Lakáselosztó vezetékezés

Indította Laikus73, 2013. április 06., 18:05:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Én ha én lennék te, akkor vennék egy ocscsó -akár a vaterás relációból származó használt- 300x600-as -akár EMT- tokozottat, abba vinném át a mérőtől érkező 3F-PEN, tehát 4 eres kábelt, majd azt ottan -mondjuk egy HLAK, vagy egyéb, legalább 10mm2-es ereket befogadni képes sorkapocs segítségével- szétbontanám a PEN-t PE-re, N-re, betennék egy 40A-es üzemi A értékű, 100mA-es fi relét, majd -nem tudom, mekkora a fő kismegszakító értéke?- az egyes csatlakozóknak saját kismegszakítókat -lehetőleg "C"-s- raknék be, a tokozott oldalára pedig felerősíteném azokat, lehetőleg úgy, hogy a 400V-os aljzatok az oldallapok alsó részére kerüljenek, föléjük pedig a 230V-os dugaljak. Célszerű "ipari" 230V-os kék dugaljat is felrakni, mivel vannak combosabb teljesítményű 1 fázisos cuccok, melyek tevékenységük során szereik elfogyasztani a "háztartási" dugaljakat. 
Ja és azért a mérőt tartó oszlopra tégy fel egy (ha az oszlop távolabb van a kerítéstől, tehát quasi körüljárható, akkor inkább 2-őt)  jóféle, legalább 40W-os LED fényvetőt, mely vagy szürkület kapcsolóval, vagy mozgi érzékelővel van ellátva, természetesen csutkára tekert visszaszámlálóval, azaz addig világítson, ameddig az gyárilag maximálisan lehetséges és a (kamu) kamerákról se feledkezz meg! Hidd el, hálásak lesznek az ügyfeleid... ;)

Padavan

Üdv, közben kinéztem és van itt azért egy 230-as csatlakozás a mérőnél és a PEN is szét van választva. (Kép mellékelve) Viszont a kismegszakitóktól jövő vezetékek nem rendelkeznek túl nagy keresztmetszettel. Végülis akkor alulról fel lehetne jönni egy földkábellel ami a ház betáp lesz, az kb ettől 15 méter, mit javasoltok földkábelre? Fázisonként 20A van.

tothgyula

Üdvözletem!
4x16mm2-es Al földkábel már megfelel, és szabványos. KPE védőcsőben az igazi! Sárga jelzőszalaggal a -30cm-en jelezve a nyomvonalat.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Padavan

Üdvözlet!
A mellékelt képen jól látható, hogy a PEN szét van szedve. Szóval a lakás felé mehet az a 5x16mm2 földkábel és a fi relé(k) már csak 3F-t és 1 nullát kapnak. A föld és nulla itt már nem köthető össze ha jól tudom. És akkor két kialakítás megy. A  mérőtől bejövő PE a pe sínre a 10es koraceltol jövő pedig az EPH sínre köttetik?

tothgyula

Üdvözletem.
A szétválasztást a fogyasztói főelosztó táblán kell(ene) megtenni! A PE vezetőt számtalan helyen földelheted, de az N vezetővel már ezután nem köthető össze! A PE vezető, a földelőszonda és az EPH csomópont egy potenciálon legyen!
ÜdV: TothGyula felülvizsgáló.

Padavan

Rendben köszönöm. Témánál maradva a lakás elosztótól a világítási és dugalj áramkör nem vihető 4x1.5mbcu ban? Szóval itt a nulla és védőre gondolok. Szóval azért kell a köröket külön külön 3x1.5essel húzni mert a védőt és a nullát is méretezni kell? Szóval csak az érdekelne hogy a két kör ami egy megszakítón van biztosítva az miért nem húzható az elosztótól 4x1.5 mbcuval?

nyaki

Spórolás miatt húzták és húzzák is, de ha ugyanazon biztosítón keresztül táplálják, akkor dugalj zárlat esetén világítás sem lesz. Nem valami okos megoldás, de nem is tiltott, bár a közös N miatt célszerű jelöléssel ellátni. Szabvány szerint a PE keresztmetszetének 16mm2-ig azonosnak kell lenni a fázisvezetővel. Léteznek olyan épületek, ahol a  PE vezetéket is spórolás gyanánt egy védővezetős, felfűzött hálózatban használták, de ez sem jó, bár kétségtelenül célravezető. Találkoztam olyan hálózattal, ahol eredetileg 3 fázisra vezetékeztek, aztán végül csak 1 fázis lett. Itt gyakorta elkövették azt a hibát, hogy az elosztóban a 3 fázisvezetőre külön biztosítókat raktak, de nem növelték meg a N vezető keresztmetszetét az összterhelésre méretezve, így egy idő után majd minden N kötés szénné égett.

Gyurmaúr(fi-relé)

Viheted 4x1.5-ös MBCu-val, de akkor a dugaljnak max B13A-es , míg a vill részére B10A-es kismegszakit tégy.

Padavan

Sziasztok,
A mérőhelynél a PE + N szét van választva. Sajnos a blombálás miatt nem látom, hogyan. Viszont már nem lehet kapni sehol 5*16mm2 alu kábelt. csak 4*16-t. Nem rakok réz kábelt mert 3x annyi, szóval ebbe ne is menjünk bele. 4*16mm2 Aluval elmegyek a lakáselosztóig. Viszont itt újra szét kell(ene) szednem fi relével. Ezt, hogy oldhatom meg? A mérőnél mi a teendő?

t5953

Hali!
Erről beszéltem régebben,hogy osszuk az észt a partvonalról,és ha a feladatot meg kell oldani,
a válasz : bocsi ez valamikor működött.
Egyébként én ugy oldanám meg a feladatot,hogy letennem az AYCWY 4X 16 kábelt,és a lakáselosztónál
letennék egy segéd földelőszondát összekötve a kábel árnyékolásán keresztül a közpoti földelő szondával.