EPH új építkezésen

Indította Padavan, 2016. március 15., 08:38:51 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Padavan

Sziasztok,
pár dolgot szeretnék megtudni új építésű ház EPH kialakításásról. Elég sok téma van itt, régi típusú házak kialakitásáról, de szerintem ennek is lehet egy külön fejezetet nyitni.
Az első az lenne, hogy a betonalap földelésnél a 10es tüzihorgonyzott acél milyen spéci eszközzel kapcsolható össze a vasháló szerkezetével? Én irtózom a hegesztéstől, főleg ha belegondolok , hogy utána az betonba kerül, és korrodálódik. Olvastam olyanról, hogy van vlmi korrózió védő szalag amivel ezt körbe lehet tekerni? Erről mit tudni? És mi van ha körbetekerem és a köműves betonozás közben lesérti róla? Utána megint csak a korrozió áll fent. Szóval gondolom én, biztos van erre vlmi szuper, spéci megoldás. Várnám ezzel kapcsolatban az észrevételt.

Fecó

Nos, a betonban megengedett a csupasz acél is, nem korrodálódik, a szabvány alapján legalább 5 cm betonréteget kell kapjon, gyakorlatilag élettartama így megfelelő lesz. Természetesen csak akkor létesíthető, ha a beton közvetlen érintkezik a talajjal, szigetelőréteg, kátrányozás, műanyaglemezes szigetelés nem megengedett. A kivezetés már horganyzott anyag legyen, nyugodtan hegesztheted, a betonban nem kell külön gondoskodnod a korrózióvédelemről. De a szabvány megenged mechanikai rögzítést, szorítókapcsozást is. A betonalapban körbefutó acél is hegesztve vagy szorítózva legyen, a kötöződróttal összekötött vasalás nem jó! Érdemes egy külön kör vagy laposacélt betenni erre a célra, de szakaszosan, akár kötődrótokkal összekötni a betonvasalással. A villámvédelmi szabvány a földelőknél a talaj-levegő határt kezeli kritikusan, ide még +-30 cm túlnyúlással műanyag védőbevonatot ír elő a talajszint alá-fölé, ha nagyon biztosra akarsz menni, ezt megteheted, de úgy tudom csak a villámvédelem írja elő kötelezően. A betonalapból kivezetett horganyzott vas egy fő-földelőkapocshoz kell csatlakozzon, innen külön csavar alól megy a védővezető a főelosztóba, másik csavar alól a védőösszekötő-vezető (régen eph) megy mondjuk a víz-gáz-fűtéshálózat bekötésére tervezett csomópontra. Szóval semmi extra...

Tret

A lényeget Feco leírta,nem kell tartani a korroziótól.A csatlakozásokat minden képpen hegeszd,legalább 5 cm hosszan szerintem az a tuti.A betonalapfőldelést aztán a ház fő földelőkapcsára kell kötni innen indulhat majd az eph gerinc is.

Padavan

Rendben köszönöm. Szóval mivel a kőműves a vas háló szerkezetben amúgy is kapcsolatokat teremt elég csak egy min 5 cm hosszan a hálóhoz hegesztenem, viszont szoktam látni, hogy az acélt a ház oldalában egy műanyag doboz fogadja és ott egy kötőelemmel össze van kötve földeléssel. Milyen kötőelem az? Illetve akkor ennek tudatában célszerű az acélt ott kihozni a falba, ami felett a főelosztó lesz a lakásban? Mert gondolom akkor a főelosztó dobozban lévő EPH sín ága van összekötve az alatt lévő dobozban lévő köracéllal?

Gyurmaúr(fi-relé)

Az a bizonyos Mü.a. doboz általában a földelő szondától érkező 10'-es köracél végénél van, s ebben kell -BONTHATÓ módon- megfelelő kapocs segítségével csatlakoztatni a 16-os MKH fő PE (EPH) vezetőhöz. Amennyiben a mért főelosztó a kecóban van, akkor értelemszerűen ezen dobozka belül kerül elhelyezésre, annak közvetlen közelében.

Tret

Idézetet írta: Padavan Dátum 2016. március 15., 16:36:14 DÉLUTÁN
Rendben köszönöm. Szóval mivel a kőműves a vas háló szerkezetben amúgy is kapcsolatokat teremt elég csak egy min 5 cm hosszan a hálóhoz hegesztenem

A kőműves által teremtett kapcsolat az azért felülvizsgálatra szorul.Egyrészt a hálónak ott is legalább 10 nek kell lennie vagy neked kell külön 10 köracélból megalkotnod a földelést.A csatlakozásoknak ahogy Feco is írta,mindenhol hegesztettnek kell lennie,a kőművesek általában csak összedrótozzák a betonvasakat de az ha földelésként is akarod használni nem megfelelő.A kivezetést a mérőhelyhez vigyed Gyurmaúr által prezentált módon.

Fecó

Azért ez a "kőműves a vas háló szerkezetben amúgy is kapcsolatokat teremt" olyan pongyola. A kőműves a vasalást nem szokta hegeszteni, sem csavarozni. A drótozással folyósított vasalt nem megfelelő! Illetve betonvasaláshoz megfelelő, de földelésnél nem!
Mi ezt szoktuk használni csatlakoztatáshoz: MCSK-02 csatlakozókapocs 2x8-10mm köracélhoz alumínium öntvény+ a csavar, anya ónozott acél 2020803 - Leválasztókapcsok, vezetéktartók, bekötők - Villámvédelem - Mixvill - Villamossági kereskedőház
A köracél megy a furatba, a csavar alá meg a 10-es furatú kábelsaru. Azért kell a két csavar, mert az egyik alól az EPH gerinc (új nevén védőösszekötő-vezető) másik alól a védővezető a főelosztó felé. De természetesen ettől eltérő megoldás is jó lehet, kerülve az elektrokémiai korróziót. Még egy érdekesség, ha betonba helyezett földelést alkalmazol, kerülnöd kell más földelők közvetlen talajba leverését és összekötését a betonalapföldelővel. Illetve a szabvány jelzi, hogy szintén felmerül az elektrokémiai korrózió lehetősége. Rozsdamentes acélból megengedi a szondák leverését és összekötését betonalapföldelőnél, de horganyzottnál nem.

Padavan

Rendben, világos. Illetve a köracélt milyen hosszan kell fektetni? A ház külső sávalapjánál körbe vezetve elegendő? Feltétel, hogy az acél induló és végpontja is össze legyen hegesztve?

Tret

A vízszintesen elhelyezett földelőkkel sokkal jobb eredmény érhető el így a körbevezetett köracél elegendő lesz.A két végének nem feltétlen kell találkozni,villamos szempontból nem lényeges,a fontos csak az hogy minél nagyobb felületen feküdjön a betonban, legalább 5 cm mélyen ami földnedves,vagyis közvetlenül van a földben nincs alatta szigetelés egyéb.