Panellakásban a PE sínt ráköthetem a gázcsőre?

Indította hoki14, 2024. március 12., 11:36:53 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

hoki14

Sziasztok!
Panellakásban a lakáselosztóban lévő PE sínt ráköthetem a gázcsőre? A panellakásba 2 vezeték jön be (6mm2-es alu vezetékek), a PEN itt van szétválasztva az elosztódobozban. A PE sín nincs külön földelve, tehát nincs hozzákötve se a csőházózatra se semmilyen egyéb földelő vezetékre. Ez a PEN vezető szakadása miatt lenne érdekes. A mérőórába 4 alu vezeték megy be (6mm2), gondolom 3 fázis és a PEN. Azt nem tudom, hogy a házban korábban szét lett-e választva a PEN. Ez egy 1980-as években épült 10 emeletes panelház. Köszönöm!

Fecó

Abban az esetben, ha a gázcső EPH bekötését akarod megoldani, akkor vélhetően még az MSZ 172 szabvány előírásai a mérvadóak.

"Az EPH-összekötés helyét a következõképpen kell megválasztani:
3.2.4.3.1. függõleges, illetve függõleges jellegû (több épületszintre kiterjedõ) fémszerkezet esetén annak legalsó
(illetve ha két bekötés szükséges, legalsó és legfelsõ) pontja közelében;"

Társasházak esetében kerülendőnek tartom, hogy mindenhol külön bekötözgessük, ráadásúl azzal a szándékkal, "ha elszakadna nálam a PEN vezető, akkor majd így frankón, üzemi áramot folyatnék a gázcsövön keresztül". 


tothgyula

Azért ez nem ilyen egyszerű!Regisztrált szerelő kicseréli a felszálló vezetékről  a méretlen szakaszt megfelelő keresztmetszetűre és  az elosztótábláig külön viszi a PE vezetőt és az N vezetőt.Utána lehet EPH (VÖV) összekötés a PE sínnel.De egészítsetek ki,hogyan szabványos?

Fecó

Jelenleg:
"Az ilyen, az épületbe kívülről bevezetett vezetőképes részeket az épületen belül, az épületbe való belépési pontjukhoz a lehető legközelebb kell bekötni az egyenpotenciálú összekötésbe."

Abban az esetben, ha a társasház fővezetéke még régi kialakítású, és PEN vezetőt tartalmaz, akkor nem tartom helyesnek, hogy "szigetüzemben" cserélgessünk kis darabkákat, és eszközöljünk átalakításokat benne. Ha hozzá kell nyúlni, nem hibajavítás céljából, hanem felújítás miatt, akkor tervező, majd a hálózati engedélyes hozzájárulása, és utána. De semmi nem kötelez arra, hogy egy régebbi, jól működő és a felülvizsgálatok során megfelelőnek minősített berendezést  felújítsak. És ez nem is olyan egyszerűen átvihető egy társasházban. De ha félek egy PEN szakadástól, akkor talán kezdjünk a megfelelő karbantartásokkal, és felülvizsgálatokkal. Legyen ez az első lépés...

hoki14

Köszönöm a válaszokat! A lakástól van csak ráhatásom a dolgokra, a folyosót és a társasházat a közös képviselő intézi. Illetve csak intézné, mert nincs rá pénz. Múltkor megkérdeztem, hogy mikor volt legutóbb villamos felülvizsgálat az épületre, és látszott a szemében, hogy a kérdést sem érti, szóval akkor el lehet képzelni, hogy hogyan áll a hálózat. Ezek még azok a vezetékek, amik 1980-ban odakerültek. A PEN vezető bejön a lakásba és be van kötve a lakáselosztóba. Azt le tudom ellenőrizni, hogy jól legyen rögzítve, de a korábbi szakaszokon lévő vezetéket nem tudom megvizsgálni. A mérőóra le van plombálva. Ha szeretném kicseréltetni a mérőóra és a lakás közötti kb. 4 méteres szakaszt, azt vajon a szolgáltatóval kell intéznem? És akkor még mindig ottvan a felszálló vezetékek, amiket a háznak kéne talán intéznie. Saját költségen cseréltessem ki a vezetékeket a földszinttől a 10 emeletig? Mert a háznak nincsen rá pénze.

tothgyula

A KÖZÖS KÉPVISELŐ feladata a VILLAMOS BZTONSÁGI FELÜLVIZSGÁLATOK rendszeres elvégeztetése.Ez nem pénz kérdése!
-Az 54/2014.(XII.5.)BM rendelet és módosításai XX.fejezete előírják "A KISFESZÜLTSÉGŰ VILLAMOS BERENDEZÉSEK ÉS VILLÁMVÉDELEM" ellenőrzését.
-A 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet és módosításai 1.13.2.pontjai előírják a rendszeres VILLAMOS BIZTONSÁGI FELÜLVIZSGÁLAT" elvégeztetését és a hibák ütemterv szerinti kijavíttatását
-A 3/2020.(I.13.)ITM rendelet-korábban a11/2013.(III.21.)NGM rendelet-4.2.7.pontja előírja a gázkészülékekre vonatkozó villamos biztonsági követelményeket.
Megjegyzés:Azért is van annyi lakástűz,mert még a jogszabályokat sem ismerik(TISZTELET A KIVÉTELNEK),nemhogy el is végeztessék a kötelezően előírt felülvizsgálatokat és karbantartásokat, javításokat.

Sztrogoff

Nézd, ha a 10. emeleten a négyvezetékes felszálló miatt stresszelsz, akkor el kell menni családi házba. Én a tizedikre sosem mennék lakni, mert félnék, hogy ha kinézek, elhányom magamat, erős tériszonyom lett. Valamint 40 éve emlékszem a Pokoli torony című filmből azokra, akik átlifteztek a tűzvészen. Mindenkinek megvan a mások számára fura keresztje.
Közbenső megoldás, mindent, ami nem kettős szigetelésű, és amit lehet, lecserélni arra, a maradékot meg egy egyszerű transzformátoron át táplálni az MSZ HD 60364-4-41 szabvány szerinti villamos elválasztás nevű hibavédelmi mód szerint (az igazi az elválasztó transzformátor lenne, de ne nézzünk messzire). A hűtőszekrénynél, aminek nincs kapcsolata semmivel (víz, szennyvíz, másik készülék, stb) meg lehet oldani a környezet elszigetelése nevű hibavédelmet, mi marad? A mosó- és mosogatógép.

Miként Kádár Aba, aki értett a hibavédelemhez, a régi érintésvédelmi szabványok kiskönyves kiadásainak elején írta, nincs 100 %-os védelem, a hivatalból megkövetelt/elégséges megoldások azok kompromisszumok a költség és a jóság között.

hoki14

Nekem is tériszonyom van, de ez valamiért a tizediken egyáltalán nem jelentkezik. Semmilyen mozgása nincs az épületnek. Az ablakon, ha kinéz az ember, nincs semmi. Ha kinyitom, és lenézek, az már húzós, ezért nem csinálom. Amit viszont semmi pénzért nem próbálnék ki az a nyári estén nyitott ablak mellett aludni. Félek, hogy rossz irányban indulok el, ha éjszaka esetleg felriadok. A tetőn van átjárás, ezért nem aggódok a tűz miatt. Van flexem is, ha nem nyílna a rács a tetőn.
De visszatérve a témára, családi házra nincs pénzem, de szívesen áldoznék a megoldásra. A transzformátoros megoldásnak utánaolvasok, de a másik megoldás mégjobbnak tűnik. Bele se gondoltam, hogy tényleg csak a mosógépnek, a hűtőnek és az asztali számítógépnek van fém háza.
Google-ön láttam feszültség/hálózatfigyelő relét. Az jó megoldás lehet, hogy figyelem a gázcső és a PE sín közötti feszültséget a relével? Ha pl 50 volt fölé emelkedik, akkor szakítsa meg a fázist.

tothgyula

Azért a védőelválasztó-transzformátoros megoldást nem javasolnám.Valószínűleg Sztrogoff Kolléga is csak menTőötletnek szánta.Egyáltalán nincs értelme.Kórházakban IT rendszereknél is alkalmazzák. Igen drága egy BIZTONSÁGI TRAFÓ!A FESZÜLTSÉG-FIGYELŐ RELÉVEL SEM OLDOD MEG A BIZTONSÁGOT.