Paks II atomerőmű bővítés Magyarországon

Indította nova, 2014. január 17., 21:08:25 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Először is; Paks csak átmenetileg bővül, ugyanis 2023-tól (ha egyáltalán addigra kész lesz??) 2034-ig fognak egyszerre működni az új és a régi reaktorok, majd 2038-tól ismét kb a jelenlegi teljesítmény fog majd rendelkezésre állni, ezt jó, ha tudod. Én egyáltalán nem sírok a már most is korszerűtlen szenes és a még ugyan korszerű,de a hektikus import földgáz árak okán bármikor "eleső" gázos egységek miatt, ugyanis amennyiben felfogja az aktuális kormányzat, hogy a hatalmas -és ezért jókora "tehetetlenséggel" üzemeltethető- centralizált giga erőművek helyett sokkal ésszerűbb, gazdaságosabb a helyi -azaz 1-2 kistérség igényeit rugalmasan kiszolgálni képes- input anyagokra támaszkodó korszerű biogáz és/vagy fotovoltaikus erőművek fejlesztése, ugyanis 1 MW áram jelen árszínvonal mellett kb 700 millió Ft értékű beruházással állítható elő, mely 3MW esetén már nem 3-szoros, csak kb 2.5-szeres beruházási költség!

nyaki

Azért a PV telepek sem gondozás mentesek, ráadásul az élettartamuk is kb. 25 év, ami azt eredményezi, hogy ez már gazdasági megfontolás tárgyát képezi az atommal szemben.

Szirty

Üdv Gyurmaúr(fi-relé)!

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. január 21., 18:01:01 DÉLUTÁN
...a hatalmas -és ezért jókora "tehetetlenséggel" üzemeltethető- centralizált giga erőművek helyett sokkal ésszerűbb, gazdaságosabb a helyi -azaz 1-2 kistérség igényeit rugalmasan kiszolgálni képes- input anyagokra támaszkodó korszerű biogáz és/vagy fotovoltaikus erőművek fejlesztése, ugyanis 1 MW áram jelen árszínvonal mellett kb 700 millió Ft értékű beruházással állítható elő, mely 3MW esetén már nem 3-szoros, csak kb 2.5-szeres beruházási költség!

Ellentmondást látok.
Éppen emiatt nem ésszerű és gazdaságos decentralizált erőművek létesítése a nagyok helyett!
Ha egy nagynak kisebb költsége mint ugyanakkora összteljesítményű több kicsinek, akkor miről is van szó?

Szelei

Nem bírtam tovább úgy érzem nekem is hozzá kell szólnom. Igaz tudom semmi nem változik, Magyarok vagyunk!!!

Egy ilyen kis ország közepén felépített atomerőmű, ha zavarmentesen működik tény, hogy senkit sem zavar. Ám ha ne adja az isten, de úgy járunk, mint akár az orosz vagy japánok, mint zárt Kárpátmedence által védett helyről a sugárszennyeződés nemigen fog el oszolni. Eredménye kis hazán lakosságának szinte ki irtása. De mi Magyarok más kárából nem vagyunk hajlandók tanulni! Azt sem vesszük figyelembe, hogy a világ nagy része törekszik a zöld energiára, és ez által függetlenítve magukat. A németeknél működik a nap és a szél erőmű, de nálunk azt hirdetik ez nem kifizetődő! Kérdezem, kinek? Nem tudjuk csak drágán tárolni a termelt energiát, de minek tároljuk, ha azonnal felhasznált energiát nem kell meg venni csak használni. Nappal a lakások által termelt energiát a vállaltok használhatják csúcsban, viszont éjszakára a lakások használhatják a nem csúcsban lévő akár vásárolt energiát.
A talált cikk pont ide illik szerintem a vitába. Érdemes elolvasni és sajnos nem csak nekünk kéne ezt olvasni, hanem a döntéshozóinknak is. De szerintem őket csak a mutyi profit hajtja.

http://utajovobe.eu/index.php/hirek/energetika/871-csaladi-hazad-van-ennyi-ido-alatt-terul-meg-a-napelem-rajtunk-rohog-europa

Gyurmaúr(fi-relé)

Szelei kolléga, az van, hogy az NSZK áramszolgáltatása egyre gyakrabban kerül összeomlás közeli állapotba, ugyanis teljesen tervezhetetlenül fúj a szél, ergo ez akkora kilengéseket ad a rendszernek, hogy azt képtelenség kezelni! Aztán az NSZK területén többnyire 1. generációs -tehát siló kukoricára alapozott- biogáz erőművek vannak, melyek anno 1200-1800 Ft-nek megfelelő €/tonnás kukoricára lettek telepítve, de az árak mostanság a 10000.- Ft környékén -sőt volt, hogy 12000.- Ft felett is voltak- tanyáznak €-ban is, ergo a legtöbb 1. generációs biogáz erőművet becsukták és kemény 1 €-ért és természetesen a jókora banki tartozásért cserében "bárki" lehet áramszolgáltató, feltéve, hogy van akkora perverz, hogy ezt bevállalja. Kéretik Fukusimát és Csernobilt nem hasonlítani hozzánk, ugyanis Csernobil egy full elavult ősszar volt, míg Fukusimában volt egy "laza" 7.6-es erősségű földrengés, mely nálunk teljességgel -főként Paks környékén- kizárt!
Szirty, arra nm gondoltál, hogy a centralizált áramtermeléshez kell ám egy dettó nem olcsó nagyfesz -tehát120, 220, 440kV-os- hálózat, alállomásokkal, komoly trafóközpontokkal, ergo hatalmas hálózati veszteségekkel ,drága fenntartással, míg 1-1 biogáz és/vagy fotovolti erőmű a falu, vagy kisváros szélén található, ahol 20kV-os középfesz hálózatra csatlakozik és max 3-4 környéki települést lát el, vagy a kisváros egyik felét! Igen, fajlagosan csökken a bekerülési költség/ MW, ha nem 1-2, hanem mondjuk 4-5MW-os erőművet építünk. Ezen mi nem érthető??

plctechtb

Idézetet írta: exchange Dátum 2014. január 19., 17:14:29 DÉLUTÁN
Más országok leállítják már az atomenergiát, itt még építenek is hozzá, bár Magyarországra ez jellemző. Főleg Fukusima után félnek sokan, meg se gondoltam volna hogy olyan megtörténhet. Csernobil elvileg nem ismétlődhet meg, Bár engem míg nem történik semmi komoly baj nem zavar Paks.
Csernobil azért úgy tudom kicsit más tészta volt... Vészleállítási kísérlet minden biztonsági cucc kiiktatásával, ami nem jött be annyira... A német atomenergia leállításáról hallottam egy olyan verziót is (pont a Paksi erőműben) hogy tisztán politikai célzata van. A választások előtt engedniük kell a "zöldeknek" hogy kormányon maradhasson a jelenlegi rezsim, ezért inkább importból finanszírozzák a villamos energiát, pl. franciáktól (ami szintén atomenergia...) szimplán azért mert van olyan szinten a gazdaságuk hogy megtehetik. Nem tudom mi igaz belőle.

Idézetet írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2014. január 21., 17:20:56 DÉLUTÁN
Sajna ezt is a politika dönti el ,miközben Paksot bővítik addig az ország legnagyobb gázerőműve a CSŐD szélére került, mert nem vesznek tőle áramot. 

Ez így van, bár a paksi 12Ft/kW előállítási költséggel nehéz versenyezni. A szolgáltató/állam természetesen minnél nagyobb hasznot akar kirántani a dologból, meg az emberek zsebéből... :(

exchange

Idézetet írta: plctechtb Dátum 2014. január 22., 09:10:07 DÉLELŐTT
Csernobil azért úgy tudom kicsit más tészta volt... Vészleállítási kísérlet minden biztonsági cucc kiiktatásával, ami nem jött be annyira...

Igen épp ezért írtam hogy az elvileg nem ismétlődhet meg, a biztonsági rendszerek kiiktatása, Totál elavult technika. tervezési hibák ( pl: gyakorlatilag elakadtak a fűtő elemek a reaktor tartály közepén, amiatt nem bírt "leesni" a reaktor alsó részibe. Állítólag még az operátorok se tudtak a tervezési problémákról, Tehát gyakorlatilag egy teljesen hibás rendszeren dolgoztak, Valószínűleg ha tudtak volna róla soha nem csináltak volna ilyen tesztet. Plusz ezek tetejében a ottani kormány titkolta a egész baleset. pripyat települést csak 3 nappal a baleset után ürítették ki. Ami alatt már kb mindenki megkapta a halálos dózist. Ráadásul a wikipedia szerint a Csernobili utolsó reaktort (3.Blok) csak 2000-ben!!!! állították le. Ami valószínűleg ugyanezeket a tervezési hibákat rejthette.

Fukusima még a földrengést kibírta volna az erőmű hiszen a tartalék generátorok biztosították volna a szivattyú működését. Azonban a szökőár épp ezeket a generátorok tette tönkre. Viszont itt voltak hasonlóságok a Csernobili balesethez, ugyanúgy a titkolózás (először kis sugárzást mondtak majd kb 3-4 nap múlva bejelentették hogy hatalmas sugárzási szint van) ilyen esetekben 3 óra is sok idő nem hogy 3 nap.

De Paks az ilyen nagy kérdésben véleményem szerint a népnek kéne döntenie de azon a módon hogy elmondják az esetleges veszélyeket. Elmondják a előnyöket nem csak azt hogy olcsóbb lesz az áram hiszen akkor már nagy támogatást kap. Persze most népszavazást akarnak erről a kérdésről, de ismerve a jelenlegi kormányt semmi sem lesz belőle, ahogy a többi népszavazási kezdeményezés is elhalt fura módon.



Szirty

Jó napot Gyurmaúr(fi-relé)!

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. január 21., 22:14:08 DÉLUTÁN
siló kukoricára alapozott- biogáz erőművek vannak, melyek anno 1200-1800 Ft-nek megfelelő €/tonnás kukoricára lettek telepítve

És ki mondta vagy ki garantálja, hogy az atomerőművek fűtőelemeinek költségei nem nőnek tízszeresére a beruházás befejezése után? (vagy éppen a sugárzó hulladék kezelésének a költségei, mert lássuk be az is az erőmű költségeit terheli nem?)

IdézSzirty, arra nm gondoltál, hogy a centralizált áramtermeléshez kell ám egy dettó nem olcsó nagyfesz -tehát120, 220, 440kV-os- hálózat

Ha jobban megfigyeled én a hozzászólásod ellentmondását kifogásoltam, amibe nem foglaltad bele ezt.
De igen, nyilván a centralizált erőművekhez kell infrastruktúra is, távvezetékkel satöbbivel, igen. És nincs nekünk olyan hogy építeni kell? :-)
Igen, a hálózatot üzemeltetni is kell, ami folyamatos költséget jelent. De nem kell-e üzemeltetni, fenntartani sok száz vagy több ezer kis erőművet? Nyilván kisebb költséggel, de százas-ezres szorzóval!

IdézIgen, fajlagosan csökken a bekerülési költség/ MW, ha nem 1-2, hanem mondjuk 4-5MW-os erőművet építünk. Ezen mi nem érthető??

Az, hogy abban a hozzászólásban gazdaságosnak tüntetted fel a költségesebbet.


Üzenet összefûzve: 2014. január 22., 17:09:28 DÉLUTÁN

Üdv!

Mivel szóba került a decentralizált erőmű, ez jutott eszembe:

Megjelent: NÉPSZAVA, 1995. november 23. csütörtök ).

"A hír világszenzáció: Bóday Árpád mérnök - az Egely György-féle zöld csoport tagja - kifejlesztette egy olyan vákuumenergiával működő, mozgó alkatrész nélküli, váltóáramot adó berendezés prototípusát, melynek későbbi - sorozatgyártás utáni - változata egy éven belül, körülbelül 100-200 000,- forintért lesz kapható, és 25 kW elektromos energiát állít elő a háztartások számára. Igen nagy előnye e berendezésnek, hogy semmiféle környezet-szennyezést nem okoz."

Valaki meg is kérdezte tőle, hogy:
Kedves Egely úr !

Mi történt az évekkel ezelőtt igért 100-200 ezerért elérhető nullponti energiát elérhetővé tévő készülékkel ( Erőmű minden háztartásban !)?

Forrás: www.egely.hu

Üzenet összefûzve: 2014. január 22., 17:14:53 DÉLUTÁN

Idézetet írta: plctechtb Dátum 2014. január 22., 09:10:07 DÉLELŐTT
Vészleállítási kísérlet minden biztonsági cucc kiiktatásával, ami nem jött be annyira...

Miért? A kiiktatás sikerült, az erőmű meg azóta is áll nem?


Üzenet összefûzve: 2014. január 22., 17:28:54 DÉLUTÁN

Idézetet írta: exchange Dátum 2014. január 22., 13:37:46 DÉLUTÁN
Igen épp ezért írtam hogy az elvileg nem ismétlődhet meg, a biztonsági rendszerek kiiktatása,

Elméletileg gyakorlat és elmélet között nincs különbség.
Gyakorlatilag van.