5 vagy 4 vezetékkel...?

Indította Tamás, 2017. szeptember 11., 21:15:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

xyz

Közcélú hálózat 350m enként földelve van minden t elágazás minden vég oszlop és minden végpont, ha szét van választva a 4 vezeték akkor a földelőszonda kötelező potenciál rögzítés miatt, ha további épületek onnan lesznek megtáplálva akkor 5 érrel kell átvezetékelni és a potenciál rögzítési földelés akkor is ajánlott pl. azért ha villám másodlagos hatása miatt
ez a 4 vagy 5 vezeték vizsgakérdés is ha jól emlékszem

Fecó

Úgy látom ebben nincs összhang :) A földelőszondát az MSZ 447:2009, 2.4.5. írja elő, de van kiskapu, ha a betápláló kábelt, ami a mér felhasználói hálózat része ÁVK védi, akkor nem kell. Ez csak egy példa, hogy nem minden esetben kell az épület becsatlakozásánál földelni. A fogyasztásmérő más kérdés, ott bizony kötelező. De a további épületeknél már így van más megoldás. Természetesen ha ÁVK van beépítve, akkor az 5 vezetős táplálást feltételez. De milyen szabvány tiltja, hogy én a bejövő PEN vezetőről leágazva, a főelosztószekrényből mondjuk egy másik épület felé szintén PEN vezetéket indítsak, ha megfelelő a keresztmetszet? Azért egy gyártelep igen komoly pluszköltséggel számolhatna, ha a főelosztójából a gyáregységek felé csak 5 vezetős rendszer mehetne tovább. A társasházak esetében valóban szerepel tiltás a fenti szabványban, "felszálló fővezetéken" nem engedi a PEN használatát. Itt viszont nem felszálló fővezeték van. A rajz alapján feltételezem a "B" épületben is van egy "alelosztó". Nos, a szabványunk kéri, hogy lehetőség szerint a védővezető leágaztatást az első túláramvédelmi készülék mellett, vagy a mért főelosztóban kell megvalósítani. Vagy megengedi azt is, hogy az alelosztó, vagy alelosztókban történjen a védővezető leválasztása a PEN-ről. És szerintem ide ez az eset illik. Olyanon vitatkozni lehet hogy "célszerű" vagy "jobb lenne", de ha valamit hibásnak minősítek, akkor oda konkrét szabványban szereplő tiltást kellene idézni. Ha ilyen nincs, akkor ajánlást tehet a kolléga. Továbbra is hiányolom a jogszabályban vagy szabványban szereplő tiltást.

Tamás

Tisztelt Sztrogoff ne haragudj, hogy eddig nem válaszoltam, de nem voltam gép közelben , és nekem csak " buta " telefonom van!  :)
Kicsit pontosítottam a múltkori rajzomat remélem így egyértelműbb lesz a dolog!

Tisztel Feco , xyz,és nyaki, az észrevételezés jogos a szondákkal kapcsolatban!
De természetesen mind a két szekrénynél  új szondák vannak leverve.

A főszekrény lemez, míg a kisebb műanyag szekrény.

A tápok ,mint a képen is látszik az NKI aljzatokra mennek direkt!

A két épület között a táv kb.10-15m.

Sajnos képeket már nem tudok készíteni mivel mi már nem megyünk vissza!

Kértem a felülvizsgáló kollégát, hogy küldje át az általa hivatkozott  szabvány,  jogszabály számát, vagy nevét , de eddig  ( kb. 1 hónapja) még nem küldött  semmi!

Természetesen egy ilyen "kardinális " kérdésben megkérdeztem egy ÉVSZF-EBF oktatót aki az alábbi választ küldte:

A felülvizsgáló kolléga tévedett.
A leágazás, amennyiben PEN sínről történik a PEN vezető leágaztatása és a vezető keresztmetszete 10 mm2 vagy annál nagyobb vezető, akkor teljesen megfelel a szabvány előírásának. Nem kell az észrevételét figyelembe venni!




Fecó

Felülvizsgálóként elég sok és nehéz tehert nehezedik az ember vállára. Talán kijelenthetjük, senki nem tudja tökéletesen az összes szabványt. Sőt, az ajánlásokkal ellentétben, kötve hiszem hogy felülvizsgálat alkalmával mindenki magával viszi az összes szabványt (sokunknak meg sincs minden) hogy a helyszínen felmerülő kérdéseket tisztázhassa. Viszont az is tény, ha valamit hibásnak találunk, sokszor nehezen, vagy óriási erőfeszítésekkel, munkával javíthatóak. Gondoljunk bele egy ilyen földkábel cseréjébe. Természetesen a felülvizsgálónak is védenie kell magát, és ha valóban szabványtalan, esetleg még veszélyes is a műszaki megoldás, nem szabad "elengedni" és bizony hibásnak kell kezelni. De a lényeg, ha valami olyat találok, ami hibás, akkor azt szabványi hivatkozással, egyértelművé kell tenni. Ha valami csak "gyanús" hogy nem megfelelő, esetleg "rémlik hogy nem jó így" szinten van, akkor bizony utána kell nézni. A jó felülvizsgáló nem az, aki mindent fejből tud, hanem aki bizonytalanság esetén utánajár, olvas, kérdez. Ha 2 nap múlva lesz csak jegyzőkönyv, mert ellenőrizni kell pár dolgot, akkor megvár a megrendelő, hiszen ez közös érdek. De minden hiba alapja valamilyen szabványtól vagy jogszabálytól való eltérés-tiltás kell hogy legyen. Olyan hogy a "felülvizsgáló szerint" nem jó, az nem létezik, csakis valamilyen szabvány mondhatja azt hogy nem jó. A felülvizsgáló köteles ezt szabványi hivatkozással alátámasztani, pláne ha ilyen költségekbe készül verni valakit...

Sztrogoff

Mondjuk választ nem kaptam most se. :D
Az volt a kérdésem, hogy a PEN elágazása milyen szerelvényen történt?

bambi

Idézetet írta: Tamás Dátum 2017. szeptember 11., 21:15:50 DÉLUTÁN
Egy épület táplálása  4x50-s kábellel van megoldva.  (R-S-T-PEN)

Az épület  főelosztójában egy PEN sín van , melyről le van ágaztatva a N sín.

A főépület mellett található egy kisebb épület.

A kolléga  4x10mm2  MTk-el táplálta meg a kisebb épületet!

Nem vitt külön N és PE , hanem csak egy PEN vezetőt !

Egy felülvizsgáló azt írta  , hogy így szabálytalan, mert csak öt erű táppal (5x10) lehetett volna megtáplálni a melléképületet, a már meglévő főelosztóból!
Erre előírás , szabvány van!

Melyik szabvány írja  ezt elő?

Hiszen a keresztmetszet, meg volt, (10mm2) valamint a hogy az ÉVFK  is írja ..."PEN vezetőt leágaztatni csak PEN vezetőről lehet"..., ez a feltétel is teljesült!

Akkor most...?

Szia!

Úgy vélem az MSZ 447 (2009) lehet az.

Ugyanis abban egyértelműen le vagyon írva, hogy PEN-t megosztani csak a csatlakozó berendezésről, illetve a Felhasználó mért Főelosztójából lehet. (Vagyis, ott kell) . Az általad leírt esetben úgy vélem ezen feltételek egyike sem teljesült. Csatoltam egy rajzot. Ha segíthetek még valamiben, akkor küldj egy mailt a thisisvak@gmail.com-ra.

Üzenet összefûzve: 2017. szeptember 17., 20:03:20 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Tamás Dátum 2017. szeptember 11., 21:15:50 DÉLUTÁN
Egy épület táplálása  4x50-s kábellel van megoldva.  (R-S-T-PEN)

Az épület  főelosztójában egy PEN sín van , melyről le van ágaztatva a N sín.

A főépület mellett található egy kisebb épület.

A kolléga  4x10mm2  MTk-el táplálta meg a kisebb épületet!

Nem vitt külön N és PE , hanem csak egy PEN vezetőt !

Egy felülvizsgáló azt írta  , hogy így szabálytalan, mert csak öt erű táppal (5x10) lehetett volna megtáplálni a melléképületet, a már meglévő főelosztóból!
Erre előírás , szabvány van!

Melyik szabvány írja  ezt elő?

Hiszen a keresztmetszet, meg volt, (10mm2) valamint a hogy az ÉVFK  is írja ..."PEN vezetőt leágaztatni csak PEN vezetőről lehet"..., ez a feltétel is teljesült!

Akkor most...?

Szia!

Úgy vélem az MSZ 447 (2009) lehet az.

Ugyanis abban egyértelműen le vagyon írva, hogy PEN-t megosztani csak a csatlakozó berendezésről, illetve a Felhasználó mért Főelosztójából lehet. (Vagyis, ott kell) . Az általad leírt esetben úgy vélem ezen feltételek egyike sem teljesült. Csatoltam egy rajzot. Ha segíthetek még valamiben, akkor küldj egy mailt a thisisvak@gmail.com-ra.

Fecó

Kedves bambi!

Kérlek idézd a pontos bekezdést hol ír ilyet az MSZ 447:2009? Mit jelent hogy csatlakozó berendezésről? A csatlakozó berendezés egy "gyűjtőfogalom". Én ajánlom figyelmedbe a fenti szabvány 2.4.2. pontját, ahol pontosan leírja hol lehet a védővezetőt leválasztani a PEN vezetőről, de csatlakozó berendezést nem említ a leválasztásnál. Fő és alelosztót annál inkább.

sámli

Ez már egy vicc. Van egy tag aki több hozzászóló ellenében köti az ebet a karóhoz és hajtogatja a (szerintem) téves ítéletét, majd megjelenik egy új tag aki beidézve az eredeti bejegyzést, figyelmen kívül hagyja annak második sorát és megpróbálja egy szabványszámmal igazolni. Érdekes  ;D

Fecó

Elnézést kérek ha én vagyok egyedül csak, aki megfelelőnek ítéli ezt a megoldást, és konkrét szabványra, és annak bekezdéseire hivatkozva teszi mindezt. Engem pedig az tesz ilyen kitartóvá, hogy valaki meg minden hivatkozás nélkül, vagy csak általánosan az MSZ 447-re hivatkozva közli, hogy szerinte nem. Ez egy szakmai fórum, és pont azért vagyunk itt, hogy akit érdekel valami az hozzászoljon a témához, vagy esetleg érveljen valami mellett. Természetesen jó lenne ha nem ilyen "énszerintem" alapon működne a dolog, hanem a szabványok ismeretében, azokra hivatkozva. De abban az esetben ha megbántottalak ezzel az álhatatosságommal, és fárasztok valakit azzal, hogy pontos szabványi hivatkozással próbálok véleményt formálni, elnézést kérek tőled, és minden kedves fórumozó kollégától is.

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


sámli

Ezt nekem írtad? Mert ha igen, nagyon félreértetted. Ha visszaolvasol én teljes mértékben egyetértek veled.