Fogyasztásmérõhely kialakítása

Indította NIDUS, 2011. május 06., 19:46:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Ez is egy érdekes téma. Tudom az áramszolgáltatok igyekeznek minél közelebb helyezni a mérõket az utcai szakasz felé, közterületrõl látható módón. Ezt az érdeket igyekeznek érvényesíteni a szabványok és regisztrált villanyszerelõi képzés során. Sajnos az utóbbi évek során sok minden változott. Bizalmatlanok lettek az áramszolgáltatok a fogyasztóval szemben, de ugyanilyen bizalmatlanság alakult ki sok esetben a fogyasztó részérõl az áramszolgáltató felé is. Meg kell vallani sok esetben okok is adtak rá. Tipikus esetekké váltak már a társas házaknál, hogy megrongálják mások fogyasztásmérõit. Ilyenkor az áramszolgáltató a vétlen fogyasztót bünteti. Ezért sok esetben már a fogyasztók igyekeznek lezárni a mérõhelyet.  Ezért ez a biztonságosabb megoldás, amikor a tulajdonos zárni tudja mérõhelyet. Annak semmi akadálya, hogy a leolvasás egy ablakon keresztül megoldhatóvá, láthatóvá válik. Egyébként ma már a technika a digitális mérõk távleolvasása se ritkaság. Az elveszett bizalom miatt pedig bármit végeznek a mérõnél, jó ha a fogyasztó ott van. Volt már olyan eset  amikor a gázszolgáltató embere a kerítésen mászott be a tulajdonos távollétében, és ebbõl utólag viták támadtak. De értem az alvállalkozó nehéz helyzetét is, nem könnyû a feladata. Vissza kellene térnünk a régi idõkben létezett bizalomra az embereknek.


Gyurmaúr(fi-relé)

Azért álljunk már meg egy ásónyomra, Urak! Mintha fordítva ûlnének "szeretett" áramszolgáltatóink a lovacskán, sõt a hasán ûlnek fordítva. Mégis ki van kiért? Ki a SZOLGÁLTATÓ, aki -mint a meghatározásban is benne van- SZOLGÁL, azaz a nem kevés pénzért kiépített, a szolgáltatók által erõszakkal, nota bene; diktátumszerûen meghatározott paraméterekkel bíró mérõhelyen, nem kevés pénzért adja az áramot, úgy ahogy megfelelõ paraméterekkel. ez alatt azt értem, hogy az a 230 és/vagy 400V no az nem mindig annyi! Az eszem áll meg de tüstént, hogy õk döntik el, hogy én a SAJÁT  ingatlanomon hová tehetem fel az egyébként kismillió plombával és egyéb biztonsági eszközökkel alaposan lezárt mérõhelyet, illetve "B" -s túlfeszvédelmi egységet. Gratulálok, idáig jutottunk a horn kormány által anno '95 környékén szarér-húgyér elmutyizott áramszolgáltatókkal, õk az állam az államban. Ideje lenne szerintem valamiféle masszív destrukciós irányba menni, azaz néha-néha teátrálisan beinteni nekik, aztán ha majd több 10ezer fogyasztó, ill villanyszerelõ int be, akkor asszem el fognak gondolkodni arról, hogy ki van kiért...  >:(

nova

Hát ez egy eléggé kétoldalú fegyver, hiszen az áramszolgáltatók is gazdasági alapon mûködnek, tehát igyekeznek minimalizálni a veszteségeiket (persze azért nem kell õket sajnálni). A veszteségek melyek a méretlen hálózaton keletkeznek, feszültségesés, stb., de inkább jelentõsebb az áramlopások esete. Napjainkban még inkább jellemzõ, hiszen sokan nehezen tudják fizetni a számláikat. De amikor olyan híreket is hallani lehet, hogy egy kisebb lakóparkban majdnem mindenki lopja a villanyt az is érdekes eset.
Persze a másik oldalon a becsületes számláit rendesen fizetõ áramvételezõk is érthetetlenül állnak a méltatlan bánásmóddal szemben, amikor õket éri sérelem az áramszolgáltató részérõl a különbözõ intézkedésekkel miatt. Mint az elõbbi példák is említik. A mások általi rongálások miatt történõ súlyos büntetési tételek és hasonlók.
A fogyasztásmérõk és a blombákon is látható, hogy egyre inkább igyekeznek zártabbá tenni a rendszert, a külsõ beavatkozások elkerülése végett. Gondolom ennek a szemléletnek a nyomán is születtek azok a rendelkezések, melyek megkövetelik, hogy látható külsõ felületeken legyenek elhelyezve a mérõk.

Az eredeti felvetésre reagálva én is a zárt dobozt betekintõ ablakkal tartanám megfelelõ intézkedésnek. Az áramszolgáltató meg a tulajdonos jelenlétében tud hozzáférni, igaz a mérõ az áramszolgáltató tulajdonát képezi, viszont a mérõk általában a szolgáltatást igénybe vevõ magánterületén fekszik. Persze az is érdekes, hogy az áramszolgáltató által elõírt mûanyag szekrényt egy újabb szekrénybe helyezi az ember. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

De a mindenkori bejutást az áramszolgáltatónak biztosítani kell. A fogyasztó részérõl ugye? Jól emlékszem?

JUVILL


Beleolvastam ebbe a témába. Krisztián kérdését nem nagyon értem, hogy az áramszolgáltató bejutását biztosítani kell?
Az elõírás az, hogy az új létesítésû fogyasztásmérõ helyeket úgy kell, elhelyezni, hogy a mérõt az utcafrontról le lehessen olvasni.
Épületfal, kerítésoszlop. Akkor nem kell beengedni, mert anélkül is leolvas.
Az elõzõ hozzászólásokban benne van a szabványos elhelyezés, ha elolvasod.
A vita ott van, hogy mennyire biztonságos az ilyen szerelés.

Gyurmaúr(fi-relé)

Na, azért mindig, mindekor nem vagy köteles nekik vigyázzba állni, a kerítésen pedig nem mászhatnak át, ugyanis az nettó birtokháborítás, amiért jobb helyeken statáriális kilövés jár! egyébként, ezért szeretnék a szarháziak, hogy minden új építésû, ill átépített, felujított épület mérõhelye a kerítésnél legyen. Ha pedig a téli hóviharban áramszünet lesz, akkor frissen mosott hajjal, esti fûrdés után mássz ki,esetleg pizsiben, köntösben és nyomd vissza a kismegszítót. No, ezt hívják magyarosch fogyasztó centrikus hozzáállásnak. Még jó, hogy a mért fõelosztót, Fi-relé(kk)el, egyebekkel nem kérik ugyanoda, vagy akár az utcára...

krisz1986

Juvill! Én speciel az Elmü mûszaki munkatársaira gondoltam. Nem a leolvasóra. A témához. Sajnos én is találkoztam olyan mérõhelyel amit ha én csinálnék ezt ismertettem a fórumon úgy zavarnál haza mint a szél drága barátom. És innen bárki. Ja és persze a fejvörösödést is hozzá kell tenni. Mert biztonság technikailag szerintem az összes létezõ szabványt fel rukta az ürge hozzáteszem villamosmérnök. Amí óta ide járok azóta sok dolgot megtanultam. Amit elestem tõletek és a sok le írt segítségbõl.  Igaz,hogy tudok néha cifrán kérdezni és stb. Juvill. Ezt max privátban és csak ott elmondom neked,hogy miért.     

gspr

Tisztelt Fórumozók!

Nem vagyok villanyszerelõ szakember. A következõ a problémám. A lakásunktól 7 m-re lévõ melléképületre napkollektort szereltettem, ami fûti a melléképületben elhelyezett 300 literes boylert. A boylerbe beszereltek egy 2000 wattos fûtõszálat. A kollektorok szerelését végzõ vállalkozó villanyszerelõje a boylertõl az óradobozig végig vezetett egy 3x2,5-es mt kábelt.

Jelenleg az óradobozba van vezérelt mérõóra 10 A-os biztosítékkal. Az éjszakai áram a lakás fürdõszobájába lévõ boylert fûti.

Megkértem egy regisztrált villanyszerelõ szakembert, hogy cserélje ki a régi fa óradobozt a jelenleg érvényes szabvány szerint, szüntesse meg a fürdõszobai boylert, és az éjszakai áramot kösse rá a melléképületbe lévõ boylerra.

A következõ indokokkal elutasított:
- az áramellátást 4 mm-es vezetékkel kell biztosítani, a 3x2,5-es sodrott rézvezeték 
  kevés,
- abba a boylerba, ahol a víz fûtését napkollektor biztosítja, nem szabad az éjszakai 
  áramot bekötni.

Nem értem, hogy 10 A-ra miért nem elég a 3x2,5-es mt kábel, és a kollektoros fûtésû boylerba miért csak nappali áramot lehet bekötni.

Elõre is köszönöm a felvilágosítást. Tisztelettel: Gáspár Tibor

Novill

Tehát van telepítve egy napkollektor. Ez nem PV napelem? A 2 KW-t elviszi a 3x2,5-es Mtk kábel, a B 10 A védelem is megfelelõ ennek.
A régi óraszekrény csere az már a mai követelményeknek megfelelõ típus engedéllyel rendelkezõ mûanyag szekrény lehet már csak.  Itt viszont már meg kell vizsgálni a becsatlakozó fõvezeték hálózat, elosztó tábla, földelõ, stb. mûszaki állapotát is. Elõfordulhat, hogy ez nagyobb összeget jelent már. Nem tudok olyan elõírásról ami tiltja a napkollektor által elõmelegített tartály rásegítõ fûtését a vezérelt áramról. Ez még bojlernek is nevezhetõ. Az lehet, hogy a nappali áramról vezérlik az egészet. Viszont el tudom képzelni mágnes kapcsoló közbe iktatásával a nagyobb teljesítményt a vezéreltrõl veszik le. Úgy gondolom megoldható anélkül, hogy szerzõdés szegést követne el fogyasztó az áramszolgáltatóval szemben.

gspr

Tisztelt Novill!

Köszönöm a precíz, kimerítõ választ. Nem napelem, hanem napkollektor van telepítve, ami a szolár folyadékkal bedolgozva a 300 literes boylerba melegíti a vizet.

A mai nap voltam az ÉMÁSZ-nál, ahol a következõt mondták:
  - Nincs olyan rendelkezés ami tiltja a napkollektor által elõmelegített tartály rásegítõ 
    fûtését vezérelt áramról. Arra viszont vigyázzak, hogy a vezeték folyamatos   
    legyen. Mivel a fûtõszál végén csatlakozó dugó van, ezért a csatlakozás csak
    ÉMÁSZ plombával lezárt dobozban történhet.
  - A 3x2,5-es kábelról az volt a véleményük, hogy elvileg megfelel, viszont a kb. 20 
    m-en keresztül történõ vezetés miatt számolni kell a vezeték ellenállásával. A
    mester valószínûleg gyakorlati tapasztalatból akarja a 4 mm-es vezetéket.
    Ezt ki lehetne számolni.

Nem baj legfeljebb lesz 2,5-es hosszabbítóm.

Köszönöm az infót az óraszekrény cserénél szükséges mûszaki átvizsgálásról. A tetõtartó csõ cseréjérõl tudtam. Ezt ki is fogják cserélni. Viszont a földelésrõl nem.
Kérni fogom a megfelelõségének a mûszeres ellenõrzését. Ennek nagyon örülök, mert a földelõ szonda a beton járda alatt, a hozzá csatlakozó vezeték pedig a lábazat beton simítása, illetve a fal vakolata alatt van.

Köszönöm a választ, Tisztelettel Gáspár Tibor