Online szabvány könyvtár

Indította Novill, 2014. szeptember 17., 12:27:17 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A hírlevélben olvastam.
"2014 augusztusában az Online Szabványkönyvtárnak 17 új előfizetője volt, 39 korábbi előfizető pedig meghosszabbította könyvtári tagságát. Az online Szabványügyi Közlöny és online Szabványjegyzék esetében augusztusban 9 új előfizetésre került sor."
Ez egyébként önmagáért beszél. Ha figyelembe vesszük, hogy hány szakma érintett. Akkor kevésnek tűnik a tagok száma.
Érdemes bele olvasni az alábbi linkbe.
Magyar Szabványügyi Testület


czapi

Üdv!

Hát ez az előfizetés növekedés és hosszabbítás szám szomorú  >:(

Mi benne vagyunk a hosszabbítók névsorába.  :)
Szerintem egy vállalkozás költségvetésébe bele kell férjen évente az 50eFt+ÁFA Online olvasóterem díj.
Ahol az összes szabványt, a visszavontakat is meg lehet nézni.

Novill

Igen ha bele gondolunk az országban hány olyan személy, vállalkozás van akik villamosiparban ténykednek. Ahhoz képest kevés ez a tag szám. Önmagában tervezéssel foglalkozó vállalkozásokhoz nézve is kevés. Ilyen módon az általunk kezdeményezett ingyenes országos villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatra jelentkezett kollégák száma még talán jónak is mondható  :D :D.
Még lehet hogy az 50 + áfa még meg is fizethető lenne a cégeknek. Viszont a szakemberek száma jóval több, mint a cégek száma. A továbbképzés jellemzően többségében a szabadidőben történik.  Munkaidőben dolgozni kell nem pedig szabványokat olvasni, mondhatják a munkáltatók. Így ha egy országnak érdeke lenne a minél magasabb szakmai szint elérése, akkor ingyen vagy jelképes összegért kellene hozzáférni a szabványokhoz. El tudom képzelni, hogy sok felülvizsgáló hivatkozik a szabványra, de valójában az említett szabványt még nem is olvasta át. Nem beszélve arról, hogy sok érvényes szabvány csak angol nyelven érhető el.

czapi

Üdv!

Eszembe jutott az ÉV oktató örök érvényű mondása "Az ember minél kevesebb szabványt ismer, annál nyugodtabban alszik" :)

Fecó

Nem tudom ezen sírni vagy nevetni illik. Ha az MSZT ebből az 56 tagból tartja fent magát, akkor érthetőek a borsos árak. A nagyobb cégek tojnák rá hogy foglalkozzanak vele, sokszor a tervezők sem ismerik, vagy rossz pontokra hivatkoznak. A kis vagy magánvállalkozóknak éppen elég költségük van enélkül is, az ember néha máról holnapra él. Hogy nem sok ez az 50 000 Ft? Ha egy ember élete a tét, akkor nem, de azért szerintem sok kolléga van, aki évtizedek óta míveli a szakmát, és bár a szabványok nincsenek meg a polcokon neki, de a lelkiismeretes munkája miatt az alapszabályokat megtartva nem fog balesetet okozni. Miért nem fér bele a kötelező kamarai tagság kapcsán akár minden cégnél 1-1 hozzáférés? Csak a főtevékenysége szabványaihoz. Az emberek többsége nem 50, hanem 5000 Ft-ot sem fizet ki. Sajnos az uniós harmonizáció is betett, hónapok alatt változó dolgok, követhetetlen áttekinthetetlen rendszer, angol nyelvű oldalak, kétértelmű, pontatlan megfogalmazások. Aki napi-heti szinten forgatja annak rendben, de aki havonta-félévente akar csak átnézni pár dolgot nem fizet érte ennyit. Legyint egyet rá, és még a kedve is elmegy az egésztől. A jelenkori szabványrendszerünk olyan, hogy aki nem követi hetente, nem olvasgatja rendszeresen, figyeli a változásokat, ismétli a régebbi dolgokat, kihagy mondjuk fél évet, szinte kezdheti elölről. Sajnos egyfajta úri luxus, drága pénz, és időigényes lett az új szabványok ismerete. És ha be is biflázod, a megrendelő műszaki ellenőre akkor is kijelenti, márpedig kössétek be azt is az EPH-ba, mert így kérjük.

nova

Valahol ez szerintem nem csak az árképzésen múlik, hanem azon hogy nem kellő mértékben népszerűsítik az online szabványkönyvtárat. Egy eldugott menüben található, ahelyett hogy a főoldalon reklámoznák. Ráadásul ha meg akarom venni valamely szabványt akkor sem találom magam szembe az online szabványkönyvtár lehetőségével. Érdekes még, hogy olcsóbb papír formában megvenni egy szabványt, mint elektronikus formátumban. Az áf mértékének köszönhetően. :(
Egy tetszőlegesen kiválasztott szabvány
Nettó: 9000 Ft
Bruttó: papírformátum esetén (5% áfával): 9450 Ft elektronikus (PDF-) formátum esetén (27% áfával): 11430 Ft
Ez egy darab szabvány ára, ha ezt az árképzést nézzük, akkor az online szabványkönyvtár éves költsége nem is olyan sok. Igaz olvasni, tanulmányozni csak online lehet. (Kicsit érdekes lapbeállítási formátumban :) )

Másik érdekesség, ami a villamosipari oktatásban sok helyen megfigyelhető, hogy nem haladnak a kór és technika nyújtotta lehetőségekkel.

A kisfeszültségű kapcsoló- és vezérlőberendezések új szabványai, az MSZ EN 61439 szabványsorozat

Egy egész napos oktatást reklámoznak a fenti linken. Szerintem az ilyen jellegű hirdetmények nem jutnak el sok szakemberhez. Ráadásul helyhez kötött, mint sok más konferencia. Sokan nehezen tudnak elutazni az ilyen jellegű konferenciákra. Jól kevesebb összegért lehet több jelentkező is lenne, ha online is részt lehetne venni az ilyen jellegű előadásokon. A számítógép előtt ülve, végignézhetnék az előadást. Igaz ez nem ér fel teljes mértékben a részvétellel a konferencián. Hiszen a szünetekben nem tudunk szakmai beszélgetéseket kezdeményezni a többi szakemberrel. Mindenesetre sokkal több résztvevő tudna rajtuk részt venni lakhelyüktől függetlenül.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Osztom nova véleményét, vannak bajok. Gyökeresen változtatni kellene valamin, valamiken. Valóban nem drága az az 50 ropi ha egy szabvány nettó 9000-be kerül, de úgy érzem ezek az árak nyugat Európában megállják a helyüket, itthon sajnos nem. Más a "szakmai kultúra" és mások az anyagi lehetőségek. 50 ropi az valakinél egy havi fizetés fele. Nem hinném hogy egy osztrák vállalkozó az ottani bére feléért vesz szabványt. 56 tag az online könyvtárban? Kicsit olyan, mint valami milliomosok vagy kiválasztottak klubja. Nem Ők a hibásak, sőt! Minden tiszteletem, de ha mondjuk 5000 forint lenne az éves költség, talán el lehetne indulni, és persze némi reklámmal, jobb elérhetőséggel. De innen a fórumról is van jó-pár ember, aki ennyiért reklám nélkül is megtalálná a lehetőséget, hiszen eddig is minden módot megragadtunk, hogy tudáshoz jussunk. Csak nem mindegy mennyiért...

czapi

Idézetet írta: Fecó Dátum 2014. szeptember 22., 08:08:22 DÉLELŐTT
Osztom nova véleményét, vannak bajok. Gyökeresen változtatni kellene valamin, valamiken. Valóban nem drága az az 50 ropi ha egy szabvány nettó 9000-be kerül, de úgy érzem ezek az árak nyugat Európában megállják a helyüket, itthon sajnos nem. Más a "szakmai kultúra" és mások az anyagi lehetőségek. 50 ropi az valakinél egy havi fizetés fele. Nem hinném hogy egy osztrák vállalkozó az ottani bére feléért vesz szabványt. 56 tag az online könyvtárban? Kicsit olyan, mint valami milliomosok vagy kiválasztottak klubja. Nem Ők a hibásak, sőt! Minden tiszteletem, de ha mondjuk 5000 forint lenne az éves költség, talán el lehetne indulni, és persze némi reklámmal, jobb elérhetőséggel. De innen a fórumról is van jó-pár ember, aki ennyiért reklám nélkül is megtalálná a lehetőséget, hiszen eddig is minden módot megragadtunk, hogy tudáshoz jussunk. Csak nem mindegy mennyiért...
Üdv!

Az 50 ropit el kell osztani 12-vel az havi 4,16 ropi :)

Fecó

Matematikailag jobban fest, de gondolom egy összegben kell a befizetést eszközölni. Próbaképpen az MSZT meghirdethetné éves 5000 Ft-ért az online könyvtárat, felvehetné a kamarákkal a kapcsolatot, és a kötelező regisztrációk miatt már csak egy szép körlevél kell hogy mindenhol értesüljenek róla. Én már utalnám is...

czapi

Idézetet írta: Fecó Dátum 2014. szeptember 22., 19:26:44 DÉLUTÁN
Matematikailag jobban fest, de gondolom egy összegben kell a befizetést eszközölni. Próbaképpen az MSZT meghirdethetné éves 5000 Ft-ért az online könyvtárat, felvehetné a kamarákkal a kapcsolatot, és a kötelező regisztrációk miatt már csak egy szép körlevél kell hogy mindenhol értesüljenek róla. Én már utalnám is...
Üdv!

Az is lehet egy megoldás, hogy páran összefogtok, és közösen csengetitek ki.
Beosztjátok, hogy mikor ki nézelődik.  :)