földelés

Indította prosi, 2015. november 25., 13:51:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

prosi

Üdv mindenkinek ! Most írok első alkalommal, ha valamit elrontok elnézést.
Egy rövid kérdésem van:  adott egy régi kőrfolyosós ház. Negyedik emelet. A lakásba két szál rég vezeték jön be. Nulla és fázis. Nincs védőföld. Át lett kábelezve a lakás. Mindenhová földelt dugalj, és földelővezeték az óráig. Több kismegszakítóra osztva a későbbi bejövő bővítésre gondolva. Addig is hogyan lehet szakszerűen védőföldet kiépíteni? Kaptam olyan tanácsot, hogy az óra után rögtön közösítsem a nullavezetőt, és a védőföldet. Ezt villanyszerelő mondta, de nem biztos, hogy szabályos.
Előre is köszönöm a válaszokat

tothgyula

Üdvözletem!
Az az érzésem, hogy a földszinti betápnál kell kezdeni!Volt-e korábban ÉVÉ felülvizsgálat? Milyenek a keresztmetszetek, kötések, színjelölések, stb.? Sok kérdést kell még tisztázni, jobb lett volna szerelés előtt. Most annyit tehetsz, hogy beépítesz egy 30mA-es RCD-t, és kiépíted az EPH hálózatot.
Ha van további kérdésed,nyugodtan írd le.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

JUVILL



Prosi!

Van egy-két tisztázatlan kérdés.
Hogy ki, minek alapján és hogyan szerelte át a lakást, ha nem ellenőrizte a betáplálást.
Meg kell nézni a társasház főelosztóját. Nekem látatlanból az a véleményem, hogy ott van létesítve földelés, bármilyen régi is a szerelés. A régi szerelés ellenére az is feltételezhető, az érintésvédelem nullázás, és nem védőföldelés, mivel ez elvétve fordul elő.
Azt írod, hogy a mérőig lett átvezetékezve a lakás. Akkor azt is látod, milyen keresztmetszet jön ki a mérőből.
Kérdés újra, hogy a betáplálás keresztmetszete milyen? Milyen vezetékek mennek a mérőtől a lakás főelosztó tábláig?
Ha ezek a kérdések tiszták, előrébb lehet lépni. Megfelel-e PEN vezetőnek a betáplálás keresztmetszete, szét lehet-e választani nulla- és védővezetőre?