Napelem rendszerek

Indította nova, 2011. március 12., 09:31:55 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Griszi

A szlovákoknál voltam olyan napelemparkban ahol megérte egy segédtrafón keresztül külön mérve venni az energiát a szolgáltatótól mert olcsóbb volt mitha a megtermelt energiából csípték volna le. Nálunk ha jól tudom, kb. a felét adják a betermelt energiáért mint amennyit õk adják. Ez a nem mindegy, és nem Németország vagy valami megújuló energia nagyhatalom hanem Szlovákia! A románoknál most készül egy 7 MW-os erõmû, és tervben van kb. 100 MW amirõl csak én tudok. Itthon még egy 150 kW-ost is mûvészet tetõ alá hozni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Isten õrizz attól, hogy valaki kufárkodjék a fotovolti energiával, mert akkor szívni fog, mint a búvárvöcsök! Azért is elmítettem én is az 5-6kW -nyi max teljesítményt, mert az nappali haszálat esetén tökéletesen elegendõ egy 3x20A-es hálózati csatlakozási értékû házikó szükségleteire, legalábbis nagyrészt. Itt ugyebár az a lényeg, hogy ne használj szolgáltatói áramot, hanem a sajátodéval tevékenykedjél napközben, ill ha belevaló vagy, akkor megfelelõ kapacitású akkumulátorokat is feltölthetsz, aztán azokat elhasználod este. Ami a ker célú fotovoltaikus erõmûveket illeti, nos azokkal nincs különösebb probléma, ha... Is itt a HA-n van a hangsúly, ugyanis meg kell határozni az erõmû üzemeltetõjének, hogy mikor szeretne ráküldeni a közcélú, középfesz (20-22kV) hálózatra. Viszont, amennyiben tartósan borult az ég, akkor a legfaszányosabb elemek sem adják le az üzemszerû használat esetén tõlük elvárható teljesítményt, így pedig borul a vállalás és jõ a bünti. Továbbá, bünti van akkor is, ha olyankor adsz át a hálózatnak,amikor ú.n. völgyidõszak van, bár ez a veszély a napelemeseket nem annyira fenyegeti, mint pl a szélturbinásokat. Szóval, annak ellenére, hogy pl Csongrád, Békés, Jász-Nagykun, Bács megyék bizonyos részein egyes Görög szigetekével egyenértékû az éves átlagos napsütéses órák száma, ennek ellenére nem vagyunk fotovolti nagyhatalom (se)!  :'(

nyaki

Ha a "drága" :P vezetõinktõl fog függeni, akkor nem is nagyon leszünk. A magyar nemzeti érdek nem elsõdleges.

metrigraf

Nekem az a bajom az egész alternatív energia dologgal, hogy nagy a beruházás költsége az elérhetõ haszonhoz képest. Az a beruházás amely nem térül meg 3-4 éven belül az rossz! Amennyi pénz bele kell tenni egy ilyen napelemes, napkollektoros stb. rendszerbe abból nagyon sokáig lehet fedezni az elérhetõ megtakarítás elmaradásából keletkezõ "veszteséget".

Gyurmaúr(fi-relé)

Bocsi metri, de azért a napelemet, mely ugye áramot termel, szóval azt ne keverjük már össze a napkollektorral, mely általában a melegvízre, de a profibb kivitelûek  még a fûtésre is rásegítenek. Aztán, ameddig a napelemre nincs pályázat, addig a napkollektorra van, persze a pályázatban részletesen be kell számolni az egyéb addicionális energiatakarékossági beruházások mibenlétérõl is, mint pla drywit, vagy kõzetgyapot és persze a nyílászárók, stb. Szóval, ameddig a napelem momentán nem játékos (ill annak azért igen, aki önfeledten fogyaszt áramot, azaz mondjuk havi 40-50 rugót meghaladja a vill számlájuk), de a napkollektorral igenis érdemes számolni, de mindenképp pályázattal megbolondítva!

metrigraf

Alternatív energiaforrásról írtam. ekkor azt hiszem mindegy , hogy napkollektor vagy napelem. De nem ez volt a lényeg. Sehol nem láttam még egy korrekt gazdaságossági számítást. Én magam próbáltam összevetni a költségeket és a "hasznot". De meglévõ rendszerben ( pl. saját családi házam) 10 %-os megtakarításnál többet papíron nem tudtam kihozni.  A legrövidebb megtérülési idõ 10 év. Figyelem bevéve a bonyolult, sok hibalehetõséget tartalmazó rendszert én úgy látom egyelõre még várni kell a beruházással. Ne értse félre senki, nem vagyok ellensége az alternatív energiák hasznosításának, lassan más lehetõségünk nem lesz, de a jelenlegi hasznosítás inkább a kereskedõk lobbijának köszönhetõ.
A fentiek ellenére érdekel, hogy ki hogyan tud gazdaságos rendszert összehozni.

relapo

Hali!
Napelemet tervezek feltenni a tetõre.A neten sok mindent megtaláltam,modult,invertert,kábelt,rögzítést,stb.Elolvastam az elmû ide tartozó passzusát.Sokat okosodtam,de vannak még hiányosságot,illetve amit a neten nem találtam meg:
Például a rendszer tervezését csak ilyen irányú  jogosultsággal rendelkezõ személy csinálhatja,mit kérhet egy tervezõ egy 4-5 kw-os rendszer tervéért?Kell-e túlfeszvédõket betenni,ha az inverter rendelkezik vele(alapból)?

Gyurmaúr(fi-relé)

Igen-igen és még 1x: IGEN! Azaz csak és kizárólag ilyen tervezésre alkalmas tervezõ által megtervezett és szakirányú végzettséggel rendelkezõ villanyász által kivitelezett fotovolti rendszert lehet üzembehelyezni! A tervezõk általában a nettó bekerülési költség 1-2%-át szokták elkérni és ezért az összegért kötelesek az átaluk készített terv minden elemére vonatokzóan felelõséget vállalni! A rendszer minden elemének KELL rendelkeznie megfelelõségi tanusítvánnyal és bizony, hogy KÖTELEZÕ a "C" kategóriás túlfeszvédelem a DC oldalon is, mint ahogy szintúgy kötelezõ a "B"-s a méretlen oldalon, ill a "C"-s a mért oldali fõelosztóban is! Egyébként a hensel -szerintem- rendelkezik a lekomplexebb anyaggal ebben a témában (enysun), hiszen õk már egy ideje ténykednek ebben a mûfajban! www.hensel.hu

Griszi

Idézetet írta: relapo Dátum 2012. október 15., 11:26:22 DÉLELŐTT
Hali!
Napelemet tervezek feltenni a tetõre.A neten sok mindent megtaláltam,modult,invertert,kábelt,rögzítést,stb.Elolvastam az elmû ide tartozó passzusát.Sokat okosodtam,de vannak még hiányosságot,illetve amit a neten nem találtam meg:
Például a rendszer tervezését csak ilyen irányú  jogosultsággal rendelkezõ személy csinálhatja,mit kérhet egy tervezõ egy 4-5 kw-os rendszer tervéért?Kell-e túlfeszvédõket betenni,ha az inverter rendelkezik vele(alapból)?
Szia!
A rendszer tervezéséhez nem kell külön jogosultság, elég ha a tervezõnek olyan rendszer tervezésére van jogosultsága amihez a PV rendszered csatlakozik. Az árakat nem tudom sajnos, de biztos lesz itt aki erre is tud válaszolni. Az inverterek alapból "D" (3-as) típusú túfeszvédelemmel rendelkeznek. A rendszereszközök magas ára miatt mint a DC mint az AC oldalon indokolt "C" (2-es) típusú túlfeszültségvédelmet alkalmazni abban az esetben is ha az épületen egyébként nincs kiépítve villámvédelem. Elõfordulhat olyan eset amikor még ettõl komolyabb védelmet kell beépíteni.
Ezen a linken egész jó összefoglaló van a PV rendszerek túlfeszvédelmérõl:


Fotovillamos berendezések villám- és túlfeszültségvédelme

relapo

Egy további kérdésem lenne:
Mi van akkor,ha még nincs kétirányú mérő(a szolgáltató tökörészik),de a napelemet bekötném a házi rendszerbe.
Mi történik,ha többet termel a napelem,mint amit nappal felhasználok?Tud többet termelni,mint amennyit vételez a lakás?Ha igen,hol,hova "távozik" a feles energia?Egyáltalán lehetséges-e ez?