatságért. Meg a be táp állapotáról az se mindegy,hogy van kiképezve. Most így fejbõl meg nem mondom melyik szabványok vonatkoznak ide de ráérõs idõmben belinkelem ide. Úgy tûnik nem olyan egyszerû ez mint gondoltam. Ja és még arra is gondoljunk mennyi rejtet hiba jön elõ ilyenkor.

Novill

Itt csodákat szerintem nem lehet produkálni, a fizika törvényei érvényesülnek. Technikailag lehet ugyan átkapcsolni az éjszakai és nappali fogyasztásmérõk között, mint ahogy az elõttem szóló kolléga is leírta. Ezzel az a probléma, hogy szabálytalan áramvételezést jelent. Vagy két bojlert üzemeltetve szintén automatikus átkapcsolással: amikor az 1 számú bojler felfût utána a 2 számú bojler fût a továbbiakban. Ez a megoldás csak arra jó, hogy maximálisan kihasználjuk a rendelkezésre álló idõt a bojler fûtésére. A másik lényeges elem a bojler vízkõteleintése kellõ idõnként, továbbá a villamos stabil kötések és érintkezések megtörténte.

krisz1986

Összeakadtam olyan bojlerrel amibõl speciel 4 vödör vízkövet szedtem ki. Meg azért érdemes megemlíteni a 2 colos gázcsövet amibe viszed az új vezetéket. Az ebbe való bélés csövet. Meg a sok sok kis apró tényezõt mert ugye ez is akad bõven. De azért a földelésekrõl és egyéb védelmekrõl se feledkezünk meg. A firelén kívül. Mert ugye a fürdõszobában fõleg figyelni kell a földelésekre és az érintésvédelemre is. És a biztonságra. És a végén ennek a munkának dokumentációját,hogy is nézzen ki. Várom a véleményeteket. Mert ez is mindennapos téma.

nova

Idézetet írta: Glatz Krisztián Dátum 2012. március 10., 19:46:36 DÉLUTÁN
Meg a sok sok kis apró tényezõt mert ugye ze is akad bõven.

Javítgatom a helyesírási hibákat a hozzászólásodban, de nem igazán jöttem rá, hogy a ze mit is akar jelenteni. :( Vagy esetleg ez valamilyen szakmai kifejezés akart lenni?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Zoli

Szerintem a "ze"->"ez" akart lenni.  ;D
Mert sok kis apró tényezõ is akad bõven...

JUVILL


Ez a teljesítmény növelés azért nem olyan egyszerû.
Hogy miért?
A teljesítmény igény az egy dolog. Az kiszámolható. Hozzá az is, hány fázis, milyen amperitású legyen a fõbiztosító. Majd jöhet a hálózatfejlesztési díj.
Ha szabványos a fogyasztásmérõ szekrény, akkor egyszerûbb a megvalósítás.
Ha hagyományos faszekrény, akkor a szolgáltatótól nem árt vélemény kérni.
De ha már bojler is kell, akkor már kétmérõs szekrény szükséges.
A faszekrénybe nem biztos, hogy beszerelik, mert az nem szabványos.
Itt jön a procedúra.
Csatlakozó dokumentáció, mûszaki megvalósítás. Ha a tulaj állja, akkor fizet. Ha nem, mert sokba kerül, akkor nincs szerelés.


Gyurmaúr(fi-relé)

Ez nagyszerû, Krisz! Jó, hogy feltetted ide, legalább mindenkinek meglehet a pontos, korrekt létesítési leírás. Novill, ezt nem tudom, hogy honnét vetted, hogy mint ahogy írod: "szabálytalan áramvételezésnek minõsûl" a 2 mágneskapcsolós éjszakai-nappali betáp átváltós rendszer. Nem az! Ugyanis, az áramszolgáltatónak édes mindegy, hogy amennyiben kiürûlt a forróvíz a bojlerbõl, akkor azt melyik árammal fûtöd fel. Nyilván, mindenkinek jobb, ha a bojler -mert a hõtárolós kályát eleve nem kötik betáp-választós módszerrel, hisz az akasztani való barom, aki nappali árammal fûteti fel a samottost- lehetõleg csak akkor mûködik, ha nincs annyira kiterhelve a középfeszûltségû hálózat, dehát az élet nem fehér, vagy fekete, tehát egy 120 Lityis bojler biza kifogyhat akár napközben is, fõként egy több gyerekes család esetén. Egyébként, anno -most nem tudom, hogy van-e még ez az "akció"- a DÉDÁSZ is kötött betáp-választós rendszert, elsõsorban a saját dolgozóknak, nyugdíjasainak, illetve annak, aki "kedves" volt. Mivel mostanság annyi felesleg van még hétköznap kora délután is a hazai hálózatban (ez a válság egyik jele), hogy sokszor adnak még ekkor is,akár hosszú órákra is "éjszakait", ezért elvileg "ki lehet sakkozni", hogy csak éjszakaival melegítsen a bojler,de azért erre nem lehet mérget venni. S mivel az idén beindul 1-2 komolyabb ipari üzem  - Merci, Audi újabb üzemei, stb- ,ezért fõleg az EdF-Démász területén jelentõsebb áramigény növekmény lesz,s mert a központi teherelosztó azért van, hogy ez az igény lehetõleg "házon belûl" lekezelhetõ legyen, ezért logikusan olyan régiókból fogják ezt pótolni,ahol felesleg képzõdik,s ez így van jól. Tehát, mindenkinek érdemes úgy gondolkodni, hogy -amennyiben még nincs és esetleg amúgy is felújíttatja a hálózatát, mérõjét - feltétlenûl építtesse ki a vezérelt mérõt is -ha 3 fázisa van nappalin,akkor vezéreltben is megkaphatja- és használja, mert az a kWh-n kénti 15-18HUF árkülönbség hamar visszajöhet. Sõt, aki mérõhelyet ujít fel, ill újonnan épít ki, az mindenképp áldozzon egy jófajta "B"-s túlfesz/villámvédelmi cuccra, mert még ha a bolti áron sikerûl csak megvenni -tehát vaterán,expersszen épp nincs- ,akkor is 1 combosabb villámcsapás, vagy üzemzavar miatti túlfeszlöket okozta pusztítás kivédésével bõven visszahozza az árát!  8)